توضیحات کامل در مورد تزریق چربی در نواحی مختلف صورت و بدن

تزریق چربی نوعی درمان زیبایی برای پر کردن صورت ویا از بین بردن چین و چروک و جوانسازی صورت است. در این روش، چربی از بدن خود فرد و قسمت هایی مانند ران، پهلو و یا شکم برداشته می‌شود و چربی برداشته شده به نقاط مطلوب که قصد پر کردن و زیبا کردن آن ناحیه را داریم تزریق می‌شود.

گام اول لیپوساکشن ملایم و برداشتن برخی از چربی های اضافه بدن است. در مرحله دوم سلول های چربی جداسازی و پاکسازی می‌شوند و در نهایت در سومین مرحله تزریق سلول های چربی به مناطق هدف انجام می‌شو. یکی از مزایای این درمان نیز برداشتن چربی از بدنم خود فرد است. بدن چربی از بدن خود فرد منجر می‌شود که بدن واکنش آلرژیک نسبت به چربی اضافه شده از خود نشان ندهد. در نتیجه تزریق چربی معایب سایر روش‌ها که منجر به عفونت در بدن می‌شوند را ندارد.
نانوفت چیست؟

نانوفت، چربی فرآوری شده بدن است که حاوی غلظت بالایی از سلول‌های بنیادی است. سلول های بنیادی به سلول‌هایی گفته می‌شود که هنوز تمایز پیدا نکرده و قابلیت تمایز به سلول‌ ‌های اختصاصی را دارند و قادرند با تقسیم سلولی، سلول‌های بنیادی بیشتری تولید کنند. این سلول‌ها در بازسازی بافت آسیب دیده اهمیت بسیار زیادی دارند. در این روش درمانی، ابتدا سلول های بافت چربی از ناحیه ران یا شکم برداشته می‌شود. این بافت چربی با تکنیک ویژه‌ای فرآوری شده و چربی بسیار لطیف و ابریشم گونه‌ای که حاوی سلول های بنیادی فراوانی است به دست می‌آید. مشخص شده است که نانوفت تاثیر معجزه گونه ای در جوانسازی داشته و پوست های آسیب دیده و تغییر رنگ یافته یا آفتاب سوخته و پیر را بهبود می۲بخشد. این تکنیک برای جوانسازی و از بین بردن کبودی، گودی، چین و چروک زیر چشم از بین بردن چروکهای سطحی صورت، گردن و ناحیه دکلته اثرات شگفت انگیزی به همراه دارد.

مراحل تزریق چربی

عمل تزریق چربی دارای چند مرحله به شرح زیر است:

• ابتدا چربی مورد نیاز برداشته می‌شود.

تفاوت تزریق چربی با تزریق ژل چیست؟

در مرحله اول و پس از مشخص شدن اندامی که از آن چربی خارج خواهد شد، چربی مورد نیاز توسط یک سوزن کوچک زیرپوستی برداشته می‌شود.(روش لیپوساکشن) این مرحله با دقت زیادی انجام می‌گیرد چون بافت و سلول های چربی به هیچ وجه نباید آسیب ببینند. به همین دلیل هنگام استفاده از سوزن، پزشک متخصص این عمل را با نهایت دقت انجام می‌دهد تا بافت چربی آسیب نبیند. همچنین باید بدانید که مقدار چربی خارج شده از بدن فرد، بسیار کم می‌باشد. بعضی ها تصور می‌کنند که پس از خروج چربی از بدن، آن ها به مقدار قابل توجهی لاغر خواهند شد در صورتیکه این تصور درست نیست.

سپس چربی خارج شده جداسازی می‌شود.

برای عمل تزریق چربی، فقط به سلول های چربی نیاز است و نه موادی که به آنها چسبیده‌اند. بنابراین باید چربی را از مایعات و موادی که در کنار چربی هستند جداکرد.

• عمل تزریق چربی آغاز می‌شود.

پس از اینکه چربی خالص سازی شد، تزریق کردن چربی به اندام هدف آغاز خواهد شد. در این مرحله، پزشک شما، با یک سرنگ مخصوص، چربی را به اندام های مشخص شده تزریق می‌کند تا بتوان به نتایج خوب و دلخواه رسید.

موارد کاربرد تزریق چربی

تزریق‌چربی به صورت، برای از بین بردن چین و چروک‌های ناشی از افزایش سن
تزریق‌چربی به گونه، برای برجسته کردن گونه‌ها و ایجاد ظاهر زیباتر
تزریق‌چربی به زیر‌چشم و اطراف آن، برای از بین بردن چروک‌های اطراف چشم و برطرف کردن گودی چشم
تزریق‌چربی به سینه، برای افزایش حجم سینه و بازسازی آن
تزریق‌چربی به باسن، برای برجسته‌سازی باسن
تزریق‌چربی به پشت دست‌ها، برای ایجاد ظاهر زیباتر
تزریق‌چربی برای از بین بردن جای زخم های قدیمی، اسکارویا جای جوش
تزریق‌چربی برای درمان نواقص مادرزادی
تزریق‌چربی به ناحیه تناسلی جهت حجم دهی و جوانسازی

تزریق‌چربی بهتر است یا ژل؟

در نهایت باید بدانید هیچ وقت نمی‌توان گفت تزریق چربی بهتر است یا ژل، با توجه به شرایط هر فرد پزشک باید تشخیص دهد که کدام روش مناسب‌تر است. این نکته را نباید فراموش کرد که تزریق ژل هیالورونیک‌اسید به گزارش جامعه جراحان زیبایی آمریکا دومین عمل پر‌طرفدار دنیا پس از تزریق بوتاکس است.

با مزایای تزریق چربی به باسن آشنا شوید

اما باید بدانید تزریق‌چربی نیاز به شرایط دشوارتری دارد، مانند استرلیزاسیون و… که این‌ها به خودی‌خود باعث افزایش چندین برابری هزینه تزریق چربی در مقابل ژل می‌شود، امل در بعضی افراد بنا به دلایل مختلف به تشخیص پزشک امکان تزریق ژل نمی‌باشد و بهتر است از چربی استفاده شود.

مزیت تزریق‌چربی

مزیت اصلی تزریق چربی این است که این روش نسبت به سایر روش های زیبایی از ماندگاری بیشتری برخوردار است. همچنین این روش ایمن است و هیچ گونه واکنش آلرژیکی به علت تزریق چربی ایجاد نمی‌شود زیرا چربی از بدن خود فرد برداشته شده و به ناحیه دیگر در بدن خودتان تزریق می‌شود.توضیحات کامل در مورد تزریق چربی در نواحی مختلف صورت و بدن

عوارض جانبی و خطرات احتمالی تزریق‌چربی

خطرات این روش کم است. در برخی موارد، درد و تورم به وجود می‌آید که سریع برطرف شده و با قرص هایی که پزشک به شما تجویز می‌کند درد خفیف ناشی از درمان برطرف خواهد شد.یکی از دیگر معایب این روش این است که چربی تزریق شده به صورت ویا لبممکن است به طور کامل جذب نشود. این اتفاق برای فرد قابل پیش‌بینی نیست و مهارت پزشک در این فرآیند بسیار حائز اهمیت است.

مراقبت قبل از تزریق چربی

• فرد باید پزشک را از وجود هرگونه آلرژی دارویی، غذایی و محیطی مطلع کند.
• فرد باید پزشک را در مورد هر گونه دارویی که مصرف می‌کند آگاه سازد.
• از مصرف داروها یا ترکیباتی که‌ باعث رقیق شدن خون می‌گردد، خودداری شود.
• فرد می‌بایست از دو هفته قبل از تزریق چربی از مصرف قرص آسپرین، بروفن، ژلوفن، دیکلوفناک یا سایر داروهای ضدالتهاب خودداری نماید.
مراقبت پس از تزریق چربی
• بیمار باید پس از عمل هر چه سریع تر راه  رفتن را شروع کند تا ورم کاهش یابد و از تشکیل لخته خون و عوارض تزریق چربی جلوگیری شود.

• کنترل کردن ورم با پوشیدن گن‌های ارتجاعی مخصوص ناحیه اهدا‌کننده چربی

• اجتناب از انجام دادن فعالیت های سنگین تا چند هفته پس از عمل

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟

• تماس سریع با پزشک در صورت مشاهده کردن هرگونه نشانه عفونت یا مواجهه با خونریزی شدید یا افزایش ناگهانی درد

• تا یک ماه پس از تزریق چربی حمام داغ و سونا ممنوع می‌باشد.

• گرفتن رژیم و کاهش وزن تا یک ماه بعد از تزریق ممنوع می‌باشد.

• فشار آوردن به محل تزریق چربی ممنوع می‌باشد.

• استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز‌شده توسط پزشک معالج الزامی است.

 

بهبود و ریکاوری

تزریق چربی یکی از روش‌های بدون درد به‌شمار می‌آید. همچنین یکی از دلایل محبوبیت این روش، این است که تزریق کردن چربی، در مقایسه با دیگر روش‌ها مانند تزریق ژل، از درد و ناراحتی کمتری برخوردار است. به همین دلیل می‌توان حدس زد که پس از تزریق کردن چربی، نیاز زیادی به استراحت نخواهید داشت. معمولا بسیاری از افراد پس از تزریق کردن چربی، در همان روز عمل قادر خواهند بود که به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند و کارهای خود را به آسانی ادامه دهند. بنابراین پس از تزریق کردن چربی، نیاز چندانی به استراحت نخواهید داشت. البته نکته قابل ذکر این است که تا چند هفته پس از تزریق کردن چربی، نباید فعالیت های بسیار سنگین انجام داد.

سوالات متداول:

۱. ماندگاری تزریق چربی چه مدت می‌باشد؟

همانطور که می‌دانید افرادی که قصد لاغری دارند، دغدغه سوزاندن چربی‌ها با ورزش کردن و … را داشته و سعی در از بین بردن و یا سوزاندن چربی‌ها به طرق مختلف را دارند. بنابراین چربی‌ها، از جمله چربی شکم و … با ورزش کردن از بین می‌رود. بنابراین چربی‌های تزریق شده نیز از بین خواهند رفت. اینکه چربی‌ها چه موقع از بین بروند به شما و فعالیت شما بستگی دارد همچنین چربی‌ها جذب بدن می‌شوند که این هم یک عامل اساسی برای ماندگاری چربی است. اما در کل، ماندگاری تزریق چربی، زیاد است و معمولا چند سال طول می‌کشد که اثر آن به طور کامل از بین برود.

۲. انجام عمل تزریق کردن چربی چه مقدار به طول می‌انجامد؟
به طور معمول تزریق تقریبا ۲ ساعت طول خواهد کشید اما این زمان در نقاط مختلف بدن متفاوت است. مثلا در سینه یا باسن ممکن است تا ۳ ساعت زمان نیاز باشد.

آیا تزریق چربی به سینه باعث سرطان می شود؟

۳. آیا روش تزریق چربی یک روش ایمن است؟
بله، به شرط مراجعه به مرکز معتبر. این روش مورد تایید جامعه جراحان زیبایی آمریکا است.

 

۴. آیا پس از تزریق چربی می‌توانیم کارهای روزمره خود را انجام دهیم؟
بله. یکی از مزایای تزریق چربی این است که شما پس از بهبود و تکمیل دوره درمان آن می‌توانید به راحتی حرکت کنید کارهای روزمره خود را نیز انجام دهید.

۵. آیا باید یک مقدار چربی مشخص برای این کار داشته باشیم؟
مطمئنا باید یک مقدار چربی برای برداشته شدن و تزریق شدن داشته باشید. به همین دلیل اگر چربی بدنتان کم باشد، با مشکل مواجه خواهید ‌شد. البته این مقدار چربی برای سینه، ران و… کمی بیشتر خواهد بود، پزشک پیش از عمل بدن شما را برای چربی مورد نیاز بررسی خواهد کرد.

۶. آیا تزریق چربی با درد زیادی همراه است؟
مقدار درد بستگی به نوع عمل و ناحیه انجام تزریق در بدن شما دارد. به طور کلی تزریق در ناحیه صورت درد کمتری را نسبت به تزریق در ران و سینه دارد. به این دلیل که هنگام تزریق کردن چربی به صورت، مقدار چربی انتقال داده شده کمتر است. البته پزشک به روش‌های مختلف ازجمله بی حسی موضعی درد را کنترل می‌کند.

۷. چه زمانی باید تزریق چربی را مد‌نظر داشت؟
• اگر شما نواحی چین خورده و گود رفته در صورتتان داشته باشید.

• اگر شما اصلاح دائمی تری برای مشکلات ظاهریتان را به نسبت تزریق فیلر مثل ژل که موقتی هستند را خواستارید.
• اگر شما تمایل به اصلاح تو‌رفتگی‌ها و کمبودهای حجمی در نواحی مختلف بدنتان دارید و یا خواستار جوانسازی دست ها و صورتتان هستید.
• برای حجیم کردن و شکل دادن به نواحی خاصی از بدن مانند سینه‌ها و باسن

و به طور مشخص تر در صورت:

۱. اگر شما چین و چروک عمیق دور چشم ها، ابروها یا دهانتان دارید.
۲. اگر شما تمایل به تغییر در برجستگی و حجم چانه و فک تحتانی تان دارید.
۳. اگر شما مایل به جراحی و اعمال تهاجمی برای جوانسازی نبوده یا به دلایلی جراحی در شما مجاز نباشد.
۴. برای پر کردن یا کاهش عمق خطوط خنده
۵. برای برطرف کردن خطوط (Marrionette)، خطوطی که از گوشه لب به طرف چانه کشیده می‌شوند.
۶. برای برطرف کردن آن دسته از خطوط اخم که در حالت استراحت دیده می‌شوند و با تزریق بوتاکس به تنهایی برطرف نمی‌شوند.
۷. در مواردی که در اثر مشکلاتی مانند سالک یا آکنه زخم‌های عمیق و گود دارند.
۸. برای اصلاح گودی زیر چشم
۹. برای برطرف کردن آن دسته از خطوط پیشانی که در حالت استراحت دیده می‌شوند و با تزریق بوتاکس به تنهایی برطرف نمی‌شوند.

برای زیر چشم تزریق ژل بهتر است یا چربی؟

 

۸. پایداری چربی تزریق شده به چه صورت است و آیا نتایج تزریق چربی ماندگار است؟

در تمام افراد مقداری از چربی تزریق شده به طور دائم باقی خواهد ماند. اما ماندگاری چربی تزریق شده بستگی به مهارت پزشک، محل تزریق و عوامل ژنتیکی دارد. چنانچه در جاهایی که تحرک بیشتر است مثل خط خنده، فک و یا باسن، جذب بیشتر بوده و در جاهایی که تحرک کمتر است، جذب کمتر خواهد بود.

۹. مراقبت های بعد از تزریق چربی چیست؟

بعد از تزریق چربی به شدت توصیه می‌گردد به مدت ۱ روز از فشار آوردن به محل تزریق خودداری شود. زیرا این کار می‌تواند باعث جابه‌جایی چربی تزریق شده گردد.

۱۰. آیا تزریق چربی ممکن است باعث تورم قابل توجه در محل تزریق شود؟

بله، مقدار تورم به عوامل زیر بستگی دارد:

• تکنیک‌ها و ابزارهایی که پزشک متخصص مورد استفاده قرار می‌دهد.
• سن فرد و همچنین ساختار ژنتیکی او جایی که چربی در آن تزریق می‎گردد.
• میزان چربی تزریق شده و داروهایی که فرد مصرف می‌کند.

 

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره دقیق‌تر پوستی با کارشناسان کلینیک ایرانیان با شماره تماس ۰۲۱.۷۵۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

سوال یا نظرات را با ما در میان بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *