پزشکی که وضعیت طاسی سر مرد جوان را بررسی می کند - کاشت مو به روش fit

کاشت مو به روش FIT

موی سر تاثیر فراوانی بر روی چهره و زیبایی افراد دارد. اگر فرد به دلایل مختلف مانند وراثت، استرس، کمبود مواد مغذی، تغییرات هورمونی و … دچار کم پشتی، ریزش شدید یا طاسی شود، کاشت مو می تواند مشکل او را برطرف کند. کاشت مو با روش ها و تکنیک های مختلفی انجام می شود که یکی از آن ها کاشت مو به روش FIT است. این روش به صورت کم تهاجمی انجام می شود و متداول ترین نوع کاشت مو است.

از آنجایی که در کاشت مو به روش FIT در ناحیه بانک مو زخمی ایجاد نمی شود، طرفداران زیادی پیدا کرده است. اگر شما نیز درگیر ریزش مو یا طاسی شده اید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به روش انجام و هزینه کاشت مو به روش FIT بپردازیم.

هزینه
هدف

نسبتا بالا

پزشک معالج
تعداد جلسات

خالی

ماندگاری
ماندگاری

طولانی

نوع بی‌هوشی
زمان نتیجه گیری

ندارد

دوره نقاهت
دوره نقاهت

کوتاه

عوارض
عوارض

کم

تلفن تماس
مشاوره آنلاین

برای مشاوره و اطلاع از قیمت ها با ما در ارتباط باشید

پکیج ها و لیست قیمت

جهت مشاهده پکیج های کلینیک ایرانیان کلیک کنید

فرم مشاوره و رزرو

جهت تکمیل فرم درخواست رزرو و مشاوره کلیک کنید

مزایا و معایب

مزایای کاشت مو به روش FIT

معایب کاشت مو به روش FIT

کاملا غیرتهاجمی

هزینه نسبتا بالا

نتایج طبیعی

احتمال فولیکولیت

بدون جای اسکار

مناسب برای انواع موها

ریسک پایین

چرا کاشت مو به روش FIT در کلینیک های ایرانیان؟

تجربه پزشکان در زمینه کاشت FIT

مشاوره پیش از کاشت

کلینیک کاشت کاملا مدرن

آنچه در این مطلب می خوانید

کاشت مو به روش fit چیست؟

در پاسخ به این سوال که کاشت مو به روش fit چیست باید گفت کاشت مو به روش fit که با نام Follicular Isolation Technique یا برش واحد فولیکولی نیز شناخته می شود، یکی از موثرترین روش  های کاشت مو محسوب می  شود. در این روش کلاف مو یا همان فولیکول  ها از ناحیه متراکم که با نام بانک مو شناخته می  شود، برداشته خواهند شد. اصلی ترین ویژگی کاشت مو به روش FIT این است که تارهای مویی که کد ژنتیکی طاسی را ندارند به بخش  های کم تراکم منتقل می  شوند.

علاوه بر این در زمان استخراج فولیکول  ها، در بانک مو هیچ رد زخمی باقی نمی  ماند. چون در این روش، هر گرافت که بین یک تا چهار تار مو خواهد بود را به صورت جداگانه بیرون می  آورند. کاشت مو با تکنیک fit می  تواند برای همیشه شما را از شر ریزش مو خلاص کند. باید در نظر داشته باشید که همه افراد نمی  توانند این روش را انجام دهند. متخصص پوست و مو باید شرایط شما را بررسی کند و تصمیم بگیرد که آیا کاندید مناسبی برای انجام این روش هستید یا نه.

عکس پزشکی که گرافت مو را به سر مرد پیوند می زند - کاشت مو به روش FIT

روش و مراحل انجام کاشت مو FIT

کاشت مو به روش fit دارای مراحل مختلف است که همه این مراحل حساسیت بالایی دارند و باید به درستی انجام شوند تا مراجعه کننده بهترین نتیجه را از آن بگیرد. روش و مراحل انجام کاشت مو FIT به شرح زیر هستند:

 1. بررسی وضعیت جسمانی
  از آنجایی که کاشت مو با تکنیک FIT جزو روش  های کم تهاجمی محسوب می  شود، مراجعه کننده باید از نظر فیزیکی و جسمانی آمادگی کامل برای انجام آن را داشته باشد. در این راستا متخصص باید وضعیت سلامتی و داروهای مصرفی شما را بررسی نماید. علاوه بر این باید آزمایش خون بدهید تا اطمینان حاصل کنید که این روش برایتان خطرناک نیست؛ چون ایمنی و سلامت شما باید در اولویت قرار داشته باشند.
  مورد دیگری که باید بررسی شود، وضعیت پوست سر متقاضی است. گاهی اوقات ممکن است پوست ظرفیت کافی برای پذیرش گرافت را نداشته باشد. در این صورت تنها تعداد اندکی از گرافت ها زنده می  مانند و کاشت مو با شکست مواجه خواهد شد. پزشک باید همه این موارد را بررسی نماید تا مطمئن شود که کاشت مو برای شما موثر و بی  خطر است.
 2. طرح کاشت مو
  یکی دیگر از مراحل مهم برای کاشت مو به روش fit، طرح کاشت مو است . برای مثال در صورتی که طاسی شما گسترده است، اول باید برای جلوی سر و نواحی خط رشد کاشت انجام شود. ممکن است پزشک در جلسه اول کاشت، ناحیه تاج را انجام ندهد. در صورتی که پزشک طرح کاشت مو را به طور دقیق تعیین نکند، امکان خالی شدن بانک مو وجود دارد که در این صورت ظاهرتان بد به نظر می رسد.
 3. استخراج واحدهای فولیکولی
  مهم ترین نکته  ای که در زمان کاشت مو به روش Fit باید در نظر داشت، استفاده از فولیکول  های مناسب است. فولیکول  ها از سلول  های مختلفی به وجود آمده  اند که تولید مو را بر عهده دارند. هر واحد فولیکولی نیز ۱ تا ۵ تار مو خواهد داشت. در اولین مرحله از کاشت مو باید از بانک مو، واحدهای فولیکولی استخراج کرد. ناحیه اهدا کننده یا بانک مو معمولا در دو طرف یا پشت سر قرار دارد. البته برخی پزشکان از موهای بدن یا ریش نیز به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده می  کنند.
  اما زمانی که از موهای پشت سر استفاده شود، بهترین نتیجه از کاشت مو به دست خواهد آمد. برای بیرون آوردن فولیکول ها، پزشک از وسیله  ای به نام پانچ استفاده کرده و سوراخی بر روی پوست ایجاد می  کند. این سوراخ باعث می  شود که فولیکول از پوست جدا شود و پزشک بتواند به راحتی آن را استخراج نماید. این کار تا زمانی انجام می  شود که اندازه فولیکول  ها برای پیوند مناسب باشد.
 4. تهیه گرافت
  در این مرحله، باید واحدهای فولیکولی برای کاشت آماده شوند. سلامت واحدهای فولیکولی باید بررسی شود و در صورت نیاز زیر میکروسکوپ آن ها را ترمیم کنند. در این زمان باید فولیکول  ها در مایع نگهدارنده قرار داده شوند تا دچار آسیب نشوند. به واحدهای فولیکولی که برای کاشت آماده شده  اند، گرافت می  گویند.
 5. کاشت یا پیوند گرافت
  آخرین مرحله از کاشت مو به روش Fit، پیوند گرافت به ناحیه گیرنده است. در این مرحله نیز مجددا باید از ابزار کاشت یا پانچ استفاده شود و سوراخ  هایی یک میلی متری بر روی پوست ایجاد گردد. پزشک گرافت ها را درون این سوراخ  ها قرار می  دهد و چندین بار این کار را تکرار می  کند تا در همه قسمت های ناحیه گیرنده، پیوند انجام شود.

هزینه کاشت مو به روش FIT

هزینه کاشت مو به روش FIT به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از این عوامل تعداد جلسات مورد نیاز هستند. برخی افراد برای کاشت تنها به یک جلسه نیاز دارند، اما برخی دیگر ممکن است به تعداد جلسات بیشتری برای درمان نیاز پیدا کنند. عوامل دیگری مانند موقعیت جغرافیایی کلینیک، تجربه پزشک و تعداد گرافت های مورد نیاز، قیمت نهایی کاشت مو را تغییر خواهند داد.

کاشت مو با روش fit نسبت به سایر روش  ها گران تر است؛ چون این روش حساسیت بالایی دارد و پزشک برای انجام آن باید دقت زیادی به خرج دهد.

کاشت مو به روش FIT برای چه افرادی مناسب است؟

پزشک بر اساس نوع طاسی و نیاز فرد بهترین روش کاشت مو را انتخاب خواهد کرد. کاشت مو به روش FIT جزو موثرترین روش ها محسوب می  شود؛ به همین دلیل متقاضیان زیادی دارد. در صورتی که شرایط زیر را دارید می  توانید برای کاشت مو با این تکنیک اقدام کنید:

 • در اثر سوختگی موهای خود را از دست داده اید.
 • به طاسی ژنتیکی مبتلا هستید.
 • پوست سر شما کشسانی کمتری دارد.
 • در اطراف یا پشت سر دارای بانک موی مناسبی هستید.
 • سن بلوغ شما تموم شده و در بازه سنی ۲۵ الی ۵۵ سال قرار دارید.
 • در صورتی که پوست سر شما به دلیل کاشت موی قبلی یا ژنتیکی سفت شده باشد، می  توانید از این روش استفاده نمایید.
 • کاشت مو به روش fit برای افرادی مناسب است که به تازگی دچار ریزش مو شده  اند و هنوز طاسی کامل را تجربه نکرده  اند.
 • این روش به افرادی پیشنهاد می  شود که به دنبال کاشت موی دائمی اما کم تهاجمی هستند.
 • روش FIT برای کسانی مناسب است که تمایل دارند موهای پشت سر خود را کوتاه نگه دارند.

عکس قبل و بعد کاشت مو fit

کاشت مو به روش FIT برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر با روش FIT آشنا شده اید و به این موضوع فکر می کنید که کاشت مو به روش FIT برای چه کسانی مناسب نیست باید گفت کاشت مو به روش FIT برای اکثر متقاضیان با الگوهای طاسی مختلف قابل انجام خواهد بود. اما باید در نظر داشته باشید که همه افراد نمی توانند کاندید مناسبی برای انجام این روش باشند و در موارد زیر نمی توان از تکنیک fit استفاده کرد:

 • افرادی که به آلوپسی آره آتا دچار هستند. به عبارت دیگر ریزش موی آن ها به صورت لکه ای است.
 • افراد مبتلا به دیابت، بیماری قلبی یا نارسایی کبد و کلیه کاندید مناسبی برای انجام این روش نخواهند بود.
 • کسانی که به صورت کامل طاس شده  اند.
 • افرادی که ناحیه اهدا کننده یا بانک موی ضعیفی دارند. البته در برخی کلینیک  ها برای این افراد از موی بدن استفاده می  شود.
 • کسانی که ریزش موی آن ها بی ثبات است یا موهای آن ها به طور پراکنده دچار ریزش شده است، کاندید مناسبی برای این روش نخواهند بود. این افراد باید تا زمان رسیدن به ثبات منتظر بمانند.
 • در صورتی که انتظارات غیر معمول از نتیجه کاشت مو به روش fit دارید، بهتر است تا زمانی که انتظارات خود را مدیریت نکرده اید، برای انجام درمان اقدام نکنید.

خطرات و عوارض جانبی کاشت مو FIT

مانند سایر روش های جراحی، کاشت مو خطرات و عوارض جانبی به همراه دارد. برخی از بیماران ممکن است خونریزی و عفونت کمی را به عنوان عوارض جانبی کاشت مو FIT تجربه کنند. برخی دیگر از بیماران نیز در ناحیه پیوند دچار تورم می شوند و احساس درد و ناراحتی خواهند داشت. البته با استفاده از کمپرس سرد و مصرف دارو می توان تا حد ممکن این عوارض را کنترل کرد و آن ها را به سرعت از بین برد.

تعداد کمی از متقاضیان نیز زمانی که موهای آن ها شروع به رشد می کند، کمی التهاب در فولیکول مو مشاهده می کنند که اغلب به دلیل موهای رشد نکرده است.  موارد ذکر شده عوارض طبیعی و شایع کاشت مو به روش Fit هستند که بعد از گذشت چند روز به طور کامل برطرف می شوند. این روش ممکن است عوارض نادری هم به همراه داشته باشد؛ برای مثال ایجاد نقطه های سفید رنگ شبیه به اسکار، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در محل جراحی، قرمزی پوست پیشانی یا اطراف چشم، نازک شدن و ریزش موها پس از کاشت، طبیعی نبودن موهای کاشته شده و … .

در صورتی که کاشت مو به روش Fit را در کلینیک معتبری انجام ندهید، نه تنها شاهد رشد موهای خود نخواهید بود؛ بلکه ناحیه اهدا کننده نیز ضعیف می شود. علاوه بر این در صورتی که اقدامات و مراقبت های بعد از کاشت مو را به خوبی انجام ندهید، زخمهایتان دچار عفونت خواهند شد و مشکلات فراوانی را برایتان ایجاد می کنند.

کاشت مو به روش FIT بهتر است یا FUT؟

در پاسخ به اینکه کاشت مو به روش FIT بهتر است یا FUT باید بگوییم کاشت مو با روش FIT نسبت به روش FUT طرفداران بیشتری دارد و اکثر پزشکان نیز از آن استفاده می کنند. سوالی که اکنون مطرح می شود این است که کاشت مو به روش FIT بهتر است یا FUT؟ در ادامه به مقایسه این دو روش می پردازیم:

 • در روش FIT فولیکول ها با استفاده از پانچ و به صورت جداگانه برداشته می شوند و در منطقه مورد نظر قرار داده می شوند. در حالیکه در روش FUT از بخش اهدا کننده نوار بزرگی برداشته شده و پزشک باید فولیکول ها را در زیر میکروسکوپ جداسازی نماید.
 • کاشت مو در روش fit سریع تر است. در حالیکه در روش fut جراحی برای زمان بیشتری به طول می انجامد.
 • بزرگترین مزیتی که روش fit نسبت به روش fut دارد این است که در این روش اسکارهای کوچکی ایجاد می شود و رد زخم باقی نخواهد ماند. این در حالی است که در روش fut جای زخم در ناحیه بانک مو باقی می ماند.
 • از آنجایی که در روش fit برشی وجود ندارد، این روش درد کمی دارد. اما روش fut به دلیل برش بزرگی که ایجاد می شود، با درد همراه خواهد بود.

نحوه آمادگی قبل از کاشت مو FIT

پزشک در جلسه مشاوره برخی نکات را به شما تذکر می دهد تا نتیجه حاصل از کاشت مو به روش FIT کاملا مناسب و عالی شود. این نکات شما را برای عمل آماده می کنند و عوارض ناشی از آن را کاهش می دهند و بهبودی شما را سرعت می بخشند. برخی از مهم ترین توصیه های آمادگی قبل از کاشت مو FIT به شرح زیر هستند:

عکس پشت سر فردی که دچار طاسی است و پزشک موی سر او را معاینه می کند

 • به مدت یک الی دو هفته قبل از کاشت مو، دخانیات، سیگار و مشروبات الکلی مصرف نکنید تا دچار خونریزی نشوید و زخم هایتان سریعتر بهبود یابند.
 • در رابطه با هر قرص و دارویی که مصرف می کنید با پزشکتان مشورت کنید.
 • استفاده از داروهای ضد ریزش مو، داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهاب را کنار بگذارید.
 • در صورت مصرف ویتامین یا مکمل گیاهی و غذایی، در جلسه مشاوره آن ها را به پزشک اطلاع دهید.
 • قبل از اقدام برای کاشت مو باید حداقل یک جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشید تا شرایط جسمی و … را بررسی نماید.
 • در صورتی که به برخی داروها حساسیت دارید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید حتما پزشک را مطلع سازید.
 • به مدت حداقل سه روز قبل از کاشت نباید موها را کوتاه، دکلره، رنگ یا کراتینه کنید.
 • پیشنهاد می شود پیش از عمل، موهای خود را با استفاده از یک شوینده مناسب به خوبی تمیز کنید.
 • در زمان انتخاب کلینیک برای کاشت مو به روش fit نهایت دقت را به کار ببرید تا بهترین نتیجه را از عمل بگیرید. می توانید از تجربه سایر مراجعه کنندگان استفاده نمایید.

مراقبت های بعد از کاشت مو به روش FIT

بعد از انجام کاشت مو با تکنیک FIT باید برخی مراقبت ها و نکات را رعایت کنید تا از فولیکول های پیوندی محافظت نمایید. برخی از مهم ترین مراقبت های بعد از کاشت مو به روش FIT عبارتند از:

 • همه داروهایی که توسط پزشک تجویز شده اند را به موقع مصرف کنید و دوره درمان خود را کامل نمایید .
 • حداقل به مدت ۱۰ روز از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.
 • فعالیت و ورزش های سنگینی مانند بدنسازی و وزنه برداری بعد از کاشت مو ممنوع هستند. چون این فعالیت ها گردش خون در بخش کاشته شده را افزایش می دهند و منجر به بروز عوارضی مانند خونریزی و عفونت خواهند شد.
 • به پوست سرتان دست نزنید، ناحیه تحت درمان را ماساژ ندهید و دلمه هایی که پس از کاشت ایجاد میشوند را جدا نکنید.
 • از شامپوی مناسب برای شستشوی سر استفاده نمایید.
 • در دوران نقاهت به اندازه کافی استراحت کنید و برنامه غذایی سالمی را دنبال نمایید. برخی مواد غذایی مثل گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، برنج، آجیل، هویج، آووکادو، اسفناج، توت و … باعث تسریع بهبودی شما خواهند شد.

چطور یک کلینیک خوب برای کاشت مو به روش FIT در تهران پیدا کنم؟

انتخاب یک کلینیک خوب برای کاشت مو به روش FIT در تهران تاثیر زیادی بر روی نتیجه عمل خواهد داشت. در صورتی که عمل را در کلینیک های نامعتبر انجام دهید باعث افزایش ریزش موها و نامناسب شدن ظاهر شما خواهد شد. علاوه بر این خطرات و عوارض زیادی برایتان به همراه خواهد داشت و باعث خونریزی و  عفونت پوست سر می شود.

عکس سر طاس و پزشکی که دستکش آبی به دست کرده و روی سر مرد خطوطی ترسیم می کند

برای اینکه بتوانید به یک کلینیک خوب برای کاشت مو مراجعه کنید باید با برخی ویژگی های آن آشنا باشید. این ویژگی ها عبارتند از:

 • دارا بودن مجوز از وزارت بهداشت
 • دارا بودن تجهیزات، امکانات و ابزارهای پیشرفته
 • پاسخگویی حرفه ای و رفتار مناسب پرسنل
 • ارائه انواع مختلف خدمات کاشت مو
 • کمک گرفتن از پزشکان ماهر و باسابقه در کلینیک

درخواست رزرو نوبت در کلینیک ایرانیان​

لطفا شماره تماس و مشخصات خود را در فرم زیر وارد نمایید، تا برای رزرو وقت قطعی و ثبت تاریخ و ساعت، همکاران ما با شما تماس بگیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
اگر جواب سوال خود را پیدا نکردین با مشاوران کلینیک ایرانیان تماس بگیرید

سوالات متداول در مورد کاشت مو به روش FIT

مدت زمان انجام کاشت مو به روش fit متفاوت است و به تعداد پیوندها بستگی دارد. به طور کلی متخصص پوست و مو در هر جلسه حدود ۱۰۰۰ الی ۶۰۰۰ فولیکول را استخراج می کند و در قسمت طاس قرار می دهد. پزشک باید بانک مو را به گونه ای انتخاب کند که آن ناحیه تحت تاثیر هورمون  ها قرار نگرفته باشد. در صورت انتخاب نادرست ناحیه اهدا کننده، موهای کاشته شده مجددا شروع به ریزش خواهند کرد. البته گاهی اوقات عمل کوچک است و به زمان و پیوند زیادی نیاز ندارد. در این صورت تنها ۲۰۰ پیوند مورد نیاز است که در یک جلسه انجام می  شود. تقریبا حدود ۴۲ درصد از مردان در سنین ۱۸ تا ۴۹ سالگی به طاسی با الگوی مردانه دچار می  شوند. این افراد با استفاده از تکنیک FIT میتوانند بهترین نتیجه را دریافت کنند.

رضایت مشتریان کلینیک ایرانیان

تزریق فیلر یا مزوژل به اطراف چشم زن توسط پزشک
iranianclinic
تزریق
فرق مزوژل و فیلر زیر چشم در چه چیزهایی است؟
فرق مزوژل و فیلر زیر چشم در چیست؟ این دو روش برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرند؟ به طور کلی مزو ژل و فیلر زیر چشم، دو درمان  زیبایی برای از بین بردن...
عکس گیاه رازیانه - خواص رازیانه برای لاغری
iranianclinic
لاغری
خواص رازیانه برای لاغری شکم چیست؟
یکی از گیاهان دارویی بسیار محبوب در طب پزشکی، رازیانه است. به عنوان مثال خواص رازیانه برای لاغری شکم به خوبی ثابت شده و خیلی از افراد برای کاهش حجم این...
عکس گیاه خاکشیر - لاغری با خاکشیر
iranianclinic
لاغری
راهنمای لاغری با خاکشیر
لاغری و تناسب‌ اندام یک رویای دست نیافتنی برای بسیاری از افراد است که از چاقی رنج می‌برند. آنچه برای کاهش وزن بسیاری ضروری است، تغییر در الگو و سبک زندگی...
عکس یک برگ چای سبز داخل لیوان شیشه ای که از داخل قوری روی آن چای سبز ریخته می شود - چای سبز برای لاغری
iranianclinic
لاغری
خواص و فواید لاغری با چای سبز
مصرف چای سبز می تواند به عنوان یکی از روش‌ های طبیعی و موثر در کاهش وزن و بهبود سلامت باشد. این نوشیدنی سالم و ارگانیک که ریشه در کشورهای شرق آسیا دارد،...
عکس گیاه کاسنی - عرق کاسنی برای لاغری
iranianclinic
لاغری
راهنمای مصرف عرق کاسنی برای لاغری
لاغری و کاهش وزن کار بسیار دشواری است و نیاز به زمان، انگیزه و فداکاری دارد. هیچ راه‌حل جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد، بنابراین نباید فریب برخی از تبلیغات...
دختر جوان با پوست مرطوب - آبرسانی پوست
iranianclinic
پوست
آبرسانی پوست عمیق با روش های ساده
پوست به عنوان یکی از عوامل بارز و مهم در زیبایی و سلامت انسان، نیازمند مراقبت و توجه ویژه است و یکی از بهترین روش های مراقبتی آبرسانی پوست است. هرچند که...

تا کنون 185 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .