صفحه اصلی > لیزر > لیزر اربیوم (رفع ضایعات پوستی) 


 

لیزر اربیوم: لیزر جوانسازی پوست صورت


 

    لیزر اربیوم چیست؟

 

لیزر اربیوم دارای طول موج ۲۹۴۰ نانومتر است، این طول موج برای جذب آب پوست مناسب است. این میزان جذب آب فرایند برداشتن لایه پوست را تحت کنترل درمی‌آورد. بنابراین لیزر اربیوم برای ترمیم و جوانسازی پوست و کاهش چروک، جای زخم و جوش و تجمع غیریکنواخت رنگدانه‌ها به کار برده می‌شود. این لیزر برای برداشتن ضایعه‌های گوناگون پوستی (برجستگی‌ها و غده‌های پوستی) نیز کاربرد دارد.

 

آب جزء اصلی تشکیل دهنده پوست است و قدرت لیزر اربیوم برای جذب آب پوست بسیار بالا است. بنابراین به محض رسیدن انرژی لیزر به پوست، بخار شدن پوست در تماس با لیزر به دلیل قدرت بالای لیزر برای جذب آب شروع می‌شود. عمق نفوذ لیزر اربیوم بسیار سطحی است، چون انرژی به محض تماس با سطح پوست توسط آب پوست جذب می‌شود. به این ترتیب انرژی گرمایی بسیار پایینی به لایه‌های عمیق‌تر پوست منتقل می‌شود.

 

قدرت جذب آب لیزر دی اکسید کربن در مقایسه با لیزر اربیوم پایین‌تر است، به همین دلیل بخشی از انرژی آن در لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کند و تمام انرژی به سرعت توسط لایه‌های فوقانی جذب نمی‌شود. این گرم شدن عمقی‌تر پوست به سفت شدن و انقباض بافت یعنی اثری منجر می‌شود که با لیزر اربیوم به دست نمی‌آید. در زمان جوانسازی پوست غالباً ترکیبی از این دو لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بهترین نتیجه به دست آید.    دوران بهبود لیزر جوانسازی صورت اربیوم معمولاً حدود یک تا دو هفته است.

 

با توجه به این که از لیزر پوست صورت اربیوم برای برداشتن لایه‌های بسیار ظریف پوست استفاده می‌شود، این لیزر عمدتاً برای ترمیم و جوانسازی پوست با اهداف زیر به کار برده می‌شود:

 

 

 

اصلاح چین و چروک های ظریف که در حالت عادی بر روی پوست صورت دیده می شوند .

 

تراشیدن اسکار اعمال جراحی قبلی و یا اسکار جوش های صورت .

 

اصلاح نسوج کلوئید که با دو مکانیسم الف : کاهش حجم کلوئید ب: کاهش تغییر رنگ کلوئید انجام می شود .

 

ضایعات برجسته پوست نظیر ضایعات کراتوز پوستی که در اثر سن یا تابش آفتاب ایجاد می شود.

 

 

 

مواردی که لیزر موثر نمی باشد یا ناکافی است :

 

خطوط دینامیک صورت که در اثر حرکات عضلات صورت ایجاد می شود .

 

شکست های عمیق صورت نظیر خط خنده ، (بینی لب) و خط اخم شدید.

 

افتادگی و شل شدن پوست بر اثر افزایش سن

 

خطوط و چروک های نواحی غیر از صورت ، دست و گردن

 

 

موارد کاربرد لیزر اربیوم

 

 در ابتدای مقاله توضیح مختصری در مورد موارد کاربرد لیزر اربیوم ذکر شد، در این قسمت این موضوع بصورت گسترده تری توضیح داده خواهد شد.

 

کاهش چروک

 

با تحریک تولید کلاژن جدید و بازسازی پوست با برداشتن لایه بسیار ظریفی از پوست ترمیم چروک‌ها و جوانسازی پوست امکان‌پذیر می‌شود. هر چه تعداد دفعات عبور لیزر از پوست بیشتر باشد، ترمیم پوست نیز عمیق‌تر خواهد بود و البته به همان نسبت دوران بهبود نیز طولانی‌تر و نتایج به دست آمده بهتر خواهد بود. دوران بهبود جوانسازی پوست با لیزر اربیوم معمولاً یک تا دو هفته طول می‌کشد.

درمان جای جوش و جای زخم

 

لیزر اربیوم برای درمان جای جوش و زخم فرو رفته (آتروفیک) به کار برده می‌شود. کلاژن جدید در اثر برداشتن لایه‌های سطحی پوست تولید می‌شود و به این ترتیب پوست جوان‌تر و دارای بافت بهتر می‌شود.

درمان تجمع رنگدانه‌ها

 

از لیزر اربیوم برای درمان تجمع غیریکنواخت رنگدانه‌های روی پوست استفاده می‌شود، به این ترتیب که لایه‌های فوقانی پوست که محل تجمع رنگدانه‌ها هستند، به دقت برداشته می‌شود. این عارضه معمولاً با لیزر اربیوم درمان نمی‌شود، مگر آن که از بین بردن چروک‌ها نیز مد نظر باشد. دوران بهبود این عمل طولانی‌تر از لیزرهای دیگری مانند مدلایت یا روبی است که رنگدانه‌ها را با دقت بیشتر و دوران بهبود کوتاه‌تر برمی‌دارد و نیازی به حذف لایه‌های پوست نیست.

درمان ضایعه‌های پوستی

 

بهتر است برای درمان ضایعه‌های پوستی در عوض جراحی از لیزر اربیوم استفاده شود. کراتوز خورشیدی، علامت‌های گوناگون روی پوست و خال‌های خوش خیم را می‌توان با لیزر اربیوم از بین برد. اما این عمل برای درمان ملانوم مناسب نیست.

 

متقاضی ایده‌آل درمان با لیزر اربیوم

 

لیزر اربیوم برای ترمیم و جوانسازی پوست افراد با چروک‌های جزیی تا متوسط، آسیب‌دیدگی ناشی از نور خورشید یا جای جوش مناسب است. این روش بهترین نتیجه را بر روی گونه‌های روشن‌تر پوست به دست می‌دهد؛ افراد دارای پوست‌های تیره‌تر احتمالاً پس از این عمل با عوارض متعددی روبرو خواهند شد که در بخش بعد آن‌ها را توضیح خواهیم داد. به علاوه استفاده از لیزر اربیوم در دوران بارداری یا شیردهی مناسب نیست و توصیه می‌شود برای درمان جای زخم کلوئیدی (گوشت اضافه) به کار برده نشود. ضمناً افرادی که در ۶ ماه گذشته روآکوتان مصرف کرده‌اند، نباید از این روش استفاده کنند.

 

 

انجام مراقبت های زیر در استفاده از لیزر های لایه بردار بسیار کمک کننده است :

 

 

 

استفاده از بی رنگ کننده های پوست نظیر هیدروکینون چند هفته قبل انجام لیزر پیشنهاد می شود تا میزان تحریک پذیری سلول های رنگدانه ای پوست را به حداقل برساند.

 

مراقبت کامل از تابش اشعه آفتاب تا 3 ماه پس از انجام لیزر CO2 و یک ماه پس از انجام لیزر اربیوم  ، ضروری است . لذا بهتر است در کشور ما در فصول تابستان استفاده نشود و بهترین زمان برای انجام لیزر بین ماه های آبان ماه تا اسفند ماه می باشد.

 

استفاده از داروهای ضد ویروس تب خال در بیمارانی که سابقه بروز تبخال دارند لذا چنانچه سابقه بروز تبخال در هر نواحی صورت را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

 

آبرسانی موثر و مفید پس از لیزر که معمولا 24 تا 48 ساعت پس از انجام لیزر بعد از باز کردن پانسمان اولیه صورت می گیرد و توسط شستشوی صورت بطور مکرر با سرم فیزیولوژی و یا کرم های مخصوص انجام می گیرد.

 

بهتر است لیزر های لایه بردار را در فصولی که آفتاب کمتری وجود دارد، انجام داد .

 

امتناع از کندن پوسته ایجاد شده بعد از لیزر سبب جلوگیری از ایجاد اسکار و تغییر رنگهای ناخواسته پوست می شود . لذا به هیچ عنوان دلمه ها یا پوسته های ایجاد شده را نکنید.

 

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه