جستجو
Close this search box.

مدت ماندگاری لیزر موهای زائد چقدر است؟

موهای دست - ماندگاری لیزر موهای زائد

آنچه در ادامه می‌خوانید

امروزه بیشتر افراد برای حذف موهای زائد به دنبال روشی فراتر از روش‌های معمول، یعنی اصلاح، کندن و اپیلاسیون هستند. در حال حاضر لیزر جز کارآمدترین و بهترین روش‌هایی رفع موهای زائد است. دلیل محبوبیت لیزر، ماندگاری اثرات آن بر روی موهای زائد است. البته باید در نظر داشت اثر لیزر روی همه افراد یکسان نیست. ماندگاری لیزر موهای زائد به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل هم شامل عوامل فردی و هم عوامل تکنولوزیکی و مهارتی در استفاده از لیزر می‌باشد.

در ادامه مطلب، شما می توانید اطلاعات مفیدی در رابطه با مدت ماندگاری اثرات لیزر، تاثیر رنگ پوست روی ماندگاری لیزر، عوامل افزایش ماندگاری لیزر و … به دست بیاورید.

لیزر موهای زائد چقدر دوام دارد؟

مدت زمان دوام لیزر موهای زائد، بستگی به اثر لیزر بر روی فولیکول‌های مو دارد. اگر اشعه لیزر بتواند فولیکول‌های مو را از بین ببرد، مو دیگر رشد نخواهد کرد. در این صورت اثر لیزر موهای زائد دائمی است اما اگر در فرایند لیزر منجر به از بین رفتن فولیکول‌های نشود و فقط به آن‌ها آسیب بزند در این حالت اثر لیزر کمتر شده و مو بعد از مدتی دوباره رشد خواهد کرد.

تکنسین لیزر در حال لیزر موهای پای مراجعه کننده

البته این امر به عوامل دیگری از جمله دوره رشد موی فرد هم بستگی دارد. دوره رشد مو در افراد متفاوت است، در بعضی کوتاه و در برخی افراد طولانی‎تر است. لیزر در مورد افرادی که دوره رشد موی طولانی دارد چون موهایشان مرحله استراحت طولانی تری دارد، دوام بیشتری دارد. بنابراین، رشد دوباره موها پس از چند ماه کاملا طبیعی است. برای گرفتن نتیجه مطلوب از لیزر موهای زائد، باید دوره های لیزر درمانی بیشتری را گذراند.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

همانطور که گفته شد در فرایند لیزر موهای زائد، اگر فولیکول مو کاملا تخریب شود و از بین برود نتیجه دائمی است. با این حال، افرادی که موهای زائد را لیزر می کنند باید این واقعیت را در نظر بگیرند که برخی از موها در ناحیه مورد نظر ممکن است دوباره رشد کنند. البته با گذشت زمان، و تکرار جلسات لیزر، به کاهش قابل ملاحظه موهایی که دوباره رشد می‌کنند، کمک خواهد کرد. حتی ممکن است بتوان تمام موها را از بین برد.

رشد مجدد موها پس از لیزر به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع موهایی که دوباره رشد می‌ک‌نند و مهارت تکنسین لیزر، نوع دستگاه و درجه اشعه لیزر، رنگ پوست، دوره رشد مو افراد، وضعیت هورمون‌، تعداد جلسات لیزر…. البته موهای زائدی که بعد از لیزر دوباره رشد می‌کنند، نسبت به قبل، هم روشن‌تر و هم بسیار نازک تر و کم پشت‌تر هستند. این امر نشان می دهد اگرچه لیزر فولیکول‌های مو را به طور کامل از بین نبرده‌است، اما به آن‌ها آسیب زده و روند رشد طبیعی مو را به هم زده‌است. نباید انتظار داشت لیزر تمام موها را به طور کامل از بین ببرد، اما با تکرار جلسات لیزر بخش قابل توجهی از موها به طور کامل از بین خواهد رفت و موهای باقی مانده هم روند رشدشان کندتر شده و ضخامت آن کمتر می‌شود و حالت کرکی می‌گیرند.

عوامل موثر در ماندگاری نتیجه لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یک روش حذف 100٪ تایید شده نیست. اثربخشی آن به چند چیز بستگی دارد، مانند رنگ پوست، هورمون‌ها، و چرخه مو. به طور خلاصه، لیزر همیشه آنطور که شما انتظار دارید نتیجه نمی‌دهد، و مطمئناً برای همه به یک شکل عمل نمی‌کند. در اینجا به عوامل اصلی موثر بر ماندگاری نتیجه لیزر موهای زائد می‌پردازیم، این عوامل عبارتند از:

رنگ پوست و مو

تضاد بین رنگ پوست و رنگ مو بزرگترین عاملی است که می تواند باعث ماندگاری نتایج لیزر موهای زائد شود. دستگاه‌های لیزر موهای زائد به دنبال ملانین (رنگدانه طبیعی) فولیکول‌های مو هستند. با استفاده از نور و گرما، آنها شروع به آسیب رساندن به فولیکول‌ها می‌کنند که در نهایت رشد مو را محدود می‌کند.

لیزر باید بتواند فولیکول مو را از پوست جدا کند تا موثرترین کارایی را داشته باشد. به همین دلیل، گزینه ایده‌آل برای این درمان کسانی هستند که پوست روشن و موهای تیره دارند. چون در این حالت تعداد کمی از رنگدانه‌های پوست برای رقابت با رنگدانه فولیکول‌های مو وجود دارد.

برای افرادی که دارای موهای رنگ روشن و پوست تیره هستند، در برخی از موارد لیزر حتی به جای مهار رشد موها می‌تواند آنها را تحریک به رشد کند. برای افرادی که مدام پوستشان را برنزه می‌کنند، باید تا زمانی که اثر برنزه شدن آنها از بین نرفته‌است اقدام به لیزر موهای زائد نکنند.

سطوح هورمونی

سطوح غیر معمول هورمون بالا نیز می‌تواند بر ماندگاری لیزر موهای زائد تأثیر بگذارد. شرایط پزشکی (مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک) یا هیرسوتیسم می‌تواند باعث عدم تعادل هورمونی شود که باعث رشد بیشتر موهای زائد می‌شود. افراد مبتلا به اختلالات هورمونی ، برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه کنند. برخی از داروهای هورمونی می توانند رشد موهای زائد را کند یا متوقف کنند که احتمال موفقیت جلسات لیزر مو را هم افزایش می‌دهد.

چرخه‌های مو

چرخه رشد مو نیز بر ماندگاری اثر لیزر تاثیر می گذارد. مو دارای مراحل رشد آناژن، کاتاژن و تلوژن است. لیزر موهای زائد بر روی موهایی که هنوز در مرحله رشد فعال هستند تاثیر می‌گذارد. از آنجایی که تمام موها به طور همزمان رشد نمی‌کنند، لیزر نمی‌تواند روی تمام موها را در یک جلسه تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که برای ماندگاری اثر لیزر، به چندین جلسه نیاز است.

چرخه رشد مو

تعداد جلسات لیزر

تعداد جلسات موثر در افراد مختلف متفاوت است، اما بیشتر افراد برای دستیابی به حداکثر نتایج به 6 تا 8 جلسه لیزر نیاز دارند. تعداد جلسات درمانی به همه عوامل ذکر شده در بالا بستگی دارد و بیشتر جلسات با فاصله 4 تا 8 هفته انجام می‌شود تا موها در مرحله آناژن یا رشد فعال از بین بروند.

تاثیر رنگ پوست و مو در ماندگاری لیزر موهای زائد

در ارتباط با تاثیر رنگ پوست و مو در ماندگاری لیزر موهای زائد، در واقع لیزر بیشترین تاثیر را بر روی موهای بسیار تیره دارد زیرا خود لیزر به رنگدانه موجود در فولیکول مو جذب می‌شود. هر چه رنگدانه در موهای شما بیشتر باشد (و موهای تیره‌تر رنگدانه بیشتری دارند) لیزر موهای زائد موثرتر عمل می‌کند. البته لیزر موهای زائد می‌تواند برای کسانی که موهای بلوند دارند هم بسیار مناسب باشد، اگرچه رسیدن به نتیجه مطلوب ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

تصویر سه دختر با سه رنگ پوست مختلف با نژاد های مختلف - ماندگاری لیزر موهای زائد

با پیشرفت دستگاه‌های لیزر با طول موج‌های مختلف و مناسب، لیزر موهای زائد برای افرادی که از فراوانی موهای بلوند رنج می‌برند هم دارای نتایج دائمی و مطلوب باشد. وقتی مو انرژی لیزر را که جذب رنگدانه مو می‌شود، جذب می کند، فولیکول‌ها را از بین می‌برد. درست است که هر چه موها تیره‌تر باشند، فولیکول سریع‌تر از بین می‌رود، اما این بدان معنا نیست که لیزر موهای زائد روی موهای روشن‌تر جواب نمی‌دهد.

روش‌های افزایش ماندگاری لیزر موهای زائد

روش‌های افزایش ماندگاری لیزر موهای زائد عبارتند از:

 • نوع پوست: کاهش موهای زائد با لیزر در بیماران با پوست روشن و موهای تیره اثرات دائمی‌تری دارد. اما لیزر در مودر افراد با پوست تیره برای اثر بخشی بهتر به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارد.
 • نوع و رنگ مو: هر چه اندازه مو ضخیم‌تر و رنگ آن تیره‌تر باشد، ماندگاری اثر لیزر بیشتر می‌شود.
 • چرخه رشد مو: مرحله رشد مو نیز عامل مهمی برای کاهش موهای زائد با لیزر است. مرحله ایده آل برای لیزر درمانی فاز آناژن فعال است.
 • مدت زمان پالس: مدت زمان پالس به طور کلی توسط زمان آرامش حرارتی (TRT) هدایت می‌شود. برای اینکه لیزر موثر باشد، مدت زمان پالس باید کمتر از زمان استراحت حرارتی فولیکول مو باشد.به عنوان مثال برای فولیکول‌های موی ناحیه تناسلی، TRT بین 10 الی 50 میلی‌ثانیه متغیر است.
 • فلوئنس: فلوئنس انرژی تحویلی در واحد سطح است. استفاده از فلوئنس کمتر از حد مطلوب یکی از شایع ترین علل عدم تاثیر لیزر روی موهای زائد است.
 • طول موج: برای موهای تیره و پوست روشن، دامنه کم طول موج (650 تا 700 نانومتر) را می توان بدون خطر آسیب جدی به پوست استفاده کرد. در حالی که برای موهای روشن‌تر و پوست تیره‌تر، طول موج‌های بلندتر (800 نانومتر و بیشتر) توصیه می‌شود.
 • اندازه سری دستگاه: اگر از سری دستگاه کوچک استفاده شود، احتمالاً نور بیشتری در خارج از منطقه درمان پراکنده می‌شود، در حالی که با اندازه نقطه بزرگتر، پراکندگی نور در داخل کاهش می‌یابد و منجر نفوذ به عمق بیشتر می‌شود.
 • مهارت اپراتور: اگرچه لیزر موهای زائد به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما برای انجام این روش‌ها به یک اپراتور آموزش دیده با دانش کامل از مکانیسم‌ها، تکنیک‌ها و عوارض احتمالی لیزر نیاز است. مهم است که پارامترهای درمانی برای هر فرد بسته به نوع پوست و رشد مو، باشد. با انجام اقدامات احتیاطی کافی در طول جلسه لیزر با تنظیم فلوانس، اندازه سری دستگاه، طول موج و استفاده از روش‌های خنک‌کننده مناسب می‌توان از اکثر عوارض جلوگیری کرد.
 • بهینه سازی روند لیزر: جهت بهینه سازی روند لیزر قبل از شروع لیزر درمانی، باید یک شرح حال بالینی دقیق از مراجعان گرفته شود. آزمایش‌های هورمونی مختلفی باید برای ارزیابی مراجعین انجام شود، زیرا ممکن است بر روی ماندگاری لیزر تأثیر بگذارد. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اختلالات عملکرد تیروئید، هیپرپلازی آدرنال و هیپرپرولاکتینمی می‌تواند بر رویش مجدد مو به دنبال کاهش موهای زائد با لیزر تأثیر بگذارد.
 • تعداد جلسات لیزر: باید به مراجعین مشاوره داده‌شود تا انتظارات واقع بینانه‌ای داشته باشند. مهم است که تاکید شود که لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می‌شود و نه حذف. پزشک باید توضیح دهد که جلسات نگهداری پس از درمان ضروری است. این می‌تواند از فردی به فرد از 2 الی 4 جلسه در سال دیگر متفاوت باشد. لازم به توضیح است که درمان موهای نازک دشوارتر خواهد بود. به بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باید اطلاع داده شود که ممکن است به تعداد جلسات بیشتر از حد متوسط ​​نیاز داشته باشند. برای بیماران مبتلا به PCOS، تقریباً 10 الی 15 جلسه ممکن است مورد نیاز باشد.
 • شیو موهای ناحیه بدن: طول مو نباید بیشتر از 1 الی 5 میلی متر باشد. قبل از اصلاح ناحیه مورد نظر باید از یک مرطوب کننده استفاده شود. برای جلوگیری از فولیکولیت، همیشه در جهت فولیکول مو اصلاح کنید.

بعد از لیزر موهای زائد این توصیه ها را رعایت کنید

جمع بندی

لیزر موهای زائد به درمان دائمی برای از بین بردن موهای زائد تبدیل شده است و جایگزین روش های سنتی‌تر از بین بردن موهای زائد شده است. برای دستیابی به حداکثر اثربخشی لیزر و ماندگاری بیشتر و در عین حال به حداقل رساندن عوارض جانبی، انتخاب پزشک متخصص و دریافت مشاوره مناسب ، باید انتخاب روش لیزر مناسب و مراقبت‌های پس از لیزر را جدی گرفت. پارامترهای موثر باید برای هر بیمار بسته به خصوصیات مختلف فردی هم دارد. به طور کلی نتیجه مطلوب و ماندگار لیزر موهای زائد به سه عامل اصلی بستگی دارد: آنالیز خصوصیات فردی ، استفاده از سیستم لیزر مناسب و اپراتور لیزر با تجربه.

اگر به دنبال لیزر درمانی با ماندگاری بالا هستید ، متخصصان زیبایی کلینیک زیبایی ایرانیان شما را به هدف تان خواهد رساند. برای بررسی هزینه های لیزر موهای زائد با یکی از متخصصان ما تماس بگیرید و همین امروز مشاوره رایگان خود را ترتیب دهید. علاوه بر این، می توانید جلسات لیزر را بر اساس برنامه خود،رزرو کنید .

تا کنون 167 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین مطالب

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
عکس زن جوان قبل و بعد از کاهش وزن - بهترین روش های لاغری
مشاوره رایگان و رزرو نوبت
بنر های تبلیغاتی

مطالب مرتبط

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
iranianclinic
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
iranianclinic
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
iranianclinic
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
iranianclinic
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
تا پایان جشنواره

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .