بهترین روش رفع افتادگی پلک چیست؟

آنچه در ادامه می‌خوانید

بهترین روش رفع افتادگی پلک چیست؟

امروزه برای از بین بردن افتادگی پلک، روش های متفاوتی وجود دارد که بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته‌است.

اما اینکه این روش ها چه تفاوتی باهم دارند و مکانیسم عمل هرکدام به چه صورت است؛ مطلبی است که در این مقاله سعی داریم به آن بپردازیم.

بهتر است قبل از پرداختن به روش های از بین بردن پلک اضافی به این بپردازیم که دلیل ایجاد این افتادگی و ناهمواری در پلک چیست؟

معمولا ممکن‌است به طریق زیر اتفاق بیافتد:

 • ضعف عضله که پلک را بالا می‌برد
 • آسیب به اعصاب کنترل کننده آن عضله
 • شلی پوست پلک های فوقانی

یا حتی افتادگی پلک می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • روند طبیعی پیری
 • حالت قبل از تولد
 • نتیجه آسیب یا بیماری

وقتی افتادگی فقط در یک طرف است، با مقایسه دو پلک تشخیص آن آسان است. افتادن پلک در شرایطی که در هر دو طرف اتفاق می‌افتد یا فقط یک مشکل جزئی وجود دارد، دشوارتر است. مقایسه میزان افتادگی فعلی با مقدار نشان داده شده در عکس های قدیمی ممکن است به شما در تشخیص پیشرفت مشکل کمک کند.

معمولا برای تعیین علت ایجاد افتادگی پلک معاینه فیزیکی انجام می شود یا آزمایشاتی که توسط پزشک انجام می‌شود مثل:

 • بررسی لامپ شکاف
 • تست میدان دید

اما در کل  دو مورد از متداول ترین روش هایی که برای برداشت پلک وجود دارد، شامل موارد زیر است:

لیزر پلاسما جت و عمل بلفاروپلاستی

حال به بررسی هرکدام از این روش ها می‌پردازیم.

پلاسماجت چیست؟

از پلاسماجت برای دستیابی به اثر لیفتینگ روی پلک های افتاده و افتادگی پوست چروک زیر چشم، استفاده می‌شود.

جرقه تولید شده توسط دستگاه، گرما را به ناحیه تحت درمان منتقل می‌کند و باعث انقباض پوست می‌شود و دستیابی به سفت شدن پوست بسیار موثر است.

از آنجا که پوست زیر چشم شما بسیار نازک است، می‌تواند یک ناحیه از صورت باشد که خیلی زود پیر می‌شود. پوست پیرامون این ناحیه با افزایش سن خیلی زود قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و می‌تواند شما را خسته به نظر برساند.

جریان انرژی این دستگاه تشکیل کلاژن جدید را تحریک می کند، فیبرهای الاستین را تحریک می‌کند، پوست آسیب دیده از آفتاب را بهبود می‌بخشد، چین و چروک ها را کاهش می‌دهد و سطح پوست را صاف می‌کند.نتایج نشان می‌دهد که مقدار قابل توجهی کلاژن در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌شود و در نتیجه جوان تر به نظر می‌رسید.

روش کار پلاسما جت به چه صورت است؟

ناحیه ای که باید درمان شود با بی حسی موضعی بی‌حس می‌شود. ممکن است از جرقه دستگاه مقداری گرما در ناحیه موردنظر احساس می‌کنید، اما این اصلا دردناک نیست.

این درمان شامل هیچ گونه برش یا برداشتن تهاجمی بافت پوست در پلک های بالا و پایین نیست.

گرمای تولید شده به مناطق تحت درمان باعث ایجاد پاسخ پوست و در نتیجه سفت شدن پوست و تولید کلاژن می‌شود و منجر به جوان سازی پوست می‌شود.

این یک روش عالی برای سفت شدن پوست اطراف چشم و از بین بردن چین و چروک است. لیزر در سفت شدن پوست اطراف پلک ها بسیار موثر است. لیزر کاملاً می‌تواند باعث کاهش چین و چروک و بهبود ضخامت و حالت کشیدگی پوست  اطراف چشم شود.

زمان انجام کار پلاسما جت:

باتوجه به مناطقی که تحت درمان قرار می‌گیرند نسبتاً کوتاه است. و با در نظر گرفتن آماده سازی، بیهوشی و درمان اصلی، حداکثر یک ساعت‌و‌نیم وقت گذاشته می‌شود..

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که افتادگی پلک را ترمیم می‌کند و ممکن است شامل برداشتن پوست، عضلات و چربی اضافی باشد. با افزایش سن، پلک های شما کشیده می‌شوند و عضلات حمایت کننده از آنها ضعیف می‌شوند. در نتیجه، ممکن است چربی اضافی در بالا و پایین پلک های شما جمع شود و باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک های بالایی و کیسه های زیر چشم شما شود. علاوه بر پیرتر نشان دادن شما، افتادگی شدید پوست در اطراف چشم می‌تواند باعث کاهش دید پهلو (بینایی)، به ویژه قسمت های فوقانی و خارجی میدان دید شما شود. بلفاروپلاستی می‌تواند این مشکلات بینایی را کاهش داده یا از بین ببرد و باعث می‌شود چشمان شما جوانتر و هوشیارتر به نظر برسند.

برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد مناسب بودن بلفاروپلاستی، باید بدانید که واقعاً چه انتظاری دارید و مزایا و خطرات بلفاروپلاستی را بررسی کنید.

در عمل بلفاروپلاستی دقیقا چه اتفاقاتی می‌افتد؟

اگر افتادگی پلک ها باعث می‌شود چشمان شما کاملاً باز نشوند یا نتوانید پلک های پایین خود را پایین بکشید، ممکن‌است بلفاروپلاستی برای شما مناسب باشد. برداشتن بافت اضافی از پلک های بالایی می‌تواند بینایی شما را بهبود بخشد. بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین می‌تواند چشمان شما را جوانتر و هوشیارتر نشان دهد.

اگر این موارد را داشته باشید، بلفاروپلاستی می‌تواند یک گزینه باشد:

 • پلک های بالایی گشاد یا افتاده
 • پوست اضافی پلک های فوقانی که در بینایی محیط  اطرافشما اختلال ایجاد کند.
 • پوست بیش از حد در پلک های پایین

آیا هزینه های این عمل توسط بیمه پرداخت می‌شود؟

به این مسئله بستگی دارد که آیا در جراحی قرار است شرایطی را که بینایی را مختل می‌کند ترمیم شود یا خیر.اگر فقط برای بهبود ظاهر خود جراحی کرده باشید، احتمالاً هزینه آن توسط بیمه تأمین نمی‌شود. بلفاروپلاستی در پلک پایین معمولا به دلایل زیبایی انجام می‌شود که شامل بیمه نمی‌گردد.

خطرات احتمالی جراحی پلک عبارتند از:

 • عفونت و خونریزی
 • چشمهای خشک و تحریک شده
 • مشکل در بستن چشم ها یا سایر مشکلات پلک
 • اسکار قابل توجه
 • آسیب به عضلات چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • نیاز به جراحی مجدد
 • تاری دید به طور موقت یا به ندرت کاهش بینایی
 • واکنش به بیهوشی و لخته شدن خون

با پزشک خود در مورد اینکه خطرات جراحی برای شما چه مشکلی دربر دارد صحبت کنید. درک آنچه در بلفاروپلاستی نقش دارد و سنجش فواید و خطرات می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا این روش گزینه مناسبی است یا خیر.

چگونه برای عمل آماده می‌شوید؟
قبل از تعیین زمان بلفاروپلاستی، با یک جراح پلاستیک و یک متخصص چشم(چشم پزشک)یا یک جراح پلاستیک متخصص در جراحی های چشم دیدار  کنید. خصوصا در مورد سابقه پزشکی که در مورد جراحی های قبلی و شرایط گذشته یا شرایط فعلی دارید. مانند خشکی چشم، گلوکوم، آلرژی، مشکلات گردش خون، مشکلات تیروئید و دیابت. پزشک همچنین در مورد استفاده شما از داروها، ویتامین ها، مکمل های‌گیاهی، الکل، تنباکو و داروها سوال می‌کند.
انتظارات شما و انگیزه شما برای جراحی به فراهم آوردن زمینه ای برای نتیجه رضایت‌بخش کمک می‌کند. جراح با شما صحبت خواهد کرد که آیا احتمال دارد این روش برای شما مناسب باشد یا خیر.

قبل از جراحی پلک، موارد زیر را انجام خواهید داد:

جراح شما یک معاینه بدنی انجام می‌دهد، که ممکن است شامل آزمایش تولید اشک و اندازه گیری قسمت های پلک شما باشد.
چشم پزشک چشم های شما را معاینه می‌کند و بینایی شما را آزمایش می‌کند. این مورد برای تأیید بیمه مورد نیاز است.
از چشمان شما از زوایای مختلف عکس گرفته می‌شود. این عکس ها به برنامه‌ریزی جراحی، ارزیابی اثرات فوری و طولانی مدت آن و حمایت از ادعای بیمه کمک می‌کنند.

معمولا  از شما خواسته می‌شود که:

مصرف وارفارین(کومادین، ژانتوون)، آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، ناپروکسن(ناپروسین)و سایر داروها یا مکمل‌های گیاهی مرتبط با افزایش خونریزی را متوقف کنید. اما حتما از پزشک خود بپرسید چه مدت قبل از جراحی نیاز به قطع مصرف این داروها دارید. فقط داروهای مورد تایید جراح خود مصرف کنید.
سیگار را چند هفته قبل از جراحی ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند توانایی بهبودی شما را بعد از جراحی کاهش دهد.
در صورتی که جراحی سرپایی انجام می‌دهید، شخصی را برای مراقبت از خود قبل و بعد از جراحی همراه داشته باشید. برنامه‌ریزی کنید که کسی برای اولین شب پس از بازگشت به خانه از جراحی با شما بماند.

قبل از عمل:
بلفاروپلاستی معمولاً در شرایط سرپایی انجام می‌شود. جراح شما داروهای بی‌حس کننده را به داخل پلک های شما تزریق می‌کند و برای کمک به آرامش شما داروی وریدی تزریق می‌کند.

در طول روش:
اگر روی پلک های بالا و پایین خود جراحی کرده‌اید، معمولاً جراح ابتدا روی پلک‌های فوقانی شما کار می‌کند سپس  امتداد چین پلک بریده می‌شود، مقداری از پوست، عضله و احتمالاً چربی را از بین می‌برد و بریدگی را می‌بندد.

در پلک  تحتانی، جراح برشی درست در زیر مژه ها در چین طبیعی چشم یا داخل پلک زیرین ایجاد می‌کند. وی چربی های اضافی، عضلات و افتادگی پوست را برداشته یا توزیع می‌کند و برش را می‌بندد.

اگر پلک فوقانی شما یا مردمک چشم شما افتاده باشد، جراح می‌تواند بلفاروپلاستی را با روشی بنام پتوز انجام دهد که از عضله ابرو پشتیبانی بیشتری می‌کند.

بعد از عمل:
پس از جراحی شما وقت خود را در یک اتاق بهبودی می‌گذرانید، جایی که از نظر خطرات احتمالی تحت نظر قرار می گیرید. می توانید همان روز یا در مواقع خاص،روز بعد مرخص شوید تا در خانه بهبود یابید.

اتفاقاتی که بعد از جراحی ممکن است به طور موقت تجربه کنید:

 • تاری دید حاصل از پماد روان کننده ای که روی چشم شما زده شده‌است.
 • حساس شدن چشم ها
 • حساسیت به نور
 • دید دوتایی
 • پلک های پف کرده و بی‌حس
 • تورم و کبودی شبیه سیاهی چشم داشتن
 • درد یا ناراحتی

پزشک احتمالاً به شما پیشنهاد می‌کند که مراحل زیر را بعد از جراحی انجام دهید:

1-شب بعد از جراحی به مدت 10 دقیقه از بسته های یخ روی چشم خود استفاده کنید. روز بعد، چهار تا پنج بار در طول روز از کیسه های یخ روی چشم خود استفاده کنید.
2-پلک های خود را به آرامی تمیز کرده و از قطره های چشمی یا پمادهای تجویز شده استفاده کنید.
3-به مدت یک هفته از تحمل فشار، وزنه برداری و شنا خودداری کنید.
4-معمولا به مدت یک هفته از انجام فعالیت های سنگین مانند ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.
5-از استعمال سیگار خودداری کنید.
6-از مالیدن چشم خودداری کنید.
7-اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، حدود دو هفته بعد از جراحی آنها را قرار ندهید.
8-برای محافظت از پوست پلک های خود در برابر آفتاب و باد از عینک آفتابی تیره استفاده کنید.
9-چند روز با سر بلندتر از سینه بخوابید.
10-کمپرس خنک بزنید تا تورم شما کاهش یابد.
11-پس از چند روز، در صورت نیاز به مطب پزشک برگردید تا بخیه ها را خارج کند.
12-به مدت حدود یک هفته از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، ناپروکسن و سایر داروها یا مکمل های گیاهی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند، خودداری کنید. در صورت نیاز، از استامینوفن برای کنترل درد استفاده کنید.

در صورت مشاهده موارد زیر بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب غیرمعمول
 • درد چشم شدید
 • خونریزی
 • مشکلات بینایی

برای برخی افراد، نتایج جراحی ممکن است یک عمر ادامه داشته باشد. برای بعضی دیگر، افتادگی پلک ها ممکن است دوباره عود کنند.

کبودی و تورم معمولاً طی 10 تا 14 روز فروکش می‌کند. از بین بردن جای زخم های ناشی از جراحی ممکن است ماه ها طول بکشد. مراقبت کنید تا از پوست ظریف پلک خود در برابر آفتاب زیاد محافظت کنید.

سوالات متداول:

آیا پلاسما جت برای همه مناسب است؟

خیر،برای افرادی که ویژگی های زیر را دارند معمولا مناسب نیست:

 • افراد باردار
 • افرادی که ایمپلنت فلزی در دندان و یا باتری قلب دارند.
 • افراد دارای بیماری هایی مانند صرع و سرطان

در چند جلسه درمان انجام می‌شود؟

کاملا طبق نظر پزشک ممکن است 4 جلسه به طول بیانجامد.

فاصله زمانی بین جلسات چقدر است؟

تقریبا هر 40 روز یکبار

جراحی بلفاروپلاستی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد اما بهتر است صبوری کنید تا پزشک با توجه به پوست شما،بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان آورد.

چه زمان می توانیم به فعالیت های بدنی بپردازیم؟

بعد از گذشت زمان سه هفته معمولا میتوان به فعالیت های بدنی پرداخت.

بهترین روش رفع افتادگی پلک چیست؟

جمع بندی کلی:

همانطور که در طی مقاله توضیح داده شد،هر دو روش پلاسما جت و بلفاروپلاستی برای رفع افتادگی پلک استفاده می‌شوداما با این حال با توجه به نوع پوست پلک شما و تشخیص پزشکتان مشخص می‌شود در نهایت کدام روش برای شما مناسب است.

 

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره دقیق‌تر پوستی با کارشناسان کلینیک ایرانیان با شماره تماس ۰۲۱.۷۵۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

تا کنون 61 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .