کاربرد مزوژل‌های جوانساز در جوانسازی پوست چیست؟

آنچه در ادامه می‌خوانید

تزریق مزوژل متد جدیدی در زمینه‌‌‌ی جوان‌سازی پوست است. ماده‌ای که در ساختار مزوژل استفاده‌شده است، هیالورونیک‌اسید 15 درصدی می‌باشد. به همراه ماده مزو جوان‌سازکننده نظیر اقسام و انواع مواد ویتامینه و معدنی و گیاهی، عوامل رشد بافت‌ها، کوآنزیم Q10 ، سنتلا و… را می‌توان نام برد که تمام آن‌ها باعث ایجاد و ساخت کلاژن و زیاد شدن خون‌رسانی به بافت‌ها و اندام‌ها می‌شوند. در مزوژل از 14 نوع مواد ویتامینه و معدنی و آنتی‌اکسیدان جهت تقویت و ترمیم پوست بهره گرفته می‌شود.

مزوژل دربرگیرنده‌ی موادی از انواع ویتامین‌ها و همچنین هیالورونیک‌اسید با تراکم و سفتی زیاد می‌باشد اما همانند ژل‌ها حجم‌دهنده و پرکننده نیستند. این نوع ژل‌ها مشابه ترکیبات مزو و به صورت زیرجلدی تزریق می‌گردد که در نهایت سبب رفع چین‌ و چروک و خطوط صورت و جوان‌سازی پوست صورت و گردن می‌شود.

میزان ماندگاری و زمان‌بندی تزریق ژل مزوژل

مناسب‌ترین و بهترین بازه‌ی زمانی جهت تزریق مزوژل سه جلسه در طی هر 30 روز یک مرتبه می‌باشد. پیوستگی در تزریق مزوژل، بدین سبب است که پوست با هیالورونیک‌اسید پر گردد و مزوژل محرک ایجاد و ساخت کلاژن گردد تا پروسه‌ی پیری پوست به تاخیر بیفتد. پس از طی این برنامه‌ی اولیه، لازم است تزریق هر شش ماه‌یکبار تجدید گردد. مدت زمان، دوام، پایداری و طول‌عمر ژل مزوژل درون بافت تقریبا شش ماه می‌باشد.

کاربردهای مزوژل برای جوانسازی پوست

از مهم‌ترین کاربردهای مزوژل، پر کردن چین‌و‌چروک‌های عمیق پوست است. مثلا با استفاده از روش مزوژل به راحتی می‌توان خطوط‌‌خنده و یا خطوط عمیق پوست در ناحیه‌ی اخم و اطراف چشم را درمان کرد. برخی از افراد ممکن است دارای گونه‌های نامتقارن یا بدفرم باشند که باعث ایجاد چهره‌ای خسته یا بیحال خواهدشد.

با استفاده از مزوژل می‌توان گونه‌های مناسب و خوش‌فرم برای این اشخاص ایجاد کرد و در مخواردی که افتادگی‌گونه‌ها وجود دارد می‌توان با مزوتراپی، گونه‌ها را لیفت کرد. در افرادی که صورت لاغری دارند نیز مزوژل می‌تواند با حجم‌دهی به گونه‌ها، مشکل را برطرف نماید.

کاربرد مزوژل‌های جوانساز در جوانسازی پوست چیست؟

کاربردهای مزوژل روی صورت

 1. رفع چین‌وچروک و خطوط ریز در صورت و چین‌‌و‌چروک اطراف چشم‌ها و اطراف دهان
 2. رفع خستگی و بی‌روحی پوست
 3. بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
 4. افزایش کیفیت کلی پوست
 5. افزایش درخشندگی پوست

کاربردهای مزوژل روی بدن

 • افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و خطوط ریز روی گردن
 • افزایش خاصیت ارتجاعی پوست در پشت دست‌ها
 • از بین بردن برجستگی رگ‌ها و گودی‌های پشت دست
 • رفع مشکلات مرتبط با رنگ پوست که روی قفسه‌سینه به‌چشم می‌خورد
 • رفع ترک پوست
 • درمان چاقی موضعی
 • رفع سلولیت
 • از بین بردن لکه‌های تیره‌ی پوست
 • پیشگیری از ریزش‌مو
 • درمان جای جوش
 • از بین بردن غبغب
 • رفع مشکل ظاهری بینی در افرادی که از جراحی بینی می‌ترسندکاربرد مزوژل‌های جوانساز در جوانسازی پوست چیست؟

مزایای تزریق ژل مزوژل

مزایای تزریق مزوژل برای جوانسازی پوست باعث شده است که این روش طرفداران زیادی داشته باشد. از جمله این مزیت ها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • فیلرهای پوستی قابلیت روان و رقیق بودن زیادی در خود دارند. از این رو خواص پایانی کار یک‌دست می‌باشد.
 • پوست به سبب ساخت کلاژن تازه و الاستین شاداب‌تر و جوان‌تر می‌گردد.
 • جوان‌سازی پوست با تزریق مزوژل برای اغلب افراد و انواع پوست‌ها قابل انجام و پاسخ‌گو خواهد بود
 • رفع خطوط ظریف و چین‌و‌چروک‌پوس
 • با طراوت‌تر و درخشنده‌تر شدن پوست
 • درمان جای‌جوش

موارد منع تزریق مزوژل

هرچند تزریق مزوژل یک روش‌درمانی کم‌خطر است، اما استفاده از این روش در افراد زیر توصیه نمی‌شود.

 • افراد مبتلا به بیماری‌های سرطانی
 • بیماران دیابتی وابسته به انسولین
 • افراد درگیر با سنگ‌های صفراوی و اختلالات کبدی و کلیوی
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی و بیماری‌های التهابی در ناحیه تزریق
 • بیماران‌قلبی
 • برای خانم‌های باردار یا شیرده
 • افراد دارای شاخص توده‌بدنی(BMI) بیش از 30
 • افراد دارای اختلالات تشنج و لوپوس

دستورالعمل قبل از درمان

 • حداقل 24 ساعت قبل از شروع درمان و تزریق مزوژل زیرچشم، نوشیدنی‌های الکلی مصرف نکنید. الکل ممکن است خون را رقیق کند و خطر کبودی را افزایش دهد.
 • در صورت امکان برای مدت 2 هفته قبل از درمان از مصرف داروهای ضدالتهاب و رقیق‌مننده خون خودداری کنید. داروها و مکمل‌هایی مانند آسپرین، ویتامین E، جینکو بیلوبا، جنسینگ، مکمل‌های روغن‌ماهی و امگا 3، ایبوپروفن، ناپروکسن و سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی دارای خاصیت رقیق‌کنندگی خون هستند و می‌توانند خطر‌آفرین باشند.

دستورالعمل بعد از درمان

پس از تزریق مزوژل زیرچشم، توجه به موارد زیر ضروری به نظر می‌رسد:

 1. از حرکت یا ماساژ قابل توجه در منطقه تحت درمان خودداری نماییدو مگر اینکه پزشک معالج دستور خاصی در این زمینه ارائه داده‌باشد.
 2. به مدت 24 ساعت از ورزش شدید خودداری کنید.
 3. به مدت 72 ساعت از آفتاب و گرما زیاد خودداری کنید.
 4. برای جلوگیری از تورم بیش از حد مصرف مقادیر زیاد الکل یا نمک خودداری کنید.
 5. اگر تورم دارید هر ساعت 15 دقیقه یک کمپرس خنک بر روی محل تزریق قرار دهید.
 6. برای رفع درد از قرص استامینوفن استفاده کنید.
 7. اگر تورم را تجربه کردید، به صورت رو به بالا بخوابید.
 8. در صورت داشتن درد غیرعادی به پزشک خود اطلاع دهید.

نتیجه‌ی تزریق مزوژل چه زمانی قابل مشاهده است؟

نتیجه‌ی حاصل از تزریق مزوژل معمولا فورا دیده می‌شود، ولی نتیجه‌ی کامل پس از 48 ساعت دیده‌خواهدشد. نتیجه‌ی تزریق مزوژل عموما بین 6تا 9 ماه باقی می‌ماند و سپس تدریجا از بین می‌رود. برای اینکه این نتایج مزوژل برای مدت زمان طولانی‌تری باقی بماند و پوست جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد، درمان با مزوژل باید تکرار شود. یک برنامه‌ی درمان با مزوژل شامل سه جلسه با فواصل 2 تا 4 هفته می‌شود.

آیا مزوژل عوارض جانبی هم دارد؟

مزوژل یک شیوه‌ی قابل تحمل برای بیمار است و سوزن‌هایی که در مزوژل به کار می‌روند قطر بسیار کمی دارند و خیلی در پوست فرو نمی‌روند. ضمنا نسبت به تزریق‌های دیگر درد کمتری دارند. گاهی از بی‌حس کننده‌های موضعی نیز برای کاهش درد استفاده می‌شود.
به‌طور کلی مزوژل، درمانی کم ریسک است و غیر از تورم و کبودی و قرمزی اولیه بعد از تزریق، به ندرت ممکن است عارضه‌ی دیگری رخ بدهد. برخی از عوارض جانبی نادر تزریق مزوژل شامل عفونت، نکروز بافت و به جا ماندن اسکار روی پوست می‌شود.

تفاوت مزوژل با مزوتراپی در چیست؟

تفاوت مزوژل با مزوتراپی به غلظت بالای هیالورونیک‌اسید مربوط می‌شود که در مزوژل، 15درصد است. غلظت هیالورونیک‌اسید در مزوتراپی 1 تا 3 درصد است. غلظت بالای هیالورونیک‌اسید در مزوژل باعث ماندگاری بیشتر آب در فضای میان‌بافتی سلول‌ها شده و پوست پس از تزریق مزوژل، شفاف و جوان‌تر خواهدشد.
اکثر پزشکان عقیده دارند مزوژل نوعی مزوتراپی است که باعث کلاژن‌سازی در پوست می‌شود.

آیا در زمان بارداری یا شیردهی می‌توان مزوژل انجام داد؟

از آنجاییکه در این مورد تاکنون به اندازه کافی تحقیقات نشده‌است، بهتر است جانب احتیاط را نگه‌داشته و از انجام مزوژل درمانی در دوران بارداری خودداری کرد. برای دوران شیردهی نیز به‌طور مشابه باید از انجام این فرآیند اجتناب شود زیرا این‌که مواد مورد استفاده در مزوژل وارد شیر می‌شوند یا نه هنوز مشخص نیست.

آیا هیدراسیون پوست به روش مزوژل آسیب‌زا است؟

مزوژل درمانی یک فرآیند قابل تحمل برای بیمار است. سوزن‌های مورد استفاده برای تزریق‌های زیبایی قطر بسیار کمی دارند. بنابراین خیلی فرورونده نیستند و نسبت به تزریق‌های دیگر نیز درد کمتری دارند. بسته‌های یخ کوچک که غالبا پس از درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، درد را کاهش می‌دهند، گاهی اوقات نیز از بی‌حس کننده‌های موضعی استفاده‌می‌شود. برخی ژل‌های‌پرکننده، حاوی بی‌حس کننده‌های موضعی هم هستند.

چه کسانی نباید از مزوژل استفاده کنند؟‎

مزوژل درمانی برای زنان باردار و زنانی که در دوران‌شیردهی هستند و همچنین افرادی که در سه ماه گذشته برای معالجه آکنه و جوش تحت درمان بوده‌اند یا سابقه بیماری‌های خودایمنی یا آلرژی‌های چندگانه دارند انجام نمی‌شود. پزشکان قبل از انجام این فرآیند در مورد خطرات احتمالی و موانع انجام آن با شما صحبت خواهند کرد.

تفاوت مزوژل درمانی با تزریق ژل چیست؟

ژل‌های تزریقی سنتی به منظور افزایش حجم و بهبود ظاهر در زیر پوست تزریق می‌شوند. مزوژل زیبایی به منظور هیدراته کردن و بهبود کیفیت پوست در زیر پوست تزریق می‌شود و کمتر اثر لیفت و برجسته‌سازی دارد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره دقیق‌تر پوستی با کارشناسان کلینیک ایرانیان با شماره تماس ۰۲۱.۷۵۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

تا کنون 21 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .