جستجو
Close this search box.

مراقبت های بعد از کاشت مو

مرد جوان با موهای پرپشت که انگشتان خود را لای موهای خود برده است

آنچه در ادامه می‌خوانید

با کاشت مو، شما می ‌توانید به زیبایی و جذابیت خود جلوه‌ای تازه ببخشید. اما اگر فکر می ‌کنید که پس از عمل جراحی، کار تمام شده است، اشتباه می ‌کنید! مراقبت درست بعد از کاشت مو بسیار مهم است و می ‌تواند تأثیر بزرگی بر موفقیت عمل داشته باشد. این مراقبت ‌ها شامل جوانه زدن، تغذیه مناسب، شستشوی صحیح و استراحت کافی می‌ شود. همچنین، این مراقبت‌ ها را در طول هفته‌ ها و ماه‌ های پس از عمل ادامه دهید. در هفته و ماه اول پس از عمل، مراقبت از موها به خصوص اهمیت بیشتری دارد. برای اطمینان از بهترین نتایج، به توصیه ‌های پزشک خود در مورد مراقبت پس از عمل دقت کنید. در این مقاله، به طور جامع به مراقبت های بعد از کاشت مو می‌پردازیم.

مراقبت های بعد از کاشت مو چیست؟

یکی از مراحل حیاتی در مراقبت های بعد از کاشت مو، سه روز ابتدایی است. در برخی از روش‌ های کاشت مو، برای محافظت از ناحیه کاشت، گردن با بانداژ پوشانده می ‌شود. بعد از عمل، بیمار باید در خانه استراحت کند و نیازی به بستری شدن نیست. احساس ضربان در سر پس از کاشت مو کاملاً عادی است و ممکن است در سه روز ابتدایی دچار درد و ناراحتی شوید که پس از گذشت سه روز، به تدریج کاهش می ‌یابد.

در این دوره 3 روزه، بهتر است ناحیه کاشت مو را لمس نکرده و از استحمام خودداری کنید. همچنین، باید به صورت منظم از آنتی‌بیوتیک‌ ها و مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. حفاظت از فولیکول ‌های مو از گرد و غبار و تابش مستقیم آفتاب نیز حیاتی است؛ بنابراین، استفاده از کلاه در مراقبت ‌های بعد از کاشت مو توصیه می ‌شود. همچنین، مصرف سیگار و الکل پس از عمل کاشت توصیه نمی ‌شود زیرا ممکن است فرآیند ترمیم را کند کند. در نهایت، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موها، توصیه می ‌شود پشت نخوابید.

مراقبت های هفته اول کاشت مو

بعد از گذشت سه روز از عمل کاشت مو، با راهنمایی پزشک خود می ‌توانید به حمام بروید. استحمام پس از این مدت می ‌تواند روند بهبودی را تسریع کند و پس از اولین حمام، بهبودی سریع ‌تری را تجربه خواهید کرد. در پایان این دوره، حفره ‌های کوچک در ناحیه کاشت بهبود می‌ یابند. در هفته اول، پوست در ناحیه کاشت ممکن است پوسته پوسته شده و باعث خارش شود. در این مدت، اجتناب از خاراندن سر و ماساژ دادن به ناحیه کاشت ضروری است. پس از گذشت حدود ده روز، این پوسته‌ ها تقریباً ناپدید می ‌شوند.

پزشک زیبایی در حال شستن موهای مراجعه کننده بعد از کاشت مو - مراقبت های بعد از کاشت مو

در هفته اول مراقبت های بعد از کاشت مو، همچنان از مصرف سیگار و الکل پرهیز کنید و از انجام ورزش ‌های سنگین اجتناب کنید. پس از گذشت یک هفته، می ‌توانید به تدریج به فعالیت ‌های روزمره خود بازگردید.

مراقبت های ماه اول کاشت مو

از هفته دوم تا ماه دوم پس از عمل کاشت مو، ممکن است موهای جدید شما شروع به ریزش کنند. این اتفاق کاملاً طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد. ریزش موها به دلیل جا دادن فضای لازم برای رشد تارهای موی جدید اتفاق می ‌افتد. پس از این ریزش، شاهد رشد و ظاهر تارهای جدید خواهید بود. در این دوره که به عنوان دوره شوک نیز شناخته می ‌شود، می ‌توانید ورزش ‌های سبک را شروع کنید، اما از انجام ورزش ‌هایی که باعث افزایش عرق شده و به موضع کاشت مو احتمالاً آسیب برساند، پرهیز کنید. همچنین، در برخی از روش ‌های کاشت مو، ممکن است لازم باشد سر خود را تا یک ماه از تماس مستقیم با نور خورشید محافظت کنید تا به رشد موها کمک کنید و از آسیب نور خورشید به پوست جلوگیری شود.

مراقبت‌های سه ماه اول بعد از کاشت مو

با گذشت سه ماه پس از کاشت و انجام مراقبت های بعد از کاشت مو، بهبودی قابل توجهی در وضعیت موهای خود مشاهده خواهید کرد. در این مدت، موهای جدید که پس از کاشت آغاز به رشد کرده ‌اند، افزایش طول داشته و حالت طبیعی خود را به خوبی به دست می ‌آورند. با گذشت شش ماه تا یک سال از عمل کاشت مو، موهای شما به طور کامل به طول طبیعی خود می ‌رسند و شما می ‌توانید تفاوت واضحی در ظاهر موهایتان مشاهده کنید. این مرحله اغلب به عنوان زمانی مهم برای دستیابی به نتایج نهایی از عمل کاشت مو شناخته می ‌شود. در این زمان، شما می ‌توانید به طور واضح نوع موی خود را (مثلاً مجعد یا صاف) مشاهده کرده و لذت ببرید از زیبایی و جذابیتی که موهایتان به شما باز می‌ گرداند.

آرایشگر که انگشتانش را داخل موهای پرپشت مرد جوان برده است - مراقبت های بعد از کاشت مو

از این‌جا به بعد، مراقبت و نگهداری مداوم از موهای خود اهمیت بیشتری پیدا می ‌کند. انتظار داشته باشید که موهایتان نیاز به مراقبت ‌های مختلفی داشته باشند تا به حالتی سالم و زیبا حفظ شوند. همچنین، مشاوره با پزشک تان در این مرحله نیز می ‌تواند کمک کننده و موثر باشد تا نتایج عالی از عمل کاشت مو را به دست آورید.

نحوه شستشوی سر بعد از کاشت مو

عمل کاشت و مراقبت های بعد از کاشت مو یکی از مراحل حساس و حیاتی است. اغلب افراد پس از انجام این عمل، انتظار دارند که بلافاصله به زندگی روزمره‌شان بازگردند، اما این تصور اشتباه است. پس از عمل کاشت مو، فولیکول‌ های مو شکننده شده و حساس تر می شوند، بنابراین نیاز به مراقبت و محافظت دقیق دارند. در روزهای ابتدایی پس از عمل، شستشوی مو ممنوع است، اما پس از چند روز باید آن را انجام دهید. پزشک شما دستورالعمل ‌های دقیقی را برای شستن موهایتان ارائه م ی‌دهد. با این حال، برخی نکات مهم برای شستشوی موها عبارتند از:

 • شستشوی موها طبق توصیه پزشک پس از سه یا چهار روز انجام شود.
 • قبل از شستشو، از کرم یا روغن موهایی که پزشک توصیه می ‌کند استفاده کنید و به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید.
 • استفاده از کرم و روغن به عنوان یکی از مراحل مراقبت های بعد از کاشت مو به موهای شما ظاهر بهتری می دهد.
 • شامپوی توصیه شده توسط پزشک را بر روی موهایتان بمالید، اما از ریختن مستقیم شامپو بر سرتان خودداری کنید.
 • ناحیه کاشت را با حرکات سخت و تهاجمی شستشو ندهید.
 • پوست سرتان را با حرکات ظریف نوک انگشتانتان شستشو دهید.
 • از آب بسیار گرم یا بسیار سرد استفاده نکنید.

بعضی از مراکز کاشت مو ممکن است ترجیح دهند اولین شستشو را در کلینیک انجام دهند، با توجه به روش ‌های درمانی متفاوت. این موضوع ممکن است باعث تفاوت در زمان انجام اولین شستشو پس از عمل شود. با این حال، معمولاً سومین یا چهارمین روز برای این کار مناسب است. اولین شستشو بعد از کاشت مو یکی از موارد بسیار مهم است که باید به آن توجه کنید.

موضوع دیگری که باید به عنوان مراقبت های بعد از کاشت مو توجه کنید پس از شستشو، عدم استفاده از سشوار است؛ زیرا باد گرم و قوی آن می‌تواند به محل کاشت آسیب برساند.

مردی که موهای خود را می شوید

طرز صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

پس از عمل کاشت مو، مراقبت از ناحیه پیشانی برای کنترل و کاهش تورم بسیار اهمیت دارد. برای این منظور، بهتر است به وضعیت خوابیدن خود توجه ویژه‌ ای داشته باشید تا تورم به حداقل رسانده شود. برخی از بیماران ممکن است نیاز داشته باشند که چند روز اول پس از عمل، با زاویه ۴۵ درجه دراز بکشند تا از تورم کاهش یابد و ناحیه کاشت مو محافظت شود. اما باید توجه داشت که برخی از افراد تورم بسیار کمی دارند و نیازی به خوابیدن روی بالش بلند ندارند.

برای آگاهی بیشتر از نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل کاشت مراقبت های بعد از کاشت مو، بهتر است توصیه های لازم پزشک خود را به خوبی انجام داده تا در نهایت بهترین نتیجه را کسب کنید.

چه چیزهایی بعد از کاشت مو ضرر دارد؟

خوب است بدانید که پس از عمل کاشت مو، باید از برخی عادات و رفتارهای خاص پرهیز کنید تا بهبودی بهتری را تجربه کنید. این موارد شامل:

 • رانندگی: 
  پس از عمل کاشت مو، ممکن است تحت تأثیر داروهای استفاده شده و همچنین تورم ناحیه پیشانی باشید که می‌ تواند توانایی رانندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، بهتر است از رانندگی پرهیز کنید تا کاملاً بهبود یابید.
 • طرز خوابیدن غلط:
  استفاده از یک تخت خواب مناسب می‌ تواند به شما کمک کند تا از ناحیه کاشت مو مراقبت کرده و فشار زیادی بر روی آن نیاورید.
 • عدم مصرف صحیح دارو: 
  حتماً دستورات پزشک خود را در مورد مصرف داروها رعایت کنید. عدم رعایت دقیق دستورات ممکن است به تاخیر در بهبودی و یا ایجاد مشکلات دیگر منجر شود.
 • عدم استفاده از یخ: 
  استفاده از یخ بر روی ناحیه کاشت مو ممکن است به جای کاهش تورم، آسیب وارد کند. بنابراین، از استفاده مستقیم یخ بر روی پوست سر خود پرهیز کنید.
 • شستشوی مو: 
  در روزهای ابتدایی پس از عمل کاشت مو، ممکن است پزشک شما توصیه کند از شستشوی مو یا دوش گرفتن خودداری کنید.
 • رنگ کردن موها: 
  پس از عمل کاشت مو، بهتر است از رنگ کردن موها خودداری کنید تا به موها آسیبی وارد نشود.
 • عدم نوشیدن آب کافی:
  مصرف آب به مقدار کافی بسیار مهم است و باید در همه زمان‌ها به آن توجه کنید، به‌خصوص پس از عمل جراحی.
 • عدم مصرف سیگار:
  مصرف الکل و سیگار می‌تواند به عمل کاشت مو و بهبودی آن آسیب برساند.
 • خوردن فست فود: 
  مصرف غذاهای ناسالم می‌تواند فرآیند بهبودی را کند کند و به رشد سلول‌های جدید مویی کمک نکند.

رابطه جنسی بعد از کاشت مو

بعد از عمل کاشت مو، پرهیز از رابطه جنسی برای چند روز امری ضروری است. اگر گرافت ‌های کاشته شده هنوز به طور کامل تثبیت نشده باشند، این مدت باید از داشتن رابطه جنسی امتناع کنید. اصولاً، پزشکان توصیه می ‌کنند به عنوان مراقبت های بعد از کاشت مو، حداقل هفت روز پس از کاشت از رابطه جنسی خودداری کنید که این مدت زمان به گرافت‌ های شما بستگی دارد تا به طور کامل به پوست سر متصل شوند و بتوانند فعالیت طبیعی خود را برای تولید موهای جدید آغاز کنند.

تا کنون 167 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

آب پاشی سر بعد از کاشت مو می تواند ضررهایی برای فرد داشته باشد. به طور کلی توصیه می شود از خیس شدن پوست سر برای یک دوره مشخص برای اطمینان از بهبودی مناسب خودداری کنید. رطوبت به طور بالقوه می تواند روند بهبودی را مختل کند و خطر عفونت یا جابجایی پیوند را افزایش دهد. با این حال، هنگامی که جراح به شما اجازه دهد، شستشوی ملایم پوست سر با آب نباید مضر باشد.

پس از کاشت مو، تمرکز بر روی غذاهایی که باعث بهبودی و تقویت سلامت کلی مو می شوند بسیار مهم است. شما می خواهید غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت بدون چربی، تخم مرغ، ماهی و حبوبات را مصرف کنید، زیرا آنها مواد مغذی برای رشد مو را فراهم می کنند. از میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها مانند انواع توت ها، اسفناج و هویج برای کمک به روند بهبودی و تقویت فولیکول های موی سالم استفاده کنید. علاوه بر این، چربی های سالم موجود در آووکادو، آجیل و روغن زیتون را فراموش نکنید که به حفظ سلامت پوست سر و حمایت از رشد مو کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین مطالب

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
عکس زن جوان قبل و بعد از کاهش وزن - بهترین روش های لاغری
مشاوره رایگان و رزرو نوبت
بنر های تبلیغاتی

مطالب مرتبط

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
iranianclinic
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
iranianclinic
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
iranianclinic
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
iranianclinic
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
تا پایان جشنواره

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .