آیا لیزر موهای زائد در بارداری امکان پذیر است؟

لیزر موهای زائد در زمان بارداری

آنچه در ادامه می‌خوانید

پرتوهای نور لیزر فقط چند میلی متر به پوست نفوذ می کنند. با این حال، پرتوهای غیریونیزان می توانند توسط بافت اطراف جذب شوند. در حالی که ثابت شده است که لیزر موهای زائد هیچ اثر سوء بر روی بیمار ندارد، پزشکان مطمئن نیستند که چگونه می تواند بر جنین تأثیر بگذارد. درمان‌های رفع موهای زائد می‌تواند کمی دردناک باشد و برخی از کلینیک‌ها از کرم بی‌حس‌کننده استفاده می‌کنند.

البته از آنجایی که بدن هر چیزی را که به پوست مالیده می شود جذب می کند، استفاده از این کرم در صورت بارداری توصیه نمی شود. که می تواند این روش را ناخوشایند کند و شاید دلیل خوبی برای صبر کردن تا بعد از تولد نوزاد باشد. پوست در دوران بارداری حساس‌تر می‌شود، بنابراین ممکن است بیشتر احساس درد، قرمزی یا سوزش کنید.

آیا لیزر موهای زائد در بارداری باعث نازایی می شود؟

بر طبق باور غلط  که لیزر موهای زائد در بارداری باعث نازایی می شود عده ای بر این باور هستند که لیزر موهای زائد باعث میشود ناباروری برای فرد رخ دهد! باید صراحتا بگوییم که لیزر موهای زائد باعث ناباروری نمی شود. مطلقاً هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد فناوری لیزر می تواند باعث ناباروری یا عقیم شدن شما شود.در روش لیزر فقط سطح پوست تحت تأثیر تابش ها قرار می گیرد، بنابراین حداقل اشعه حاصل از این روش نمی تواند به هیچ یک از اندام های شما نفوذ کند.

لیزر موهای زائد در زمان بارداری

بازگشت موهای لیزر شده در زمان بارداری

 تعداد درمان های مورد نیاز و مدت زمان بین درمان های مجدد به مدت چرخه رشد موهای شما بستگی دارد. از آنجایی که تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری می‌تواند بلوغ فولیکول‌های موی خفته را تحریک کند یا چرخه رشد را کوتاه کند، برخی از زنان متوجه می‌شوند که رشد مجدد در دوران بارداری بسیار سریع‌تر ظاهر می‌شود. از آنجایی که لیزر موهای زائد می تواند هزینه بر باشد، چرا قبل از انجام درمان صبر نکنید تا هورمون های شما به حالت عادی برگردد؟ حتی با انجام لیزر موهای زائد در بارداری، گاهی اوقات این موی زائد در زنان باردار پس از لیزر باز می گردد.

تصویر زنی که صورت خود را اصلاح می کند - لیزر موهای زائد در بارداری

ایا لیزر موهای زائد در بارداری خطرناک است؟

هیچ تحقیق و شواهدی در مورد بی خطر بودن لیزر موهای زائد در دوران بارداری وجود ندارد. از آنجایی که لیزر موهای زائد با گرم کردن فولیکول‌های مو عمل می‌کند، از نظر تئوری خطر آسیب رساندن به جنین وجود دارد. به همین دلیل، بهتر است در دوران بارداری از لیزر موهای زائد خودداری کنید.

اگر باردار هستید و قصد لیزر موهای زائد را دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید آیا انجام این روش برای شما بی خطر است یا خیر.

دوره بارداریعوارض لیزر در بارداری
سه ماهه اولسه ماهه اول بحرانی ترین زمان برای رشد جنین است. لیزر موهای زائد در این مدت می تواند خطر سقط جنین، نقایص مادرزادی و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد
سه ماهه دومسه ماهه دوم زمان ایمن تری برای لیزر موهای زائد است، اما هنوز خطراتی وجود دارد. لیزر موهای زائد در این مدت می تواند خطر سوختگی، جای زخم و تغییر رنگدانه های پوست را افزایش دهد
سه ماهه سوملیزر موهای زائد در سه ماهه سوم بارداری توصیه نمی شود زیرا می تواند خطر زایمان زودرس و سایر مشکلات سلامتی را برای کودک افزایش دهد

تاثیر بارداری بر رشد مو زائد چیست؟

تاثیر بارداری بر رشد مو ناشی از تغییرات هورمونی بدن زنان است. این تغییرات هورمونی می تواند روی رشد موی سر و بدن زن تاثیر بگذارد.

یکی از رایج ترین تغییراتی که زنان در دوران بارداری تجربه می کنند افزایش رشد موهای بدن است. این به دلیل افزایش سطح هورمون آندروژن است که مسئول رشد مو است. آندروژن ها هم توسط مردان و هم در زنان تولید می شوند، اما معمولاً در مردان در سطوح بالاتری تولید می شوند. در دوران بارداری، سطح آندروژن می تواند افزایش یابد، که می تواند منجر به افزایش رشد موهای بدن شود.

میزان رشد موهای بدن یک زن در دوران بارداری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از زنان ممکن است متوجه افزایش اندکی در رشد مو شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است متوجه افزایش قابل توجهی شوند. نواحی از بدن که بیشتر تحت تاثیر افزایش رشد مو در دوران بارداری قرار می گیرند عبارتند از:

 • صورت
 • سینه
 • شکم
 • پشت

در بیشتر موارد، افزایش رشد موهایی که در بدن در دوران بارداری رخ می دهد موقتی است پس از تولد نوزاد، سطح آندروژن به طور معمول به حالت طبیعی باز می گردد و رشد موهای بدن کاهش می یابد یا به طور کامل از بین می رود.

۶ هورمون اصلی که در دوران بارداری دچار تغییر می شوند

تغییرات بدن در بارداری

بدن زنان در دوران بارداری دچار تغییرات زیادی می شود. برخی از این تغییرات بدن در بارداری فیزیکی هستند، در حالی که برخی دیگر عاطفی یا روانی هستند.

تغییرات فیزیکی

 • افزایش غلظت خون: غلظت خون در بدن زنان در دوران بارداری حدود 50 درصد افزایش می یابد. این خون اضافی برای تامین اکسیژن و مواد مغذی جنین در حال رشد مورد نیاز است.
 • افزایش ضربان قلب: ضربان قلب زنان به طور معمول در طول بارداری حدود 10-15 دفعه در دقیقه افزایش می یابد. این به این دلیل است که قلب برای پمپاژ خون در سراسر بدن باید سخت‌تر کار کند.
 • افزایش تنفس: میزان تنفس زنان به طور معمول در طول بارداری حدود 10 تا 15 درصد افزایش می یابد. این به این دلیل است که ریه ها برای تامین اکسیژن مورد نیاز نوزاد باید سخت تر کار کنند.
 • افزایش دمای بدن: دمای بدن یک زن معمولاً در طول بارداری حدود 1 درجه فارنهایت افزایش می یابد. این به این دلیل است که بدن برای کمک به رشد کودک گرمای بیشتری تولید می کند.
 • افزایش وزن: یک زن معمولاً بین ۱۲ تا ۱۷ کیلو در طول بارداری اضافه وزن پیدا می کند. این افزایش وزن به دلیل رشد جنین، جفت، مایع آمنیوتیک و بدن مادر است.
 • تغییرات در پوست و مو: پوست یک زن ممکن است حساس تر شود و موهای او در دوران بارداری ضخیم تر شود. این تغییرات به دلیل تغییرات هورمونی است که در دوران بارداری رخ می دهد.
 • تغییرات در سینه‌ها: سینه‌های خانم‌ها معمولاً در دوران بارداری بزرگ شده و حساس‌تر می‌شوند. این به این دلیل است که سینه ها برای تولید شیر برای نوزاد آماده می شوند.

تغییرات عاطفی و روانی

 • نوسانات خلقی: معمولا زنان در دوران بارداری دچار نوسانات خلقی می شوند. این نوسانات خلقی به دلیل تغییرات هورمونی است که در دوران بارداری رخ می دهد.
 • احساس اضطراب و استرس: همچنین معمولاً زنان در دوران بارداری احساس اضطراب و استرس را تجربه می کنند. این احساسات به دلیل تغییرات زیادی است که در زندگی یک زن اتفاق می افتد.
 • احساس شادی و هیجان: با این حال، بسیاری از زنان نیز در طول این مدت احساس شادی و هیجان را تجربه می کنند بارداری. این احساسات ناشی از انتظار ملاقات با نوزاد جدیدشان است.

مهم است که به یاد داشته باشید که تاثیر بارداری در بین زنان متفاوت است. برخی از زنان تغییرات بیشتری را نسبت به دیگران تجربه می کنند.شایع ترین تغییرات بدن زنان در دوران بارداری

آیا لیزر برای شیردهی ضرر دارد؟

هیچ مدرکی مبنی بر خطرناک بودن لیزر موهای زائد برای زنان شیرده وجود ندارد بنابراین نمی توان ادعا کرد که لیزر برای شیردهی ضرر دارد. با این حال، همیشه ایده خوبی است که قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر باردار یا شیرده هستید.

در موارد نادر، لیزر موهای زائد می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. عوارضی مانند:

 1. سوختگی
 2. جای زخم
 3. تغییر در رنگدانه های پوست

عوارض لیزر موهای زائد در افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر رخ می دهد.

چند وقت بعد از لیزر موهای زائد می توان باردار شد؟

در حالی که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد لیزر موهای زائد بر شانس باردار شدن شما تأثیر می گذارد، نتایج موفقیت آمیز حذف موهای زائد می تواند چندین درمان و چندین ماه طول بکشد تا به دست آید. اگر در حین تلاش برای بچه دار شدن به فکر درمان هستید، قبل از شروع با پزشک خود صحبت کنید. لیزر موهای زائد می تواند در مراحل بعدی بارداری ناخوشایند و ناراحت کننده باشد، به خصوص در سینه های حساس یا ناحیه بیکینی (که به هر حال باید از آن اجتناب کرد). از آنجایی که معمولاً بین 6 تا 12 ماه طول می کشد تا به نتایج کامل برسید، قبل از شروع باید مدت زمان این تعهد را در نظر بگیرید.

توقف درمان در زمان بارداری مانع پیشرفت نمی شود. اگر قبلاً یک سری از درمان ها را شروع کرده اید و سپس متوجه شده اید که باردار هستید، توصیه می کنید بقیه جلسات خود را به بعد از زایمان موکول کنید.

زمان مناسب لیزر موهای زائد بعد از بارداری چه وقتی است؟

قبلا اشاره کردیم که در بارداری به علت نوسان سطح هورمون های بدن رشد موهای بدن خارج از حالت عادی کم یا زیاد می شود. بنابراین بانوانی که قصد انجام لیزر را دارند بهتر است آن است که تا بعد از زایمان و معمولا بین ۳ تا ۶ ماه صبر کنند تا میزان هورمون ها به مقدار عادی برگردد. توصیه دقیق تر این است که از پزشک خود درباره بهترین زمان برای لیزر مشورت بگیرند.

آیا لیزر موهای زائد در زمان بارداری درست است؟

همه ما می خواهیم بهترین ظاهر و احساس خود را داشته باشیم. اگر تغییرات فیزیکی در دوران بارداری باعث شده احساس مطلوب کمتری نسبت به خودتان داشته باشید، سعی کنید صبور باشید و به یاد داشته باشید که این فداکاری موقت برای سلامتی شما و کودکتان ارزشش را دارد. پس از زایمان و آماده شدن برای خداحافظی با رشد موهای ناخواسته، برای انجام لیزر رفع موهای زائد آماده شوید.


برای دریافت مشاوره رایگان ۲۴ ساعته، همین حالا تماس بگیرید:

کارشناسان کلینیک ایرانیان آماده هستند تا شما را راهنمایی کنند.


رزرو آنلاین نوبت

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا کنون نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

در حالی که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد لیزر موهای زائد بر شانس باردار شدن شما تأثیر می گذارد، نتایج موفقیت آمیز حذف موهای زائد می تواند چندین درمان و چندین ماه طول بکشد تا به دست آید. اگر در حین تلاش برای بچه دار شدن به فکر درمان هستید، قبل از شروع با پزشک خود صحبت کنید. لیزر موهای زائد می تواند در مراحل بعدی بارداری ناخوشایند و ناراحت کننده باشد، به خصوص در سینه های حساس یا ناحیه بیکینی (که به هر حال باید از آن اجتناب کرد). از آنجایی که معمولاً بین 6 تا 12 ماه طول می کشد تا به نتایج کامل برسید، قبل از شروع باید مدت زمان این تعهد را در نظر بگیرید.

قبلا اشاره کردیم که در بارداری به علت نوسان سطح هورمون های بدن رشد موهای بدن خارج از حالت عادی کم یا زیاد می شود. بنابراین بانوانی که قصد انجام لیزر را دارند بهتر است آن است که تا بعد از زایمان و معمولا بین ۳ تا ۶ ماه صبر کنند تا میزان هورمون ها به مقدار عادی برگردد. حتی با انجام لیزر موهای زائد در بارداری، گاهی اوقات این موی زائد در زنان باردار پس از لیزر باز می گردد. توصیه دقیق تر این است که از پزشک خود درباره بهترین زمان برای لیزر مشورت بگیرند.

همه ما می خواهیم بهترین ظاهر و احساس خود را داشته باشیم. اگر تغییرات فیزیکی در دوران بارداری باعث شده احساس مطلوب کمتری نسبت به خودتان داشته باشید، سعی کنید صبور باشید و به یاد داشته باشید که این فداکاری موقت برای سلامتی شما و کودکتان ارزشش را دارد. پس از زایمان و آماده شدن برای خداحافظی با رشد موهای ناخواسته، برای انجام لیزر رفع موهای زائد آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .