صفحه اصلی > مقالات > سلامت پوست ومو > مشکلات پوستی در زمان بارداری 


تغییرات پوست درحین بارداری

 

 

در دوران بارداری اکثر قسمت‌های بدن دچار تغییرات می‌شوند، یکی از این نقاط مهم پوست شماست که اگر در این دوران به خوبی به آن رسیدگی نکنید، ضررهای جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد.

دوران بارداری مرحله جالبی در زندگی زنان است که سرشار از احساسات مثبت، خوشحالی و آمادگی برای مادر شدن است اما در همین دوره زنان ممکن است تغییرات بدنی را تجربه کنند که موجب استرس و ناراحتی آنان شود. یکی از رایج‌ترین تغییرات در حین بارداری تغییرات پوستی است. عده‌ای از زنان تغییرات پوستی مثبتی را تجربه می‌کنند که موجب جذابیت بیشتر آنان به خاطر پوست درخشان و سالم‌شان در حین بارداری می‌شود اما اکثر زنان تغییرات پوستی منفی را تجربه می‌کنند که البته طبیعی است چون مربوط به تغییرات وسیع زمان بارداری است که بدن برای هماهنگ شدن با حاملگی انجام می‌دهد. در بیشتر موارد تغییرات پوست مضر و خطرناک نیستند. معمولاً هم تغییرات با به دنیا آمدن نوزادتان از بین خواهند رفت. در ادامه با بنیتا همراه باشید.

دلایل تغییرات پوستی در حین بارداری

همه زنان باردار متحمل تغییرات پوستی نمی‌شوند اما در بیشتر موارد بارداری سالم، زنان می‌توانند تغییرات اندک پوستی داشته باشند (به ویژه در سه ماهه آخر). دلیل عمده مشکلات پوستی در بارداری تغییرات زیاد هورمونی و نوسانات آن است (افزایش استروژن، رشد هورمون، پرولاکتین، تستسترون). هورمون‌های حاملگی موجب افزایش ترشح چربی در پوست و منافذ، تغییرات پوستی (رنگ پریدگی)، کشیدگی پوست ویژه دوران بارداری، مویرگ‌های پوستی قابل مشاهده، اضافه‌های پوستی، پی یوپی پی پی (پلاک‌ها و جوش‌های سوزناک و خارش آور)، افزایش رشد مو در بعضی قسمت‌های بدن در بعضی مواقع، خارش، سوزش، آکنه، جوش، عرق سوزی یا تیرگی پوست و بدتر شدن ظاهر پوست می‌شوند. دلیل دیگر تغییرات پوستی افزایش فشار خون در دوران بارداری است و به همین دلیل بعضی زنان، پوستی برافروخته دارند. این علت بعضی مواقع منجر به خرابی رگ‌ها می‌شود که به آن «آماس رگ عنکبوتی» یا «رگ‌های عنکبوتی» می‌گویند.

 

رایج‌ترین تغییرات پوستی در زمان بارداری

 

کشیدگی پوست درزمان بارداری

نشانه‌های کشیدگی پوست در زمان بارداری بسیار رایج است و می‌توان حتی آن را جزء علائم بارداری به شمار آورد. تقریباً همه زنان باردار نشانه‌های کشیدگی پوست را با شدت‌های مختلف روی بدن خود مشاهده می‌کنند. این تغییرات پوستی به دلیل فشار و کشش زیر پوست در زمان بارداری بسیار طبیعی است. معمولاً نشانه‌های کشیدگی پوست با افزایش وزن در حین بارداری بیشتر می‌شود. زنان با پوست منعطف و نرم کمترین تغییرات را تجربه می‌کنند. این تغییرات می‌تواند به صورت رنگ قرمز، قهوه‌ای، صورتی و یا رنگ بنفش صورت گیرد و می‌توانند روی شکم، سینه‌ها و گاهی اوقات ران‌ها ظاهر شوند.

 

پر مویی (افزایش رشد مو در جاهای غیر معمول)

 

سطح هورمونها افزایش یافته می‌تواند منجر به افزایش رویش مو در جاهای غیر معمول شود (صورت،شکم و سینه‌ها). این گونه تغییرات غیر طبیعی رشد مو پس از زایمان از بین می‌روند.

آکنه

 

بعضی زنان حامله روی پوست خود آکنه درمی آورند که آنها را به یاد دوران بلوغ می‌اندازد. اگر آکنه دارید ممکن است آنها بدتر شوند و اگر ندارید می‌توانند روی صورت، سینه و پشت ظاهر شوند. این اتفاق به دلیل آن است که غده‌های چربی پوست چربی زیاد تولید می‌کنند که موجب انسداد منفذ دهانه می‌شود. جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد چون آنها موقتی هستند و در پاسخ به نوسانات هورمونی دوران بارداری به وجود آمده‌اند (بسیار شبیه به تغییرات هورمونی در دوران بلوغ).

 

رگ‌های عنکبوتی

در زمان بارداری گاهی اوقات زنان ممکن است رگ‌های کوچک خونی قابل مشاهده یا مویرگ‌های خراب روی صورت خود داشته باشند (عمدتاً روی صورت). معمولاً رگ‌های ریز رقیقی هستند که شعاعی از یک نقطه مرکزی هستند و شبیه تارهای عنکبوت می‌شوند. این تغییرات پوستی در زمان بارداری بسیار رایج هستند و به دلیل گردش خون افزایش یافته در صورت ایجاد می‌شوند.

 

رنگ پریدگی پوست

 

در حین بارداری زنان تغییرات رنگ پوست را هم می‌توانند تجربه کنند. پزشکان آن را "کلوساما" می‌نامند که تغییرات رنگی در سطح صورت و گردن است (گاهی به آن «ملاسما» یا ماسک حاملگی می گویند). کلوساما به علت افزایش تولید ملانین، هورمون تانینگ که باعث محافظت شما در برابر اشعه ماوراءبنفش می‌شود. در تابستان، کلوساما به دلیل در معرض آفتاب بودن می‌تواند تیره‌تر باشد. نوع دیگری از رنگ پریدگی در زمان بارداری «لاینا نیگرا» (خط تیره رسیده بر روی شکم) خط تیره عمودی با ضخامت چند سانتی‌متری که معمولاً از ناف می‌گذرد و معمولاً در سه ماهه آخر ظاهر می‌شود. این پدیده به علت رنگدانه‌های پوست جایی که ماهیچه‌های شکمی کشیده و مجزا می‌شوند (تا قادر به جا دادن بچه در حال رشد باشند). تغییر رنگ در زمان بارداری می‌تواند در نوک پستان، خال‌ها و کک و مک‌ها هم ظاهر شود.

 

 

پی یوپی پی پی(جوش‌ها)

 

پی یوپی پی پی (پلاک‌ها و جوش‌های سوزناک و خارش آور) از جمله تغییرات پوستی رایج در زمان بارداری است که برآمدگی‌های سرخ رنگ کوچک است. معمولاً از شکم شروع می‌شوند و به سمت ران‌ها، کفل‌ها، سینه‌ها و بازوها گسترش می‌یابند. زنان در زمان بارداری همچنین می‌توانند تجربه ناخوشایند خارش در نواحی گفته شده را متحمل شوند (رفت و برگشتی، سبک یا شدید).

 

پوست برافروخته

 

بعضی زنان باردار بسیار خوش شانس هستند که پوستی براق و برافروختگی صورتی رنگ را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود درخشان به نظر آیند. پوست براق به دلیل افزایش گردش خون در سطح صورت در زمان بارداری است.

 

پوست حساس و ملتهب

 

در زمان بارداری، پوست به دلیل افزایش هورمون، کشش زیاد و دیگر تغییرات، بسیار حساس‌تر می‌شود. لباس‌های معمولی، محصولات بهداشتی (صابون، شامپو، مایع ظرفشویی و...) می‌توانند به طور اتفاقی منجر به التهاب شود. گاهی اوقات در زمان بارداری پوست در محل‌های تماس با لباس به وسیله ضایعه‌های پوستی (برآمدگی پوست) واکنش نشان می‌دهد. ضایعه پوستی می‌تواند زیر بازوها و بندهای سینه‌بند (مخصوصاً اگر سایز سینه‌بند اشتباه انتخاب شود) ظاهر شود.

 

پوست رفتگی

پوست رفتگی نیز می‌تواند در زمان بارداری رخ دهد. افزایش وزن می‌تواند منجر به پوست رفتگی بین ران‌ها و یا زیر سینه‌ها شود. این تغییرات می‌تواند باعث پوستی قرمز و نمناک شوند که ممکن است به پوستی برافروخته و تاول‌دار همراه با بوی خاص تبدیل شوند.

 

شرایط پوستی موجود

 

واضح است که تمام شرایط پوستی موجود و مشکلات پوستی در زمان بارداری می‌تواند بدتر شود. دلایل هم مشخص هستند که تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون در پوست است.معمولاً زنان شرایط پوستی اضافه‌تری را در زمان بارداری تجربه می‌کنند اما بعضی مواقع (نادر) بعضی مشکلات خاص پوستی می‌توانند در حین بارداری ناپدید شوند. در شرایط عادی واکنش بدن به عوامل گوناگون متفاوت است اما در زمان بارداری می‌تواند غیرمنتظره و غیرعادی باشد.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه