آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

عکس چهره زن که درد دارد - درد لیزر موهای زائد

آنچه در ادامه می‌خوانید

لیزر یک روش دائمی برای از بین بردن موهای زائد بدن است اما خیلی از افراد و مراجعه کنندگان از درد لیزر موهای زائد می ترسند. به طور کلی، این روش بسیار ایمن و کم درد است که توسط یک متخصص مجرب انجام شود. در اکثر کلینیک های لیزر موجود در کشور، از فناوری لیزر موهای زائد درجه ۱ پزشکی استفاده می کنند؛ در نتیجه بیماران درد کمی را احساس خواهند کرد. به عنوان مثال اکثر کلینیک های موجود در کشور از دستگاه Candela استفاده می کنند که دارای یک سیستم خنک کننده پیشرفته است و احساس گرما را کاهش می دهد. در نتیجه بیمار احساس درد کمتری دارد و به آرامش می رسد. بهتر است بدانید که بسته به نوع دستگاه لیزر، بیمار ممکن است شدت درد متفاوتی را تجربه کند اما به هر حال، این درد از درد اپیلاسیون بسیار کمتر است. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی عوامل تاثیرگذار بر روی درد لیزر موهای زائد بپردازیم و ببینیم که چگونه می توان این درد را کاهش داد. 

 علت درد لیزر موهای زائد چیست؟

زمانی که از لیزر برای از بین بردن مو های زائد، استفاده می شود، انرژی گرمایی بسیار بالای تولید خواهد شد که توسط دستگاه به پوست بیمار برخورد می کند. در پی آن، عصب هایی که در زیر پوست وجود دارند را تحریک خواهد کرد و به همین خاطر احساس درد در محل تحت درمان زیاد می شود. اما عواملی که رعایت و توجه نکردن به آن ها باعث درد لیزر موهای زائد می شود، به شرح زیر هستند.

 • رنگ پوست بیمار
 • آستانه تحمل درد بیمار
 • مناطق متفاوت پوست
 • فناوری و تکنولوژی ساخت دستگاه لیزر
 • جنسیت
 • مقاومت پوست
 • کمک گرفتن و استفاده از راه های کاهش درد
 • رعایت کردن دستورالعمل های پیش از لیزر
 • طول موج مورد استفاده برای پرتو لیزر

اپراتور لیزر در حال لیزر موهای زیر بغل زن

توجه داشته باشید که میزان درد در مناطق مختلف بدن با یکدیگر متفاوت می باشد و هر چقدر که پوست بیمار ضخیم تر باشد، مسلما میزان درد وی کمتر خواهد بود. برای مثال درد لیزر موهای زائد پشت لب بسیار بیشتر از چانه یا زیر چانه و حتی گونه‏ ها است. همچنین درد زیر بغل کمی بیشتر از مناطقی مثل ساق دست یا بازو ها خواهد بود. حتی درد لیزر بیکینی یا ساق پاها هم بیشتر از ران می باشد. درد لیزر مو های زائد کمر به خاطر استخوانی بودن این ناحیه، بیشتر از شکم می باشد 

یکی دیگر از عواملی که اگر به آن توجه نشود، باعث درد شدیدی در بیماران خواهد شد، نوع دستگاه های لیزر هستند. به طور کلی، دستگاه های لیزر مختلفی تولید شده اند و هر کدام از آن ها متناسب با رنگ پوست و صلاحدید پزشک برای بیمار در نظر گرفته می شوند. توجه داشته باشید که هر دستگاهی که دارای سیستم خنک کننده باشد، احتمال سوختگی شما و دردتان را کم تر خواهد کرد. بهترین دستگاه های لیزر موجود در ایران و جهان به شرح زیر هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم تا ببینید کدام گزینه برای شما مناسب تر است تا درد کمتری بکشید. 

 1. الکساندریت
  دستگاه الکساندریت مناسب پوست های روشن می باشد و بیماران را سریع تر به نتایج دلخواه خود می رساند. عالی ترین دستگاه لیزر الکساندرایت موجود، مدل کندلا است که سیستم خنک کننده دارد و می توان قطر تابش آن را تغییر داد؛ در نتیجه بیماران درد زیادی را احساس نخواهند کرد.
 2. دستگاه لیزر دایود
  دستگاه لیزر دایود، دارای طول موجی به اندازه ۸۱۰ نانومتری است و برای پوست تیره مناسب تر خواهد بود. بهترین دستگاه دیود، وکتوز می باشد که با وجود برخورداری از سیستم خنک کننده به همراه سیستم خوانش ملانین خود، برای بیمارانی که آستانه درد پایینی دارند، مناسب نخواهد بود.
 3. دستگاه لیزر ان دی یاگ
  دستگاه ان دی یاگ، به خاطر طول موج بلندتری که دارد، برای بیمارانی با پوست تیره تر، گزینه مناسبی تری است تا با درد نسبتا کمتری مواجه بشوند. به خاطر ملانین های پوست های تیره، دستگاه ان دی یاگ با درد نسبتا کمتر و عملکرد ضعیف تر برای آسیب نرسیدن به این نوع پوست مناسب تر است. 

آیا درد لیزر ارتباطی به رنگ پوست دارد؟

همانطور که در تیتر قبلی گفتیم رنگ پوست بیمار در انتخاب کردن دستگاه مناسب برای آن ها و همچنین کاهش درد نقش مهمی دارد. برای انتخاب کردن صحیح دستگاه لیزر متناسب با نوع پوست و سپس به حداقل رسیدن درد لیزر مو باید به رنگ و مدل پوست توجه کرد.

پوست تایپ یکافرادی که جزو این دسته هستند، رنگ پوستی بسیار سفید و موهایی بور یا قرمز با رنگ چشم روشن خواهند داشت که در مقابل نور آفتاب به سختی دچار برنزه شدن می شوند. احتمال سوختگی و درد با دستگاه لیزر در این افراد به خاطر داشتن درصد کم از ملانین اندک می باشد.
پوست تایپ دوبیمارانی که این نوع رنگ پوست را دارند، ویژگی هایی همانند مورد قبلی خواهند داشت؛ در نتیجه درد زیادی در زمان لیزر مو های زائد خود احساس نمی کنند.
پوست تایپ ۳رنگ پوست بیمارانی با این تایپ، روشن یا گندمی می باشد که موهایی تیره یا قهوه‌ ای رنگ دارند؛ در نتیجه کمتر دچار سوختگی یا درد می‌ شوند.
پوست تایپ ۴در این تایپ، رنگ پوست بیمار سبزه و مو هایش تیره با چشم هایی قهوه ای رنگ یا مشکی خواهند بود. این افراد دچار سوختگی و کمی درد در زمان لیزر خود می شوند.
پوست تایپ ۵بیمارانی که در این دسته قرار می گیرند، رنگ پوستی تیره ای قهوه ای با مو بسیار تیره و همچنین ضخیم دارند. لیزر برای این دسته از بیماران بسیار دردناک می باشد.
پوست تایپ ۶پوست بیمارانی که در این دسته قرار می گیرند، کاملا تیره می باشد. این اشخاص به هیچ عنوان با هر دستگاهی از لیزری نمی‌ توانند که مو های زائدشان را حذف کرده و از بین ببرند.

راه های کاهش درد لیزر موهای زائد

برای آن که بتوانید درد لیزر موهای زائد خود را کاهش دهید، باید در مورد راه های کاهش این درد اطلاعات کافی داشته باشید. راه های کاهش درد لیزر موهای زائد عبارتند از:

 1. شب قبل لیزر، خواب کافی داشته باشید. 
  سعی کنید شب پیش از درمان زود و به مدت 8 ساعت کامل بخوابید. کمبود خواب می تواند بر روی خلق و خو و سیستم تنظیم کننده بدن شما، از جمله گیرنده های درد تاثیر بگذارد. خواب خوب شبانه قبل از انجام لیزر بسیار توصیه می شود؛ در نتیجه اگر تحت استرس هستید که باعث بیدار ماندن شما در شب می شود، بهتر است درمان خود را لغو یا به تعویق بیندازید.
 2. از لیزر موهای زائد خود بلافاصله قبل یا در حین قاعدگی خودداری کنید. 
  تغییرات در سطح هورمون در زمان قاعدگی می تواند بر تحمل درد شما تأثیر بگذارد؛ در نتیجه سعی کنید برای زمانی که پریود هستید، لیزر نکنید و تا چند هفته بعد از اتمام قاعدگی صبر نمایید.
 3. مصرف آب خود را افزایش دهید.
  سعی کنید که در روز درمان آب زیادی بنوشید. اگر برای صبح زود برنامه ریزی کرده اید، قبل از خواب و زمانی که از خواب بیدار می شوید حتما آب بخورید. هیدراته ماندن در زمان لیزر موهای زائد همیشه مهم است و تحقیقات اخیر نشان داده است که کم آبی بدن می تواند بدن را نسبت به درد حساس تر کند. 
 4. از خوردن کافئین بپرهیزید.
  اگر چه ممکن است حذف قهوه صبح در روز سخت باشد، ولی گفته می شود که کافئین حساسیت درد را افزایش می دهد؛ در نتیجه باید از مصرف آن اجتناب کنید. اگر چای یا سایر نوشیدنی های کافئین دار می نوشید، از آن ها نیز اجتناب کنید.
 5. منطقه ای که می خواهید لیزر کنید را بتراشید.
  برای رسیدن به بهترین نتیجه و کمترین درد، یک شب پیش (یا حتی دو شب قبل) از لیزر، ناحیه مورد نظر خود را شیو کنید. با این کار درد کمتری را احساس می کنید. 

میزان درد لیزر موهای زائد 

به طور کلی، عوامل زیادی بر روی میزان درد لیزر موهای زائد اثر دارد. از جمله این موارد می توانیم به پوست ناحیه هدف اشاره کنیم. همچنین جنسیت، عاملی دیگری است که بر روی میزان درد پس از لیزر اثر می گذارد. به عنوان مثال، خانم ها به خاطر آن که پوست ظریفی دارند درد بیشتری نسبت به آقایان احساس می کنند. 

میزان درد لیزر صورت 

ضخامت پوست صورت در نقاط مختلف متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال پشت لب ها به خاطر نازک بودن پوستش دردناک‏ تر از سایر مناطق صورت می‏ باشد. ولی درد لیزر موهای زائد صورت 5 دقیقه هم طول نخواهد کشید. نواحی دیگری همچون چانه، زیر چانه یا گونه‏ ها هم به خاطر ضخیم بودن پوستشان درد قابل تحمل ‏تری دارند. 

میزان درد لیزر دست‏ ها 

لیزر دست ها به این خاطر که معمولا پوست این ناحیه نازک و بسیار حساس است برای برخی از بیماران که آستانه درد آن ها پایینی است، احساس گزش مانندی ایجاد می کند. اما نگران درد لیزر موهای زائد دست خود نباشید؛ چون که امروزه اکثر دستگاه‌ های لیزر دارای خنک کننده هستند و این درد را تا حد قابل توجهی کاهش خواهند داد.

لیزر موهای دست مراجعه کننده با دستگاه لیزر سایناشور

درد لیزر بیکینی

ناحیه بیکینی یکی از رایج ترین نواحی برای لیزر کردن مو های زائد می باشد؛ چون که تراشیدن و اپیلاسیون این ناحیه دشوار باشد. در پاسخ به سوال اکثر بیماران مبنی بر این که آیا لیزر کردن بیکینی درد دارد یا خیر باید بگوییم که درد لیزر موهای زائد بیکینی از شخصی به شخص دیگر متفاوت خواهد بود. بعضی از افراد لیزر این ناحیه را دردناک می دانند ولی برخی دیگر فقط کمی احساس ناراحتی می کنند. درد لیزر موهای زائد بیکینی به صورت احساسی همچون تیزی یا گزش توصیف شده است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که میزان درد لیزر موهای زائد بیکینی متناسب با میزان تحمل درد توسط فرد، اندازه ناحیه و نوع لیزر متفاوت است. اما کلا لیزر کردن مو های زائد در مناطق حساسی همچون ناحیه بیکینی در مقایسه با سایر نواحی دردناک تر می باشد. در برخی از موارد، درد بیکینی به قدری می تواند شدید باشد که ممکن است با عوارضی همچون قرمزی، تورم یا کبودی همراه شود. اما عواملی که باعث درد این ناحیه می شوند، به شرح زیر می باشند. 

 • ضخیم تر بودن مو های بیکینی نسبت به سایر قسمت های بدن: به طور کلی، هدف قرار گرفتن مو های ضخیم برای لیزر کمی دشوار تر است؛ به همین دلیل  می تواند دردناک تر باشد.
 • تیره تر بودن مو های بیکینی: توجه داشته باشید که مو های تیره، حداکثر نور لیزر را جذب خود می‌ کنند؛ در نتیجه این موضوع باعث دردناک‌ شدن درد لیزر موهای زائد بیکینی می شود.
 • حساس بودن پوست ناحیه بیکینی: اشخاصی که پوست حساس تری دارند، اغلب بیشتر از بقیه در زمان لیزر کردن مو های زائد خود دچار درد خواهند شد.

میزان درد لیزر موهای زائد پاها 

کم دردترین منطقه بدن پا ها و به خصوص ران ‏ها می باشند. ولی در مورد ساق پا ها باید بیشتر دقت کنید. برای اشخاصی که آستانه تحمل کردن دردشان پایین است، زدن پماد بی‏ حسی به این باعث کاهش درد لیزر خواهد شد.

مردی که اپراتور لیزر موهای پای او را لیزر می کند

میزان درد لیزر موهای زائد شکم

پوست شکم ضخیم ولی حساس است به خصوص اگر شخصی قلقلکی باشد. به همین دلیل شات ‏های لیزر موجب تکان خوردن فرد می شود. در این جور مواقع برای کاهش دادن درد لیزر موهای زائد شکم باید بر روی تنفس‌تان تمرکز کنید.

تا کنون 185 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

سوالات متداول

اگر از خود می پرسید چگونه درد لیزر را تحمل کنیم باید گفت برای تحمل ناراحتی ناشی از لیزر موهای زائد، تکنیک‌های تنفس عمیق را امتحان کنید تا آرام بمانید و با تمرکز بر روی چیز دیگری مانند موسیقی یا پادکست، حواس خود را پرت کنید. علاوه بر این، از اپراتور لیزر در مورد کرم‌های بی‌حس‌کننده یا ژل های خنک‌کننده که می‌توانند به کاهش درد در طول عمل کمک کنند، بپرسید.

مصرف قرص برای کاهش درد لیزر موثر است اما ممکن است تمام درد را از بین نبرند. بهتر است توصیه های پزشک خود را دنبال کنید و طبق دستور از داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. استفاده از ژل تسکین دهنده درد نیز می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .