جستجو
Close this search box.

رژیم کانادایی چیست؟

بشقاب رژیمی

آنچه در ادامه می‌خوانید

امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی افراد، رسیدن به وزن ایده آل و اندام مناسب و لاغری است. راه های مختلفی برای رسیدن به این امر وجود دارد از جمله ورزش کردن ، عمل‌های جراحی از قبیل پیکر تراشی، عمل اسلیو معده و بای پس معده، گرفتن رژیم‌های لاغری و … . بسیاری از افراد برای کاهش وزن و رسیدن به اندام دلخواه خود روش گرفتن رژیم غذایی را انتخاب می‌کنند. انواع زیادی از رژیم‌های غذایی وجود دارد. یکی از این رژیم‌ها رژیم کانادایی است. این رژیم در صورت رعایت دقیق می‌تواند در مدت زمان کمی فرد را به اندام دلخواهش برساند. به دلیل کوتاه بودن زمان تاثیر این رژیم، رژیم کانادایی طرفداران زیادی دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه اطلاعات کاملتری درباره رژیم کانادایی به شما ارائه دهیم. 

رژیم غذایی کانادایی چیست؟

رژیم کانادایی بر اساس رژیم مدیترانه‌ای تنظیم شده‌است. رژیم مدیترانه‌ای به طور کامل توسط متخصصان بویژه برای حمایت از سلامت قلب تایید شده‌است و اثرات قابل توجهی در کاهش وزن دارد. مصرف میوه‌ها و سبزیجات، غلات، حبوبات، دانه‌ها، ماهی و روغن‌های سالم در این رژیم توصیه می‌شود و از طرفی مصرف گوشت قرمز و شیرینی‌ها باید محدود شود.

رژیم کانادایی

الگوی مصرف غذا در رژیم اصلی کانادایی و رژیم مدیترانه‌ای مشابه است. به عنوان مثال، در هر دوی آنها توصیه می شود که نیمی از بشقاب پر از میوه و سبزیجات، یک چهارم حاوی غلات کامل و یک چهارم حاوی پروتئین در هر وعده غذایی باشد. مهمترین اصول این رژیم عبارتست از:

در طول این رژیم حتماً هر روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید.

این رژیم باید بدون کوچکترین تغییری رعایت شود تا موثر باشد.

با این رژیم حداقل 5 کیلوگرم کاهش وزن را تجربه خواهید کرد.

اگر بعد از چند ماه از رژیم اضافه وزن پیدا کردید، رژیم را فقط در 3 روز آخر تکرار کنید. (شما نباید این رژیم را چندین بار در سال مصرف کنید.)

انواع رژیم کانادایی

سه نوع رژیم غذایی کانادایی وجود دارد: رژیم‌های ۷ روزه و ۱۳ روزه و ۱۵ روزه. تفاوت اساسی این رژیم ها در مدت زمان رژیم و مقدار کالری روزانه مجاز است. در رژیم کانادایی در واقع با محدود کردن مصرف بعضی از مواد غذایی و در نظر گرفتن اندازه مشخص برای مصرف بعضی مواد غذایی دیگر به بدن نوعی شوک وارد می شود. 

رژیم کانادایی ۷ روزه

رژیم کانادایی ۷ روزه ، یک رژیم ویژه غذایی  است که با رعایت کردن آن می‌توانید طی یک هفته، حدود ۸ الی ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید. این رژیم شامل مصرف سبزیجات، میوه، غلات، حبوبات، آجیل، دانه ها، ماهی، گوشت و مرغ است. دو ویژگی اصلی این رژیم عبارتست از:

اساس رژیم کاملا گیاهی (میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، دانه‌ها، لوبیا، عدس، سویا)است. 

غذاهای مصرفی در این رژیم غذاهای کامل و کمتر فرآوری شده هستند. (استفاده ازخوراکی‌های فرآوری شده در این رژیم مانند نوشیدنی‌های قندی و گازدار و انواع فست فودها و گوشت قرمز ممنوع است)

در رژیم کانادایی ۷ روزه، شما باید در طول شبانه روز فقط  حدود 800 کالری دریافت کنید.

رژیم کانادایی ۱۵ روزه

رژیم کانادایی ۱۵ روزه، یک رژیم غذایی به مدت  ۱۵ روز است که با مصرف مقدار مشخص حدود ۶۰۰ الی ۱۵۰۰ کالری به شما کمک می کند در طی دو هفته حدود 10 کیلو گرم کاهش وزن داشته باشد. در این برنامه غذایی، شما مجاز به مصرف غذاهای پروتئینی و کم‌چرب هستید. مهمترین خوارکی‌هایی که در این رژیم منع شده‌اند شامل: آدامس، الکل، روغن، سس سالاد و شیرینی و شکر و همه خوارکی‌های حاوی این مواد است.

در مورد این رژیم لاغری باید قوانین زیر را رعایت کرد:

اگر فرد اصول ذکر شده در این رژیم را به درستی اجرا نکند باید رژیم را قطع کند و تا 6 ماه حق تکرار رژیم را ندارد.

در رژیم غذایی کانادایی 3 وعده غذایی وجود دارد که باید از همان غذاهای ذکر شده در رژیم غذایی استفاده شود.

در برخی از روزهای رژیم، فرد می‌تواند مواد غذایی را به رژیم غذایی خود اضافه کند، اما باید همه آن‌ها را یادداشت کند کالری مصرف نکنید.

این رژیم شامل میان وعده نیست.

در طول این رژیم باید از فعالیت بدنی شدید خودداری شود.

نوشیدن آب زیاد در این رژیم توصیه می شود.

رژیم کانادایی ۱۳ روزه

این رژیم کوتاه مدت اما کمی سخت است. فرد حدود 13 روز رژیم دارد و باید تمام اصول را رعایت کند. لطفا توجه داشته باشید که رژیم اصلی کانادایی در واقع همین رژیم 13 روزه است نه 15 روز. رژیم کانادایی  ۱۳ روزه، همانند رژیم ۱۵ روزه است . در این رژیم که به عنوان “رژیم غذایی ۱۳ روز در راه بهشت” معروف است، مقدار مجاز مصرف کالری روزانه حدود ۱۰۰۰ کالری است. شما باید دقیقا برنامه رژیم را رعایت کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. در این رژیم هم مانند رژیم ۱۵ روزه محدودیت‌های غذایی وجود دارد. خوارکی‌های ممنوعه این رژیم شامل موارد زیر است.

 • انواع آدامس 
 • نوشیدنی های الکلی و گازدار
 • اتواع روغن
 • انواع سس سالاد
 •  شیرینی و شکر

اما توجه به این نکته نیز ضروری است در این رژیم اگرچه برای کاهش وزن، افزایش سطح فعالیت فرد و کاهش انرژی دریافتی ضروری است، اما مصرف مواد غذایی سالم و مغذی به همان اندازه مهم است. به همین دلیل است که باید از غذاهایی که حاوی کربوهیدرات‌های ساده و تصفیه‌شده، چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس هستند اجتناب کنید و در عوض از غذاهای غنی از مواد مغذی زیر استفاده کنید:

 • سبزیجات و میوه ها
 • ماهی
 • گوشت و مرغ بدون چربی
 • تخم مرغ
 • حبوبات لبنی کم چرب یا بدون چربی
 • آجیل
 • غلات

یک نکته ضروری برای کاهش وزن در رژیم غذایی کانادایی 13 روزه خوردن غذاهای کم کالری و سالم است. رژیم گیرنده باید در تمام این  13 روز همه اصول رژیم را رعایت کند و اگر به هر دلیل کوچکترین تخلف یا سهل انگاری رخ داد، فرد باید سریعا رژیم را قطع کند و تا 6 ماه حق تکرار آن را نخواهد داشت. سه وعده غذایی در روز در این رژیم وجود دارد که باید همان غذاهای ذکر شده در رژیم باشد. گاهی خوردن یک حبه قند یا یک تکه ماهی یا ژامبون با آبغوره یا ماست در برخی از روزهای رژیم امکان پذیر است، اما باید در برنامه نوشته شود و کالری اضافی مصرف نکنید. این رژیم فاقد میان وعده است و هیچکس مجاز به افزودن غذای دیگری به آن نیست. اجتناب از فعالیت بدنی شدید و نوشیدن آب فراوان نیز بخشی از رژیم غذایی کانادایی است.

خواص رژیم کانادایی

مهمترین خاصیت رژیم کانادایی کاهش وزن و لاغری در مدت زمان کوتاه است. اما رژیم غذایی کانادایی ادعا می‌کند که قادر است متابولیسم فرد را برای همیشه تغییر دهد و کاهش وزن را آسان‌تر ‌کند. مزایای این رژیم عبارتند از:

 • کمک به سطح مناسب مواد مغذی در بدن به دلیل مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات
 • کاهش مصرف قند و حذف الکل و در نتیجه کمک به سلامت بدن 
 • بهبود سلامت و زیبایی پوست
 • بهبود خلق و خو
 • هضم بهتر غذا و افزایش متابولیسم تا سطح مطلوب
 • سم زدایی بدن
 • درمان سندرم روده تحریک پذیر
 • درمان یبوست به دلیل مصرف زیاد فیبر 

لازم به ذکر است که تاکنون تحقیقات کافی و علمی در مورد این رژیم انجام نشده‌است، بنابراین نمی‌توان صحت یا عدم صحت ادعاهای مطرح شده در مورد این رژیم را به طور قطعی تایید کرد.

عوارض رژیم کانادایی

اگرچه رژیم کانادایی قادر است در مدت زمان کمی وزن فرد را کاهش دهد و مزایای زیادی دارد، اما لازم است بدانید این رژیم معایب و عوارضی هم دارد این عوارض عبارتند از:

بی‌ثباتی کاهش وزن

کاهش وزن زیاد در کوتاه مدت اصلا اصولی نیست و غیر منطقی به نظر می‌رسد. رژیم لاغری کانادایی به دلیل سخت گیری، فرد را در مسیر درستی برای سبک زندگی سالم قرار نمی دهد. نکته دیگر اینکه ممکن است فرد به دلیل گرسنگی شدید در این رژیم به مصرف برخی از غذاهای ممنوعه روی بیاورد که کل رژیم را از بین می برد.

چاقی

محدودیت غذاهای مغذی و کمبود ویتامین در بدن

لیست غذاهای مجاز در رژیم غذایی کانادایی بسیار کم است. عدم مصرف غذاهای مختلف در این رژیم ممکن است منجر به کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن شود. البته برخی از کارشناسان استفاده از قرص‌های مولتی ویتامین را برای رفع این مشکل پیشنهاد کرده‌اند، اما مکمل‌ها همیشه نمی‌توانند جایگزین مناسبی برای مواد غذایی مورد نیاز بدن باشند. برخی دیگر از عوارض رژیم کانادایی به شرح زیر است:

احتمال افزایش وزن

سنگ کیسه صفرا

خستگی

سرگیجه

ریزش مو

خشکی پوست

جایگزین قهوه در رژیم کانادایی چیست؟

در رژیم لاغری کانادایی، برای مصرف قهوه ممنوعیت وجود ندارد، اما افرادی که قادر به مصرف قهوه نیستند باید به دنبال جایگزین مناسب برای مصرف قهوه باشند. در انتخاب جایگزین باید دقت کرد که ماده‌ی که به عنوان جایگزین انتخاب می کنیم حتما ویژگی‌‌های مشابه با ماده قبلی را داشته‌باشد. مهمترین جایگزین‌های قهوه در رژیم کانادایی عبارتند از

 • کاسنی
 • چای ماچا
 • شیر طلایی
 • آب لیمو
 • چای یربا
 • چای روبس
 • سرکه سیب
 • کامبوجیا
 • انرژی زا
 • لاته زردچوبه
 • یربا میت: یربا میت گیاهی در آمریکای جنوبی است که سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان است. این یک جایگزین کم کافئین برای قهوه است.
 • شیر و زردچوبه: شیر و زردچوبه یک جایگزین غنی و بدون کافئین برای قهوه است که با زردچوبه و سایر ادویه‌ها تهیه می شود. اعتقاد بر این است که دارای اثرات ضد التهابی است و یک انتخاب محبوب در کانادا است.

قهوه

انواع میان وعده در رژیم کانادایی

در رژیم لاغری کانادایی، هیچ میان وعده‌ای وجود ندارد. افرادی که این رژیم را می گیرند باید توجه داشته باشند نمی‌توانند هیچ ماده غذایی خارج از برنامه مصرف کنند. افراد رژیم گیرنده باید قوانین رژیم را کامل رعایت کنند. تنها میان وعده مجاز در رژیم کانادایی آب است. 

جایگزین گوشت قرمز در رژیم کانادایی

مهمترین موادی که می‌توان به عنوان جایگزین گوشت قرمز در رژیم کانادایی مصرف کرد عبارتند از: 

پنیر کم چرب دلمه ای

توفو معمولی

عدس طبخ شده

لوبیا چیتی طبخ شده

تخم مرغ آبپز

گوشت قرمز

نمونه برنامه رژیم کانادایی

در جدول زیر می‌توانید یک نمونه رژیم غذایی کانادایی 13 روزه را مشاهده کنید.

روزها

صبحانه

نهار

شام

روز اول

قهوه سیاه بدون شکر و شیر

2 عدد تخم مرغ آب پز + اسفناج پخته

استیک بدون چربی

روز دوم

قهوه سیاه + 1 تکه نان سبوس دار

200 گرم ژامبون

استیک بدون چربی + سالاد کاهو و خیار (با میوه های تازه به جز موز)

روز سوم

قهوه سیاه + 1 تکه نان سبوس دار

2 عدد تخم مرغ آب پز + سالاد گوجه فرنگی و لوبیا سبز

1 تکه ژامبون + سالاد خیار و کاهو

روز چهارم

قهوه سیاه + 1 تکه نان سبوس دار

هویج پخته یا خام با پنیر

سالاد میوه + ماست

روز پنجم

هویج پخته یا خام + لیمو + قهوه

ماهی کبابی با گوجه فرنگی خام

استیک کبابی + سالاد سبز

روز ششم

قهوه سیاه + 1 تکه نان سبوس دار

سینه مرغ کبابی 200 گرم

2 عدد تخم مرغ آب پز + هویج

روز هفتم

چای لیمو

استیک کبابی + میوه

هر چیزی که می خواهید حتی اگر در این لیست نباشد

روز هشتم

قهوه سیاه با مقداری شکر

2 عدد تخم مرغ آب پز + اسفناج

200 گرم استیک کبابی

روز نهم

قهوه سیاه + 1 تکه نان سبوس دار

استیک کبابی + سالاد سبز

200 گرم ژامبون

روز دهم

قهوه سیاه + 1 تکه نان سبوس دار

2 تخم مرغ آب پز + گوجه فرنگی + سالاد لوبیا سبز

سالاد ژامبون و کاهو و خیار

روز یازدهم

قهوه سیاه + 1 تکه نان سبوس دار

هویج پخته یا خام + پنیر

سالاد میوه + ماست

روز دوازدهم و سیزدهم

قهوه سیاه + 1 تکه نان سبوس دار

سینه مرغ کبابی + گوجه فرنگی

2 عدد تخم مرغ آب پز + هویج

رژیم کانادایی برای چه کسانی مناسب نیست؟

با توجه به محدودیت‌های رژیم کانادایی و عوارض این رژیم، مشخص است که این رژیم برای همه افراد قابل استفاده نیست. آن دسته از  افرادی که نمی‌توانند از این رژیم استفاده کنند شامل:

 • افراد مبتلا به دیابت، 
 • افراد مبتلا به بیماری‌های خاص، 
 •  افرادی که نارسایی کلیویی یا قلبی غروق دارند،  
 • افراد مبتلا به سرطان
 • کودکان و نوجوانان در حال رشد
 • زنان باردار 

ساعات مجاز مصرف غذا در رژیم کانادایی

کاهش وزن چیزی فراتر از شمارش کالری است، به همین دلیل است که بسیاری از رژیم ها بر کیفیت غذا یا درشت مغذی ها تمرکز دارند. متغیر دیگری که اخیرا مورد توجه محققین قرار گرفته تاثیر زمان مصرف غذا است. بر اساس مطالعات اخیر، تعداد ساعات صرف شده برای خوردن وعده‌های غذایی تاثیر بسزایی در موفقیت کاهش وزن دارد. البته زمان دقیقی برای این کار وجود ندارد زیرا احتمالا این زمان‌ها برای افراد مختلف متفاوت است. اما نکات کلی در رژیم کانادایی برای برنامه‌ریزی غذا وجود دارد.

زمان مصرف شام در رژیم کانادایی:

اتفاق نظر متخصصان و محققان در رژیم کانادایی بر این است که افراد باید زودتر شام بخورند (حداقل دو تا سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب). خوردن شام زودتر به بدن اجازه می دهد قبل از خواب مقداری کالری بسوزاند و باعث می شود فرد با آرامش بیشتری بخوابد. این بدان معناست که خوردن شام در ساعت 5 بعد از ظهر، برخلاف ساعت 20، می تواند با تأثیر بر ساعت داخلی بدن بر کاهش وزن تاثیر بگذارد. علاوه بر این، یک شام زودهنگام زمان ناشتا بودن بدن را افزایش می‌دهد، چربی سوزی را افزایش می‌دهد و تنظیم هورمون‌هایی را که بر اشتها و قند خون تاثیر می‌گذارند، بهبود می‌بخشد.

زمان ناهار در رژیم کانادایی

به نظر می‌رسد زمان ناهار تأثیر جزئی در کاهش وزن دارد، اما آنچه در مورد ناهار قابل توجه است این است که باید حجیم‌ترین وعده غذایی باشد. برنامه غذایی روزانه مناسب کارایی بدن را در اوایل روز در هضم غذا، سوزاندن کالری و تنظیم هورمون‌ها افزایش می‌دهد.

زمان صبحانه در رژیم کانادایی

رایج‌ترین سوال در مورد صبحانه در این رژیم این است که “اگر می‌خواهید وزن کم کنید، آیا باید صبحانه بخورید؟” هنوز پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، در رژیم کانادایی وعده صبحانه وجود دارد اما بین شام و اولین وعده غذایی روز بعد باید حداقل 12 ساعت فاصله باشد  صبحانه باید پر از مواد مغذی باشد. 

جمع بندی

رژیم کانادایی یکی از انواع رژیم‌های سریع است که ادعا می‌کند به شما کمک می‌کند در مدت زمان (7 الی 15 یا 13 روز) تا بیش از 10 کیلوگرم وزن کم کنید. رژیم لاغری کانادایی به دلیل اینکه یکی از رژیم‌های یویو (رژیم هایی که در کوتاه مدت باعث کاهش وزن می شوند اما پایدار نیستند) به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. در واقع اساس رژیم کانادایی، بر برنامه‌‌ریزی برای کاهش وزن سریع در طی مدت زمان کوتاه با دستورالعمل های ویژه شامل مصرف برخی مواد غذایی و منع مصرف برخی از مواد غذایی دیگر و مصرف غذا طبق در زمان خاص و ساعات مشخص استوار است.

در این رژیم شما باید دقیقا طبق دستورالعمل عمل کنید تا به خوبی وزن کم کنید. با توجه به مزایا و عوارض این رژیم لاغری، نظرات در مورد مناسب بودن یا نبودن این رژیم متفاوت است. به شما پیشنهاد می کنیم برای کاهش وزن اصولی زیر نظر متخصص تغذیه باشید و دستورات او را دنبال کنید تا بدون آسیب رسیدن به بدنتان به نتیجه مطلوب برسید.

تا کنون 167 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

رژیم کانادایی یک رژیم بسیار سختگیرانه است که در آن فرد باید در طی 13 روز، کالری دریافتی خود را به شدت کاهش دهد. این امر منجر به کاهش وزن سریع می شود، اما این کاهش وزن پایدار نیست.

رژیم کانادایی یک رژیم غذایی بسیار سختگیرانه است که در آن فرد باید در طی 13 روز، کالری دریافتی خود را به شدت کاهش دهد. این امر منجر به کاهش وزن سریع می شود، اما این کاهش وزن پایدار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین مطالب

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
عکس زن جوان قبل و بعد از کاهش وزن - بهترین روش های لاغری
مشاوره رایگان و رزرو نوبت
بنر های تبلیغاتی

مطالب مرتبط

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
iranianclinic
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
iranianclinic
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
iranianclinic
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
iranianclinic
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
تا پایان جشنواره

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .