صفحه اصلی > مقالات > سبک زندگی سالم > کنترل ذهن برای شادی 


کنترل ذهن برای شاد بودن

 


 

کمترین چیزها برای ساختن یک زندگی شاد کافی است. همه چیز درون شماست، در روش فکری شما! (مارکوس اورلیوس) ذهن ما به اندازه ای پیچیده است که اغلب فراموش می کنیم چقدر قدرتمند است. ذهن ما می تواند ما را در هر لحظه بسازد یا ویران کند، می تواند ما را به اوج برساند یا از صخره به پایین پرتاب کند. به گفته انستیتو پیشگیری از خودکشی امریکا، خودکشی دهمین عامل مرگ و میر در امریکاست و هر ساله ۴۲۷۷۳ نفر در امریکا دست به خود کشی می زنند. ذهن در این میان ریشه اصلی علت خود کشی است چرا که بیش از ۹۰ درصد موارد مربوط به بیماری های روانی بوده اند. با یک تلاش هماهنگ می توانیم یه مرحله ای از شادی پایدار دست یابیم و به ذهن خود آموزش دهیم که مثبت فکر کند.

شادی در آینده نیست

 

«مردم در انتظار زمانی هستند که در نهایت آنها را شادمان کند، اما نمی توانید شادی واقعی را با انتظار آینده به دست بیاورید» اکهارت توله

 

چقدر به خود گفته ایم که «هر وقت قبض هایم را پرداخت کردم شاد می شوم» یا «وقتی جوان تر بودم، همه چیز بهتر بود» همه ما در این احساس گناه گرفتار شده ایم که اعتقاد داشتیم در آینده همه چیز بهتر خواهد شد و احساس بهتری خواهیم داشت و با یاد آوری خاطرات گذشته فکر می کنیم که چقدر شادتر بودیم. واقعیت این است که شرایط، سهم کمی در ایجاد شادی دارند. ساختار ذهنی ما در مورد آینده و گذشته تاثیر عظیمی روی شرایط کنونی ما دارند. در واقع، اگرچه هیچ نقشی در اینکه الان زندگی چگونه است نداشته اند.

 

مثل یک بازی پینگ پنگ، ذهن ما بین افکار مختلف در حرکت است. «من وقتی این چند کیلو وزن اضافه را کم کردم خوشحال می شوم» یا «من وقتی هرچه دلم می خواست می خوردم خوشحال تر بودم» ذهن نمی تواند تصمیم بگیرد و ما اغلب متحیر می شویم که چرا سردرگم شده ایم. برداشت از یک وضعیت، نه آن وضعیت واقعی، شادی ما را مشخص می کند. اگر رها شده بماند، ذهن شما با هزاران دلیل برای نارضایتی مواجه می شود. برای لذت بردن از یک زندگی متعادل باید در ابتدا متوجه افکار مخرب و تضعیف کننده باشیم. و سپس آنها را به افکاری تقویت کننده تبدیل کنیم. آینده به سادگی همان تصویر رویا گونه ما از خیال پردازی های ساخته ذهن است. واقعی نیست و تنها در ذهن شما وجود دارد. اگر می خواهید از آینده تصوری برای خود داشته باشید، آن را به صورت مثبت در ذهن بیاورید، سپس اقداماتی سازنده در زمان حال انجام دهید.

از خود راضی نباشید

 

چند بار تا به حال در مورد مسائلی که از آنها هیچ چیز نمی دانستیم گله و شکایت کرده ایم؟ ماندن در ترافیک سنگین بعد از ظهر به ذهنمان می رسد که وقتی ترافیک حرکت نمی کند بیرون بزنیم و فرار کنیم. فکر می کنیم و اتفاقات اطراف را با هر شکل و فرمی سرزنش می کنیم. به کسی که جواب «متشکرم» ما را نداده است، زمانی که در را برای او باز نگه داشته ایم، اخم می کنیم . به صورت ذهنی آنها را مورد قضاوت قرار داده و برچسب گستاخ را به آنها می چسبانیم. به جای اینکه هرچیز را همانطور که هست قبول کنیم، از خودمان داستان های منفی می بافیم. من این را «جماعت فکری» می نامم. صبر ما لبریز شده یا از چیزی به نام افکار تفکری عصبانی می شویم.

 

ما به تدریج در اثر گله و شکایت کردن توانایی خود را از دست می دهیم و به انسان های غمگینی تبدیل می شویم. مغز ما می خواهد بداند که دیگران چه توجیهی برای انجام برخی کارها دارند و زمانی که مسائل طبق خواسته و قوانین و ارزش های شخصی خود انجام نمی گیرد، دچار جدال با خود می شود. بسیاری از این در گیری ها در صورتی که مردم بفهمند که همه ما ارزش ها و چهار چوب های متفاوت داریم، قابل پیشگیری می شوند.

 

تنها به خاطر اینکه یک نفر به نظر شما گستاخ بوده است اصلا مهم نیست. این تنها تفسیر شماست از اتفاقاتی که می توانند شادی شما را مشخص کنند. تفسیر مثبت را انتخاب کنید. «هیچ چیز خوب یا بدی وجود ندارد، افکار ما آنها را به این شکل تفسیر می کند» ویلیام شکسپیر

به دنبال شادی بروید

 

در هر لحظه ما یک انتخاب داریم. می توانیم انتخاب کنیم که در مقابل چیزی که اتفاق افتاده مقاومت کنیم یا آن را قبول کنیم. با همه اینها همان چیزی هست که هست! دو راه وجود دارد که با هر مسئله ای که طبق برنامه پیش نرفته است مواجه شویم:

 

۱- در فکر خود گله کنیم و یک داستان ماورایی با خود بسازیم از اینکه چقدر اوضاع وخیم است. این مسئله منجر به درد و ناراحتی فراوان می شود.

 

۲- همانگونه که هست قبول کنیم و به دنبال نکات مثبت و زیبای ماجرا بگردیم. این کار منجر به آرامش و لذت شما می شود.

 

طرز فکر خود را از ناراضی و ناخشنود به پذیرنده تغییر دهید. تسلیم همان موقعیت موجود بشوید، چرا که راه دیگری وجود ندارد. هیچ میزان از اعتراض و شکایت شرایط موجود را عوض نمی کند. «زندگی مجموعه ای از تغییرات ناگهانی و طبیعی است. در مقابل آنها مقاومت نکن، این کار تنها تاسف به بار می آورد. »لائو تزو

 

از کنترل کردن دست بردارید و راهی برای پذیرش پیدا کنید تا از تنش و کلافگی رها شوید. هر موقعیتی، هر چیزی که هست می تواند خوب یا بد برداشت شود. انتخاب وجه مثبت یا دیدن مزایای یک جریان، شما را از رنج کشیدن رها می کند. در عوض، بیشتر به شما اجازه می هد که زیبایی و شکوه زندگی را کشف کنید.

 

تشکر کنید

 

نشان دادن قدرشناسی یکی از قدرتمند ترین راه ها برای یافتن شادیست. قدر شناسی قلب را می گشاید و انرژی مثبت را به سمت آنهایی که منتظر دریافت هستند می فرستد. هر چه که به کائنات بفرستیم، ده برابر به خودمان بر می گردد. در کتاب فیلم «راز» روندا بایرن در مورد تغییر زندگی خود بعد از قدرشناسی کردن اش صحبت می کند. روابطش، مسائل مالی و سلامتی همچون گردبادی خارج از کنترل او بودند و فکر می کرد در سراشیبی سقوط و نابودی قرار گرفته است. وقتی دریافت که افکارش در حال کنترل کردن زندگی اش هستند، شروع به ستایش و قدرشناسی کرد. برای هر چیز خوبی در زندگی اش شکرگزاری کرد. به جای اعتراض کردن در مورد وضع موجود، برای چیز هایی که داشت تشکر کرد. مسلما به اندازه ای بود که بتواند زندگی اش را دگرگون کند. او تمام این آموزه ها را در «راز» به اشتراک گذاشته است.

 

«به خاطر داشته باشید که افکار شما اولین دلیل هر چیزی هستند. » (روندا بایرن) بیان قدر شناسی در وقع به این معنی است که ما شادمانی خود را ابراز می کنیم. حق شناسی به ما این فرصت را می دهد که در حالت مثبت قرار بگیریم. احساس شادکامی و پر انرژی بودن کنیم و شادی محصول جانبی طبیعی این حالت است. بنابراین مطالعه، قدر شناسی و شادی فواید بین فردی و احساسی را به شدت تقویت می کند.

شادی را به هدف تبدیل کنید

 

این نکات را برای داشتن یک شادی مداوم به خاطر داشته باشید.

 

    از کنترل کردن تمام شرایط دست بردارید. این کار غیر ممکن است.

    گذشته را رها کنید و دست از انتظار برای آینده که همه چیز را درست کند، بردارید. اکنون تنها زمانی است که می توانید شادی را تجربه کنید.

    هرچیزی را به شکلی که هست قبول کنید. اگر می توانید تغییرش دهید اگر نه، هیچ جای نگرانی نیست.

    از فکر و خیال کردن دست بردارید. شما نمی دانید برای چه او به این قرار ملاقات نیامد. شاید تصادف کرده!

    به دنبال چیز های خوب در هر موقعیتی باشید. به دنبال زیبایی بگردید، همه جا زیبایی وجود دارد.

    بازی کنید، خنگ بازی در بیاورید، خلاق باشید. بگذارید موهای بهم ریخته تان روی صورتتان بریزد.

    ذهنیت قدر شناسی را به یاد داشته باشید. از هر راهی برای سپاس گزاری استفاده کنید.

    استفاده مداوم از این اقدامات ساده می تواند به شما قدرت فکر کردن مثبت را بدهد.

 

به معنای واقعی کلمه، سیم کشی مغز خود را اصلاح کرده و در حالتی باقی بمانید که شادی راه و روش زندگیتان شود.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه