آیا رنگ کردن مو بعد از کاشت مو ضرر دارد؟

تصویر مربوط به یک آقاست که تیشرت سفید پوشیده و جلوی آینه به خودش نگاه می کنه و به موهاش دست می کشد

آنچه در ادامه می‌خوانید

 چه زمانی می توان پس از کاشت مو موها را رنگ کرد؟ آیا رنگ کردن مو بعد از کاشت مو ضرر دارد؟ پس از کاشت مو پزشکان توصیه می کنند که حداقل چند روز از رنگ کردن موهای خود صبر کنید. این به خاطر آن است که رنگ مو حاوی مواد شیمیایی خشن مانند مواد سفید کننده و پراکسید می باشد. اگر مو های خود را خیلی زود بعد از کاشت مو رنگ کنید، ممکن است به پوست سرتان و فولیکول های موهای تان آسیب وارد شود. اگر قصد انجام کاشت مو را دارید، می‌ توانید منتظر مو های بازسازی شده، ظاهری جوان‌ تر و تجدید اعتماد به نفس خود باشید. اما دستیابی به بهترین نتایج مستلزم پیروی از دستورالعمل‌ های صحیح مراقبت و بازیابی می باشد. به همین دلیل بهتر است در مورد رنگ کردن مو بعد از کاشت مو اطلاعات بیشتری کسب کرد تا عوارض احتمالی پس از آن را کاهش داد. آیا رنگ کردن مو بعد از کاشت مو ضرر دارد؟ چند وقت بعد از جراحی کاشت می توان موها را رنگ کرد؟ ما در این مقاله، ملاحظات کلیدی برای رنگ کردن مو بعد از کاشت مو را پوشش خواهیم داد تا از بروز عوارض احتمالی پس از انجام این روش جلوگیری کنیم.

آیا رنگ کردن مو بعد از کاشت مو ضرر دارد؟

اولین چیزی که درباره درمان مو های خود بعد از کاشت مو باید به آن توجه کنید این است که فولیکول های مو در حالت ریکاوری قرار دارند. به طور کلی ناحیه اهدا کننده، یعنی جایی که فولیکول های مو برای کاشت مو از آنجا پیوند زده شده است، حساس خواهد بود. از طرفی فولیکول های مو پیوند شده در ناحیه گیرنده، شکننده هستند و فرد باید به دقت از دستورالعمل های مراقبت بعدی، از جمله نحوه و زمان شستشوی موهای خود پیروی کنند. نکته کلیدی که در مورد کاشت مو باید بدانید، این است که وقتی موهای کاشته شده شروع به رشد می کنند، می توان با خیال راحت آن ها را رنگ کرد اما تنها پس از گذشت 1 ماه از جراحی. کاشت موی بین 7 الی 14 روز طول می کشد تا بهبود یابد، در این مدت نباید آن ها را رنگ کرد یا از هیچ درمان شیمیایی دیگری استفاده نمود. حتی پس از بهبودی فوری، پوست سر همچنان تحریک می‌ شود و تا یک ماه باید از مواد شیمیایی خشن موجود در رنگ‌ های مو اجتناب کرد. اکثر افرادی که کاشت مو انجام می دهند متوجه می شوند که موهای آن ها حداقل سه ماه طول می کشد تا رشد کنند. زمانی که موها شروع به رشد کردند، می توان با خیال راحت آن ها را رنگ نمود. در حالت ایده‌ آل، پزشک از بیمار می‌ خواهد که از رنگ کردن موهایش، تا زمانی که ممکن است بعد از کاشت خودداری کند. اگر واقعاً نیاز به رنگ کردن مو بعد از کاشت مو خود دارید، با صلاحدید پزشک خود می توانید از رنگ موی ارگانیک و بدون پراکسید استفاده کنید. اولین زمانی که می توانید موهایتان را رنگ کنید، بعد از گذشت یک ماه از کاشت مو می باشد.

تصویر مربوط به یک خانم است که با فرچه ی رنگ در حال رنگ کردن موی سرش است.

عوارض احتمالی رنگ کردن مو بعد از کاشت مو

رنگ مو حاوی تعداد زیادی مواد شیمیایی خشن می باشد. از طرفی برخی از رنگ ها حاوی مواد سفید کننده و پراکسید هم هستند. به طور کلی فولیکول های موهای تازه کاشته شده بسیار حساس تر از موهای طبیعی هستند؛ بنابراین بسیار مهم است که تا وقتی که امکان دارد از قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی خودداری کرد. بهتر است کمی بیشتر برای رنگ کردن موهایتان صبر کنید تا آن که با استفاده از رنگ های شیمیایی روی موهایتان خیلی زود به فولیکول های موهای تازه کاشته شده، آسیب وارد کنید. به طور کلی، می توانیم عوارض رنگ کردن مو بعد از کاشت مو را به صورت زیر دسته بندی کنیم.
▪︎ تحریک پوست سر: همان طور که گفتیم رنگ مو حاوی مواد شیمیایی است که می تواند پوست سر را تحریک کرده و منجر به قرمزی، خارش یا ناراحتی آن شود. پوست سر تحریک شده ممکن است به زمان بیشتری برای بهبود یافتن بعد از کاشت مو نیاز دارد.
▪︎ بروز عفونت: پوست سر آسیب دیده یا تحریک شده از رنگ مو، نقطه ورود باکتری ها است و خطر ابتلا به عفونت را بعد از کاشت مو افزایش می دهد.
▪︎ کیفیت پایین پیوند مو: در صورتی که فولیکول‌ های مو از موهای رنگ‌ شده استخراج بشوند، ممکن است پیوند ها کیفیت و شانس بقای آن را در طول فرایند پیوند کاهش دهند. این موضوع منجر به رشد نابهینه مو یا حتی شکست پیوند می شود.

تا کنون 185 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

توصیه میکنیم که حداقل یک ماه قبل از کاشت مو از رنگ کردن مو های خود خودداری کنید. در حالت ایده آل، اگر بتوانید از رنگ مو برای مدت زمان طولانی تری استفاده نکنید، بهتر است. دلیل اصلی این موضوع این است که رنگ مو می تواند مو ها و پوست سر را تحریک کند که پیش از انجام یک کاشت مو ایده آل نیست.

بعد از کاشت مو، می توان موهای کاشته شده را رنگ کرد اما نه بلافاصله. کارشناسان و پزشکان توصیه می کنند که پیش از رنگ کردن موهای خود حداقل 4 هفته بعد از کاشت مو صبر کنید. به طور کلی باید زمان گذاشت تا پوست سر به طور کامل بهبود یابد. روند بهبودی از فردی در فرد دیگر متفاوت است؛ بنابراین باید جانب احتیاط را رعایت کرد. اگر بتوانید 6 هفته پیش از رنگ کردن موهای خود صبر کنید، بهتر است. این موضوع شامل رنگ مو های فانتزی و موقتی هم می باشد. به طور کلی همه رنگ‌ های مو خطر ابتلا به عفونت و ایجاد مزاحمت برای موهای تازه پیوند شده را افزایش می دهند؛ در نتیجه از رنگ کردن مو بعد از کاشت مو خود جدا اجتناب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .