صفحه اصلی > مقالات > ورزش و تناسب اندام > ورزش چربی بد را به چربی خوب تبدیل می کند ورزش چربی "بد" را به چربی "خوب" تبدیل می‌کند

 


 

 

محققان به یکی دیگر از فواید ورزش پی بردند. در تحقیقات و مطالعات اخیری که در مرکز دیابت شهر بوستون انجام شد، محققان دریافتند که ورزش چربی سفید (چربی بد) را به چربی قهوه‌ای "چربی خوب" تبدیل می‌کند.

محققان دریافتند که ورزش باعث می‌شود، چربی‌های "بد" به چربی‌های "خوب" تبدیل شوند.

نتایج این تحقیقات در جلسه انجمن دیابت آمریکا مطرح شد.

در بدن انسان‌ها دو نوع چربی وجود دارد. 1- چربی قهوه‌ای (چربی خوب) : این نوع چربی با کالری‌ها می‌سوزد تا گرمای مورد نیاز بدن را تامین کند. 2- چربی سفید (چربی بد) : این نوع چربی به دلیل دریافت کالری اضافه ذخیره می‌شود و منبع انرژی است.

کسانی که چربی قهوه‌ای بیشتری دارند لاغرتر هستند و هنگامی که هوا سرد است، بدنشان گرمتر می‌ماند، در حالی که کسانی که چربی سفید بیشتری دارند زندگی ساکن‌تری دارند.

در این مطالعات، محققان دریافتند که موش‌ها و انسان‌هایی که ورزش شدید انجام می‌دهند، بافت‌های چربی سفیدشان به چربی قهوه‌ای تبدیل می‌شود. موش‌ها در این آزمایش‌ها بر روی تردمیل به مدت 11 روز دویدند و انسان‌ها به مدت 12 هفته‌ ورزش دوچرخه انجام دادند. موش‌هایی که چربی قهوه‌ای‌شان افزایش یافت مقاومت قند بدن‌شان بالا رفت و حساسیت انسولین در آنها تا سه ماه افزایش یافت.

کریستین استنفورد، دکتر مرکز دیابت بوستون می‌گوید: مطالعات ما نشان دادند که ورزش تنها برای ماهیچه‌ها مفید نیست، بلکه بر روی چربی‌ها نیز تاثیر گذار است. این واضح است که وقتی بر روی چربی کار می‌شود، قهوه‌ای تر می‌شود و از نظر متابولیک فعال‌تر می‌شود.

مدیر این تحقیقات می‌گوید: ما می‌دانیم که ورزش برایمان مفید است، اما در تحقیقات اخیر نشان داده‌ایم که تغییرات در چربی‌ها نیز واکنشی است که بعد از ورزش ایجاد می‌شود و تاثیرات متابولیک خوبی دارد. چربی‌ قهوه‌ای ، چربی نیست که در میانه بدن است و چربی بد محسوب می‌شود و باعث دیابت و مقاومت انسولین می‌شود. چربی قهوه‌ای ، چربی است که زیر پوست است و تاثیرات متابولیک خوب و مهمی دارد.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه