صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > اثرات درماپن در جوانسازی 


اثرات درماپن در جوانسازی


 

درماپن یا میکرونیدلینگ تکنولوژی نسبتاً جدیدی است که از طریق وارد کردن سوزنهای ظریف به پوست عمل میکند.این روش باعث بالا رفتن غلظت کلاژن و تحریک کلاژن سازی (Collagen induction therapy)در پوست می گردد .در این مقاله سعی بر این است که به پرسش هایی که در مورد درماپن(Dermapen) یا میکرونیدلینگ (Microneedling)وجود دارد پاسخ داده شود.

آیا درماپن دقیقا همان میکرونیدلینگ است ؟

ازنظر مکانیسم کلی بله ولی تفاوتهای کمی بین درماپن و وسیله ای که به میکرونیدلینگ معروف است وجود دارد. درماپن یک وسیله الکتریکی به شکل یک قلم است که بسته به نوع سری(تیپ)که سر دستگاه بسته میشود،تعدادی سوزن به صورت عمودی حرکت میکنند که با قرار دادن آن روی پوست این سوزنها دفعات متعدد و به صورت عمودی وارد پوست میشوند. میکرونیدلینگ وسیله استوانه است که اطراف این استوانه تعداد زیادی سوزن وجود دارد که با حرکت دادن روی پوست این سوزنها وارد پوست میشود. همین جا مشخص است که ورود سوزن با میکرونیدلینگ کاملا عمودی نیست. از طرف دیگر هر دستگاه میکرونیدلینگ یک عمق مشخص دارد ولی عمق نفوذ سوزن در درماپن بسته به کاربرد، قابل تغییر است.

 

مکانیسم اثر درماپن چگونه است ؟

با ورود سوزنها به پوست منافذ و کانال های بسیار ریزی در پوست ایجاد می شودکه پوست این سوراخها را به صورت زخمها کوچک در نظر میگیرد و این زخمهای کوچک راترمیمنماید. به همین دلیل مقادیر زیادی فاکتورهای رشد تولید میشود که در نتیجه آن مقدار زیادی کلاژن ساخته میشود. این مساله باعث ایجاد نتایج مختلف درماپن میشود. میتوان همزمان با انجام درماپن موادی برروی پوست قرار داد( بسته به اینکه چه هدفی از انجام درماپن داریم) این عمل باعث نفوذ همزمان ماده به پوست میشود که اثری فوق العاده در درمان دارد.

 

آیا این عمل دردناک است ؟

خیر. در اکثر موارد قبل از درماپن از بیحسی موضعی برروی پوست فرد استفاده میشود که این عمل را کاملا بدون درد میکند.

 

کاربردهای درماپن چیست ؟

* جوانسازی و رفع چین و چروک پوست :

مهمترین عامل ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست کاهش غلظت کلاژن و الاستین می باشد ، درماپن با ایجاد منافذ بسیار ریز، باعث تحریک فیبروبلاستها و پروسه ترمیم میشود که در این بین مقدار زیادی کلاژن ساخته میشود. معمولا بین ۳ تا ۵ جلسه درمان برای جوانسازی پوست لازم است . که فاصله بین جلسات حدود ۶ هفته می باشد. درماپن در درمان چروکهای خاص مثل دوردهان یا کنار و زیر چشم هم تاثیر زیادی دارد.

 

* درمان جای جوش و آکنه و کوچک کردن منافذ باز پوست :

ساخت کلاژن هنگام انجام درماپن باعث میشود که اسکار های ناشی از آکنه عمق کمتری پیدا کنند و منافذ پوست بسته تر شود. این روش در اسکار آبله مرغان و سالک هم موثر میباشد.

 

* استرچ مارک(Stretch Marks) یا ترکهای ناشی از حاملگی ، چاقی و بلوغ(Striae):

ترکهای پوستی از مشکل بسیاری از افراد به خصوص خانمها میباشد که درمان آن هم بسیار مشکل است. اما خوشبختانه درماپن در درمان ترک پوستی اثر بسیار خوبی دارد.البته این درمان حتما باید همراه با استفاده از موارد خاص همزمان برروی پوست باشد. معمولا چند جلسه درمانی(6-3 جلسه ) برای درمان ترک پوستی لازم است.

 

* آثار ناشی از زخمهای شدید و سوختگی :

بوسیله درماپن می توان آثار ناشی از بخیه و زخم و جراحی و نیز اسکار باقی مانده ی سوختگیها و جای جوش و آکنه را به حداقل رساند .

 

* درمان لک صورت :

درماپن در درمان لک صورت موثر است. مکانیسم اصلی اثر در این مورد داروی همزمانی است که استفاده میشود. با استفاده از درماپن داروهای ضدلک وارد محل میشود که معمولا طی 6-4 هفته اثر آن ظاهر میشود. از طرف دیگر ایجاد منافذ ظریف در پوست صورت باعث میشود که نفوذ داروهای ضدلک موضعی بسیار بیشتر شود(تا 90 درصد) و این مساله در بهبود لک صورت اثر زیادی دارد.درماپن در روشن کردن پوست به صورت کلی هم موثر است.

 

* افزایش نفوذپذیری پوست نسبت به درمانهای موضعی :

به طور معمول داروها نفوذ کمی به پوست دارند. درماپن با ایجاد منافذ ظریف در پوست این میزان نفوذ پذیری را تا90 درصد اضافه میکند. پس میتوان نتیجه گرفت که برای همه درمانهای موضعی پوست استفاده از درماپن میتواند باعث شودکه نتایج بسیار بهتری در زمان کوتاه تری دیده شود.

 

مزایای درماپن چیست ؟

این روش فیزیکی و فیزیولوژیک است و عوارض کمی دارد.بدلیل اینکه آسیب جدی به پوست وارد نمیکند در تمام مناطق صورت و بدن قابل انجام است و دوره بهبودی کوتاهی دارد.این روش بدون درد است و امکان تغییر رنگ پوست بعد از انجام بسیار کم است. این عمل را در فصول گرم هم میتوان به راحتی انجام دارد.

 

عوارض درماپن چیست ؟

درماپن بسیار ایمن است و تاکنون عارضه جدی گزارش نشده است ولی ممکن است قرمزی و تورم طی 1-3 روز بعد از درمان ایجاد شود که گذرا است.در صورتی که سابقه تب خال دارید قبل از انجام پزشکتان را مطلع کنید

 

موارد منع مصرف درماپن کدام است ؟

استفاده از درماپن در بیماران هموفیلی یا بیمارانی که داروی ضد انعقاد (وارفارین) مصرف میکنند ممنوع است چون باعث خونریزی و کبودی میشود.افرادی که از آسپیرین استفاده میکنند هم ممکن است بعد از درماپن دچار کبودی شوند. عفونت محل انجام درماپن هم از موارد منع مصرف است.

 

آیا امکان ایجاد بیماری خونی یا انتقال بیماریهای ویروسی از این طریق وجود دارد ؟

خیر. برای هر جلسه یک تیپ(سری)استریل باز میشود و سر دستگاه بسته میشود. پس از اتمام هم این تیپ دور انداخته میشود و برای جلسه بعدی تیپ جدید استفاده میشود.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه