هایفوتراپی

هایفوتراپی

هایفوتراپی یکی از جدید‌ترین روش‌های زیبایی بدون درد است. این فرایند جراحی جایگزین مناسبی برای جراحی لیفت صورت محسوب می‌شود. هدف از این پروسه سفت کردن، جوان‌سازی، ازبین‌بردن چین‌وچروک و لیفت پوست صورت است. البته باید توجه داشت این پروسه دائمی نیست و موقتی است.

مشاوره رایگان ۲۴ ساعته
۷۵۹۰۰ – ۰۲۱

مزایای هایفوتراپی کلینیک ایرانیان

رنج 2.5 MHz
قابلیت تنظیم درجه
نفوذ به عمق پوست
مجهز به سونوگرافی پوست
درمان تک جلسه ای
تا 2 سال ماندگاری
دارای تاییدیه FDA آمریکا

لغت هایفوتراپی از HIFU  می‌آید. HIFU سرواژه‌ای از حروف آغازین عبارت High-intensity Focused Ultrasound است. معنی این عبارت امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا است. این موج در دستگاه سونوگرافی نیز استفاده می‌شود.

امواج  هایفو در درمان تومورهای سرطانی کاربرد بسیاری دارد. در حقیقت امواج هایفو با تحریک مکانیسم‌های  شیمیایی و حرارتی باعث افزایش گردش خون و مایع لنفی و از بین بردن سلول‌های بافتی می‌شود. به سبب بی‌ضرر بودن این امواج، در درمان سرطان‌هایی مثل سرطان پروستات کاربرد گسترده‌ای دارند. اولین استفاده از هایفوتراپی برای مقاصد زیبایی در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت.

امواج فراصوت کاملاً بی‌خطر هستند. در هایفوتراپی این امواج با شدت بالایی به‌صورت متمرکز به لایه‌ی خاصی از پوست تابانده می‌شوند. در جراحی پلاستیک این لایه خاص از پوست با برش‌ها و بخیه‌ها اصلاح می‌شد. اما در هایفوتراپی، پوست تحریک شده فرایند کلاژن‌سازی در آن بهبود می‌یابد. برای همین این روش غیرتهاجمی است. از این روست که نیازی به دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری هم ندارد.

سفت شدن پوستکاهش چین و چروک
رفع جای زخمرفع موهای زائد

مراحل انجام هایفوتراپی

مراحل انجام هایفوتراپی بسته به شرایط تحت درمان متفاوت است. با این حال، به طور کلی، این روش مراحل زیر را دنبال می کند:

 • به بیمار بی حسی موضعی یا آرامبخش داده می شود.
 • پزشک از تصویربرداری اولتراسوند برای تعیین محل بافت مورد نظر استفاده می کند.
 • پروب هایفو روی پوست قرار می گیرد یا در بدن قرار می گیرد.
 • کاوشگر HIFU امواج صوتی ساطع می کند که بافت مورد نظر را گرم می کند.
 • گرما بافت مورد نظر را از بین می برد.

هایفو یک روش ایمن و موثر برای بسیاری از شرایط است. معمولاً توسط بیماران به خوبی تحمل می شود و زمان بهبودی کوتاهی دارد. در اینجا برخی از جزئیات بیشتر در مورد مراحل مربوط به HIFU برای سرطان پروستات و سفت کردن پوست آورده شده است:

هایفو برای سرطان پروستات

HIFU برای سرطان پروستات یک روش کم تهاجمی است که می تواند برای درمان سرطان پروستات موضعی استفاده شود. این روش در مطب پزشک یا مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. در طول این عمل، پزشک یک پروب را به راست روده وارد می کند. کاوشگر اولتراسوند متمرکز با شدت بالا منتشر می کند امواجی که بافت سرطانی را گرم کرده و از بین می برند. این روش معمولاً حدود دو ساعت طول می کشد.

هایفو برای سفت کردن پوست

هایفو برای سفت کردن پوست یک روش غیر جراحی است که می تواند برای بهبود ظاهر شل و افتادگی پوست استفاده شود. این روش در مطب پزشک یا اسپا پزشکی انجام می شود. در طول این روش، پزشک از یک دستگاه HIFU برای رساندن انرژی اولتراسوند متمرکز به پوست استفاده می کند. این انرژی پوست را گرم کرده و باعث انقباض آن می شود. این روش معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. هایفو روشی ایمن و موثر برای سفت کردن پوست است. معمولاً توسط بیماران به خوبی تحمل می شود و زمان بهبودی کوتاهی دارد.

6 مرحله انجام هایفوتراپی برای داشتن پوست جوان

 

کاربرد هایفوتراپی

کاربرد هایفوتراپی

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، اصلی ترین کاربردهای هایفوتراپی در تشخیص و درمان انواع سرطان‌هاست. امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا این امکان را ایجاد می‌کنند که بتوان بافت تومور سرطانی را بادقت بسیار زیادی برید.

امروز از این امواج در جراحی‌های مربوط به سرطان‌های سینه، کبد، پانکراس، پروستات، کلیه و استخوان استفاده‌ می‌شود. به‌تازگی از این روش در درمان انسدادهای مغزی و تومورهای سرطانی مغزی نیز استفاده شده است.

هایفوتراپی در سال  ۲۰۰۸ برای نخستین‌بار برای مقاصد زیبایی به کار برده شد. یک سال بعد پژوهش‌های انجام‌شده به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا رسید. به‌این‌ترتیب به‌صورت رسمی کاربرد آن در جوان‌سازی پوست تأیید شد.

در سال ۲۰۱۸ پژوهشی میزان کاربردی‌بودن هایفوتراپی در مقاصد زیبایی را هدف قرارداد. در این تحقیق ۲۳۱ مورد هایفوتراپی بررسی شدند. در نهایت ثابت شد که هایفوتراپی در جوان‌سازی و سفت‌ کردن پوست، بدن و کاهش سلولیت‌های پوستی مؤثر است. در طی این تحقیق کاربردی و امن بودن این روش درمانی اثبات شد.

یافته‌های تحقیقی که در کشور کره صورت گرفت، نشان می‌داد هایفوتراپی برای ازبین‌بردن چین‌وچروک‌های اطراف فک، گونه‌ها و دهان بیشترین تأثیر را دارد. تصاویر قبل از عمل، سه ماه و شش ماه بعد از عمل مراجعین با هم مقایسه شد. با نتایج همین مقایسه تأثیرگذاری هایفوتراپی برآورد شد.

در تحقیق دیگری، نتایج  هایفوتراپی در بازه‌های زمانی یک‌، چهار و دوازده‌ هفته‌ای با هم مقایسه شدند.  نتایج نشان می‌داد پس از دوازده هفته، در تمامی نواحی تحت درمان خاصیت ارتجاعی پوست به طرز چشمگیری افزایش‌یافته بود. تحقیق دیگری بر روی ۷۳ زن و ۲ مرد متقاضی هایفوتراپی انجام شد. در این تحقیق جوان‌سازی پوست صورت و گردن مدنظر پزشکان بود.  میزان رضایت متخصص زیبایی ۸۰ درصد و رضایت بیماران ۷۸ درصد برآورد شد.

در بیشتر مواقع از هایفوتراپی برای جوان‌سازی پوست صورت و گردن استفاده می‌شود. نواحی دور لب‌ها و خطوط لبخند، دور چشم و خط اخم، اطراف بینی، پوست ناحیه گردن و غبغب از بخش‌هایی هستند که هایفوتراپی روی آن‌ها انجام می‌شود.

بنا بر ادعای سازمان جراحی پلاستیک آمریکا هایفوتراپی می تواند کارهای زیر را انجام دهد:

 • پوست ناحیه‌ی گردن را سفت کند
 • اندازه‌ی غبغب را کاهش دهد
 • ابروها و پلک‌های افتاده را لیفت کند
 • چین‌وچروک‌های صورت را کاهش دهد
 • پوست سینه‌ها و پستان‌ها را سفت و کشیده کند.

هایفوتراپی صورت

در هایفوتراپی صورت، لایه‌ای از پوست که درست زیرسطح قرار دارد هدف قرار می‌گیرد. با تابش امواج هایفو بر این لایه از پوست، دمای آن خیلی سریع بالا می‌رود. وقتی که دمای پوست آن ناحیه به حد خاصی رسید، بافت پوست دچار آسیب سلولی می‌شود.

در نگاه اول به نظر می‌رسد این کار مضر باشد. بالعکس، این آسیب سلولی باعث می‌شود پوست برای ترمیم خودش کلاژن‌سازی کند. کلاژن پروتئینی است که به پوست ساختار داده و به آن خاصیت ارتجاعی می‌بخشد.

وقتی تولید کلاژن در نتیجه‌ی هایفوتراپی افزایش می‌یابد، پوست جوان‌تر، محکم‌تر و کمتر چروکیده خواهد شد. در هایفوتراپی امواج فراصوت تنها روی لایه‌ی خاصی از پوست متمرکز می‌شوند. بدین ترتیب آسیبی به لایه‌های بالایی و بافت زیرین وارد نمی‌شود.

در مورد هایفوتراپی صورت باید متوجه بود که روی همه‌ی افراد پاسخ‌گو نیست. هایفوتراپی صورت روی افراد ۳۰ سال به بالا که چین‌وچروک‌های ملایم‌تری دارند بیشتر جواب می‌دهد. در حقیقت افراد جوان‌تری که نیازی به جراحی ندارند این روش را انتخاب می‌کنند.

برای افراد مسن‌تر یا افرادی با پوست بسیار افتاده، جوابگویی این روش خیلی کمتر است. ممکن است این افراد به جراحی لیفت صورت نیاز داشته باشند. افرادی که صورتشان در معرض آفتاب بوده و آسیب زیادی دیده‌اند کمتر جواب می‌گیرند. این افراد به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند.

هایفوتراپی صورت روشی رایج برای سفت شدن پوست صورت و رفع چین و چروک و خطوط ریز است

هایفوتراپی غبغب

غبغب عبارتی است که برای توصیف پوست افتاده زیر چانه و فک پایینی به کار می‌رود. غبغب داشتن امری طبیعی است. تقریبا همه‌ی افرادی که سنشان بالا می‌رود غبغبشان مشخص‌تر می‌شود. علت آن هم نازک‌تر و ضعیف‌تر شدن پوست است. به علت کاهش تولید کلاژن در اثر بالا رفتن سن، پوست خاصیت ارتجاعی‌اش را از دست می‌دهد. با از دست رفتن خاصیت ارتجاعی، پوست شل و آویزان می‌شود.

غبغب در افرادی که پوست کلفت‌تری دارند یا چربی بیشتری زیر پوستشان انباشته شده است، کمتر دیده می‌شود. بعضی از افراد هم هستند که هیچ‌وقت غبغبشان مشخص نمی‌شود. این امر ممکن است به علت تفاوت ژنتیکی، محیط یا سبک زندگی افراد باشد. مراقبت از پوست در برابر آفتاب و مصرف آب کافی یکی از روش‌های بسیار مؤثر در پیشگیری از به‌وجودآمدن غبغب است.

برای درمان و ازبین‌بردن غبغب راه‌های زیادی وجود دارد. یک راه آن جراحی لیفت گردن است. راه‌هایی غیر جراحی مانند هایفوتراپی باهدف قراردادن کلاژن‌سازی پوست به درمان غبغب می‌پردازند.

درمورد غبغب، پوست صورت افتاده شده و از اطراف دهان آویزان می‌شود. هایفوتراپی غبغب از عمل لیفت گردن یا غبغب ارزان‌تر است و درد کمتری دارد. اما در موارد بسیار شدید، باید توجه داشت که هایفوتراپی اثر چندانی ندارد. به‌صورت کلی هایفوتراپی در غبغب در مقایسه با دیگر نواحی پوستی کمتر اثر می‌گذارد.

هایفوتراپی غبغب برای سفت شدن پوست و رفع افتادگی در غبغب و گردن استفاده می شود

هایفوتراپی بینی

با کاهش و افزایش وزن، افزایش سن، تأثیرات آفتاب و غیره پوست بینی نیز همانند دیگر نواحی پوستی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. در اطراف بینی خطوطی به وجود می‌آیند. این خطوط علی‌الخصوص در بخش بین بینی و لب بیشتر ظاهر می‌شوند.

این خطوط در ناحیه میان بینی و ابرو نیز ظاهر می‌شوند. با کاهش کلاژن پوست، حالت فرم دار پوست نیز از بین می‌رود. ناحیه بینی و گونه‌ها نیز حالت فرم دار خودشان را از دست می‌دهند.

در هایفوتراپی بینی، با تمرکز امواج بر پوست ناحیه بینی، پوست را سفت و کشیده می‌کنند. با این پروسه بدون نیاز به جراحی، انواع ابزار لیفت و غیره می‌توان در مدت کوتاهی بدون درد فرم بینی را بهبود بخشید.

باید توجه داشت در کنار تمامی مزایای آن، این روش موقتی است. از طرفی بیشتر از آنکه ساختار خود بینی را تغییر دهد روی فرم پوست آن تمرکز می‌کند.

هایفوتراپی دور چشم

با افزایش سن پوست نواحی اطراف چشم ممکن است دچار آسیب‌های متعددی شود. افتادی پشت پلک، افتادگی ابرو، گودی زیر چشم، تیرگی ناحیه زیرچشم، پف پلک و زیر چشم و غیره از نمونه‌های این آسیب‌های متعدد هستند.  برای درمان بسیاری  از این عوارض از هایفوتراپی استفاده می‌شود.

از هایفوتراپی به‌منظور رفع چین‌وچروک‌ها، کبودی و گودی دور چشم و رفع تیرگی آن استفاده می‌شود. ناحیه دور چشم بسیار حساس است و نمی‌توان به‌راحتی از روش‌های درمانی تهاجمی‌تر برای آن استفاده کرد.

همان‌طور که گفته شد، در هایفوتراپی از امواج بی‌ضرر فراصوت استفاده می‌شود. هایفوتراپی تنها یک روش درمانی مناسب برای رفع آسیب‌های دور چشم نیست. حتی در مواردی از آن برای پیشگیری از بروز آسیب‌های این‌چنینی استفاده می‌شود.

همان‌طور که گفته شد، ناحیه در چشم بسیار حساس است. تبحر پزشک و دستگاه مناسب هایفوتراپی در این مورد خاص بیش از دیگر موارد اهمیت می‌یابد. در هایفوتراپی دور چشم چین‌وچروک‌های زیر چشم رفع می‌شود. با کلاژن‌سازی و کشیدگی پوست، رنگ این ناحیه روشن‌تر می‌شود. در نتیجه افزایش جریان خون و باز شدن عروق تیرگی و گودی زیر چشم رفع می‌شود.

برای رفع چین و چروک دور چشم از هایفوتراپی استفاده کنید

تأثیر هایفوتراپی در رفع پف چشم

با افزایش سن و پیرشدن پوست صورت، پف چشمی یک عارضه شایع خواهد بود. با کاهش کلاژن، لایه‌های چربی زیر چشم ساختار خودشان را ازدست‌داده به سمت جلو می‌افتند. در نتیجه اطراف چشم پف‌کرده به نظر می‌رسد.

در بعضی از افراد این پف بسیار آزاردهنده می‌شود. جدای از جنبه‌ی زیبایی، پف دور چشم باعث ایجاد تصور بیماری و خستگی مفرط می‌شود. روش‌های دارویی مثل کرم‌های دور چشم نیز برای بسیاری از افراد جوابگو نیست.

هایفوتراپی انتخاب اول بسیاری از متخصصان زیبایی در درمان این عارضه است. امواج هایفو بادقت زیاد، قدرت نفوذ بالا (تا ۴ لایه‌ی پوستی) و بی‌ضرر بودن راه درمان بسیار مناسبی به شمار می‌روند. با افزایش کلاژن‌سازی و تحکیم ساختار پوست در نتیجه‌ی هایفوتراپی، می‌توان از همان جلسه اول بهبود پف اطراف چشم را مشاهده کرد.

بهترین دستگاه هایفوتراپی

دستگاهی که در هایفوتراپی استفاده می‌شود، دستگاه تولید‌کننده‌ی امواج فراصوت است. البته این دستگاه با دستگاه سونوگرافی تفاوت دارد و یکی نیست. این دستگاه‌ها باید مناسب با اهداف خاص هایفوتراپی طراحی شوند. در این جا این هدف انجام فرایندهای زیبایی است. شرکت‌ها و  برندهای مختلفی این دستگاه‌ها را تولید کرده‌اند.

دستگاه‌های متفاوت کارکرد و بازدهی متفاوتی دارند. به نوبه‌ی خود، این تفاوت می‌تواند در طول درمان و هزینه‌ی هایفوتراپی تأثیر بگذارد. گاه یک دستگاه برای هایفوتراپی ناحیه خاصی مناسب است؛ اما در جای دیگر بازدهی مناسبی ندارد. در انتخاب دستگاه مناسب باید تمامی این  عناصر تأثیرگذار را در نظر گرفت.

در حال حاضر سه برند اولتراپی، اولترا و دابلو، از برندهای بنام و شناخته‌شده‌ی هایفوتراپی هستند. دستگاه به‌روزتر اولتراسل کیوپلاس نیز یکی از جدید‌ترین دستگاه‌های مورد تأیید در هایفوتراپی است.

چرا باید در انتخاب دستگاه هایفو دقت کنیم؟

بنا به نوع دستگاه اپراتور آن متفاوت خواهد بود. اپراتور بعضی از دستگاه‌ها (نوع متمرکز) تنها پزشکان هستند. این دستگاه‌ها انرژی زیادتری تولید می‌کنند. قوی‌تر هستند، بازه‌ی زمانی میان هر دوره طولانی‌تر و طول هر جلسه‌ای آن کمتر است. به‌تبع هزینه‌ی دوره‌ی درمانی با این دستگاه‌ها بیشتر خواهد بود. از این دستگاه‌ها برای درمان آسیب‌های شدیدتر استفاده می‌شود.

دستگاه‌هایی نیز هستند که مشاوران پوستی می‌توانند با آن‌ها کار کنند (نوع تفکیکی). جلسات طولانی‌تر، بازه‌ی زمانی میان جلسات کوتاه‌تر و هزینه‌ی کمتر از جمله ویژگی‌های این دستگاه‌ها به شمار می‌روند.

نکته‌ی دیگری که بسیار حائز اهمیت است، تأثیر نوع دستگاه و شخص اپراتور در میزان درد و التهاب هایفوتراپی است.

دستگاه هایفو اولتراپی

 دستگاه اولتراپی، یک برند معروف آمریکایی است که در هایفوتراپی به کار می‌رود. بی‌شک این دستگاه بهترین دستگاه هایفوتراپی در تمام دنیا به شمار می‌رود. تأثیر شگفت‌آور در جوان‌سازی و رفع افتادگی پوست و دوره‌ی نقاهت کوتاه از دلایل محبوبیت بسیار زیاد این مدل دستگاه است.

باتوجه‌به تحریم ها، دستگاه اولتراپی آمریکایی بسیار نایاب است. موادی که در هایفوتراپی با این دستگاه به کار می‌روند نیز هزینه‌ی زیادی خواهند داشت. هر جلسه درمان با برند اصلی هایفو اولتراپی چیزی بالغ بر ۱۲ میلیون تومان هزینه خواهد برد.

کشور چین با استفاده از مهندسی معکوس نمونه‌ی این دستگاه را با هزینه‌ کمتر و کیفیت به نسبت خوبی تولید کرده است. اکثر کلینیک‌های زیبایی سراسر کشور از نمونه‌ی چینی این برند استفاده می‌کنند. باوجود کپی بودن، همچنان این دستگاه کارآمدترین و پرطرف‌دارترین برند موجود میان دستگاه‌های هایفوتراپی است.

مزایای دستگاه هایفو اولتراپی

برند اصلی این دستگاه هایفوتراپی، مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد. برند کپی و چینی آن با همان تکنولوژی ساخته شده و مجوز سازمان بهداشت جهانی را دارد.

تکنولوژی به‌کاررفته در آن باعث بازدهی بسیار بالای انرژی است. اپراتور می‌تواند شدت امواج را بادقت بسیار زیادی تغییر دهد. به‌این‌ترتیب برای هر فرد متناسب با نیازهایش از شدت خاصی استفاده می‌کند. دستگاه دارای چندین اپلیکاتور است که مساحت خاصی از پوست را پوشش می‌دهد. با اپلیکاتورهای ظریف‌تر می‌توان پروسه‌های حساس‌تری مانند هایفوتراپی دور چشم را راحت‌تر انجام داد.

در مقایسه با میزان بازدهی و عملکرد خوب این دستگاه، هزینه‌ی آن نیز مناسب است. باید توجه داشت که تعداد کلی جلسات درمانی با این دستگاه کمتر می‌شود و در نهایت از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

دستگاه هایفو کیوپلاس اولتراسل

یکی از جدیدترین دستگاه‌های هایفوتراپی، دستگاه هایفو کیوپلاس اولتراسل است. تکنولوژی به کار رفته در این دستگاه باعث شده بازدهی آن تا سه‌برابر بیشتر از دیگر دستگاه‌های هایفو باشد. به همین علت است که به آن لقب سریع‌ترین دستگاه هایفو را داده‌اند.

در این دستگاه ۱۴ مدل ازپیش‌تعیین‌شده‌ی خط و نقطه موجود است. این مدل‌ها به اپراتور اجازه می‌دهند برای هر بیمار طراحی مخصوص و ویژه‌ای انجام دهد. باتوجه‌به سرعت سه برابری دستگاه و کاهش طول درمانی هر جلسه بیمار درد کمتری را تحمل خواهد کرد. به‌تبع نیاز به بی‌حس موضعی نیز کاهش می‌یابد.

با سرعت بالای این دستگاه می‌توان درمان نواحی زیرین صورت را در طی ۳ دقیقه کامل کرد. کل صورت حدود ۸ دقیقه و بدن ۱۵ دقیقه بیشتر زمان نخواهد برد. باتوجه‌به زمان ۳۰ الی ۶۰ دقیقه‌ای لازم برای دیگر دستگاه‌ها، هایفو کیوپلاس اولتراسل حقیقتاً سریع‌ترین دستگاه بازار است.

باید در نظر گرفت که مود خط و نقطه‌ای هر دو در این دستگاه بهبود یافته‌اند. سرعت مود خطی این دستگاه با دیگر دستگاه‌ها قابل‌مقایسه نیست. مود نقطه‌ای ذاتاً سرعت پایین‌تری دارد، اما حتی این مود هم در هایفو کیوپلاس اولتراسل سریع‌تر از دیگر دستگاه‌هاست.

تفاوت سرعت مود خطی و نقطه‌ای به تفاوت آن‌ها در گرم‌کردن بافت برمی‌گردد. مود نقطه‌ای با دمای استاندارد ۶۵ درجه، بیشتر در درمان صورت و گردن به کار می‌رود. مود خطی با سیستم حرارت حجمی، با دمای ۵۸ درجه بافت را تحریک می‌کند.

دستگاه هایفو کیو پلاس اولتراسل از بهترین گزینه ها برای خدمات هایفو است که در کلینیک های زیبایی استفاده می شود

کاندید مناسب برای هایفوتراپی

کاندید مناسب برای هایفوتراپی

قبل از این‌که هایفوتراپی به‌عنوان روش درمانی خود انتخاب کنید، باید ببینید کاندید مناسبی برای هایفوتراپی هستید یا نه. پیش‌تر اشاره شده هایفوتراپی برای افرادی مناسب است که جوان‌تر هستند و علاقه‌ای به جراحی ندارد. اثرگذاری هایفوتراپی در میانگین سنی ۳۵ الی ۷۰ سال  با میزان متوسطی از آسیب پوستی، بیشتر است. در این افراد، هایفوتراپی به‌نوعی پیشگیری از پیرشدن پوست است. با هایفوتراپی روند پیری پوست کندتر می‌شود.

در افرادی که نیمه‌ی پایین صورتشان سنگین‌تر است هایفوتراپی درمان مناسبی محسوب می‌شوند. این افراد غبغب‌های آویزان و چربی صورت بیشتری دارند. در افرادی که پوستشان به شدت آویزان شده، صورت لاغرتر و چروک‌های ظریف‌تری دارند باید از دیگر روش‌های درمانی استفاده کرد.

اگر فرد آسیب‌های پوستی گسترده‌ای داشته باشد، هایفوتراپی درمان مناسبی برای او نیست. وجود زخم‌های سرباز و عفونت در ناحیه تحت درمان نیز باعث می‌شود نتوان از هایفوتراپی استفاده کرد. وجود آکنه‌ی کیستی و سنگین و نیز ایمپلنت‌های فلزی در ناحیه تحت درمان باعث می‌شود نتوان هایفوتراپی را انجام داد. تزریقات ژل و سیلیکونی نیز مشکل‌ساز خواهند بود.

مزایای هایفوتراپی

سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU) یک روش غیر تهاجمی است که از انرژی اولتراسوند برای گرم کردن و انعقاد بافت استفاده می کند. این گرما باعث انقباض بافت می شود که منجر به سفت شدن و لیفت شدن پوست می شود. هایفو فواید زیادی دارد، از جمله:

 • غیر تهاجمی: هایفو یک روش بدون نیاز به جراحی است که نیازی به برش یا سوزن ندارد. این باعث می شود که این گزینه راحت تر و کم خطرتر از روش های جراحی سنتی باشد.
 • بهبود سریع: هایفو یک روش سریع و آسان است که می تواند در کمتر از 30 دقیقه انجام شود. اکثر بیماران می توانند بلافاصله پس از عمل به فعالیت های عادی خود بازگردند.
 • نتایج طبیعی: هایفو نتایجی با ظاهر طبیعی ایجاد می کند که تدریجی هستند. این بدان معناست که به مرور زمان شاهد بهبود تدریجی ظاهر پوست خود خواهید بود.
 • نتایج طولانی مدت: نتایج HIFU می تواند تا دو سال باقی بماند. این باعث می شود که این روش مقرون به صرفه تر از روش های جراحی سنتی باشد که معمولاً باید هر 10-15 سال تکرار شوند.

از هایفو می توان برای درمان بیماری های مختلفی استفاده کرد، از جمله:

 1. افتادگی پوست: از هایفو می توان برای سفت کردن و لیفت کردن پوست افتاده روی صورت، گردن و دکلته استفاده کرد.
 2. چین و چروک: از هایفو می توان برای کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط ریز استفاده کرد.
 3. اسکار: از هایفو می توان برای بهبود ظاهر اسکارها از جمله اسکار آکنه، اسکار جراحی و ترک های پوستی استفاده کرد.
 4. ترک‌های پوستی: از هایفو می‌توان برای بهبود ظاهر ترک‌ها استفاده کرد.
 5. سلولیت: از هایفو می توان برای کاهش ظاهر سلولیت استفاده کرد.

اگر به دنبال راهی مطمئن و موثر برای بهبود ظاهر پوست خود هستید، هایفو ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش و اینکه آیا برای شما مناسب است، با پزشک خود صحبت کنید.

مضرات هایفوتراپی

هایفو برای بسیاری از افراد یک روش ایمن و موثر است، اما بدون معایب نیست. برخی از معایب احتمالی HIFU عبارتند از:

 • درد: هایفو می تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص برای افرادی که پوست حساس دارند.
 • کبودی: کبودی یک عارضه جانبی شایع هایفو است و ممکن است چند روز طول بکشد تا برطرف شود.
 • تورم: تورم یکی دیگر از عوارض جانبی رایج هایفو است، و همچنین ممکن است چندین روز طول بکشد تا از بین برود.
 • قرمزی: قرمزی عارضه جانبی کمتر شایع HIFU است، اما ممکن است در برخی افراد رخ دهد.
 • جای زخم: جای زخم یک عارضه جانبی بسیار نادر از هایفو است، اما اگر این روش به درستی انجام نشود ممکن است رخ دهد.
 • هزینه: هایفو روشی گران‌تر از سایر درمان‌های غیرجراحی پوست است.

اگر HIFU را مد نظر دارید، حتماً با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این روش صحبت کنید.

تعداد جلسات هایفوتراپی

هایفوتراپی فرایند بدون دردی نیست. اگر درد کمی حس می‌کنید الزاماً معنای خوبی ندارد. هرچه حرارت کمتر باشد، درد آن نیز کمتر است. از طرف دیگر، حرارت کمتر یعنی تعداد جلسات بیشتری برای تکمیل فرایند درمان نیاز خواهید داشت.

معمولاً مراجعین در همان جلسه اول نتایج مطلوب را مشاهده می‌کنند. قبل‌تر هم اشاره شد در فرایند هایفوتراپی بر توانایی طبیعی ترمیم پوست تکیه می‌شود. به‌این‌ترتیب بعضی از افراد تا سه جلسه نیازمند درمان هستند. پوست این افراد (به‌خاطر سن، زمینه‌ی ژنتیکی و غیره) دیرتر ترمیم می‌شود و کلاژن‌سازی می‌کند.

متخصصان پوست توصیه می‌کنند ۶ تا ۱۲ ماه پس از درمان اولیه، جلسات یادآوری انجام شوند. در بعضی موارد فرایندهای مینی‌هایفو نیز وجود دارند که دو تا سه ماه بعد از درمان ابتدایی انجام می‌شوند. مینی‌هایفو موجب سفت‌تر شدن هرچه بیشتر پوست می‌شود.

جوانسازی با هایفوتراپی بهتر است یا لیفت صورت؟

زمانی که از لیفت صورت حرف می‌زنیم، منظورمان جراحی‌های لیفت صورت است. این جراحی‌ها به تشخیص متخصص تجویز می‌شوند. لیفت صورت باید به دست جراح حاذق انجام شود تا بهترین نتیجه به دست بیاید. از طرفی مهارت جراح در کاهش عوارض جانبی آن نیز تأثیر به سزایی می‌گذارد.

فرایندهای لیفت دیگری نیز وجود دارد. لیفت صورت با نخ یکی از این روش‌هاست. تزریق چربی و بوتاکس نیز روش‌های دیگری هستند که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توان فرایند جوان‌سازی را انجام داد. نکته‌ی مهم این است که تمامی این روش‌ها تهاجمی هستند. درد زیاد و احتمال مشکلات بعد از جراحی در آن‌ها وجود دارد. در مقابل اثرات آن‌ها ثابت‌تر است.

با توجه‌ به موارد ذکر شده، توصیه ما این است تا زمانی که راهی به جز لیفت با جراحی ندارید آن را انتخاب کنید. ترجیحاً لیفت گزینه‌ی آخر شما باشد. پروسه‌های طبیعی‌تری مثل هایفوتراپی انتخاب بهتری محسوب می‌شوند.

ویژگیهایفولیفت صورت
میزان تهاجمی بودنغیر تهاجمیتهاجمی
مدت بستری شدنبدون نیاز به بستری شدنمدت نسبتا کم
دوره نقاهتیک تا دو هفتهدو تا چهار هفته
میزان دردبسیار کمنسبتا زیاد
احتمال بروز عوارضقرمزی، تورم، جای زخمخونریزی، عفونت، جای زخم، آسیب عصبی
هزینهمقرون به صرفهگران قیمت
نتایجبهبود تدریجی در طی چند ماهبهبود چشمگیر در یک جلسه
ماندگاری نتایجیک تا دو سالپنج تا ده سال

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

در طول مراحل انجام درمان هایفو تراپی پوست شما آسیب می‌بیند. سپس به‌صورت طبیعی شروع به ترمیم خود می‌کند. پس از هایفوتراپی باید در دو زمینه مراقب پوست خود باشیم تا نتایج عالی بگیریم. یک این‌که در باتوجه‌به آسیب بافتی پوست ما حساسیت‌پذیری بیشتری دارد.  باید با روتین مناسب از آسیب‌دیدن بیشترش جلوگیری کنیم. دو این که پوست ما در حال ترمیم است. باید با تغذیه و سبک زندگی مناسب به این ترمیم کمک کنیم. با رعایت این دو نکته، می‌توان شاهد حداکثر نتیجه مطلوب از هایفوتراپی بود.

مراقبت پس از عمل برای هایفو به طور کلی بسیار ساده و سرراست است. ممکن است تا چند روز پس از درمان مقداری تورم و قرمزی خفیف را تجربه کنید، اما این باید خود به خود فروکش کند. همچنین ممکن است بخواهید از کمپرس سرد در ناحیه تحت درمان استفاده کنید تا به کاهش تورم کمک کند. مهم است که تا چند هفته پس از درمان از فعالیت های شدید و قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید تا پوست شما به خوبی بهبود یابد.

در اینجا چند دستورالعمل خاص مراقبت پس از عمل وجود دارد که ممکن است بخواهید آنها را دنبال کنید:

 • کمپرس سرد را به مدت 20 دقیقه هر بار و چند بار در روز روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.
 • به مدت 2 هفته از فعالیت های شدید خودداری کنید.
 • به مدت 2 هفته از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • حتی در روزهای ابری از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • استراحت کافی داشته باشید.

اگر در مورد بهبودی خود نگرانی دارید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

دوران نقاهت بعد از هایفوتراپی

در عمل جراحی لیفت صورت، حدود دو تا چهار هفته برای نقاهت و ریکاوری زمان لازم است. در این مدت بیمار نمی‌تواند به زندگی روزمره خود بپردازد. پروسه‌ی  مراقبت‌های بعد از عمل هم به نسبت سنگین و زمان‌بر هستند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد هایفوتراپی زمان نقاهت یا ریکاوری ندارد. البته امکان بروز یک‌سری عوارض مانند حساسیت پوست و خارش وجود دارد. این عوارض موقتی بوده و تداخلی در زندگی روزمره بیمار ایجاد نخواهند کرد. در نهایت حداکثر تا یک یا دوهفته این بی‌حسی، التهاب و خارش نیز از بین خواهند رفت.

مدت ماندگاری نتایج هایفوتراپی

معمولاً دوتا سه ماه بعد از درمان اولیه نتایج این درمان به‌خوبی پدیدار می‌شوند. نتایج هایفوتراپی صورت از یک سال تا بیشتر ماندگاری دارند. البته بازهم تأکید می‌شود این نتایج در هر فرد متفاوت خواهد بود. جلسات یادآوری نیز در ماندگاری این تأثیر نقش بسزایی خواهند داشت.

هایفوتراپی باعث توقف فرایند پیری نمی‌شود. در حقیقت ما هر روز در حال پیرشدن هستیم. هایفوتراپی سرعت این فرآیند را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهند. سبک زندگی سالم، تغذیه خوب و روتین پوستی مناسب نیز نقش به‌سزایی در کاهش سرعت این فرآیند و کاهش عوارض هایفوتراپی صورت ایفا خواهند کرد.

نکته‌ی حائز اهمیت در مورد هایفوتراپی بدن، برگشت‌ناپذیر بودن آن است. بله، هایفوتراپی و کانتورینگ نواحی بدنی دوام بسیار بیشتری نسبت به هایفوی صورت دارند. البته به مراجعین توصیه می‌شود رژیم غذایی مناسب و ورزش را ترک نکند. در هایفوتراپی بدن بافت‌های چربی شکسته می‌شوند و بعد بدن خود به پردازش و تصفیه آن می‌پردازد. بدی ترتیب ازبین‌بردن بافت‌های سرسخت چربی و سلولیت بسیار راحت می‌شود.

بهترین مرکز هایفوتراپی در تهران

بنا بر آنچه پیش‌تر ذکر شد، پزشک یا تراپیست می‌توانند اپراتور هایفوتراپی باشند. نوع دستگاه و طول دوره و تشخیص پروسه لازم همه را باید پزشک متخصص انجام دهد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که هایفوتراپی را در کلینیک‌های معتبری انجام دهید.

مرکز مورد توصیه ما، کلینیک ایرانیان در تهران است. در این مرکز پزشکان متخصص و اپراتورهای حرفه‌ای حضور دارند. انواع دستگاه‌های به‌روز و پیشرفته‌ موجود در مرکز و درمان‌های اختصاصی ویژه هر مراجعه‌کننده در این کلینیک یافت می‌شود. به‌این‌ترتیب هر فرد درمانی متناسب با هزینه‌ای مناسب و به‌صرفه دریافت خواهد کرد.

بستن محتوا بیشتر بخوانید

درخواست رزرو نوبت در کلینیک ایرانیان

لطفا شماره تماس و مشخصات خود را در فرم زیر وارد نمایید، تا برای رزرو وقت قطعی و ثبت تاریخ و ساعت، همکاران ما با شما تماس بگیرند.

رزرو آنلاین نوبت

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.
ویدیو هایفوتراپی در کلینیک زیبایی ایرانیان
پخش ویدیو

فیلم هایفوتراپی کلینیک ایرانیان

در فیلم هایفوتراپی مشاهده می کنید که روش هایفو برای جوانسازی و رفع چین و چروک بسیار پرکاربرد و موثر است. امواج  هایفو در درمان تومورهای سرطانی کاربرد بسیاری دارد. در حقیقت امواج هایفو با تحریک مکانیسم‌های  شیمیایی و حرارتی باعث افزایش گردش خون و مایع لنفی و از بین بردن سلول‌های بافتی می‌شود. به سبب بی‌ضرر بودن این امواج، در درمان سرطان‌هایی مثل سرطان پروستات کاربرد گسترده‌ای دارند. اولین استفاده از هایفوتراپی برای مقاصد زیبایی در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت.

امواج فراصوت کاملاً بی‌خطر هستند. همانطور که در ویدیو هایفوتراپی می بینید، در هایفوتراپی این امواج با شدت بالایی به‌صورت متمرکز به لایه‌ی خاصی از پوست تابانده می‌شوند. در جراحی پلاستیک این لایه خاص از پوست با برش‌ها و بخیه‌ها اصلاح می‌شد. اما در هایفوتراپی، پوست تحریک شده فرایند کلاژن‌سازی در آن بهبود می‌یابد. برای همین این روش غیرتهاجمی است. از این روست که نیازی به دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری هم ندارد.

جایگزینی غیرتهاجمی برای جوان‌سازی و ترمیم پوست؛ جایگزینی مناسب برای عمل‌های جراحی مثل لیفت صورت است.
این درمان با حداقل درد، بدون زخم و بدون دوره‌ی نقاهت و با هزینه‌ی کمتر است. در مقابل، اثر آن معمولاً موقتی و یک‌ساله است.
افرادی در رده‌ی سنی ۳۰ تا ۷۰ سال با چین‌وچروک‌های متوسط. برای موارد شدیدتر باید روش دیگری یافت.
دستگاه‌های مختلفی با برنامه‌های درمانی گوناگون متناسب با وضعیت مراجعه‌کننده وجود دارد. در حال حاضر دو دستگاه هایفو اولتراپی و هایفو کیوسل پلاس از بهترین دستگاه‌های موجود هستند.
تغذیه سالم، عدم مصرف نیکوتین، کافئین و الکل، مصرف آب کافی و دوری از نور خورشید.
توصیه ما به شما، کلینیک معتبر ایرانیان است.

مطالب خواندنی هایفوتراپی

جوانسازی پوست بدون جراحی با هایفوتراپی
درمان HIFU (اولتراسوند متمرکز با شدت بالا) یک روش غیر...
آیا هایفوتراپی چشم درد دارد؟
به گفته بیمارارنی که قبلا از هایفوتراپی چشم استفاده...
مراقبت های بعد از هایفوتراپی غبغب چیست؟
داشتن غبغب یکی از آزار دهنده‌ترین موضوعاتی است که خیلی...
آیا هایفوتراپی بینی درد دارد
خیلی از کسانی که از ظاهر بینی خود راضی نیستند و بینی...
مزایای هایفوتراپی صورت
هایفوتراپی صورت یکی از محبوب ترین روش ها برای جوان...

نظر مشتریان کلینیک ایرانیان

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدرباره ماجوانسازیتماس فوری