صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > تداخل غذاها و داروها 


تداخل غذاها و داروها

 


 

داروهایی که پزشکان تجویز می‌کنند باید طبق دستور مصرف شوند تا موثر باشند. به علاوه، باید از نظر میزان مصرف و رژیم غذایی نیز احتیاط شود تا از تداخل دارو و غذا جلوگیری شود. در این مقاله در بنیتا لیستی از خوراکی‌ها و داروهایی که به هیچ وجه نباید با هم مصرف کنید را خواهید خواند. در ادامه با ما همراه باشید.

 

داروهایی که برای برونشیت، آسم و بیماری‌های ریوی تجویز می‌شوند

 

نام دارو: تئوفیلین و آلبوترول

تداخل با: غذاها و نوشیدنی‌های دارای کافئین

هردو دارو سیستم عصبی را تحریک می‌کنند؛ پس برای جلوگیری از تحریک بیش از حد اعصاب و استرس باید در دوران درمان از مصرف کافئین دوری کنید. بخصوص زمانی که تئوفیلین مصرف می‌کنید؛ زیرا کافئین در تداخل با این دارو باعث ایجاد اثرات سمی می‌شود. همچنین باید مصرف غذاهای چرب را کاهش دهید زیرا باعث افزایش فراهمی زیستی تئوفیلین شده و در نهایت منجر به اوردُز می‌شود.

 

 

داروهایی که برای اختلالات قلبی و کلیوی تجویز می‌شوند

 

نام دارو: کاپتوپریل، انالاپریل، رامیپریل

تداخل با: غذاهای غنی از پتاسیم

داروهای این گروه میزان پتاسیم خون را افزایش می‌دهند که می‌تواند باعث آریتمی و تنگی نفس شود. با مصرف این داروها باید از خوراکی‌هایی مانند موز، سیب زمینی، سویا و اسفناج دوری کنید.

 

 

داروهای بیماری‌های چاقی، دیابت ملیتوس و اختلالات قلب و عروقی

 

نام دارو: آتروواستاتین، فلو واستاتین، لوواستاتین، سیم واستاتین، روس واستاتین، پراواستاتین

تداخل با: گریپ فروت

گریپ فروت باعث افزایش جذب این داروها می‌شود که خطر اوردُز را بالا می‌برد. بنابراین مصرف یک عدد قرص همراه با گریپ فروت معادل مصرف بیست عدد قرص است. چنین اثری برای میوه‌های دیگری که حاوی سیتروس هستند مانند لیمو، دارابی و نارنج نیز صدق می‌کند.

 

داروهای ضد لخته‌ی خون

 

نام دارو: وارفارین

تداخل با: مواد غذایی رقیق کننده‌ی خون و منابع ویتامین K

در دوره‌ی مصرف این دارو باید مصرف کرنبری، سیر و ادویه‌هایی مانند فلفل قرمز، دارچین و زردچوبه را به حداقل برسانید. این خوراکی‌ها خون را رقیق کرده و در ترکیب با وارفارین می‌توانند باعث خونریزی شوند. ویتامین K اثربخشی دارو را کاهش می‌دهد. اسفناج، شلغم، کلم و بروکلی از منابع غنی ویتامین K هستند.

 

 

داروهایی که برای کم‌کاری تیروئید تجویز می‌شوند

 

نام دارو: لووتیروکسین

تداخل با: سویا، فندق و فیبر

در دوران درمان با لووتیروکسین باید مصرف سویا و فراورده‌های آن را محدود کنید؛ زیرا باعث کاهش جذب دارو می‌شوند. فندق و منابع غذایی غنی از فیبر نیز چنین اثری دارند.

آنتی بیوتیک‌ها

نام دارو: تتراسایکلین، سیپروفلوکساسین، پنی‌سیلین

تداخل با: لبنیات

داروهای نام برده شده با کلسیم موجود در لبنیات پیوندی سخت شکل می‌دهند که باعث کاهش قابل‌توجهی در جذب اثربخشی دارو می‌شوند.

 

 

مسکن‌ها

 

نام دارو: ایبوپروفن

تداخل با: نوشیدنی‌های صنعتی

ایبوپروفن با نوشیدنی‌های شیرین صنعتی سازگار نیست. کربن دی اکسید و اسید این نوشیدنی‌ها جذب دارو را افزایش داده و باعث غلظت خون می‌شوند. در نتیجه میزان مصرف دارو قابل کنترل نخواهد بود و خطر مسمومیت دارویی را به دنبال خواهد داشت که برای کلیه‌ها خطرناک است.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس