مراقبت های بعد از کاشت ابرو چیست؟

مراقبت های بعد از کاشت ابرو - کاشت ابروی طبیعی برای خانمها

آنچه در ادامه می‌خوانید

مراقبت های مهم بعد از کاشت ابرو

در جامعه‌ی امروز، عوامل زیادی مانند بیماری، بالا رفتن سن، برداشتن بیش از اندازه‌ی ابروها در جوانی، کمبود مکمل‌های غذایی و آلودگی هوا باعث ریزش ابروها می‌شوند. روش‌های متنوعی برای بهبود این فرایند وجود دارد که برخی از آن‌ها غیرتهاجمی بوده و گروهی دیگر، جراحی را شامل می‌شود. ابروها جلوه‌ی بسیاری به چهره‌ی شما می‌بخشند و ممکن نیست بتوان صورتی زیبا را بدون ابرو تصور کرد. از همین رو بسیاری از افراد از روش کاشت ابرو برای داشتن چهره‌ای زیباتر استفاده می‌کنند.

کاشت یا پیوند ابرو نتایج دائمی به دنبال داشته و دوره‌ی نقاهت کوتاهی دارد. با این روش شما قادر هستید تراکم و حجم ابروهای خود را به میزان دلخواه برسانید. این روش به جراحی ماهر احتیاج دارد. در پیوند ابرو، به 250 تا 400 تار مو نیاز خواهید داشت که بیشتر اوقات از بانک موی پشت سر و یا گوش برداشته می‌شوند، لذا کاشت ابرو عملی طبیعی به شمار می‌رود که بین 2 تا 3 ساعت طول خواهد کشید. در طول عمل جراحی کاشت ابرو از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. در این مقاله به شرح مراقبت های بعد از کاشت ابرو می پردازیم.

بعد از کاشت ابرو چه باید کرد؟

گمان نکنید که با خروج از کلینیک زیبایی، عمل پیوند ابروی شما به پایان رسیده است! پیوند ابرو، مانند جراحی‌های دیگر، نیازمند این است که به بدن خود فرصت بدهید تا عملیات بازسازی و بهبود را به خوبی طی کند. شما ممکن است با علائمی همچون قرمزی، تورم، درد و پوسته‌پوسته شدن در ناحیه‌ی ابروها مواجه شوید. با این‌که افراد معمولا راجع به فرایند عمل کنجکاوند و بسیار تحقیق و پرس و جو می‌کنند، کم‌تر کسی پیدا می‌شود که از تمام نکات لازم برای بعد از عمل آگاه باشد. 

 • از رسیدن رطوبت به ابروها جلوگیری کنید

در طول هفته اول پس از کاشت ابرو، می‌بایست از تماس آب با ابروها به جز در شرایطی که دستور پزشک باشد، خودداری کرد. ممکن است درباره‌ی استفاده از یخ برای کاهش تورم و التهاب ابروها در این دوره شنیده باشید. تماس مستقیم یخ با ابروهای تازه پیوند خورده باعث سست شدن تارها شده و در ادامه، از زیبایی آن‌ها می‌کاهد. استفاده از کمپرس یخ تنها در صورتی مجاز است که از شدت درد مجبور به استفاده از آن شده باشید و یخ تماس مستقیم با پوست و تارهای تازه پیدا نکند. 

 • از فشار وارد کردن به ابروها خودداری کنید

تا روز ششم پس از جراحی از تماس و فشار آوردن به ابروها با انگشتان خود بپرهیزید. تنها با توجه به دستورات پزشک به شستشوی ابروها بپردازید. به جز در زمان شستشو، به هیچ وجه ابروها را تحت فشار نگذارید. 

 • بخیه‌ها را بکشید

امروزه در بسیاری از عمل‌های جراحی پیوند ابرو، از بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود. در صورت استفاده از بخیه‌های جذبی، نیازی به کشیدن بخیه‌ها نیست. در غیب این صورت، 10 تا 12 روز پس از کاشت ابرو، با مراجعه به کلینیک زیبایی اقدام به کشیدن بخیه‌های خود زیر نظر پزشک بکنید. 

 • از کندن زخم‌ها خودداری کنید

مواجهه با علائمی همچون قرمزی، درد، خارش، پوسته‌پوسته شدن و آکنه پس از کاشت ابرو طبیعی است و برای هر کسی با توجه به بدنش اتفاق می‌افتد. در دوره‌ی نقاهت پس از کاشت ابرو، به هیچ وجه اقدام به کندن زخم‌ها نکنید و اجازه دهید به مرور زمان و با شستشوی اصولی از بین بروند. 

 • آرایش صورت را به تعویق بیندازید

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که به طور روزانه از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند تا به صورت خود رنگ و لعاب ببخشند، به مدت حداقل 3 روز پس از کاشت ابرو از آرایش کردن چشم‌های خود بپرهیزید. پس از آن نیز موقع پاک کردن آرایش چشم مراقب ابروهای آسیب‌پذیرتان باشید و از محصولات مناسب، زیر نظر پزشک، استفاده کنید. 

بعد از کاشت ابرو از چه روغنی استفاده کنیم؟

دوره‌ی بهبودی کاشت ابرو بسیار کوتاه‌تر از کاشت مو و جراحی‌های مشابه دیگر است. در طول این دوره و البته، زیر نظر پزشک جراح، می‌توانید با برخی درمان‌های خانگی نیزفرایند بهبود ابروهایتان را تسریع ببخشید. یکی از این نوع درمان‌ها که بسیار موثر است و جنبه‌های متنوعی دارد، استفاده از روغن‌های طبیعی است. 

روغن‌های طبیعی انواع مختلفی دارند و بسیاری از آن‌ها در صنعت زیبایی استفاده می‌شوند. دقت کنید که به دلیل فسادپذیری بالا، استفاده از آن‌ها روی ابروهای تازه‌تان تنها پس از چند ماه ممکن است، چرا که امکان رشد باکتری و میکروب‌ها در آن‌ها وجود دارد. روغن‌های ذکر شده در این مطلب ممکن است برای هر نوع پوستی مناسب نباشند، لذا حتما پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. 

• روغن بادام تلخ برای جلوگیری ازسیخ شدن ابروها. 

• روغن نارگیل به دلیل جذب سریع و توانایی تسریع بهبود خشکی و جای زخم

• روغن دانه کنجد به دلیل وجود ویتامین‌های E و B و برای بهبود جریان خون در ابروها

• روغن کرچک با استفاده از پنبه و کمی گلیسیرین برای تمیزی منافذ و حتی سلامت مژه‌ها

• ترکیب روغن درخت چای و روغن زیتون به دلیل خاصیت ضدمیکروبی

بهترین روش استفاده از این روغن‌ها برای تقویت ابروی کاشته شده ماساژ ابروها با حدود 4 الی 8 قطره تقریبا 1 تا 2 ساعت قبل از خواب شبانه می‌باشد. 

نحوه اصلاح ابرو بعد از کاشت

به هیچ عنوان در طول 5 الی 6 روز اول پس از کاشت ابرو، از موچین برای اصلاح ابروها استفاده نکنید. بدون شک استفاده از موچین در این دوره باعث کنده شدن ریشه‌های تارهای ابرو می‌شود. به این ترتیب دیگر مویی در آن ناحیه رشد نخواهد کرد و تارهای ابروی خود را از دست خواهید داد. 

پیشنهاد می‌کنیم به جای استفاده از موچین، در این دوره نوک بلند تارهای ابروی خود را با قیچی نوک تیز کوتاه کنید. رشد ابروها در این مدت مانند بانک مویی است که از آن گرفته شده‎اند. بنابراین، سریع‌تر از حالت عادی رشد می‌کنند. کوتاه کردن ابروها پس از گذر یک هفته از کاشت مو و تیغ کشیدن زیر آن‌ها مانعی ندارد. 

رنگ کردن ابرو بعد از کاشت باید چگونه باشد؟

ابروهای شما پس از طی کردن دوره‌ی نقاهت و بازگشت به حالت عادی، درست مانند ابروهای عادی پیش از کاشت می‌باشند و می‌توانید آن‌ها را رنگ کنید. اما رنگ کردن ابروهای کاشته شده تنها پس از گذشت حداقل 3 هفته از زمان کاشت مجاز است. بهتر است پس از رنگ کردن ابروها از تقویت‌کننده‌ی ریشه برای ابروهایتان نیز استفاده کنید. 

شستشوی صورت و استحمام بعد از کاشت ابرو

برای شستشوی ابروها در هفته‌ی اول پس از کاشت، باید هر روز سه مرتبه آن‌ها را با آب کف حاصل از ترکیب شامپو بچه با آب ولرم لوله‌کشی شستشو داد. ترکیب باید به قدری رقیق باشد که دست‌ها را در صورت تماس لیز کند اما شامپو در آن قابل تشخیص نباشد. 

برای شستشوی ابروها با آب کف، می‌بایست از یکی از این دو روش استفاده کرد: 

 1. محلول را به آرامی از روی پیشانی پایین ریخت، به صورتی که از روی ابروها عبور کرده و آن‌ها را شستشو دهد.
 2. با استفاده از آب پاش کوچکی، محلول را روی ابروها اسپری کرد.

در هر صورت، باید پس از شستشو با آب کف، با استفاده از آب ولرمی که به یکی از روش‌های بالا روی ابرو ریخته شده است، ابروها را آب‌کشی کرد. این کار باید روی 3 مرتبه و هر مرتبه، 3 بار انجام شود. پس از پایان شستشو، به هیچ عنوان ابروها را با حوله یا سشوار خشک نکنید و اجازه دهید خود به خود خشک شوند. 

استحمام ناحیه‌ای که بانک مو به شمار می‌رود ممنوعیتی ندارد و حتی می‌توانید آن را در معرض مستقیم آب قرار دهید و یا از پماد آ+د برای کاهش درد استفاده کنید. 

پس از پایان هفته‌ی اول، ابروها را مستقیم زیر آب ولرم دوش با شامپو بچه شستشودهید. ریزش ساقه‌ها در این دوره طبیعی است و مشکلی ندارد، زیرا ریشه‌ها همچنان در پوست شما باقی مانده‌اند. در صورتی که ریشه‌ی ابروها بریزد، قطعا خونریزی را مشاهده خواهید کرد. در این دوره ابروها را آرام ماساژ دهید تا بالاخره پس از گذشت 3 هفته، تمام دلمه و لخته‌ها از بین رفته باشند. 

بعد از کاشت ابرو چی بخوریم؟

سلامتی ابروها مدیون پروتئین است. به همین دلیل باید پس از کاشت ابرو رژیم غذایی سرشار از پروتئینی را انتخاب کرد. مصرف گوشت و ماهی و مرغ را می‌بایست افزایش داد، از سبزیجاتی همچون جعفری، فلفل دلمه‌ای و گوجه فرنگی استفاده کرد و مکمل‌هایی مثل زینک، کلسیم، منیزیم، آهن و ویتامین B6 را از یاد نبرد. غذاهایی که حاوی چربی، شکر یا افزودنی‎های مصنوعی زیادی هستند باید از رژیمتان حذف شوند. مصرف نوشیدنی‌های الکلی، دخانیات وقهوه نیز حداقل تا دو هفته پس از کاشت ممنوع می‌باشد. 

گیاهخوارها نیز می‌توانند با استفاده از پروتئین موجود در سبزیجات و حبوبات و مکمل‌های زیر نظرپزشک تغذیه، رژیم مناسبی را برای دوره‌ی بعد از کاشت ابرو انتخاب کنند. 

 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب بپرهیزید.

در این دوره از کلاه لبه‌دار و ضد آفتاب استفاده کنید.

 • از تعریق و ورزش‌های سنگین دوری کنید. 

در صورت عرق کردن، صورتتان را به سرعت با دستمال نرم خشک کنید.

 • داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید.

در صورت بروز هرگونه مشکلی با پزشک خود تماس حاصل فرمایید.

 • برای حالت دادن به ابروها از ژل ابرو استفاده کنید.

مدتی طول می‌کشد تا تارهای ابرو به حالت طبیعی خود رشد کنند. لذا پس از گذشت 3 ماه از کاشت ابرو، از ژل برای حالت دادن به تارها استفاده کنید. 

 • هنگام خواب از 2 بالش استفاده کنید.

برای کم کردن فشار وارده به بانک موی پشت سر یا گوش از 2 بالش برای خوابیدن استفاده کنید. جهت جلوگیری از کثیف شدن بالشتان، یک لایه پارچه روی آن بیندازید.

تا کنون نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

استحمام مانعی ندارد، اما تا یک هفته نباید به ابروها رطوبت برسد. زمان حمام کردن باید حواستان به این نکته باشد.

در سه روز ابتدایی از هرگونه آرایشی بپرهیزید. در هفته‌ی اول به هیچ عنوان اصلاح نکنید و برای رنگ کردن ابروها تا سه هفته صبر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .