جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش

اصلاح نواقص با جراحی زیبایی گوش

در کلینیک ایرانیان

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) یک نوع جراحـی زیبایی است که هدف آن تغییر سایز، شکل و مکان گوش هاست. برخی از افـراد به ایـن دلیل که از انـدازه یا شکل گوش خـود نـاراضی هستنـد و یا اینـکه گوش های آن ها نامتقارن است، عمل جـراحی گوش را انتـخاب می کنند.

به وسیـله این روش شـکل ظاهـری گـوش اصلاح شده و در نتیجـه تاثیــر قابـل توجـهی بر ظاهـر فرد و اعتماد به نفس او خواهد داشت.

ویژگی ها:

 • توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک
 • اصلاح فرم گوش های بسیار بزرگ
 • بازسازی و یا اصلاح مشکلات لاله گوش
 • رفع نقایص مادرزادی گوش
 • غیر قرینگی گوش ها

تماس با کلینیک ایرانیان

_

برای مشاوره رایگان و ۲۴ ساعته با شماره ۰۲۱-۷۵۹۰۰ تماس بگیرید.

جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان کلینیک ایرانیان، فرم زیر را تکمیل کنید، تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

  _

  سوالات متداول

  _
  مردم به خاطر گوش های بزرگ مرا مسخره می کنند، می توانید به من کمک کنید؟

  سالانه افراد بالغ زیادی به ما مراجعه می کنند و چنین شکایتی را مطرح می کنند. آنها از اینکه مدام با موهای بلندشان گوشهایشان را بپوشانند دیگر خسته شده اند.

  هیچ وقت برای اصلاح و ترمیم گوش های معروف به «خفاشی» دیر نیست. اتوپلاستی یک عمل بی خطر و سرپایی می باشد که ما را قادر به بازسازی یا تغییر شکل غضروف گوش می کند بطوری که در نهایت گوش ها بصورت قرینه و نزدیک به سر قرار می گیرند.

  من قبلا یکبار اتوپلاستی انجام دادم ولی از نتایجش راضی نیستم؟ میتوانم مجدد انجام دهم؟

  گرچه عوامل غیر قابل انتظاری نظیر خوب شدن زخم، یا نحوه انجام اقدامات و مراقبتهای پس از جراحی می توانند روی نتیجه نهایی تأثیر بگذارند، ولی یک نتیجه خوب روی دانش و مهارت و تجربه جراح استوار است.

  یک جراح پلاستیک صورت به شرطی اتوپلاستی را انجام می دهد که از بابت موارد زیر مطمئن باشد:

  • محاسبات دقیق زیربنایی درجه بزرگی و برآمدگی گوش
  • اندازه و حالت قرینگی گوشها
  • تناسب گوشها با صورت و سر
  • بلوغ و انعطاف پذیری غضروف
  • جایگاه استراتژیک بخیه های اتوپلاستی
  • نوع اصلاح بخیه
  • سلامت فیزیکی، سن و آمادگی بیمار

  جراحی که قصد انجام بازنگری اتوپلاستی را دارد باید بسیار با تجربه و ماهر باشد. چون علاوه بر اینکه بازنگری اتوپلاستی خیلی سخت تر از اتوپلاستی اولیه است. موقعیت آناتومیکی غضروف اولیه و موقعیت قسمت موردنظر در طی اتوپلاستی اولیه تغییر کرده است.

  بهترین سن برای انجام اتوپلاستی چه سنی است؟

  عوامل زیادی روی این قضیه تأثیر می گذارند. اول از همه، رشد گوش نزدیک به بلوغ، حدود ۶ـ ۵ سالگی است. بنابراین، این سنین برای انجام اتوپلاستی فوق العاده است.

  عامل بعدی تأثیر روانی ناشی از فشار همسالان است. که از سنین ۸ـ ۷ سالگی شروع می شود. لذا قبل از شروع این فشارها و به بلوغ رسیدن غضروف گوش بهترین زمان برای جراحی است. معمولا به اولیا توصیه می شود که وقتی کودک به سن ۶ـ ۵ سالگی می رسد با یک جراح مشورت کنند.

  آیا من بعد از عمل شکل واقعی خود را حفظ خواهم کرد؟

  حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتتان بیاید و لی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشوند، نباید زیاد تعجب کنید.

  من می خواهم کاملاً ظاهر گوش‌هایم تغییر کند، آیا با این عمل می شود اینکار را انجام داد؟

  این یک سئوال خیلی سخت است چون پاسخ دادن به آن برآورده کننده انتظارات واقع گرایانه فرد است. تنها یک جراح خوب و صادق می تواند در ملاقات با بیمار او را از توقعات واقع گرایانه یا غیر واقع گرایانه اش مطلع سازد. و این پاسخ در مورد افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

  آیا می توانم در حین عمل بیدار بمانم؟

  بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و دچار بی حسی موضعی می شوند. بیماران در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند.

  تزریق مسکن بصورت درون رگی و نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در هنگام شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند. تا ۷ روز بعد از عمل نباید بیماران رانندگی کنند (این مدت با توجه به نوع عمل بیشتر نیز می شود).

  این عمل چقدر درد دارد؟

  اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم.

  به تمام بیماران داروهای مسکن تجویز می شود. افرادیکه جراحی صورت انجام داده اند تا ۴۸ ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.

  جراحی چقدر طول می کشد؟

  مدت جراحی به عوامل مختلفی نظیر پیچیدگی گوش های هر فرد بستگی دارد. ترمیم اتوپلاستی کمی بیشتر طول می کشد چون به دقت بیشتری نیاز دارد.

  آیا بعد از عمل می توانم خودم رانندگی کنم؟

  خیر ـ به خاطر اثرات بی هوشی، بیماران قادر نخواهند بود بعد از عمل رانندگی کنند.

  چه وقت می توانم به کارم برگردم؟

  اکثر بیماران ۴ ـ ۳ روز بعد از عمل به سرکار یا مدرسه خود باز می گردند، اما معمولا یک هفته مرخصی توصیه می شود.

  پس از ۲ هفته هرگونه تورم با کوفتگی باقی مانده را می توان بوسیله آرایش کردن استتار کرد. بیماران حساس تر ۲ هفته سرکار
  نمی روند.

  بچه ها ۴ ـ ۳ روز به مدرسه نمی روند و بعد از آن می توانند بروند ولی باید تا ۳ هفته از کلاس های فیزیکی و ورزش پرهیز کنند.

  خوب شدن کوفتگی ها و تورم ها چقدر طول می کشد؟

  در پایان هفته اول، کوفتگی ها و تورم های بعد از عمل شروع به خوب شدن می کنند. ناپدید شدن کامل این علائم ۳ ـ ۲ هفته به طول می انجامد. شما می توانید کوفتگی ها را به خوبی با کمک لوازم آرایش ۱۰ ـ ۷ روز بعد از عمل بپوشانید.

  آیا می توانم بلافاصله بعد از عمل به منزل بروم؟

  اکثرا این عمل بصورت سرپایی انجام می شود، از آنجائیکه بعد از تسکین یافتن شما باید به خانه برگردید، باید یک فرد مورد اطمینان شما را به منزل برساند و شب را در کنار شما بماند و فردا دوباره برای بازکردن بانداژ شما را تا مطب همراهی نماید.

  از چه وقت می توانم فعالیت بدنی دشته باشم؟

  بعد از عمل تا ۳ هفته نباید فعالیت های آیروبیک انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.

  در صورت داشتن زخم های غیر طبیعی قبلی چه کار باید بکنم؟

  اگر شما گوش هایتان را قبلا سوراخ کرده اید، به خوبی می توانید نحوه خوب شدن زخم ها و جراحات ناشی از جراحی پلاستیک را درک نمائید. چون یکبار آنرا تجربه کرده اید. زخم های موجود در سایر نواحی بدن نمی توانند الگوی مناسبی برای درک نحوه خوب شدن زخم های جراحی پلاستیک باشند.

  در زمان مشاوره با پزشکتان حتما محل زخم های قبلی خود را به وی نشان دهید  (اثر زخم ها)  به این ترتیب پزشک می تواند آگاهی مناسبی از نحوه درمان زخم های جراحی به شما ارائه نماید.

  آیا پس از عمل روی پوستم جای بریدگی خواهم داشت؟

  این زخم ها به خوبی درمان می شوند و بیشتر بیماران و خانواده شان پس از چند هفته دیگر آنها را نمی بینند.

  برای آماده شدن برای جراحی چه کارهای دیگری باید انجام دهم؟

  پزشک معالج سابقه درمانی و سلامتی شما را بررسی می کند. از آنجائیکه مصرف تنباکو خوب شدن زخم ها را به تعویق می اندازد شما باید ۲ هفته قبل و ۲ هفته بعد از عمل از توتون و تنباکو مصرف نکنید.

  در مورد مصرف داروهایم قبل ازعمل چه کار باید بکنم؟

  در جلسه مشاوره قبل از عمل، پرستاران تمام داروهایی که شما مصرف می کنید را بررسی می کنند. اگر شما رقیق کننده خون مصرف می کنید باید تقریبا یک هفته مانده به عمل مصرف آنرا متوقف کنید. به شما لیستی از داروها و مکمل هایی که نباید قبل از عمل مصرف کنید داده می شود.

  من ویتامین و مکمل مصرف می کنم. آیا باید قبل از عمل مصرف آنها را متوقف کنم؟

  اکثر این مواد دارای عوارض جانبی هستند. برخی از آنها می توانند در حین عمل روی جریان خون تأثیر بگذارند از این دسته می توان به ویتامینE ، روغن ماهی و… اشاره کرد. به شما لیستی از داروها و مکمل هایی که نباید پیش از عمل مصرف نمائید، داده می شود.

  چرا نباید قبل و بعد از عمل چیزی بخورم یا بنوشم؟

  داروهای بی هوشی باعث ایجاد ناراحتی شکمی و روده ای می شوند. بهترین عمل برای اجتناب از ابتلا به این ناراحتی ها خودداری از خوردن و نوشیدن از نیمه شب قبل از جراحی به بعد می باشد. برای بیماران مبتلا به بیماری های خاص مثل دیابتی ها، پرستاران ما مراقبت های ویژه ای در نظر می گیرند.

  آیا قبل از جراحی باید نسخه مخصوصی از داروها را مصرف کنم؟

  اغلب بیماران قبل از عمل به نسخه خاصی نیاز ندارند. اگر ناراحتی یا بیماری خاصی دارید حتما به ما بگوئید. همچنین قبل از عمل باید ویتامین C مصرف کنید همچنین از نیمه شب قبل از جراحی نباید چیزی بخورید.

  برای چک کردن من قبل از جراحی چه کارهایی انجام می شود؟

  پرستار ما شما را برای جراحی آماده می کنند. اگر چیزی می خواهید حتما به آنها بگویید. مطمئن باشید که تا قبل از عمل هر سئوالی دارید می توانید از جراحتان بپرسید.

  آیا در حین فعالیت های روزمره باید اقدام خاصی انجام دهم؟

  هنگام خواب زیر سرتان ۳ـ ۲ بالش بگذارید. تورم صورت و بی خوابی بعد از عمل عادی است و به مرور خوب می شوند. از خم شدن، بلند کردن وسایل سنگین و… خودداری کنید. از بغل کردن بچه ها خودداری کنید.

  چه زمانی من طبیعی به نظر خواهم رسید؟

  شما در عرض ۳ ـ ۲ هفته خوب می شوید. بعد از ۶ هفته فوق العاده به نظر می رسید و بعد از ۶ ماه از آنچه که انتظارش را داشتید بهتر به نظر می رسید. شما کماکان تورم را خواهید داشت و نتیجه نهایی مورد نظر شما در عرض یکسال به دست می آید.

  چقدر طول می کشد تا خوب شوم؟

  رسیدن به نتایج نهایی موردنظر حدود یکسال طول می کشد. با این وجود پس از ۳ ماه اغلب بیماران به حدود ۹۰% از آنچه که انتظار داشتند می رسند.