علت ورم بعد از تزریق مزوژل چیست؟

ورم بعد از تزریق مزوژل - تزریق مزوژل برای رفع چین و چروک صورت خانمها

آنچه در ادامه می‌خوانید

تزریق مزوژل یکی از روش‌های مؤثر رفع چین‌وچروک صورت، مخصوصاً نواحی اطراف چشم است. مزوژل از نوع ژل‌های طبیعی است و در نهایت جذب بدن می‌شود. یکی از مهم‌ترین ترکیبات سازنده مزوژل هیالورونیک اسید است. هیالورونیک اسید از مهم‌ترین عناصر پوست محسوب می‌شود و در ساخت کلاژن نقش دارد.

کلاژن پروتئینی است که وظیفه‌ی حفظ حالت ارتجاعی پوست و ساختار آن را برعهده دارد. هیالورونیک اسید باعث می‌شود سلول‌های پوست کلاژن‌سازی کنند. هیالورونیک اسید تنها ماده‌ی مفیدی نیست که در ساختار مزوژل به‌کاررفته است. دیگر مواد مغذی، ترمیم‌کننده و آب‌رسان هم در ساختار مزوژل وجود دارند. از همین رو، تزریق مزوژل علاوه بر رفع چین‌وچروک، موجب ترمیم و شادابی پوست می‌شود.

بیشترین کاربرد مزوژل در رفع چین‌وچروک‌های اطراف چشم است. در حقیقت برای تزریق نواحی حساس و آسیب‌پذیر اطراف چشم، مزوژل مناسب‌ترین ماده موجود است. تزریق مزوژل عملی کم‌خطر است. این فرایند زیبایی دوران نقاهت ندارد و عوارض آن بسیار اندک است. بااین‌وجود ممکن است تا ۴۸ ساعت پس از تزریق، کمی تورم، قرمزی و کبودی در محل تزریق مشاهده شود. در ادامه به علت ورم بعد از تزریق مزوژل می‌پردازیم.

آیا تزریق مزوژل باعث ورم پوست می شود؟

برای رفع چین‌وچروک‌های ظریف اطراف چشم از تزریق مزوژل استفاده می‌شود. نواحی اطراف چشم بسیار حساس و پوست آن بسیار آسیب‌پذیر است. ورم پوست بعد از تزریق مزوژل یکی از عوارض معدود اما کاملاً طبیعی تزریق مزوژل است. دلایل مختلفی می‌تواند باعث بروز این ورم باشد. مثلاً یکی از دلایل ورم بعد از تزریق مزوژل، خود پروسه تزریق است.

عمل تزریق باعث ایجاد زخم‌های ظریفی در بافت پوست به‌ویژه پوست حساس اطراف چشم می‌شود. ورم بعد از تزریق مزوژل واکنش طبیعی بدن به این آسیب بافتی است. در حقیقت این ورم کردن نشانه‌ این است که پوست دارد خودش را ترمیم می‌کند. احساس ورم بعد از تزریق مزوژل کاملاً طبیعی است. البته میزان این تورم در هر فرد متفاوت است.

اگر تزریق مزوژل به‌درستی صورت بگیرد، پوست صورت جوان‌تر، صاف‌تر و شاداب‌تر خواهد شد. کبودی‌ها، چین‌وچروک‌های ظریف یا عمیق، گودی زیر چشم و غیره از بین خواهند رفت. متأسفانه همه‌ی افراد مدعی و فعال در زمینه‌ی زیبایی و تزریق مزوژل، مهارت و دانش کافی را دارا نیستند. تعداد زیادی مراکز زیبایی غیراستاندارد و آرایشگاه‌ها اقدام به تزریق مزوژل می‌کنند. اکثر مواقع این افراد تکنولوژی یا تجربه‌ی کافی برای انجام درست این فرایند‌های زیبایی را ندارند.

در نتیجه‌ی این تزریق‌های غیراصولی، بسیاری از افراد مشکلاتی را بعد از تزریق تجربه می‌کنند. این مشکلات را تنها یک متخصص می‌تواند اصلاح کند. ورم بعد از تزریق مزوژل یکی از این مشکلات احتمالی است. نداشتن تجربه کافی، آشنا نبودن با آناتومی بیمار، انتخاب ژل نامناسب و غیره می‌توانند فرایند تزریق مزوژل را پیچیده کنند.

در چه صورت ورم بعد از تزریق مزوژل طبیعی نیست؟

مقداری ورم بعد از تزریق مزوژل اتفاقی طبیعی است. میزان این تورم بستگی به بیمار دارد و از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. در موارد تزریق ژل به شقیقه‌ها، گونه‌ها و چانه‌ها این تورم بسیار اندک است. این تزریق‌ها مستقیماً روی استخوان یا غضروف انجام می‌شوند. بافت‌هایی که روی محل تزریق قرار دارند بیشتر تورم را می‌پوشانند. در تزریق به نواحی حساس‌تری مانند لب‌ها و اطراف چشم، این ورم نمود بیشتری دارد. در تزریق مزوژل برای از بین بردن چین و چروک دست نیز گاها این اتفاق می افتد.

ورم بعد از تزریق مزوژل در صورت طبیعی معمولاً بعد از چند روز از بین می‌رود. در مشخص‌ترین حالت نیز حداکثر بعد از ۷۲ ساعت شروع به فروکش کردن می‌کند. در غیر این صورت ورم طبیعی نیست. در موارد بسیار نادر و غیرطبیعی گاه تا ۴ هفته نیز این تورم ادامه پیدا می‌کند.

ورم بعد از تزریق ژل در حالت عادی باید در اطراف محل تزریق رخ بدهد. در حالت غیرطبیعی، محیط زیر چشم کاملاً ورم می‌کند. در موارد بسیار نادری ممکن است مزوژل در رگ‌های خونی ظریف اطراف چشم تزریق شود. در این حالت ممکن است بیمار در نهایت نابینا شود.

علت ورم بعد از تزریق مزوژل

ورم بعد از تزریق مزوژل در صورت طبیعی بودن نشانه‌ی ترمیم پوست است. در این حالت علت ورم کردن، آسیب بافتی وارد شده به پوست در طی فرایند تزریق است.

علت دیگر ورم بعد از تزریق مزوژل، ساختار مواد آن است. در ساختار مزوژل ماده‌ی هیالورونیک اسید به‌کاررفته است. این ماده جذب آب بسیار بالایی دارد. ورم بعد از تزریق مزوژل و ژل‌های دیگر حاوی هیالورونیک اسید کاملاً طبیعی است.

علت ورم بعد از تزریق مزوژل

راه های کاهش تورم بعد از تزریق مزوژل

در وهله‌ی اول، برای کاهش ورم بعد از تزریق مزوژل باید به توصیه‌های پزشکتان عمل کنید. در قدم بعدی، کارهایی را انجام بدهید که برای سلامت پوست شما خوب است. در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و آب کافی بنوشید. از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.

از ورزش و تحرک بی‌مورد پرهیز کنید. ناحیه‌ای که ورم‌کرده است را لمس نکنید. در هنگام خواب از بالشت مناسب استفاده و زاویه سرتان را حین خواب تنظیم کنید. در این دوره مصرف نمک را کاهش دهید. درصورتی‌که ورم پس از تزریق مزوژل در شما زیاد است، از کمپرس سرد استفاده کنید.

رژیم غذایی برای کاهش ورم بعد از تزریق مزوژل

رژیم غذایی شما، در کاهش یا افزایش ورم بعد از تزریق مزوژل تأثیر زیادی دارد. مصرف غذاهای پرنمک یا ادویه‌دار باعث بیشترشدن تورم می‌شوند. چای، قهوه و نوشیدنی‌های الکلی نیز تأثیر مشابهی دارند.

 در مقابل مصرف میوه و سبزی‌ها و غذاهای پر فیبر و ویتامین‌دار تورم را بهبود می‌بخشند. نوشیدن آب کافی در این دوره بسیار توصیه می‌شود. مصرف مکمل‌های گیاهی مثل آرنیکا هم تأثیر مثبتی دارد.

آیا تزریق مزوژل عوارض دارد؟

تزریق مزوژل یک روش درمانی غیرتهاجمی برای رفع چین‌وچروک‌های پوست است. نسبت به دیگر روش‌های درمانی موجود، این روش عوارض بسیار کمی دارد. در مقایسه با جراحی‌های لیفت صورت، دوران نقاهت آن تقریباً ناچیز است. احتمال عفونت در این روش برخلاف جراحی بسیار اندک است. در مقایسه با تزریق بوتاکس نتیجه‌ی طبیعی‌تر و ماندگاری بیشتری دارد.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، احتمال بروز قرمزی، کبودی و ورم بعد از تزریق مزوژل وجود دارد. این عوارض طبیعی بوده و بعد از مدت‌زمان بسیار کوتاهی از میان می‌روند. سستم بدنی هر فرد و نوع پوست آن‌ها نیز در شدت بروز این عوارض مؤثرند.

آیا تزریق مزوژل عوارض دارد؟

تا کنون نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

بله ممکن است ورم و قرمزی رخ بدهد. این عوارض طبیعی بوده و بعد از مدت کوتاهی از بین می‌روند.

حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد از تزریق مزوژل، ورم از بین خواهد رفت.

یک پاسخ

  1. با سلام و سپاس از پاسخگویی شما
    حدود یکماه است مزوژل تزریق کرده ام محل تزریق متورم است و مانند جوش روی تمام پیشانی باقیمانده ایا باید منتظر بمانم برطرف شود و یا اینکه باید درمان شود. لطفا راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .