پاسخ به همه سوالات بوتاکس و انواع مختلف آن

بوتاکس نوعی سم تغییر یافته بوتولینوم است که برای فلج کردن عضلات ایجادکننده چین و چروک داینامیک در صورت استفاده می‌شود. بعد از تزریق بوتاکس، علاوه بر کاهش چروک‌های مناطق مختلف صورت، عادت اخم کردن و بالا بردن غیر ارادی پیشانی و افزایش انقباضات عضلات دور چشم حین خندیدن نیز کم می‌شود.

چند نوع بوتاکس در بازار مورد تایید وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی هستند از جمله:

بوتاکس (آمریکایی)

دیسپورت (انگلیسی)

نورونوکس(کره ای)

مصپورت (ایرانی)

زئومین(آلمانی)

 

بوتاکس در چه نواحی کاربرد دارد؟

۱: کاربردهای درمانی مانند:

درمان سر دردهای میگرنی

درمان تعریق زیاد ( در نواحی زیر بغل، کف دست، کف پا )

بی اختیاری ادرار

بهبود عضلات آسیب دیده صورت مثل آسیب ناشی از فلج بل

 

۲:کاربردهای زیبایی مانند:

درمان خطوط و چروک های پیشانی

درمان خطوط پنجه کلاغی کنار چشم‌ها

بهبود خط اخم

بهبود خط لبخند

کاهش خطوط گردن

درمان غیر‌قرینگی صورت

نواحی شایع‌تر تزریق بوتاکس شامل:

  1. خطوط افقی پیشانی

۲. خطوط پنجه کلاغی

۳. خطوط بین دو ابرو

پاسخ به همه سوالات بوتاکس و انواع مختلف آن

موارد منع مصرف و محدودیت ها

 

در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد، تهوع خفیف یا علائم سرما‌خوردگی ایجاد می‌شود که معمولا ظرف ۳_۲ روز بهبود می‌یابد.

عارضه جدی‌تری که گاهی در اثر تزریق بوتاکس اتفاق می‌افتد افتادگی پلک است. خوشبختانه این عارضه نسبتا نادر است و در کمتر از ۳% اتفاق می‌افتد. افتادگی پلک معمولا یک هفته پس از تزریق بروز می‌کند و پس از ۳_۲ ماه به تدریج بهبود می‌یابد. خوشبختانه تمام عوارض بوتاکس گذرا هستند و حداکثر ظرف مدت ۶ ماه خود به خود برطرف می‌شوند. از عوارض بوتاکس می توان به افتادگی پلک و ابرو، دوبینی، افتادگی گوشه لب بالا یا پایین، سردرد و اختلال بلع اشاره کرد که این عوارض به نوع مهارت پزشک نیز بستگی دارد . اگر پزشک متخصص و حرفه‌ای این کار را انجام بدهد عوارض بوتاکس به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند.

از بین بردن عرق زیر بغل با بوتاکس

 

گر چه هیچ عارضه خاصی در اثر عوارض مصرف بوتاکس در دوران بارداری و شیر دهی گزارش نشده است، اما توصیه می‌شود که خانم ها در دوران بارداری و شیردهی از تزریق بوتاکس اجتناب کنند.

در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید یا داروی خاصی استفاده می‌کنید حتما پیش از تزریق بوتاکس پزشک خود را در جریان قرار دهید. تزریق بوتاکس در افرادی که دچار بیماری‌های عصبی عضلانی هستند می تواند باعث ضعف عضلانی شدید شود. به علاوه مصرف برخی از داروها ( مثل آنتی‌بیوتیک‌های خانواده جنتامایسین) ممکن است اثر بوتاکس را تشدید کند.

آیا بوتاکس دارای تاییدیه FDA است؟

بله، بوتاکس مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا (FDA)  می‌باشد.

 

توصیه‌های قبل از انجام تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس به صورت سرپایی و در مطب انجام می‌شود. استفاده از داروهای بی‌حسی قبل از بوتاکس بر اساس میزان تحمل مراجعه‌کننده و نظر پزشک انجام می‌شود. قبل از تزریق بوتاکس اقدام خاصی نیاز نیست صورت گیرد اما بهتر است از یک هفته قبل مصرف سیگار، الکل و موادی که خونریزی را افزایش می‌دهند مثل بروفن، آسپرین، ویتامین E و مواد طبیعی مثل سیر و جنسینگ قطع شود. در روز درمان نیز صورت پاکیزه و بدون آرایش باشد.

 

هشدار: در آرایشگاه بوتاکس نکنید

حتما برای تزریق بوتاکس به مراکز تخصصی مراجعه کنید و تحت نظر پزشک متخصص این کا را انجام دهید. زیرا در غیر این صورت عواقب جبران‌ناپذیری از جمله افتادگی پلک، واکنش های حاد آلرژیک، عدم‌تقارن و دوبینی و…را به همراه خواهد داشت.

آنچه پس از تزریق بوتاکس انتظار می‌رود

 

 

 

بلافاصله پس از تزریق ممکن است اثر ظاهری مانند التهاب یا ورم در محل های تزریق ایجاد شود که با گذاشتن پک یخ طی یک ساعت از بین می‌روند. چنانچه با وجود قرار دادن پک یخ در محل تزریق ،بیمار همچنان احساس ناراحتی کرد، استفاده از پمادهای بی‌حس‌کننده موضعی ۳۰ دقیقه قبل از تزریق توصیه می‌شود.

جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس

پس از تزریق هیچ دوره نقاهتی وجود ندارد و هیچ نیازی به تغییر در نحوه مراقبت پوستی بیمار نمی‌باشد. فقط لازم است طی ۴ ساعت اول از انجام حرکات ارادی صورت مانند بالا انداختن ابرو یا اخم کردن ارادی پرهیز کنید تا مانع از گسترش دارو و سرایت آن به عضلات مجاور شود.

معمولا ۲ الی ۱۴ روز پس از تزریق بوتاکس اثر شیمیایی دارو نمایان می‌شود. البته ممکن است این بازه زمانی تا ۱۵ روز به طول انجامد. بنابراین تا پایان این زمان ،ترمیم مجدد به عنوان ترمیم بوتاکس توصیه نمی‌شود.
برخی پزشکان عقیده دارند که بیمار تا ۴ ساعت بعد از تزریق از خوابیدن خودداری کنند و سر نیز به پایین و بالا خم نشود. ویزیت مجدد طی دو هفته بعد از تزریق انجام می‌گیرد. در این مرحله در صورت نیاز و تشخیص پزشک اقدام به ترمیم خواهد شد.

.افرادی که چین های عمیق دارند و پس از چند هفته اثراتی از بهبودی مشاهده نکردند می‌توانند اقدام به تزریق فیلر کنند تا نتیجه‌ی سریعتری مشاهده کنند.

بوتاکس طبیعت موقتی دارد و اثرات آن دائمی نمی‌باشد. ادامه درمان بوتاکس هر ۳ الی ۴ ماه یک بار در یک دوره یک ساله (سه مرتبه در سال) باعث کاهش حرکت عضلات شده و تاثیر قابل توجه و ماندگاری در بیماران با چین‌های عمیق می‌گذارد. در اغلب بیماران خواص کلینیکی دارو تا ۴ ماه و در برخی دیگر بین ۵ تا ۶ ماه باقی می‌ماند.

 

 

معجزه بوتاکس

 

 

سوالات متداول

۱. آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تزریق بوتاکس درد خفیفی دارد. درد ناشی از تزریق بوتاکس گذرا و موقت است. حتی پزشک قبل از تزریق در صورت حساس بودن شما به درد از کرم‌های بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد.

۲. بوتاکس را در چه نواحی می توان تزریق نمود؟

از تزریق بوتاکس در پیشانی، خط اخم و کنار چشم می‌توان استفاده نمود.

نقش بوتاکس در رفع سردرد‌های میگرنی چیست؟

تزریق بوتاکس در زیز بغل، کف دست و پا و نواحی که دچار تعریق زیاد هستند می‌تواند این مشکل را بهبود ببخشد.

۳. تزریق بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است؟

در بیماران با سابقه حساسیت به بوتاکس یا سابقه بیماری‌های عصبی تزریق بوتاکس ممنوع است. همچنین برای خانم‌های باردار یا در حال شیردهی استفاده از این ماده تایید نشده است. در صورتی که در محل تزریق جوش چرکی وجود داشته باشد یا دیگر بیماری های پوستی مشاهده گردد، تزریق بوتاکس تا درمان کامل آن ناراحتی پوستی به تاخیر می‌افتد.

۴. آیا تورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس رخ می‌دهد؟
کبودی و تورم در محل تزریق بوتاکس شایع نیست و فقط در بعضی افراد رخ می‌دهد. مویرگ هایی که در زیر پوست پراکنده اند ممکن است دچار پارگی شوند که در این صورت کبودی جزئی حاصل می‌شود و طی دو تا سه روز برطرف خواهد شد.

۵. ماساژ ناحیه تحت درمان به بهبودی آن کمک می کند؟
خیر، پس از تزریق بوتاکس از ماساژ دادن و هرگونه فشار به پوست خودداری نمایید زیرا ممکن است بوتاکس حرکت کند و روی ماهیچه‌های اطراف اثر بگذارد.

۶. بعد از تزریق بوتاکس چه مواردی باید رعایت شود؟
بعد از تزریق بوتاکس از دستکاری کردن محل تزریق خودداری نمایید و به هیچ عنوان ناحیه تزریق را فشار ندهید.

در هنگام استراحت زیر سر باید بلند باشد. می توانید از چند بالش استفاده نمایید تا سر در هنگام خوابیدن بالاتر از بدن قرار گیرد. بعد از تزریق بوتاکس نباید تا ۴ ساعت سر خود را به سمت بالا یا پایین خم کنید. از حرکات بی دلیل سر خودداری نمایید.

۷. تزریق بوتاکس هر چند مدت یک بار باید انجام شود؟
این مدت در افراد مختلف متفاوت بوده و تحت تاثیر عواملی چون بدن بیمار، برند بوتاکس و تجزیه دارو کنترل می‌شود. اثر بوتاکس به تدریج کاهش پیدا می‌کند زیرا دارو جذب می‌شود و اثر آن از بین می‌رود. متوسط زمان تکرار تزریق حدود سه تا چهار ماه خواهد بود.

تفاوت بوتاکس و جالوبوتاکس در چیست؟

۸. آیا بوتاکس بعد از دفعات زیاد تزریق اثر خود را از دست خواهد داد؟
خیر، اثر بوتاکس از بین نمی‌رود ولی سیستم ایمنی بعضی از افراد در مقابل آن آنتی بادی ایجاد می کند که باعث می شود بوتاکس تاثیر اولیه را نداشته باشد.

۹. آیا ممکن است تزریق بوتاکس بر روی بیماری فشارخون نیز اثر بگذارد؟
خیر، اما قبل از انجام بوتاکس این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

۱۰. آیا می توان به وسیله بعضی مکمل ها تاثیر بوتاکس را طولانی کرد؟
خیر، در مجموع می‌توان گفت سبک زندگی افراد در مدت زمان اثر بوتاکس تاثیر‌گذار است.

۱۱. آیا تزریق بوتاکس سن خاصی را شامل می‌شود؟
خیر، بوتاکس سن خاصی را شامل نمی‌شود. در واقع استفاده از این ماده در سنین پایین تر نقش بازدارنده در ظهور خطوط صورت نیز حواهد‌داشت. هم چنین سازمان غذا و دارو تزریق بوتاکس بین سنین ۱۸ تا ۶۵ سال را بدون مشکل دانسته‌است.

۱۲. آیا بوتاکس را می توان در لب و ابروها تزریق کرد؟
• بوتاکس لب به صلاح بیمار نیست و توصیه نمی‌شود.
• بوتاکس ابرو اگر توسط پزشک مجرب انجام شود مانعی ندارد. تزریق اطراف چشم به دقت بالایی نیاز دارد و اگر اشتباهی در تزریق رخ دهد امکان افتادگی پلک وجود دارد.

۱۳. آیا سر درد بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است؟
بله کاملا طبیعی و شایع است . بسیاری افراد در ناحیه پیشانی خود احساس درد خواهند داشت اما اگر بعد از یک هفته برطرف نشد حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

۱۴. عوارض بوتاکس چیست؟
باید توجه داشت عوارض هیچ دارویی حتی بوتاکس صفرنیست اما این دارو مورد قبول سازمان بهداشت و غذای آمریکا است و عوارض عمده‌ای از آن گزارش نشده است و عوارض کوتاه و گذرا هستند.

۱۵. آیا تزریق بوتاکس زمان‌بر است؟
خیر، بیش از ۱۰ دقیقه به طول نمی‌انجامد.

۱۶. آیا بوتاکس هر نوع چین و چروکی را از بین می‌برد؟
مسلما این طور نیست. تزریق بوتاکس به تمام نواحی صورت ممکن نیست زیرا فرم غیر طبیعی حاصل می‌شود. برای بعضی از چروک های عمیق باید از فیلر و ژل‌های تزریقی نیز برای بیمار استفاده شود تا تاثیر بهتری حاصل شود.

آشنایی کامل با دیگر کاربردهای بوتاکس

۱۷. آیا استفاده طولانی مدت از بوتاکس باعث فلج دائم عضله و قطع آن سبب افتادگی ماهیچه می‌شود؟
عضله به هیچ وجه به طور دائم فلج نمی‌شود ولی بعد از استفاده مکرر بوتاکس ممکن است مقاومت آن بیشتر شود و تاثیر تزریق را کاهش دهد. احساس افتادگی ماهیچه از این رو است که فرد برای مدتی حرکت عمده در محل تزریق ندارد و احساس سنگینی و کشیدگی پوست می‌کند. با از بین رفتن اثر تزریق بوتاکس احساس می‌کند عضله افتاده شده است که با گرفتن عکس هایی متوجه خواهد شد که اینطور نیست.

۱۸. به پزشک نامناسبی مراجعه کردم و از تزریق بوتاکس خود راضی نیستم. آیا راهی برای از بین بردن اثرات آن وجود دارد؟
خیر، شما فقط می توانید تا مدت از بین رفتن تاثیر آن صبر کنید.

۱۹. آیا بوتاکس پوست را روشن می کند؟
خیر، بوتاکس هیچ گونه تاثیری بر رنگدانه‌های پوستی ندارد.

 

 

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره دقیق‌تر پوستی با کارشناسان کلینیک ایرانیان با شماره تماس ۰۲۱.۷۵۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

سوال یا نظرات را با ما در میان بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *