جستجو
Close this search box.

ریزش مو آندروژنیک چیست؟

دختر جوان که دچار ریزش موی شدید در جلوی سر است - ریزش مو آندروژنیک

آنچه در ادامه می‌خوانید

ریزش مو آندروژنیک یکی از پراکنده‌ترین و متداول‌ترین مشکلات مویی در بین خانم‌ها و آقایان است که به علت تغییرات در سطح هورمون‌های مردانه و وراثت ژنتیکی فرد اتفاق می‌افتد. این نوع ریزش مو، با نام علمی آلوپسی آندروژنیک شناخته می‌شود. در این حالت، موهای ضخیم و قوی به نام موهای ترمینال، به مرور زمان به موهای نازک و نرم تری به نام موهای ولوس تبدیل می‌شود. این تغییرات در ساختار موها معمولاً قابل مشاهده در مناطق مختلف از صورت، سر و بدن اتفاق می‌افتد. از جمله عوامل موثر در ایجاد این وضعیت می‌توان به ژنتیک، استفاده از داروهای خاص، استرس، و نقص‌های تغذیه اشاره کرد. برای درمان ریزش مو آندروژنیک یا آندروژنتیک از روش‌هایی مانند مصرف داروها، شامپوها و روش‌های پزشکی و زیبایی استفاده می‌شود که می‌تواند به کنترل و کاهش ریزش موها کمک کند.

ریزش مو آندروژنیک در زنان

ریزش مو آندروژنیک در زنان، به ویژه با پیشرفت سن، امری طبیعی است که تا دو سوم از زنان پس از یائسگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افزایش ترشح هورمون‌های جنسی مردانه، به نام آندروژن، در زنان از عوامل اصلی این ریزش مو است. این هورمون‌ها نقش مهمی در فرایند ریزش مو ایفا می‌کنند. تومورهای غده هیپوفیز یا تخمدان که آندروژن ترشح می‌کنند، ممکن است به ریزش مو منجر شوند.

ریزش موی آندروژنیک یک وضعیت است که زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این حالت، با الگویی متفاوت از ریزش مو مردانه، ولی با خصوصیات خود، از جمله الگوی ریزش مو در ناحیه تاج سر، در زنان مشاهده می‌شود. رشد موهای جدید در این وضعیت بیشتر زمان نیاز دارد و موها نازک‌تر و ظریف‌تر از قبل می‌شوند. این وضعیت می‌تواند باعث ضعیف شدن فولیکول‌های مو و ایجاد موهای آسیب پذیرتر شود. ریزش مو طبق الگوی زنانه موروثی است و بعد از یائسگی شایع‌تر می‌شود، از این رو هورمون‌ها نقش مهمی در ایجاد این وضعیت دارند. روش‌های درمان ریزش مو زنان که دلایل آندروژنیک دارد معمولاً به منظور کنترل و کاهش ریزش موها و جبران بخشی از موهای از دست رفته مورد استفاده قرار می‌گیرند. این درمان‌ها بر اساس هدف‌های خاص مانند تنظیم هورمون‌ها و افزایش روند رشد موها طراحی می‌شوند به منظور بهبود وضعیت ریزش مو در زنان مبتلا.

علائم ریزش مو آندروژنیک در زنان

ریزش موی آندروژنیک در زنان معمولاً با تغییرات خاص در ساختار و حالت موها همراه است که می‌تواند به عنوان علائم شناخته شود. یکی از شایع ترین علائم ریزش مو آندروژنیک در زنان، نازک‌تر شدن موها در همه نواحی پوست سر نسبت به حالت معمول است. این تغییرات معمولاً باعث کاهش حجم موهای قبلی و افزایش ریزش موها می‌شود که ممکن است برای فرد قابل توجه باشد.

زن جوان متعجب که ریزش مو دارد و در برس خود مو پیدا کرده است

ریزش موی آندروژنیک چه در مردان و چه در زنان، ناشی از اختلالات در هورمون‌های آندروژن است. به طور خاص، هورمون DHT یا دی هیدرو تستسترون که نقش مهمی در رویش موها دارد؛ از جمله عواملی است که می‌تواند به ایجاد این وضعیت منجر شود. این هورمون‌ها می‌توانند تأثیرات منفی بر رشد و حفظ موها داشته باشند و اختلالات در آن‌ها می‌تواند به ریزش موها منجر شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم مذکور، اهمیت دارد که فرد به پزشک متخصص مراجعه کرده و تشخیص صحیح و درمان مناسب را دریافت کند. اقدامات زودرس برای کنترل و بهبود وضعیت ریزش موها می‌تواند به حفظ سلامتی و زیبایی موها کمک کند و از پیشرفت این وضعیت جلوگیری نماید.

علل ریزش موی آندروژنیک در زنان

ریزش موی آندروژنیک در زنان ممکن است به دلیل چندین عامل مختلف اتفاق بیافتد. یکی از علل ریزش موی آندروژنیک در زنان، شروع دوران یائسگی است که تغییرات هورمونی مهمی را در بدن زنان ایجاد می‌کند و می‌تواند عاملی برای ریزش مو باشد. برخی از زنان ممکن است الگوی ترکیبی از دو نوع ریزش موی زنانه را تجربه کنند که برای تشخیص و درمان صحیح این وضعیت لازم است که به این تفاوت توجه شود. آندروژنیک در زنان به دلیل حضور آندروژن‌ها یا هورمون‌های مردانه اتفاق می‌افتد که معمولاً در مقادیر محدودی در بدن زنان وجود دارند. 

عوامل مختلفی می‌توانند در ایجاد و تشدید آندروژنیک نقش داشته باشند؛ از جمله وجود کیست‌های تخمدان، مصرف قرص‌های ضد بارداری حاوی هورمون‌های آندروژن، بارداری و یائسگی. همچنین همانند مردان، هورمون DHT نیز می‌تواند تا حدودی به ریزش موها در زنان کمک کند و تاثیرات منفی بر رشد پیاز موها داشته باشد. بنابراین شناخت عوامل مختلف و مشاوره با پزشک متخصص می‌تواند در تشخیص و مدیریت بهینه آندروژنیک در زنان موثر باشد.

ریزش مو آندروژنیک در مردان

ریزش مو آندروژنیک در مردان ناشی از اختلال هورمون DHT است و یکی از شایع‌ترین اشکال ریزش مو در آقایان محسوب می‌شود. براساس اطلاعات کتابخانه ملی پزشکی آمریکا (NLM)، بیش از نیمی از مردان بالای ۵۰ سال، با این عارضه روبرو می‌شوند. ریزش مو آندروژنیک در مردان به شکل خاصی نمایان می‌شود.

این نوع ریزش موی آندروژنیک در مردان با الگویی طاسی آغاز می‌شود که معمولاً از قسمت فرق سر و اطراف شقیقه‌ها پدید می‌آید. یک نکته حائز اهمیت این است که اختلال در هورمون آندروژن می‌تواند نه تنها منجر به ریزش مو در فرق سر و اطراف شقیقه‌ها در مردان شود، بلکه در موارد شدیدتر ممکن است به ریزش گسترده تری از موها، حتی به صورت طاسی در کل سر منتهی شود. هرچند این وضعیت در زنان کمتر دیده می‌شود، اما به هیچ وجه غیرممکن نیست و ممکن است در مواردی نادر رخ دهد.

ریزش مو آندروژنیک مردان

نحوه درمان ریزش موی آندروژنیک در مردان

برای درمان ریزش موی آندروژنیک در مردان، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. یک رویکرد شایع برای درمان ریزش مو مردان استفاده از داروهای ضد آندروژن مانند فیناستراید (معروف به Propecia) است که برای کاهش تولید هورمون DHT و پیشگیری از ریزش موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین استفاده از ماینوکسیدیل موضعی نیز از جمله روش‌های دیگر درمانی است که باعث تقویت رشد مو و کاهش ریزش آن می‌شود.

روش‌های دیگری مانند لیزر کم توان نیز برای درمان ریزش موی آندروژنیک در مردان استفاده می‌شود که می‌تواند به تقویت فولیکول‌های مو و افزایش رشد مو کمک کند. همچنین، روش‌های جراحی کاشت مو نیز برای موارد شدیدتر ریزش مو در نظر گرفته می‌شود که به طور مؤثر می‌تواند رشد مجدد موها را ایجاد کند.

بهترین کاندیداهای برای درمان با ماینوکسیدیل مردانی هستند که سن آن‌ها کمتر از ۳۰ سال است و کمتر از ۵ سال است که با ریزش مو مواجه شده‌اند. اما لازم است توجه داشته باشید که برای حفظ نتایج مثبت، استفاده مداوم از درمان‌ها و روش‌های متداول ضروری است. بنابراین، مشورت با پزشک متخصص در انتخاب و استفاده از مناسب‌ترین روش درمانی برای ریزش موی آندروژنیک در مردان اهمیت دارد.

مردی که دچار طاسی است و از ماینوکسیدیل استفاده می کند

علائم ریزش مو آندروژنیک در آقایان

ریزش موی مو آندروژنیک در آقایان با الگویی طاسی آغاز می‌شود که معمولاً از قسمت فرق سر و اطراف شقیقه‌ها نمایان می‌شود. یک نکته حائز اهمیت این است که اختلال در هورمون آندروژن نه تنها می‌تواند منجر به ریزش مو در قسمت فرق سر و اطراف شقیقه‌ها در مردان گردد، بلکه در موارد شدیدتر ممکن است به ریزش گسترده تر موها، حتی به صورت طاسی در کل سر منجر شود. این عارضه می‌تواند پیامدهای نامطلوبی برای آقایان داشته باشد و به همین دلیل شناخت علائم ریزش مو آندروژنیک در آقایان و مراقبت از وضعیت موها از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت مشاهده علائم ناشی از ریزش موهای آندروژنیک، بهتر است به متخصص پوست و مو مراجعه کرده و برنامه درمانی مناسب را آغاز کنید.

تا کنون 167 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

ریزش موهای ارثی می‌تواند در هر زمانی از زندگی شخص رخ دهد. شخص ممکن است در دوره جوانی خود، مانند دهه 20 سالگی، یا در دوره بزرگسالی، مانند اواخر دهه 50 سالگی، با این عارضه مواجه شود. اگرچه هر فرد ممکن است در زمان‌های مختلفی با ریزش موی ارثی مواجه شود، اما وجود تاریخچه ریزش مو در هر دو طرف خانواده پدری و مادری، می‌تواند نشان دهنده احتمال بالاتری برای رویش موهای نازک در آینده باشد. در صورت مشاهده علائم ریزش مو در خانواده و نشانه‌های رویش موهای نازک، بهتر است سریع‌تر به متخصص مربوطه مراجعه کرده و برنامه‌های مناسب برای کنترل و مدیریت ریزش مو را آغاز کنید. اقدامات اولیه و به موقع می‌تواند در کاهش و کنترل اثرات ریزش موی ارثی موثر باشد.

متأسفانه، در حال حاضر درمان قطعی برای ریزش مو آندروژنیک مردان وجود ندارد که میزان موفقیت 100٪ را تضمین کند. در حالی که داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید می توانند ریزش مو را کاهش دهند و رشد مجدد را برای برخی افراد افزایش دهند، اثربخشی آنها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. گزینه‌های دیگری مانند کاشت مو می‌تواند بهبود قابل توجهی در تراکم مو ایجاد کند، اما باز هم موفقیت آن قطعی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین مطالب

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
عکس زن جوان قبل و بعد از کاهش وزن - بهترین روش های لاغری
مشاوره رایگان و رزرو نوبت
بنر های تبلیغاتی

مطالب مرتبط

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
iranianclinic
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
iranianclinic
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
iranianclinic
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
iranianclinic
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
تا پایان جشنواره

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .