جستجو
Close this search box.
پزشک کاشت مو در حال پیوند مو به سر مرد - کاشت مو برای مردان

کاشت مو برای مردان

ریزش مو و طاسی بخشی از سر یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند در ظاهر افراد بسیار تأثیرگذار باشد. زیبایی و جذابیت ظاهری دغدغه همه است و استثنایی در مردان و زنان وجود ندارد. این موضوع افراد را بر آن داشته است که انواع روش‌های مختلف را برای حل این مشکل به کار ببندند. در سال‌های اخیر، انواع روش‌های کاشت مو برای مردان با نتایج پایدار، خارق‌العاده و ظاهری طبیعی، پیشرفت چشمگیری داشته است. معمولاً طاسی بعد از سن 30 سالگی اتفاق می‌افتد و افراد بعد از این دوره سنی برای کاشت مو و ترمیم آن اقدام می‌کنند. با اینکه تابو کاشت مو شکسته شده است ولی هنوز هم نگرانی‌هایی برای برخی از افراد در این زمینه وجود دارد و سوالی که افراد در پی یافتن پاسخ‌هایی برای آن‌ها هستند.

مانند هر عمل زیبایی دیگر، تصمیم‌گیری برای کاشت مو می‌تواند به‌شدت باعث افزایش عزت‌نفس شود، زیرا راهی برای بازگرداندن ظاهر طبیعی و اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته افراد است. متدهای بسیاری برای کاشت مو مردان وجود دارد که مانند هر روش دیگری، داشتن اطلاعات کافی در مورد کاشت مو برای مردان از اهمیت بالایی برخوردار است. با درک بیشتر در مورد ریزش مو و روش‌های موجود برای رفع این عارضه، می‌توانید آمادگی بیشتری برای تصمیم‌گیری درست داشته باشید. نحوه کاشت مو در هر فردی نیز متفاوت است و به الگوی ریزش مو در آن‌ها بستگی دارد. در زیر اطلاعاتی را در این زمینه برای شما ارائه می‌کنیم.

مشاوره توسط پزشک به صورت رایگان

هزینه
هدف

خالی

پزشک معالج
تعداد جلسات

خالی

ماندگاری
ماندگاری

خالی

نوع بی‌هوشی
زمان نتیجه گیری

خالی

دوره نقاهت
دوره نقاهت

خالی

عوارض
عوارض

خالی

تلفن تماس
021-75900

برای مشاوره و اطلاع از قیمت ها با ما در ارتباط باشید

پکیج ها و لیست قیمت

جهت مشاهده پکیج های کلینیک ایرانیان کلیک کنید

فرم مشاوره و رزرو

جهت تکمیل فرم درخواست رزرو و مشاوره کلیک کنید

مزایا و معایب

مزایای کاشت مو برای مردان

معایب کاشت مو برای مردان

رفع دائمی طاسی در مردان

احتمال بروز ریزش اولیه

نتایج طبیعی

افزایش اعتماد به نفس

چرا کاشت مو برای مردان در کلینیک های ایرانیان؟

سابقه درخشان در خدمات کاشت مو آقایان

متخصصان خوش نام

ارائه مراقبت های بعد از عمل کاشت

آنچه در این مطلب می خوانید

کاشت مو برای مردان چیست؟

پیش از پاسخ به اینکه کاشت مو برای مردان چیست باید بگوییم که تقریباً 90 درصد از مردان از آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی الگوی مردانه رنج می‌برند که آن‌ها را کاندیدای مناسب برای کاشت مو می‌کند. کاشت مو شیوه‌ای کم تهاجمی برای رفع این مشکل است که شامل برداشت واحدهای فولیکولی و کاشت آن در منطقه مورد نظر از سر است. روش‌های مختلفی در کاشت مو برای مردان وجود دارد که دو نوع از آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این الگوی کاشت مو افراد باید قسمت‌های اهداکننده خوبی در پشت و کناره‌های سر خود داشته باشند که مانند سایر نواحی سر تحت تأثیر DHT (دی هیدروتستوسترون) قرار نگیرد.

کاشت به شیوه FUT و FUE هر دو برای مردان قابل‌استفاده هستند. روش پیشنهادی کاملاً به قدرت و کیفیت محل‌های اهداکننده و همچنین به سبک زندگی و میزان موهای سر بستگی دارد. کاشت مو برای مردان در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که این افراد دارای بانک مو قوی باشند و از سلامتی کافی برخوردار باشند. به همین دلیل قبل از اقدام برای کاشت مو باید معاینه و آزمایش‌های لازم اخذ شود.

پزشک که خطوط کاشت را روی سر مرد طاس رسم می کند

سن مناسب کاشت مو در مردان

یکی از سؤالاتی که همیشه ذهن به خود مشغول می‌کند این است که سن مناسب کاشت مو در مردان چه سنی است. درواقع مردان از چه سنی می‌توانند برای کاشت مو اقدام کنند. سن مناسب برای کاشت مو در مردان ممکن است تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار داشته باشد. از جمله اینکه فرد حد متوسطی از سلامتی را دارا باشد و الگوی ریزش مو در این فرد به تثبیت رسیده باشد. معمولاً دوره 30 سالگی می‌تواند زمان مناسبی برای این کار باشد. از شروع سن 30 تا 40 سالگی ریزش مو متوقف می‌شود و شما می‌توانید یکی از انواع روش‌های کاشت را انتخاب کرده و اقدام نمایید.

کاشت مو برای مردان یک درمان مناسب است زیرا باعث افزایش تراکم مو در آن‌ها می‌شود و می‌توان از این طریق زیبایی چهره را به حداکثر رساند. البته به دلیل شرایط ارثی و ژنتیکی نمی‌توان به‌طور دقیق سن مناسب برای کاشت مو در مردان را به دست آورد؛ زیرا در هر فردی بر اساس الگوی ریزش و شرایط زندگی و سلامتی بدن می‌تواند متفاوت باشد. قبل از اقدام به کاشت مو نیاز است که فرد تحت معاینه دقیق پزشکی قرار بگیرد. زیرش مو در هر شخص می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد.

عوامل ژنتیکی، استرس و سبک زندگی غلط در افراد، کم‌کاری تیروئید، کمبود برخی از املاح و ویتامین‌ها در بدن می‌تواند از مهم علت‌های ریزش مو در مردان باشد. هرکدام از این موارد باید در فرد متقاضی بررسی شود و بعد از پزشک می‌تواند سن مناسب برای کاشت را به شما اعلام کند.

قیمت کاشت مو برای مردان

معمولاً نمی‌توان در کاشت مو برای مردان هزینه ثابت و مشخصی را تعیین کرد زیرا این موضوع تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. فاکتورهای بسیاری وجود دارد که می‌تواند در تعیین قیمت کاشت مو برای مردان دخیل باشد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه مرکز کاشت مو یا کلینیک

با توجه به شهر و مکان قرار گرفتن مرکز و کلینیک هزینه می‌تواند متغیر باشد. همچنین خدمات و امکاناتی که این مراکز دارند با هم تفاوت‌هایی دارد که در تعیین هزینه تاثیرگذار هستند. برخی مراکز دارای دستگاه‌های پیشرفته‌تری هستند و نتایجی که از کاشت مو ارائه می‌دهند ماندگارتر بوده و کیفیت بالاتری را دارد. همچنین در صورت نیاز به ترمیم شما را تا دست‌یابی به نتایج دائمی همراهی می‌کنند و بنابراین قطعاً هزینه‌های بالاتری خواهد داشت.

روش انتخابی در کاشت مو

انواع روش‌های کاشت مو دارای هزینه‌های یکسانی نیستند و تکنیک های برداشت و کاشت در هر کدام از آن‌ها متفاوت است. برخی از کارها به‌صورت دستی و برخی دیگر از طریق دستگاه‌های خودکار دنبال می‌شود. حساسیتی که کار در هرکدام از این روش‌ها دارد می‌تواند در تعیین قیمت‌ها تأثیر داشته باشد.

میزان طاسی و ریزش مو

قطعاً درجه و اندازه ریزش مو و طاسی در همه اشخاص به یک اندازه نیست. تعداد تارهای مو که برای هر فردی کاشت می‌شود با دیگری متفاوت است. به همین دلیل میزان طاسی فرد نیز می‌تواند از عوامل تأثیرگذار در قیمت‌ها باشد.

تجربه جراح و سابقه کاری او

پزشکانی که تجربه کاری موفق و طولانی‌مدت در کاشت مو دارند، قاعدتاً نتیجه بهتری را برای شما ارائه خواهند کرد. تخصص و تجربه یک جراح از گزینه‌های مهم تأثیرگذار در قیمت‌ها است. بهتر است که با صرف هزینه‌های بیشتر نتایج موفق‌تری را از کاشت مو برای خودتان رقم بزنید. افراد کم‌تجربه عموماً هزینه‌های پایین‌تری را از شما درخواست خواهند کرد.

روش های کاشت مو برای آقایان

روش های کاشت مو برای آقایان به دو نوع اصلی تقسیم می شود که معمولاً بیشتر از سایر روش‌ها موردتوجه قرارگرفته است. کاشت مو با استخراج واحد فولیکولی (FUE) و پیوند مو پیوند واحد فولیکولی (FUT). مورد دوم به‌عنوان جراحی نواری نیز شناخته می‌شود. هر دوی این روش‌ها تا حد زیادی مشابه هم هستند. هردوی آن‌ها به یک نوع نتایج طبیعی دست می‌یابند و هر دو با استفاده از روش مشابه، گرافت ها را در سر شما کاشت می‌کنند. تفاوت اصلی این دو روش در نحوه و چگونگی برداشت پیوندها از ناحیه اهداکننده است.

روش‌های FUE شامل استخراج گرافت مو اهداکننده به‌صورت جداگانه است و در صورت نیاز به تعداد زیادی گرافت، این فرآیند می‌تواند زمان قابل‌توجهی را به خود اختصاص دهد. روش‌های FUT شامل استخراج گرافت مو به‌صورت نواری است که سپس به هزاران گرافت جدا می‌شود و این روند سریع‌تر است.

تکنیک های fue و fut برای کاشت مو آقایان

کاشت مو برای مردان به روش FUT

کاشت مو برای مردان به روش FUT که پیوند واحد فولیکولی یا FUT نامیده می‌شود، با برداشتن یک برش بیضی‌شکل خطی انجام می‌شود. این روش به جراح این امکان را می‌دهد که تعداد زیادی گرافت را در یک پروسه بدون نیاز به تراشیدن انجام دهد. بااین‌حال، لازم به ذکر است که روش FUT جای زخم را به‌جای می‌گذارد که می‌تواند بخیه شود و منجر به یک اسکار خطی شود. این موضوع ممکن است برای بسیاری از افراد چندان مطلوب نباشد.

در این شیوه از کاشت مو برای مردان یک نوار نازک از پوست با مو از پشت سر شما برداشته‌شده و به قطعات تقسیم می‌شود که هر یک حاوی 1 تا 4 مو (پیوند مو) است. پیوندها در برش های ریز ساخته‌شده در پوست سر قرار می‌گیرند. بخشی که موها از آن گرفته می‌شود با بخیه بسته می‌شود. یکی از معایب اصلی این روش جای زخم در پشت سر است البته اگر موها رویش کنند، ممکن است قابل‌مشاهده نباشد. مگر اینکه موهای خیلی کوتاهی داشته باشید. در این روش نیازی به تراشیدن سر ندارید – فقط ناحیه‌ای که پوست آن برداشته می‌شود، اصلاح می‌شود.

کاشت مو برای آقایان به روش FUE

کاشت مو برای آقایان به روش FUE یکی از انواع روش‌های کاشت مو برای مردان است که این روش با برداشتن تک تک فولیکول‌های مو از پشت سر یا قسمتی که بیشترین حجم مو دارد، عمل می‌کند. سپس کانال‌های کوچک در پوست سر شما ایجاد شده و فولیکول مو وارد پوست سر می‌شود. این بخش یک فرآیند دومرحله‌ای است، درحالی‌که روش DHI این کار را در یک مرحله انجام می‌دهد.

FUE رایج‌ترین روش کاشت مو است. می‌توان از آن برای یک منطقه بزرگ‌تر استفاده کرد و آثار قابل‌مشاهده‌ای از خود باقی نمی‌گذارد، زیرا موها به‌صورت جداگانه برداشته می‌شوند و این کار از طریق دستگاه شده و احتمال ایجاد زخم‌های بزرگ را به حداقل می‌رساند. فقط ممکن است برخی از اسکارهای کوچک ظاهر می‌شود که چندان قابل‌توجه نیستند. این روش بسیار ایمن است و درصد موفقیت بالایی دارد. بااین‌حال، به دلیل ماهیت این روش، تکمیل آن زمان بیشتری می‌برد. تقریباً 6 تا 8 ساعت ممکن است تحت درمان باشید.

کاشت مو برای مردان به روش SUT

یکی دیگر از روش‌های کاشت مو برای مردان که دارای محبوبیت زیادی است کاشت مو برای مردان به روش SUT است. از لحاظ شیوه بسیار به دو روش قبلی شباهت دارد. فرایندی نوین که با دستگاه‌های پیشرفته برای برداشت مو اقدام می‌شود و در این فرایند نیازی به تیغ جراحی و بیهوشی نیست. برای افرادی که نگران جای اسکار و زخم‌های برداشت مو هستند، این روش می‌تواند بسیار مناسب باشد. برخلاف سایر روش‌ها نیازی به جلسات مکرر برای برداشت و کشت مو نیست و با این تکنیک جدید تراکم بالایی از مو را شاهد خواهید بود. در این روش از انجماد برای نگه‌داری فولیکول‌های مو استفاده می‌کند که آسیب به آن‌ها را به حداقل می‌رساند و شانس موفقیت کاشت مو برای مردان را افزایش می‌دهد.

مراقبت های بعد از کاشت مو آقایان

کاشت مو برای مردان نیز مانند هر عمل زیبایی نیازمند مراقبت‌های بعد از کاشت که موفقیت آن را تضمین می‌کند. رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو آقایان بسیار ضروری است زیرا نتایج بهتر و مناسب‌تری برای شما به دنبال دارد.

 1. دستورالعمل‌هایی که توسط پزشک ارائه می‌شود را به‌دقت رعایت کنید: ازآنجایی‌که کاشت مو یک عمل جراحی است، باید احتیاط‌های لازم را انجام دهید و دستورالعمل‌های بعد از عمل جراح را به‌دقت دنبال کنید تا از عفونت و سایر مشکلات جلوگیری کنید.
 2. داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید: جراح شما داروهایی را برای بهبود سریع‌تر و کاهش درد و التهاب تجویز می‌کند. داروهای تجویز شده را مطابق با نظر پزشک مصرف کنید.
 3. تا حد امکان استراحت کنید: سعی کنید چند روز پس از جراحی کاشت مو تا حد امکان استراحت کنید. هرچه بیشتر استراحت کنید، روند بهبودی شما سریع‌تر خواهد بود.
 4. از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید: بخش اساسی مراقبت‌های بعد از کاشت مو، مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای رشد موی سالم است. پس از کاشت مو باید ویتامین‌های مفیدی دریافت کنید که به بهبودی کمک می‌کند.
 5. مقدار زیادی مایعات مصرف کنید: مطمئن شوید که بعد از عمل کاشت مو هیدراته می‌شوید. برای بهبودی مناسب و بهبودی سریع‌تر مایعات فراوان مصرف کنید.
 6. با سر در وضعیت بالا بخوابید: باید یک هفته پس از جراحی کاشت مو با سربالا با زاویه 45 درجه بخوابید. رعایت این موضوع به جلوگیری از تورم و بهبود سریع‌تر زخم کمک می‌کند.
 7. موهای خود را به‌آرامی بشویید: در 48 ساعت اول جراحی نمی‌توانید موهای خود را بشویید. در روز سوم، می‌توانید موهای خود را با استفاده از یک شامپوی ملایم به‌آرامی بشویید. بااین‌حال، پوست سر را نخارانید یا مالش ندهید.
 8. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید: پس از عمل جراحی به مدت 2 هفته از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید به‌طور کامل خودداری کنید.

کاندیدای مناسب کاشت مو برای آقایان

شاید برای شما هم این سؤال به وجود آمده باشد که کاندیدای مناسب کاشت مو برای آقایان چه کسانی هستند. در ابتدا معاینه‌ای کلی بر روی فرد انجام می‌شود و موارد ژنتیک و سلامتی فرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برای اینکه بتوانید از روش کاشت مو برای مردان بهره ببرید:

 • باید الگوهای ریزش مو در شما به تثبیت رسیده باشد.
 • باید از بانک مو قوی برای این کار برخوردار باشید.
 • افرادی با ریزش مو ژنتیکی گزینه مناسبی برای کاشت مو هستند.
 • افراد با سلامت عمومی بدن می‌توانند از کاشت مو بهره ببرند.

عکس قبل و بعد کاشت مو برای مردان

عوارض کاشت مو برای مردان

کاشت مو به دلیل شرایط خاصی که دارد می‌تواند عوارضی را در برداشته باشد که مهم‌ترین عارضه بعد از کاشت جای زخم است. سایر عوارض کاشت مو برای مردان عبارت‌اند از:

 • عفونت‌های احتمالی
 • رشد چرک در نواحی پوسته در ناحیه‌ای که جراحی انجام می‌شود،
 • التهاب فولیکول‌های مو
 • درد در فولیکول‌های مو و پوست سر، قرمزی تورم و خارش،
 • خونریزی و از دست دادن حس در پوست سر

عکس عفونت بعد از کاشت مو مردان

درخواست رزرو نوبت در کلینیک ایرانیان​

لطفا شماره تماس و مشخصات خود را در فرم زیر وارد نمایید، تا برای رزرو وقت قطعی و ثبت تاریخ و ساعت، همکاران ما با شما تماس بگیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
اگر جواب سوال خود را پیدا نکردین با مشاوران کلینیک ایرانیان تماس بگیرید

ازآنجایی‌که کاشت مو برای مردان دارای ظرافت‌های خاصی است که باید بهترین مرکز کاشت مو را برای این کار در نظر بگیرید. کلینیک موردنظر باید کیفیت لازم را در تمامی جوانب داشته باشد. اولین مشخصه کلینیک این است که مجوزهای رسمی وزارت بهداشت را اخذ کرده باشد. کادر درمانی که در این کلینیک مشغول به کار هستند باید افرادی متبحر و کارآزموده باشند که بتوانند خدمات لازم را برای شما ارائه دهند. همچنین پزشک این مرکز باید مدارک عالی و مجوزهای درمانی را داشته باشد و تجربه کاشت مو موفق را در پرونده کاری خود داشته باشد. علاوه بر این دقت داشته باشید که کلینیک باید به‌روزترین تجهیزات و وسایل را در جهت خدمت‌دهی بهتر تهیه‌کرده باشد.

کاشت مو مصنوعی برای افرادی که دارای بانک موی مناسبی برای کاشت طبیعی نیستند، بسیار مناسب است. این روش نیازمند تمدید مجدد است. از سوی دیگر در کاشت مو طبیعی از طریق فولیکول‌های برای کاشت مو اقدام می‌شود، ذر حالی که در کاشت مو مصنوعی الیاف غیرطبیعی هستند. هزینه کاشت مو طبیعی بیشتر است زیرا نتایج آن واقعی‌تر و طبیعی‌تر است و از طرفی دیگر کار تخصصی است. کاشت مو طبیعی خطر بیماری و عفونت ندارد زیرا از طریق فولیکول‌های مو فرد اقدام به کاشت می‌شود ولی در کاشت مو مصنوعی احتمال عفونت و پس زدن مو زیادتر است.

رضایت مشتریان کلینیک ایرانیان

عکس 6 کاسه که در آنها 6 نوع مختلف از اوتمیل آماده شده است
iranianclinic
لاغری
طرز تهیه اوتمیل برای لاغری
اگر شما تصمیم به کاهش وزن‌ دارید، اوتمیل برای لاغری یک‌ راه سالم و رضایت بخش است. جو دو سر یک منبع تغذیه ای است که می تواند به کاهش وزن شما کمک کند و در...
عکس قوری که از آن دمنوش خالی می شود - دمنوش لاغری
iranianclinic
لاغری
بهترین دمنوش لاغری چیست؟
دمنوش لاغری به عنوان یکی از پرکاربردترین روش‌ های طبیعی برای لاغری و کاهش وزن مورد توجه قرار می‌ گیرند. گرچه دمنوش‌ ها اغلب به عنوان یک افزونه در رژیم‌...
عکس دو عدد کرفس در کنار یک ظرف کرفس خرد شده
iranianclinic
لاغری
خواص آب کرفس برای لاغری
کرفس یک سبزی مغذی است که معمولاً در پخت‌وپزهای معمول روزمره از آن استفاده می‌شود و مصرف آب کرفس برای لاغری طرفداران زیادی دارد. همچنین استفاده از کرفس...
عکس شیشه سرکه سیب در کنار یک سبد سیب - سرکه سیب برای لاغری
iranianclinic
لاغری
سرکه سیب برای لاغری چه فوایدی دارد؟
سرکه سیب از فرآیند تخمیر میوه‌ سیب به ‌وسیله مخمر و باکتری ‌های مفید به‌دست می ‌آید. این فرآیند باعث تبدیل تمامی قندهای موجود در سیب به اسید استیک م ی‌شود...
عکس زن جوان قبل و بعد از کاهش وزن - بهترین روش های لاغری
iranianclinic
لاغری
بهترین روش های لاغری و کاهش وزن
بهترین روش های لاغری کدام هستند؟ چرا باید با بهترین روش لاغری آشنا شد؟ به طور کلی اکثر افراد جامعه با مشکل اضافه وزن رو به رو هستند و به دنبال بهترین روش...
دانه زنیان
iranianclinic
لاغری
طریقه مصرف زنیان برای لاغری شکمی
زنیان یکی از گیاهان بومی کشور هندوستان است. از مشخصات ظاهری این گیاه می‌توان به‌به دانه‌های ریز و بیضی‌شکل آن اشاره کرد که به رنگ زرد یا خاکستری بارگه‌هایی...

خدمات مرتبط

عکس کارگران که روی یک ساقه مو کار می کنند - هیر فیلر مو
عکس پزشک که گرافت های مو را به جلوی سر مراجعه کننده مرد پیوند می زند - کاشت مو میکرو گرافت
عکس گرافت های پیوند زده شده به فرق سر مرد - کاشت مو در فرق سر یا ناحیه ورتکس
پزشک در حال پیوند گرافت های مو به ناحیه جلوی سر مراجعه کننده - کاشت مو به روش sut
پزشک در حال پیوند گرافت های مو به سر مرد - کاشت مو به روش FUE
پزشکی که وضعیت طاسی سر مرد جوان را بررسی می کند - کاشت مو به روش fit
عکس مراجعه کننده خانم که خط رویش موی او به سمت عقب رفته است - کاشت مو برای زنان
کاشت ابرو مردانه - نمونه قبل و بعد کاشت ابرو طبیعی مردانه
عکس بعد از کاشت ابرو مراجعه کننده خانم - کاشت ابرو به روش میکروگرافت
کاشت ابروی زن جوان به روش اف یو ای - کاشت ابرو به روش FUE
عکس پزشک در حال آماده سازی ابرو مراجعه کننده زن برای کاشت ابروی FIT
تصویر پزشک در حال کاشت مو در کلینیک ایرانیان - دپارتمان کاشت
پی آر پی موی سر - کلینیک ایرانیان

تا کنون 167 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه‌
تا پایان جشنواره

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .