آیا تزریق چربی به سینه باعث سرطان می شود؟

عوارض شایع تزریق چربی به سینه

آنچه در ادامه می‌خوانید

از آنجایی که برخی از سلول‌های چربی می‌توانند رشد سلولی را تحریک کنند، برخی از پزشکان نگران هستند که چربی تزریق شده به ناحیه سینه ممکن است باعث رشد سلول‌های سرطانی پستان شود. اما همچنان باید تحقیقاتی انجام شود تا مشخص شود تزریق چربی به سینه و سرطان با هم ارتباطی دارند یا خیر.

تزریق چربی به سینه چه مزایایی دارد؟

در طی عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، جراحان زیبایی از لیپوساکشن برای حذف سلول های چربی از بدن شما استفاده می کنند. سپس سلول های چربی تصفیه شده را به سینه های شما تزریق می کنند و اندازه فنجان را افزایش می دهند. بزرگ کردن سینه با انتقال چربی خطرات کمتری نسبت به پروتز سینه دارد.

تزریق چربی به سینه برای چه افرادی مناسب است؟

هر فردی که احساس کند نیاز دارد تا سینه هایی حجیم تر داشته باشید می تواند تزریق چربی را انجام دهد . اما باید توجه داشت همه افراد مناسب این کار نیستند. افرادی که چربی بدن کمی دارند ممکن است کاندیدای خوبی برای انتقال چربی نباشند. ارائه دهنده شما باید بتواند سلول های چربی بیشتری را نسبت به آنچه که استفاده می کند حذف کند.

این به این دلیل است که برخی از سلول ها در طول فرآیند تصفیه از بین می روند. افرادی که چربی بدنشان کم است ممکن است به جای آن نیاز به کاشت سینه داشته باشند. افرادی که چاقی دارند، نوسانات شدید وزن را تجربه می کنند یا سیگار می کشند، ممکن است کاندیدای خوبی نباشند. در حالت ایده آل، شما باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید، فردی غیر سیگاری باشید و بتوانید وزنی را که برای شما سالم است حفظ کنید. همچنین برای جوانسازی پوست با تزریق چربی هم راه حل های زیادی داریم.

تزریق چربی به سینه برای چه افرادی مناسب است؟

هر چند تاکنون تحقیقات رابطه ای محکم و قوی میان تزریق چربی به سینه و سرطان را نشان نداده است اما سه خطر اصلی بزرگ کردن سینه با انتقال چربی عبارتند از:

 • نکروز چربی

نکروز چربی مرگ سلول های چربی است. این خطر اصلی بزرگ کردن سینه با انتقال چربی و سایر انواع جراحی های پیوند چربی است. زمانی اتفاق می‌افتد که چربی در طول فرآیند انتقال خون اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند، که باعث می‌شود سلول‌های چربی بمیرند. سلول های چربی مرده می توانند حباب ها و توده هایی را در بافت سینه شما ایجاد کنند. این می تواند منجر به چندین علائم ناخوشایند شود، مانند:

 •      توده های دردناک
 •      توده های کیستیک روغنی
 •      توده های کلسیفیکاسیون سخت
 •      ترکیبی از توده های کیستیک و کلسیفیکاسیون
 •      قرمزی اطراف توده ها
 •      کبودی اطراف توده ها
 •      بافت اسکار
 •      درد در بافت اطراف
 •      تغییر رنگ پوست
 •      پوست ناهموار
 •      تغییر در شکل و ظاهر سینه

از آن جا که همواره نگرانی درباره تزریق چربی به سینه و سرطان وجود دارد، توده‌های ناشی از نکروز چربی می‌توانند شبیه توده‌های سرطان سینه باشند، بنابراین پزشک شما احتمالاً می‌خواهد آنها را بررسی کند. زمانی که پزشک مطمئن شد که توده ها سرطانی نیستند، می توانید یک برنامه درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

گاهی اوقات، توده های ناشی از نکروز چربی خود به خود برطرف می شوند. اگر توده ها دردناک نیستند یا علائم ایجاد نمی کنند، ممکن است آنها را تحت نظر داشته باشید اما نیاز به درمان وجود نداشته باشد. لازم به ذکر است که تزریق چربی به سینه با تزریق چربی به گونه تفاوت های زیادی دارد که حجم چربی و میزان درد، یکی از آن ها است.

آیا تزریق چربی به سینه عوارض دارد؟

از طرف دیگر، توده هایی که باعث درد یا ایجاد هر گونه مشکلی می شوند، ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشند. در صورت لزوم جراح توده های نکروز چربی را برمی دارد.

جراح ناحیه مورد نظر را با بی حسی موضعی بی حس می کند و از سونوگرافی برای یافتن هر توده استفاده می کند. سپس از یک سوزن برای حل کردن و برداشتن توده ها استفاده می کنند. بهبودی از این روش ممکن است چند هفته طول بکشد.

 • عفونت

خطر عفونت ناشی از پروتز سینه انتقال چربی نسبتاً کم است. با این حال، همه روش‌ها خطر عفونت را به همراه دارند. ایده خوبی است که قبل از عمل با پزشک صحبت کنید، به خصوص اگر:

 1.      سیستم ایمنی ضعیفی دارید
 2.      نگران خطر عفونت هستید

البته عفونت تاثیری بر تزریق چربی به سینه و سرطان ندارد.

 • جذب مجدد چربی

چربی یک ماده طبیعی است که بدن شما برای عمل از آن استفاده می کند. بدن شما با چربی های منتقل شده به سینه ها مانند سایر چربی های بدن رفتار می کند. این بدان معناست که بدن شما می تواند چربی مورد استفاده در پروسه بزرگ کردن سینه را با انتقال چربی دوباره جذب کند. در واقع، تصور می شود که تا 50 درصد چربی تزریق شده توسط بدن شما جذب می شود.

این می تواند به دست آوردن نتایجی که می خواهید را دشوار کند، به خصوص در طول زمان. نتیجه فوری پس از جراحی احتمالاً بسیار کاملتر از نتیجه طولانی مدت انتقال است، که می تواند به این معنی باشد که ممکن است آنقدر که انتظار داشتید افزایش سایز مشاهده نکنید. جذب مجدد چربی تاثیری بر تزریق چربی به سینه و سرطان ندارد.

عوارض شایع تزریق چربی به سینه

حالا که مطمئن شدید تزریق چربی به سینه و سرطان ارتباط تنگاتنگی ندارد باید بدانید عمل بزرگ کردن سینه با انتقال چربی می تواند خطرات دیگری نیز داشته باشد. به عنوان مثال، این روش احتمالاً با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. برای اکثر افراد، بی حسی موضعی بسیار کم خطر است و بسیار بی خطر در نظر گرفته می شود.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی مانند:

 •      تاری دید
 •      سرگیجه
 •      سردرد
 •      ضعف عضلانی
 •      بی حسی

بهتر است قبل از عمل با جراح پلاستیک صحبت کنید و مطمئن شوید که درک درستی از هر مرحله دارید. آنها را در مورد سابقه پزشکی خود و هر گونه نگرانی که دارید مطلع کنید. هر چند خطر تزریق چربی بر سینه و سرطان امری اثبات نشده است اما صحبت با پزشک شما را از نگرانی خارج می کند.

تزریق چربی به سینه و سرطان; شایعه یا واقعیت؟

اگر هنوز استرس این را دارید که تزریق چربی به سینه و سرطان می تواند خطرناک باشد باید بگوییم بزرگ کردن سینه با انتقال چربی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد. و ماموگرافی پس از این روش هنوز برای اکثر افراد خوب جواب می دهد.

سینه شما حاوی بافت چربی و بافت سینه است. بافت چربی در ماموگرافی تیره به نظر می رسد. تومورها در برابر این بافت تیره سفید به نظر می رسند. حتی زمانی که عمل بزرگ کردن، چربی بیشتری به سینه‌های شما اضافه می‌کند، تومورها همچنان به راحتی قابل مشاهده هستند.

اما بزرگ کردن سینه با انتقال چربی می تواند باعث میکروکلسیفیکاسیون شود. این رسوبات کلسیم مانند لکه های کوچک سفید در ماموگرافی به نظر می رسند.

اکثر میکروکلسیفیکاسیون ها نشانه سرطان نیستند. اما گاهی اوقات میکروکلسیفیکاسیون ها به دلیل نوعی سرطان سینه به نام کارسینوم مجرای درجا (DCIS) در سینه شما جمع می شوند. برای رد کردن سرطان، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش‌های بیشتری مانند سونوگرافی سینه، MRI یا بیوپسی سوزنی را توصیه کند تا شایعه ارتباط تزریق چربی به سینه و سرطان نیز از شما دور شود.

مراقبت های لازم بعد از تزریق چربی به سینه

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما یک باند را دور سینه‌تان می‌پیچد و یک سوتین جراحی برای شما قرار می‌دهد. این اتصالات به رسوبات چربی در جای خود کمک می کند. باید برای یک هفته مرخصی از محل کار و سایر فعالیت های بدنی برنامه ریزی کنید.

ممکن است تا سه هفته در سینه ها و نواحی لیپوساکشن شده درد، کبودی، تورم و ناراحتی داشته باشید. تورم ممکن است تا شش ماه ادامه داشته باشد.

این مراحل می توانند بهبودی شما را تسهیل کنند:

 • به پشت بخوابید تا فشار بر سینه هایتان وارد نشود.
 • آنتی بیوتیک ها و مسکن ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • لباس های گشاد بپوشید تا سینه هایتان فشرده نشود.

تا کنون نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

 توده های سفت شده که بعد از بزرگ کردن سینه بعد از پیوند چربی ظاهر می شوند، معمولاً به دلیل نکروز چربی ایجاد می شوند.

نتایج این روش می تواند برای چندین دهه باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .