صفحه اصلی > مقالات > کاشت مو > کاشت مو 


کاشت مو

تاثیرات اجتماعی ریزش مو

اگرچه عده ای هستند که موقرانه ریزش مو را پذیرا میشوند، برای اکثر مردم این مساله باعث ایجاد تنش فیزیکی و روحی است. در طول تاریخ همواره نگرانی درمورد ریزش مو وجود داشته است. اخیراً یک جسد یخ زده 5000 ساله مربوط به دوران نوسنگی در حومه اتریش پیدا شده است. این جسد یخ زده ریش و موی تراشیده و مرتبی دارد که حاکی از آن است که ظاهر مو از 5000 سال پیش مهم تلقی میشده است. یکی از قدیمی ترین نسخه های پزشکی متعلق به مصر باستان است که بر روی پاپیروس نگاشته شده و دربین روشهای درمانی آن یک پماد برای درمان ریزش مو شامل مقادیر مساوی از چربی کروکودیل و کرگدن به چشم میخورد. طبیب یونان باستان، Hippocrates، به خاطر طاسی خودش به مبحث ریزش مو علاقه نشان داد (دبه این دلیل، حاشیه دائمی مویی که پشت و کناره های سر را احاطه میکند گاهی به نام تاجHippocratic  خوانده میشود). و داستان سامسون و دلیله نیز شاید مشهورترین داستان "برابری مو با مردانگی" در کل دنیا باشد. 

در دوران معاصر بیش از 50٪ مردان و 25٪ زنان از درجات مختلف ریزش مو رنج میبرند. بیش از 2 بیلیون دلار در سال صرف درمانهای گوناگون برای ریزش مو میشود. هیچ ویژگی مربوط به صورتی همانند ریزش مو موجب تغییر ظاهر افراد نمیشود.

اغلب ازمتخصصین پوست و سایر پزشکان خواسته میشود تا به ارزیابی بیماران دچار ریزش مو بپردازند. بیماران صرف نظر از سبب شناسی ریزش مو، میخواهند بدانند که چگونه مویشان قابلیت ترمیم خواهد داشت. کاشت مو تبدیل به یک روش درمانی چشمگیر در ریزش مو شده است.

 

تاسی موی سر تیپ مردانه ( male -  pattern ) به علت مواجهه موها با هورمون آندروژن دی‌هیدروتستوسترون ( DHT  ) می‌باشد که یکی از متابولیت های هورمون تستوسترون است.

تولید DHT در اثر واکنش تستوسترون با آنزیم 5-آلفا- ردوکتاز می باشد. زمانی که موهای سر با DHT مواجه می شوند در دوره های رشد خود نازکتر و کوتاهتر می شوند کهاین اتفاق منجر به تاسی سر می‌شود.   تاسی سر درجات مختلف و متفاوت از فقدان مو صرفاً در جلوی سر( hairline) تا کل سر ( complete )  را شامل می‌شود. تفاوت در این راستا به علت میزان حساسیت افراد به DHT  می‌باشد که آن هم صرفاً ژنتیکی است.

 

اولین بار کاشت مو توسط Okuda  در ژاپن در سال 1930 بر روی قربانیان ناشی از سوختگی جنگ جهانی دوم انجام شد. اگرچه ماحصل کارهای  Okuda  بعد از جنگ از بین رفتند.

در سال 1950  Norman Orientreich  مجدداً اولین کاشت مو را در ایالت متحده امریکا به طور موفقیت‌آمیزی انجام داد.

 

FUT

اواسط 1990  Follicular Unit Transplantation  ( FUT  )   در کاشت مو مورد استفاده قرار گرفت. این انقلاب زمانی رخ داد که پزشکان مشاهده کردند مو به طور طبیعی در گروههای یک – چهار که واحدهای فولیکولی نامیده می‌شود رشد می‌کند. در پی این مشاهده پزشکان با استفاده از میکروسک.پ شروع کردند به ایجاد گرفت هایی که این واحدهای فولیکولی را دست نخورده حفظ کند. این واحدهای فولیکولی بسیار نازک توسط برش های میکروسکوپی در حدود سایز یک سوزن جایگذاری می شوند. هرچه سایز گرفت ها کوچک تر باشد شانس قرارگیری نزدیکتر گرفت ها با تعداد بیشتر در کنار کیدیگر وجود دارد که خود منجر به صدمات عروقی کمتری خواهد شد.   گرفت های  FU  یا همان واحدهای فولیکولی با تراکم 20 تا 30 gr/cm  ( گرفت در سانتی متر ) جایگذاری می شوند.

Fut  در مواردی همچون ابروها مژه ها، سبیل و ریش انجام می شود همچنین به طور موفقیت آمیزی در کیس هایی که دچار فقدان مو در اثر تروما یا زخم های ناشی از آلوپسی شده اند استفاده می شود.

 

در مبحث کاشت مو مهمترین هدف طبیعی بودن آن می باشد. دانش کاشت مو و توانایی انجام آن ضروری ترین الگوی مورد نیاز است این مقوله شبیه به استفاده از ابزار نقاشی برای خلق یک اثر هنری می باشد. داشتن ابزار نقاشی به تنهایی کافی نمی باشد مهم ترین چیز دانش استفاده از این ابزار است.

در حدود 20 درصد از بیماران تورم ناحیه پیشانی به مدت سه روز تا یک هفته رخ می دهد. در حدود سه ماه بعد شروع رویش و بین سه تا 6 ماه تغییرات چشمگیری رخ می دهد. تداوم تفییرات تا حدود یک سال می باشد و معمولاً در پایان یک سال قابل مشاهده است.

در تعداد کمی از بیماران فولیکولیت ( التهاب فولیکول مو) حدود سه ماه بعد از کاشت، زمانی که مو شروع به رویش می کند دیده می شود. این پدیده به راحتی با آنتی بیوتیک و استفاده از داروهای موضعی قابل درمان است.

در 20 درصد از بیماران  shock loss یا  telogen effluvium رخ می دهد. در این حالت درصدی از موهایی که قبل از کاشت وجود داشتند به طور موقت شروع به ریزش می کنند خوشبختانه این پدیده موقتی می‌باشد و مجدداً رشد مو ها را داریم علاوه بر اینکه این پدیده بیشتر در خانمها قابل مشاهده است.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه