راهنمای جامع مراقبت های بعد از فیلر بینی

تصویر نیمه صورت است که مربوط به یک خانم است که چشماهایش بسته است و دست های دکتر که دستکش لاتکس آبی پوشیده و سرنگ فیلر ی که نزدیک بینی و در حال تزریق فیلر بینی است- مراقبت های بعد از فیلر بینی

آنچه در ادامه می‌خوانید

مراقبت‌ های بعد از فیلر بینی از جمله عواملی هستند که تاثیر چشمگیری در نتیجه نهایی دارند. در این مقاله، به بررسی نکات مهمی که باید پس از تزریق فیلر بینی رعایت کنید، می ‌پردازیم. این روزها، بسیاری از افراد به جای انجام جراحی ‌های پیچیده و پرهزینه، به تزریق فیلر بینی روی آورده‌ اند. فیلر بینی برای اصلاح فرم، کاهش چین و چروک ‌ها و جوان‌ سازی نیز کاربرد دارد. اگر شما نیز اخیراً تزریق فیلر بینی انجام داده ‌اید، حتماً باید به مراقبت ‌های پس از آن توجه ویژه ‌ای داشته باشید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

مراقبت های بعد از تزریق فیلر بینی

مراقبت های بعد از تزریق فیلر بینی نقش بسیار مهمی در دستیابی به نتایج مطلوب و حفظ زیبایی دارند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

 • استفاده از کمپرس سرد: به مدت سه روز پس از تزریق فیلر، از کمپرس سرد استفاده کنید. این کار به کاهش تورم، جلوگیری از جا به جایی ژل و خونریزی کمک می ‌کند. توجه داشته باشید که کمپرس باید حتما سرد باشد؛ زیرا استفاده از کمپرس ولرم یا گرم می ‌تواند تاثیرات منفی بر جای بگذارد.
 • اجتناب از ماساژ بینی: در روزهای اولیه پس از تزریق، از دست زدن و ماساژ دادن بینی خودداری کنید. این کار می ‌تواند باعث جا به جایی فیلر و تغییر فرم ایجاد شده شود.
 • عدم استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی به مدت ۲۴ ساعت: تا ۲۴ ساعت پس از تزریق از محصولات آرایشی استفاده نکنید؛ زیرا، جای سوزن هنوز باز است و استفاده از این محصولات ممکن است باعث عفونت یا آلرژی شود.
 • پرهیز از شستشو ناحیه تزریق: در روز اول پس از تزریق، از شستشوی صورت خودداری کنید تا از ورود آب به زیر پوست و جا به جایی فیلر جلوگیری شود.
 • عدم مصرف الکل و دخانیات تا یک هفته: برای اطمینان بیشتر، از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات تا یک هفته پس از تزریق خودداری کنید.
 • استفاده از دو بالش هنگام خواب: برای جلوگیری از حرکت و جا به جایی فیلر، به صورت طاق ‌باز بخوابید و بهتر است از دو بالش استفاده کنید.
 • اجتناب از استحمام بعد از تزریق: تا ۲۴ ساعت پس از تزریق از حمام کردن خودداری کنید. پس از پایان این مدت، از آب سرد یا ولرم برای حمام استفاده کنید؛ زیرا دوش آب گرم تا ۷۲ ساعت ممکن است باعث پخش شدن فیلر شود.
 • پرهیز از فعالیت ‌های سنگین: تا ۲۴ ساعت پس از تزریق از ورزش کردن و انجام فعالیت‌ های سنگین خودداری کنید.

بعد از فیلر بینی تا چند روز ورم دارد؟

این سؤال که بعد از فیلر بینی تا چند روز ورم دارد ممکن است برای افرادی که قصد تزریق فیلر بینی را دارند، پیش بیاید. در پاسخ باید بگوییم ورم اولیه پس از تزریق فیلر گونه ممکن است بیش از دو روز طول بکشد. برخی افراد هم ممکن است تا یک هفته نیز با این ورم دست و پنجه نرم کنند. در این مدت، ممکن است ناحیه تزریق تا حدی نامتقارن به نظر برسد، اما این ورم به مرور زمان کاهش می ‌یابد و نهایتاً پس از چهار هفته به طور کامل از بین می‌ رود.

تصویر مربوط به یک آقای جوان است که ریش و سبیل دارد و در حال تزریق فیلز یا زل به بینی است.

نکات مراقبتی قبل از فیلر بینی چیست؟

نکات مراقبتی قبل از فیلر بینی چیست؟ و شامل چه مواردی می شود؟ قبل از انجام تزریق فیلر بینی، توصیه می شود یکسری نکات را مدنظر قرار دهید تا هم نتیجه خوبی بگیرید و هم از عوارض و خطرات احتمالی جلوگیری کنید. این مراقبت ها شامل:

 1. قطع داروهای خاص: 
  حداقل ۱۰ روز قبل از تزریق، مصرف داروهای ضد التهابی، ویتامین E، آسپرین، روغن ماهی و هر نوع دارویی که ممکن است باعث افزایش خونریزی شود، را قطع کنید. در صورت مصرف داروی خاص، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
 2. قطع مصرف نوشیدنی ‌های الکلی و دخانیات: 
  از ۲۴ ساعت قبل از تزریق، مصرف نوشیدنی‌ های الکلی و استعمال دخانیات را متوقف کنید. این اقدامات می ‌توانند بهبود فرآیند تزریق و کاهش عوارض پس از آن را تسریع بخشند.
 3. عدم استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی: 
  در روز تزریق، هیچ ‌گونه ماده آرایشی و بهداشتی را بر روی صورت استفاده نکنید. این اقدام باعث می ‌شود که ناحیه تزریق بهتر واکنش نشان دهد و پزشک قادر به ارزیابی دقیق ‌تر نتایج باشد.

آیا بعد از فیلر بینی باید چسب زد؟

اما می خواهیم بدانیم آیا بعد از فیلر بینی باید چسب زد؟ و این کار جزء مراقبت های بعد از فیلر بینی محسوب می شود؟ در برخی موارد، پزشک ممکن است توصیه کند که پس از تزریق فیلر، روی بینی چسب زده شود. این اقدام برای کمک به تثبیت فرم بینی و جلوگیری از جا به جایی فیلر انجام می گیرد. پس از گذشت سه روز از تزریق، می ‌توانید چسب را به آرامی بردارید و پس از سه ساعت دوباره چسب بزنید. این فرآیند باید به مدت دو تا سه هفته ادامه یابد تا بهترین نتایج حاصل شود. درواقع چسب زدن به بینی کمک می‌ کند تا فرم دهی به درستی انجام شده و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

دوره نقاهت تزریق ژل بینی چقدر است؟

بعد از تزریق فیلر بینی، سوالی که پیش می آید این است که دوره نقاهت تزریق ژل بینی چقدر است؟ اکثر افراد به ‌طور معمول حداکثر تا دو هفته قرمزی و کبودی را تجربه می ‌کنند. دوره نقاهت پس از تزریق و مراقبت ‌های بعد از فیلر بینی به طور معمول ۱ تا ۲ هفته طول می‌ کشد. در این دوره، توصیه می ‌شود که به مراقبت ‌های لازم پس از تزریق فیلر بینی اهمیت دهید تا بهترین نتیجه و کاهش مشکلات ممکن رسیده باشید.

موارد منع تزریق فیلر بینی چیست؟

موارد منع تزریق فیلر بینی چیست؟ و انجام آن ها چه کمکی خواهد کرد؟ مواردی که ممکن است از تزریق فیلر بینی منع کنند عبارتند از:

 • حساسیت شدید به مواد فیلر: اگر شما یا پزشک شما اطلاعاتی در مورد حساسیت شدید به مواد مورد استفاده در فیلر نداشته باشید، تزریق فیلر برای شما مناسب نیست.
 • عفونت فعلی یا التهاب در ناحیه تزریق: اگر در ناحیه مورد نظر عفونت یا التهاب وجود داشته باشد، بهتر است تزریق فیلر به تعویق افتاده یا انجام نشود تا از تشدید عفونت جلوگیری شود.
 • درمان ‌های خاص در ناحیه تزریق: اگر در ناحیه مورد نظر اخیراً درمان ‌های خاصی انجام داده‌اید مانند لیزر یا دیگر درمان ها، توصیه می شود تزریق فیلر خود را به تعویق انداخته یا صرف نظر کنید تا تداخلی از نظر درمانی ایجاد نشود.
 • مشکلات پزشکی خاص: مشکلات پزشکی مانند بیماری‌ های خونی یا مشکلات ایمنی که ممکن است خطرات اضافی را برای شما به همراه داشته باشند.
 • بارداری و شیردهی: در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از تزریق فیلر خودداری کنید، زیرا اثرات این فرآیند بر روی جنین یا کودک تاکنون نامعلوم است و ممکن است خطراتی داشته باشد. البته بررسی و درنظر گرفتن سابقه پزشکی مادر نیز اهمیت دارد و نباید از آن غافل شد.سابقه عوارض جدی از تزریق فیلر: 

اگر قبلاً عوارض جدی ناشی از تزریق فیلر مانند التهاب شدید یا ناراحتی خاصی را تجربه کرده‌ اید، پزشک ممکن است تزریق فیلر را برای شما منع کند.

همچنین، همیشه بهتر است با پزشک خود در مورد وضعیت شخصی، مراقبت های بعد از فیلر بینی و مواردی که ممکن است از تزریق فیلر منع کنند، مشورت کنید. او بهترین شخص است که می ‌تواند شرایط و خطرات مربوط به تزریق فیلر را برای شما ارزیابی کند.

تا کنون 33 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

بله، چون تزریق ژل به بینی تنها به اصلاح فرم بینی، یعنی صاف تر و خوش فرم تر شدن بینی کمک می کند و هیچ گونه تاثیری در اندازه بینی ندارد.

بله،البته حتما باید با نظر پزشک باشد اما معمولا دوسال بعد از عمل بینی می توان اصلاحاتی بر روی بینی انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .