جستجو
Close this search box.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد چیست؟

عکس مرد جوان که اپراتور ریش و موهای گردن او را لیزر می کند

آنچه در ادامه می‌خوانید

انجام درست و دقیق مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد بسیار مهم است؛ به گونه ای که می تواند نتایج این روش زیبایی را تحت تاثیر  قرار دهد. به طور کلی، مراقبت از پوستی که قرار است تحت درمان قرار گیرد برای ایمنی و راحتی فرد و همچنین برای اطمینان از موثر بودن درمان تا حد امکان، مهم می باشد. به همین دلیل هم ما به مراجعه کننده های خودمان توصیه می کنیم که حتما پس از انجام لیزر، مراقبت های گفته شده را انجام دهند تا به نتیجه مطلوبی برسند. شما در مورد مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد چه می دانید؟ رعایت کدام نکات مراقبتی بعد از لیزر موهای زائد ضروری است؟ چه مدت بعد از لیزر موهای زائد می توان شیو کرد؟ بعد از لیزر از چه کارهایی باید اجتناب کرد؟ با ما همراه باشید تا به بررسی مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد بپردازیم.

رعایت کدام نکات مراقبتی بعد از لیزر موهای زائد ضروری است؟

مهم ترین مسئله و نکته ای که بعد از لیزر موهای زائد باید به آن توجه کنید، محافظت از پوست بعد و بین جلسات است.

 • برای کاهش درد، ناراحتی یا تحریک، کیسه یخ را روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.
 • ژل آلوئه ورا یا کرم های آرام بخش را به مدت 3 روز بعد از درمان استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از اصطکاک در ناحیه تحت درمان به مدت 48 ساعت لباس های گشاد بپوشید.
 • ناحیه تحت درمان را به مدت 48 ساعت تمیز و خشک نگه دارید.
 • آب زیاد بنوشید.
 • حداقل به مدت 2 هفته از ضد آفتاب با SPF 50 همراه با روی استفاده کنید.

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد - مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از اولین جلسه لیزر

به طور کلی، انجام مراقبت های بعد از اولین جلسه لیزر بر روی نتیجه این درمان تاثیر زیادی دارد. همچنین این مراقبت ها به کاهش درد و ناراحتی شما کمک می کنند. مراقبت های بعد از اولین جلسه لیزر موهای زائد به شرح زیر می باشند.

 1. از کمپرس خنک استفاده کنید.
  برای تسکین درد و به حداقل رساندن تورم، از کمپرس سرد یا یخ پیچیده شده در یک پارچه خشک استفاده نمایید. کمپرس را چند بار در روز به مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی ناحیه درمان نگه دارید تا عوارض جانبی این روش درمانی کاهش یابد.
 2. پس از لیزر از لباس های گشاد استفاده کنید.
   فولیکول های مو اغلب تا چند روز پس از لیزر موهای زائد، گرمای لیزر را حفظ می کنند. در این مدت لباس های گشاد بپوشید تا از اصطکاک و تحریک پوست جلوگیری کنید.
 3. به مدت 48 ساعت از آب خنک یا ولرم استفاده نمایید.
   آب داغ می تواند پوست را بعد از لیزر موهای زائد بسوزاند و منجر به تاول شود. برای جلوگیری از تحریک پوست هنگام دوش گرفتن و شستن صورت خود فقط از آب ولرم استفاده کنید.
 4. حداقل چهار هفته تا درمان بعدی صبر کنید.
  اکثر بیماران برای دستیابی به نتایج طولانی مدت به حداقل شش درمان احتیاج دارند. جلسات باید چهار تا شش هفته از هم فاصله داشته باشند تا نتایج مطلوب حاصل گردد.

نکات پس از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

همانطور که مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد مهم است، باید پیش از انجام این کار هم، نکاتی را مد نظر گرفت. اقدامات قبل از لیزر موهای زائد عبارتند از:

کندن و اپیلاسیون مو ها را متوقف کنید 

یکی از بهترین راه ها برای آماده شدن برای درمان رفع موهای زائد با لیزر این است که تمام اشکال کندن و اپیلاسیون متوقف می شوند. از آنجایی که لیزر موهای زائد با جستجوی ریشه‌ های مو کار می‌ کند، مهم است که مناطقی را که قرار است درمان شوند، حداقل چهار تا شش هفته پیش از اولین جلسه به حال خود رها کنید. برای گرفتن بهترین نتایج، مهم است که به قانون “شش هفته قبل از قرار بعدی خود منع کندن” پایبند باشید.

ناحیه را اصلاح کنید.

همانطور که قبلا ذکر شد، تراشیدن ناحیه مورد نظر تا زمانی که کندن یا اپیلاسیون انجام نشود توصیه می گردد. حتی تراشیدن مو ها 24 تا 48 ساعت قبل از تاریخ تعیین شده لیزر مهم است. در حالی که ریشه مو نامرئی است، لیزر می تواند رنگدانه های آن را جستجو کند. از طرفی با اصلاح، احتمال سوختگی موها در زیر سطح پوست را کاهش می دهید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

حداقل دو هفته قبل از لیزر موهای زائد از آفتاب دوری کنید. دور نگه داشتن نواحی آسیب دیده از آفتاب و حتی پرهیز از استفاده از برنزه کننده ها نیز مهم می باشد. این موارد می توانند باعث تغییر رنگ پوست بعد از لیزر درمانی شوند. علاوه بر این، آفتاب سوختگی می تواند منجر به درد بیش از حد و تاول شود.

از سفید کننده استفاده نکنید. 

همانطور که می دانید، لیزر درمانی بر روی ریشه موها اثر می گذارد. از طرفی لیزر می تواند رنگدانه یا رنگ موی شما را در ریشه پیدا کند و نورهای تولید شده را جذب نماید. به این ترتیب موها برای همیشه از بین می روند. با موهای سفید شده، رنگدانه تغییر می کند و هدف قرار دادن موها به طور فزاینده ای دشوار خواهد شد. در نتیجه قبل از درمان لیزر مو های زائد، مهم است که سفید کردن مو های خود را متوقف کنید.

بعد از لیزر موهای زائد از چه کارهایی باید اجتناب کرد؟ 

در پاسخ به اینکه بعد از لیزر موهای زائد از چه کارهایی باید اجتناب کرد باید گفت جدایی از مراقبت های گفته شده در بالا، یکسری از کار ها وجود دارند که باید از انجام آن ها پس از لیزر موهای زائد اکیدا خودداری کنید. به عنوان مثال، حداقل تا 2 هفته بعد از درمان از قرار گرفتن پوست در معرض نور ماوراء بنفش (نور خورشید یا تخت آفتاب) یا برنزه شدن پوست خودداری کنید. این کار برای به حداقل رساندن تیرگی پوست (هیپرپیگمانتاسیون) است. سایر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد عبارتند از:

 • به مدت 7 روز از درمان های حرارتی مانند اتاق بخار و سونا خودداری کنید.
 • به مدت 4 تا 5 روز از شستشوی بیش از حد یا اعمال فشار روی پوست خودداری کنید. این کار برای این است که به پوست درمان شده اجازه بهبودی داده تا از هرگونه عفونت جلوگیری شود.
 • تا 72 ساعت پس از درمان از اصلاح ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • حداقل تا 48 ساعت از ورزش خودداری کنید.
 • به مدت 48 ساعت از حمام و دوش آب گرم خودداری نمایید.
 • به مدت 48 ساعت از هر چیزی که حاوی کلر است (مثلاً شنا) اجتناب کنید.
 • حداقل به مدت 48 ساعت از آرایش روی ناحیه تحت درمان خودداری نمایید.
 • به مدت 48 ساعت از محصولات معطر یا کرم های سفید کننده استفاده نکنید.
 • در صورت ایجاد تاول یا پوسته پوسته شدن، از خاراندن ناحیه درمان خودداری کنید؛ زیرا می تواند باعث ایجاد اسکار شود.
 • یکی دیگر از مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد این است که  در تمام طول دوره درمان از اپیلاسیون، موچین و نخ زدن خودداری نمایید.

تا کنون 167 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

به طور کلی، برخورد آب سرد پس از لیزر مو های زائد با پوست هیچ مشکلی ندارد؛ چون که آب سرد می تواند به کاهش یافتن تورم و قرمزی بدن کمک کند. ولی برای ۲۴ ساعت بعد از لیزر موهای زائد، نباید به ناحیه مورد نظر، آب گرم زد؛ چون که باعث گرم شدن پوست بدن و همچنین، کاهش یافتن اثرگذاری لیزر می گردد. پس از فعالیت‌ هایی که مانند استخر یا سونا خودداری کنید. 

به طور کلی، تعداد دفعات شیو بین جلسه های لیزر نباید زیاد شود؛ چون که باعث ضخیم تر شدن فولیکول ها و همچنین ریشه مو ها می‌ شود. حتی رشد مو ها را سریع تر می‌ کند. پس بهتر است که بین جلسه های لیزر خود بیشتر از ۲ بار شیو نکنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین مطالب

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
عکس زن جوان قبل و بعد از کاهش وزن - بهترین روش های لاغری
مشاوره رایگان و رزرو نوبت
بنر های تبلیغاتی

مطالب مرتبط

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
iranianclinic
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
iranianclinic
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
iranianclinic
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
iranianclinic
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
تا پایان جشنواره

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .