هایفوتراپی

هایفوتراپی، معجزه ی جوانسازی و مادلینگ

هایفوتراپی یکی از جدید‌ترین روش‌های زیبایی بدون درد است. این فرایند جراحی جایگزین مناسبی برای جراحی لیفت صورت محسوب می‌شود. هدف از این پروسه سفت کردن، جوان‌سازی، ازبین‌بردن چین‌وچروک و لیفت پوست صورت است. البته باید توجه داشت این پروسه دائمی نیست و موقتی است.

مشاوره رایگان ۲۴ ساعته
۷۵۹۰۰ – ۰۲۱

ویژگی های دستگاه هایفو اولتراپی

تنها دستگاه هایفو دارای تاییدیه FDA آمریکا

۱ الی ۲ سال ماندگاری

لیفت فوق العاه قوی

درمان تک جلسه ای

جوانسازی غیر تهاجمی

مجهز به سونوگرافی پوست

همه چیز درباره هایفوتراپی

هایفوتراپی چیست؟

لغت هایفوتراپی از HIFU  می‌آید. HIFU سرواژه‌ای از حروف آغازین عبارت High-intensity Focused Ultrasound است. معنی این عبارت امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا است. این موج در دستگاه سونوگرافی نیز استفاده می‌شود.

امواج  هایفو در درمان تومورهای سرطانی کاربرد بسیاری دارد. در حقیقت امواج هایفو با تحریک مکانیسم‌های  شیمیایی و حرارتی باعث افزایش گردش خون و مایع لنفی و از بین بردن سلول‌های بافتی می‌شود. به سبب بی‌ضرر بودن این امواج، در درمان سرطان‌هایی مثل سرطان پروستات کاربرد گسترده‌ای دارند. اولین استفاده از هایفوتراپی برای مقاصد زیبایی در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت.

امواج فراصوت کاملاً بی‌خطر هستند. در هایفوتراپی این امواج با شدت بالایی به‌صورت متمرکز به لایه‌ی خاصی از پوست تابانده می‌شوند. در جراحی پلاستیک این لایه خاص از پوست با برش‌ها و بخیه‌ها اصلاح می‌شد. اما در هایفوتراپی، پوست تحریک شده فرایند کلاژن‌سازی در آن بهبود می‌یابد. برای همین این روش غیرتهاجمی است. از این روست که نیازی به دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری هم ندارد.

مراحل انجام هایفوتراپی

مراحل انجام هایفوتراپی

در قدم اول هایفوتراپی، معمولاً پزشکان ناحیه پوست را تمیز می‌کنند. البته باید توجه داشت از قبل نمی‌بایست هیچ‌گونه مواد آرایشی روی پوست باشد. سپس روی آن ژل مخصوصی می‌مالند. سپس از دستگاهی استفاده می‌کنند که امواج فراصورت را در قالب تکانه‌‌های کوتاهی منتشر می‌کند. معمولا هر جلسه بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه زمان می‌برد.

بعضی از بیماران در طی مدت درمان احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کنند. عده‌ی دیگری بعد از جلسه درد دچار درد موضعی می‌شوند. برای پیشگیری از بروز چنین حالتی، ممکن است پزشک مربوطه قبل از استعمال ژل با استفاده از داروی بی‌حسی ناحیه‌ی پوستی را بپوشاند. مصرف داروهایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن نیز در تسکین این دردها مؤثرند.

برخلاف دیگر پروسه‌های زیبایی هایفوتراپی به آماده‌سازی خاصی نیاز ندارد. این در حالی است که حتی پروسه‌ای مثل رفع موهای زائد با لیزر  نیز نیازمند آماده‌سازی‌هایی هستند. بعد از اتمام هر جلسه نیز، دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری خاصی لازم نیست و این بدین معناست که مراجعه‌کننده می‌تواند فعالیت‌های عادی روزمره‌اش را از سر بگیرد.

کاربرد هایفوتراپی

کاربرد هایفوتراپی

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، کاربرد اصلی هایفوتراپی در تشخیص و درمان انواع سرطان‌هاست. امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا این امکان را ایجاد می‌کنند که بتوان بافت تومور سرطانی را بادقت بسیار زیادی برید.

امروز از این امواج در جراحی‌های مربوط به سرطان‌های سینه، کبد، پانکراس، پروستات، کلیه و استخوان استفاده‌ می‌شود. به‌تازگی از این روش در درمان انسدادهای مغزی و تومورهای سرطانی مغزی نیز استفاده شده است.

هایفوتراپی در سال  ۲۰۰۸ برای نخستین‌بار برای مقاصد زیبایی به کار برده شد. یک سال بعد پژوهش‌های انجام‌شده به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا رسید. به‌این‌ترتیب به‌صورت رسمی کاربرد آن در جوان‌سازی پوست تأیید شد.

در سال ۲۰۱۸ پژوهشی میزان کاربردی‌بودن هایفوتراپی در مقاصد زیبایی را هدف قرارداد. در این تحقیق ۲۳۱ مورد هایفوتراپی بررسی شدند. در نهایت ثابت شد که هایفوتراپی در جوان‌سازی و سفت‌ کردن پوست، بدن و کاهش سلولیت‌های پوستی مؤثر است. در طی این تحقیق کاربردی و امن بودن این روش درمانی اثبات شد.

یافته‌های تحقیقی که در کشور کره صورت گرفت، نشان می‌داد هایفوتراپی برای ازبین‌بردن چین‌وچروک‌های اطراف فک، گونه‌ها و دهان بیشترین تأثیر را دارد. تصاویر قبل از عمل، سه ماه و شش ماه بعد از عمل مراجعین با هم مقایسه شد. با نتایج همین مقایسه تأثیرگذاری هایفوتراپی برآورد شد.

در تحقیق دیگری، نتایج  هایفوتراپی در بازه‌های زمانی یک‌، چهار و دوازده‌ هفته‌ای با هم مقایسه شدند.  نتایج نشان می‌داد پس از دوازده هفته، در تمامی نواحی تحت درمان خاصیت ارتجاعی پوست به طرز چشمگیری افزایش‌یافته بود. تحقیق دیگری بر روی ۷۳ زن و ۲ مرد متقاضی هایفوتراپی انجام شد. در این تحقیق جوان‌سازی پوست صورت و گردن مدنظر پزشکان بود.  میزان رضایت متخصص زیبایی ۸۰ درصد و رضایت بیماران ۷۸ درصد برآورد شد.

در بیشتر مواقع از هایفوتراپی برای جوان‌سازی پوست صورت و گردن استفاده می‌شود. نواحی دور لب‌ها و خطوط لبخند، دور چشم و خط اخم، اطراف بینی، پوست ناحیه گردن و غبغب از بخش‌هایی هستند که هایفوتراپی روی آن‌ها انجام می‌شود.

بنا بر ادعای سازمان جراحی پلاستیک آمریکا هایفوتراپی می تواند کارهای زیر را انجام دهد:

  • پوست ناحیه‌ی گردن را سفت کند
  • اندازه‌ی غبغب را کاهش دهد
  • ابروها و پلک‌های افتاده را لیفت کند
  • چین‌وچروک‌های صورت را کاهش دهد
  • پوست سینه‌ها و پستان‌ها را سفت و کشیده کند.

هایفوتراپی صورت

هایفوتراپی صورت

در هایفوتراپی صورت، لایه‌ای از پوست که درست زیرسطح قرار دارد هدف قرار می‌گیرد. با تابش امواج هایفو بر این لایه از پوست، دمای آن خیلی سریع بالا می‌رود. وقتی که دمای پوست آن ناحیه به حد خاصی رسید، بافت پوست دچار آسیب سلولی می‌شود.

در نگاه اول به نظر می‌رسد این کار مضر باشد. بالعکس، این آسیب سلولی باعث می‌شود پوست برای ترمیم خودش کلاژن‌سازی کند. کلاژن پروتئینی است که به پوست ساختار داده و به آن خاصیت ارتجاعی می‌بخشد.

وقتی تولید کلاژن در نتیجه‌ی هایفوتراپی افزایش می‌یابد، پوست جوان‌تر، محکم‌تر و کمتر چروکیده خواهد شد. در هایفوتراپی امواج فراصوت تنها روی لایه‌ی خاصی از پوست متمرکز می‌شوند. بدین ترتیب آسیبی به لایه‌های بالایی و بافت زیرین وارد نمی‌شود.

در مورد هایفوتراپی صورت باید متوجه بود که روی همه‌ی افراد پاسخ‌گو نیست. هایفوتراپی صورت روی افراد ۳۰ سال به بالا که چین‌وچروک‌های ملایم‌تری دارند بیشتر جواب می‌دهد. در حقیقت افراد جوان‌تری که نیازی به جراحی ندارند این روش را انتخاب می‌کنند.

برای افراد مسن‌تر یا افرادی با پوست بسیار افتاده، جوابگویی این روش خیلی کمتر است. ممکن است این افراد به جراحی لیفت صورت نیاز داشته باشند. افرادی که صورتشان در معرض آفتاب بوده و آسیب زیادی دیده‌اند کمتر جواب می‌گیرند. این افراد به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند.

هایفوتراپی غبغب

غبغب عبارتی است که برای توصیف پوست افتاده زیر چانه و فک پایینی به کار می‌رود. غبغب داشتن امری طبیعی است. تقریبا همه‌ی افرادی که سنشان بالا می‌رود غبغبشان مشخص‌تر می‌شود. علت آن هم نازک‌تر و ضعیف‌تر شدن پوست است. به علت کاهش تولید کلاژن در اثر بالا رفتن سن، پوست خاصیت ارتجاعی‌اش را از دست می‌دهد. با از دست رفتن خاصیت ارتجاعی، پوست شل و آویزان می‌شود.

غبغب در افرادی که پوست کلفت‌تری دارند یا چربی بیشتری زیر پوستشان انباشته شده است، کمتر دیده می‌شود. بعضی از افراد هم هستند که هیچ‌وقت غبغبشان مشخص نمی‌شود. این امر ممکن است به علت تفاوت ژنتیکی، محیط یا سبک زندگی افراد باشد. مراقبت از پوست در برابر آفتاب و مصرف آب کافی یکی از روش‌های بسیار مؤثر در پیشگیری از به‌وجودآمدن غبغب است.

برای درمان و ازبین‌بردن غبغب راه‌های زیادی وجود دارد. یک راه آن جراحی لیفت گردن است. راه‌هایی غیر جراحی مانند هایفوتراپی باهدف قراردادن کلاژن‌سازی پوست به درمان غبغب می‌پردازند.

درمورد غبغب، پوست صورت افتاده شده و از اطراف دهان آویزان می‌شود. هایفوتراپی غبغب از عمل لیفت گردن یا غبغب ارزان‌تر است و درد کمتری دارد. اما در موارد بسیار شدید، باید توجه داشت که هایفوتراپی اثر چندانی ندارد. به‌صورت کلی هایفوتراپی در غبغب در مقایسه با دیگر نواحی پوستی کمتر اثر می‌گذارد.

هایفوتراپی بینی

با کاهش و افزایش وزن، افزایش سن، تأثیرات آفتاب و غیره پوست بینی نیز همانند دیگر نواحی پوستی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. در اطراف بینی خطوطی به وجود می‌آیند. این خطوط علی‌الخصوص در بخش بین بینی و لب بیشتر ظاهر می‌شوند.

این خطوط در ناحیه میان بینی و ابرو نیز ظاهر می‌شوند. با کاهش کلاژن پوست، حالت فرم دار پوست نیز از بین می‌رود. ناحیه بینی و گونه‌ها نیز حالت فرم دار خودشان را از دست می‌دهند.

در هایفوتراپی بینی، با تمرکز امواج بر پوست ناحیه بینی، پوست را سفت و کشیده می‌کنند. با این پروسه بدون نیاز به جراحی، انواع ابزار لیفت و غیره می‌توان در مدت کوتاهی بدون درد فرم بینی را بهبود بخشید.

باید توجه داشت در کنار تمامی مزایای آن، این روش موقتی است. از طرفی بیشتر از آنکه ساختار خود بینی را تغییر دهد روی فرم پوست آن تمرکز می‌کند.

هایفوتراپی دور چشم

با افزایش سن پوست نواحی اطراف چشم ممکن است دچار آسیب‌های متعددی شود. افتادی پشت پلک، افتادگی ابرو، گودی زیر چشم، تیرگی ناحیه زیرچشم، پف پلک و زیر چشم و غیره از نمونه‌های این آسیب‌های متعدد هستند.  برای درمان بسیاری  از این عوارض از هایفوتراپی استفاده می‌شود.

از هایفوتراپی به‌منظور رفع چین‌وچروک‌ها، کبودی و گودی دور چشم و رفع تیرگی آن استفاده می‌شود. ناحیه دور چشم بسیار حساس است و نمی‌توان به‌راحتی از روش‌های درمانی تهاجمی‌تر برای آن استفاده کرد.

همان‌طور که گفته شد، در هایفوتراپی از امواج بی‌ضرر فراصوت استفاده می‌شود. هایفوتراپی تنها یک روش درمانی مناسب برای رفع آسیب‌های دور چشم نیست. حتی در مواردی از آن برای پیشگیری از بروز آسیب‌های این‌چنینی استفاده می‌شود.

همان‌طور که گفته شد، ناحیه در چشم بسیار حساس است. تبحر پزشک و دستگاه مناسب هایفوتراپی در این مورد خاص بیش از دیگر موارد اهمیت می‌یابد. در هایفوتراپی دور چشم چین‌وچروک‌های زیر چشم رفع می‌شود. با کلاژن‌سازی و کشیدگی پوست، رنگ این ناحیه روشن‌تر می‌شود. در نتیجه افزایش جریان خون و باز شدن عروق تیرگی و گودی زیر چشم رفع می‌شود.

تأثیر هایفوتراپی در رفع پف چشم

با افزایش سن و پیرشدن پوست صورت، پف چشمی یک عارضه شایع خواهد بود. با کاهش کلاژن، لایه‌های چربی زیر چشم ساختار خودشان را ازدست‌داده به سمت جلو می‌افتند. در نتیجه اطراف چشم پف‌کرده به نظر می‌رسد.

در بعضی از افراد این پف بسیار آزاردهنده می‌شود. جدای از جنبه‌ی زیبایی، پف دور چشم باعث ایجاد تصور بیماری و خستگی مفرط می‌شود. روش‌های دارویی مثل کرم‌های دور چشم نیز برای بسیاری از افراد جوابگو نیست.

هایفوتراپی انتخاب اول بسیاری از متخصصان زیبایی در درمان این عارضه است. امواج هایفو بادقت زیاد، قدرت نفوذ بالا (تا ۴ لایه‌ی پوستی) و بی‌ضرر بودن راه درمان بسیار مناسبی به شمار می‌روند. با افزایش کلاژن‌سازی و تحکیم ساختار پوست در نتیجه‌ی هایفوتراپی، می‌توان از همان جلسه اول بهبود پف اطراف چشم را مشاهده کرد.

بهترین دستگاه هایفوتراپی

دستگاهی که در هایفوتراپی استفاده می‌شود، دستگاه تولید‌کننده‌ی امواج فراصوت است. البته این دستگاه با دستگاه سونوگرافی تفاوت دارد و یکی نیست. این دستگاه‌ها باید مناسب با اهداف خاص هایفوتراپی طراحی شوند. در این جا این هدف انجام فرایندهای زیبایی است. شرکت‌ها و  برندهای مختلفی این دستگاه‌ها را تولید کرده‌اند.

دستگاه‌های متفاوت کارکرد و بازدهی متفاوتی دارند. به نوبه‌ی خود، این تفاوت می‌تواند در طول درمان و هزینه‌ی هایفوتراپی تأثیر بگذارد. گاه یک دستگاه برای هایفوتراپی ناحیه خاصی مناسب است؛ اما در جای دیگر بازدهی مناسبی ندارد. در انتخاب دستگاه مناسب باید تمامی این  عناصر تأثیرگذار را در نظر گرفت.

در حال حاضر سه برند اولتراپی، اولترا و دابل اس‌او، از برندهای بنام و شناخته‌شده‌ی هایفوتراپی هستند. دستگاه به‌روزتر اولتراسل کیوپلاس نیز یکی از جدید‌ترین دستگاه‌های مورد تأیید در هایفوتراپی است.

چرا باید در انتخاب دستگاه هایفو دقت کنیم؟

بنا به نوع دستگاه اپراتور آن متفاوت خواهد بود. اپراتور بعضی از دستگاه‌ها (نوع متمرکز) تنها پزشکان هستند. این دستگاه‌ها انرژی زیادتری تولید می‌کنند. قوی‌تر هستند، بازه‌ی زمانی میان هر دوره طولانی‌تر و طول هر جلسه‌ای آن کمتر است. به‌تبع هزینه‌ی دوره‌ی درمانی با این دستگاه‌ها بیشتر خواهد بود. از این دستگاه‌ها برای درمان آسیب‌های شدیدتر استفاده می‌شود.

دستگاه‌هایی نیز هستند که مشاوران پوستی می‌توانند با آن‌ها کار کنند (نوع تفکیکی). جلسات طولانی‌تر، بازه‌ی زمانی میان جلسات کوتاه‌تر و هزینه‌ی کمتر از جمله ویژگی‌های این دستگاه‌ها به شمار می‌روند.

نکته‌ی دیگری که بسیار حائز اهمیت است، تأثیر نوع دستگاه و شخص اپراتور در میزان درد و التهاب هایفوتراپی است.

دستگاه هایفو اولتراپی

 دستگاه اولتراپی، یک برند معروف آمریکایی است که در هایفوتراپی به کار می‌رود. بی‌شک این دستگاه بهترین دستگاه هایفوتراپی در تمام دنیا به شمار می‌رود. تأثیر شگفت‌آور در جوان‌سازی و رفع افتادگی پوست و دوره‌ی نقاهت کوتاه از دلایل محبوبیت بسیار زیاد این مدل دستگاه است.

باتوجه‌به تحریم ها، دستگاه اولتراپی آمریکایی بسیار نایاب است. موادی که در هایفوتراپی با این دستگاه به کار می‌روند نیز هزینه‌ی زیادی خواهند داشت. هر جلسه درمان با برند اصلی هایفو اولتراپی چیزی بالغ بر ۱۲ میلیون تومان هزینه خواهد برد.

کشور چین با استفاده از مهندسی معکوس نمونه‌ی این دستگاه را با هزینه‌ کمتر و کیفیت به نسبت خوبی تولید کرده است. اکثر کلینیک‌های زیبایی سراسر کشور از نمونه‌ی چینی این برند استفاده می‌کنند. باوجود کپی بودن، همچنان این دستگاه کارآمدترین و پرطرف‌دارترین برند موجود میان دستگاه‌های هایفوتراپی است.

مزایای دستگاه هایفو اولتراپی

برند اصلی این دستگاه هایفوتراپی، مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد. برند کپی و چینی آن با همان تکنولوژی ساخته شده و مجوز سازمان بهداشت جهانی را دارد.

تکنولوژی به‌کاررفته در آن باعث بازدهی بسیار بالای انرژی است. اپراتور می‌تواند شدت امواج را بادقت بسیار زیادی تغییر دهد. به‌این‌ترتیب برای هر فرد متناسب با نیازهایش از شدت خاصی استفاده می‌کند. دستگاه دارای چندین اپلیکاتور است که مساحت خاصی از پوست را پوشش می‌دهد. با اپلیکاتورهای ظریف‌تر می‌توان پروسه‌های حساس‌تری مانند هایفوتراپی دور چشم را راحت‌تر انجام داد.

در مقایسه با میزان بازدهی و عملکرد خوب این دستگاه، هزینه‌ی آن نیز مناسب است. باید توجه داشت که تعداد کلی جلسات درمانی با این دستگاه کمتر می‌شود و در نهایت از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

دستگاه هایفو کیوپلاس اولتراسل

یکی از جدیدترین دستگاه‌های هایفوتراپی، دستگاه هایفو کیوپلاس اولتراسل است. تکنولوژی به کار رفته در این دستگاه باعث شده بازدهی آن تا سه‌برابر بیشتر از دیگر دستگاه‌های هایفو باشد. به همین علت است که به آن لقب سریع‌ترین دستگاه هایفو را داده‌اند.

در این دستگاه ۱۴ مدل ازپیش‌تعیین‌شده‌ی خط و نقطه موجود است. این مدل‌ها به اپراتور اجازه می‌دهند برای هر بیمار طراحی مخصوص و ویژه‌ای انجام دهد. باتوجه‌به سرعت سه برابری دستگاه و کاهش طول درمانی هر جلسه بیمار درد کمتری را تحمل خواهد کرد. به‌تبع نیاز به بی‌حس موضعی نیز کاهش می‌یابد.

با سرعت بالای این دستگاه می‌توان درمان نواحی زیرین صورت را در طی ۳ دقیقه کامل کرد. کل صورت حدود ۸ دقیقه و بدن ۱۵ دقیقه بیشتر زمان نخواهد برد. باتوجه‌به زمان ۳۰ الی ۶۰ دقیقه‌ای لازم برای دیگر دستگاه‌ها، هایفو کیوپلاس اولتراسل حقیقتاً سریع‌ترین دستگاه بازار است.

باید در نظر گرفت که مود خط و نقطه‌ای هر دو در این دستگاه بهبود یافته‌اند. سرعت مود خطی این دستگاه با دیگر دستگاه‌ها قابل‌مقایسه نیست. مود نقطه‌ای ذاتاً سرعت پایین‌تری دارد، اما حتی این مود هم در هایفو کیوپلاس اولتراسل سریع‌تر از دیگر دستگاه‌هاست.

تفاوت سرعت مود خطی و نقطه‌ای به تفاوت آن‌ها در گرم‌کردن بافت برمی‌گردد. مود نقطه‌ای با دمای استاندارد ۶۵ درجه، بیشتر در درمان صورت و گردن به کار می‌رود. مود خطی با سیستم حرارت حجمی، با دمای ۵۸ درجه بافت را تحریک می‌کند.

کاندید مناسب برای هایفوتراپی

کاندید مناسب برای هایفوتراپی

قبل از این‌که هایفوتراپی به‌عنوان روش درمانی خود انتخاب کنید، باید ببینید کاندید مناسبی برای هایفوتراپی هستید یا نه. پیش‌تر اشاره شده هایفوتراپی برای افرادی مناسب است که جوان‌تر هستند و علاقه‌ای به جراحی ندارد. اثرگذاری هایفوتراپی در میانگین سنی ۳۵ الی ۷۰ سال  با میزان متوسطی از آسیب پوستی، بیشتر است. در این افراد، هایفوتراپی به‌نوعی پیشگیری از پیرشدن پوست است. با هایفوتراپی روند پیری پوست کندتر می‌شود.

در افرادی که نیمه‌ی پایین صورتشان سنگین‌تر است هایفوتراپی درمان مناسبی محسوب می‌شوند. این افراد غبغب‌های آویزان و چربی صورت بیشتری دارند. در افرادی که پوستشان به شدت آویزان شده، صورت لاغرتر و چروک‌های ظریف‌تری دارند باید از دیگر روش‌های درمانی استفاده کرد.

اگر فرد آسیب‌های پوستی گسترده‌ای داشته باشد، هایفوتراپی درمان مناسبی برای او نیست. وجود زخم‌های سرباز و عفونت در ناحیه تحت درمان نیز باعث می‌شود نتوان از هایفوتراپی استفاده کرد. وجود آکنه‌ی کیستی و سنگین و نیز ایمپلنت‌های فلزی در ناحیه تحت درمان باعث می‌شود نتوان هایفوتراپی را انجام داد. تزریقات ژل و سیلیکونی نیز مشکل‌ساز خواهند بود.

مزایای هایفوتراپی

در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی هایفوتراپی مزایایی دارد. اول اینکه روش درمانی غیرتهاجمی‌ایی محسوب می‌شود. در بسیاری از دیگر روش‌های درمانی نیاز به شکلی از جراحی است ولی در هایفو اینچنین نیست. دوم این‌که موج‌هایی که در هایفو استفاده می‌شوند موج‌های فراصوت هستند. به این ترتیب بیمار در معرض تشعشات رادیواکتیو قرار نخواهد گرفت.

ظرافت و دقت هایفوتراپی بسیار بالاست. تنها بافت‌های آسیب‌دیده در معرض امواج قرار خواهند گرفت. بافت سالم هیچ‌گونه آسیبی نخواهد دید. به‌این‌ترتیب در مقایسه با جراحی یا درمان‌هایی که بر اساس امواج رادیویی هستند، اثرات جانبی کمتری متوجه بیمار بود.

هایفوتراپی به پانسمان یا مراقبت خاصی نیاز ندارد. به همین ترتیب زمان ریکاوری آن صفر است. در نتیجه بیمار می‌تواند در کمتر از ۲۴ ساعت بعد از آن به زندگی روزمره بازگردد. طول جلسات هایفوتراپی از نیم ساعت تا نهایتاً یک ساعت است. بیشتر موارد با یک الی سه جلسه قابل‌درمان هستند. اثر هایفوتراپی تا حدود دو سال ماندگاری دارد. باتوجه‌به طول درمان کوتاه آن، این ماندگاری بسیار مطلوب است.

در مقایسه با هزینه‌ی جراحی نیز هایفوتراپی هزینه‌ی کمتری دارد. اثرات هایفوتراپی خیلی سریع قابل‌مشاهده‌اند. بلافاصله بعد از جلسه اول می‌توانید اثرات آن را ببینید. البته تأثیر هایفوتراپی باگذشت زمان بهتر می‌شود. برای تأثیرگذاری کامل تا سه ماه زمان لازم است. از طرف دیگر هایفوتراپی هیچ اثر قابل مشاهده‌ای برجا نمی‌گذارد و لازم نیست برای همه توضیح دهید عمل داشته‌اید.

جراحی ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. عفونت، تجمع لخته‌ی خون، زخم و دیگر پیامدهایی که ممکن است در هر جراحی‌ای رخ بدهند. از طرف دیگر هایفوتراپی، پروسه طبیعی کلاژن‌سازی را تحریک می‌کنند. به‌این‌ترتیب اثرات آن بسیار طبیعی به نظر خواهد رسید.

هایفوتراپی بر تمامی رنگ‌ها و تیپ‌های پوستی تأثیرگذار است. درد آن نیز قابل‌تحمل است. از طرفی استرس انجام عمل را هم به همراه ندارد.

مضرات هایفوتراپی

هایفوتراپی روند طبیعی ترمیم پوست را به جریان می‌اندازد. از طرفی موج آن فراصوت است. برای همین مضرات آن بسیار کم هستند. بااین‌حال باید توجه کرد که معایبی هم وجود دارند. در هایفوتراپی پوست خودش را ترمیم می‌کند. در این فرایند قرار نیست صورت پرتر شود. پوست اضافه‌ به وجود آمده در اثر کاهش وزن یا کهولت سن نیز کاملاً حذف نمی‌شود.

باتوجه‌به نقش خود پوست در این فرایند، نتیجه نهایی در هر فرد متفاوت است. چرا که توانایی ترمیم و کلاژن‌سازی پوست هر فردی با دیگری متفاوت است. در جراحی نتیجه‌ی نهایی قطعی‌تر خواهد بود. این تفاوت بدین معنا نیست که هایفو بر پوست شما تأثیری نخواهد گذاشت. صرفاً باید بدانید که عده‌ای از افراد نتایج بهتری خواهند دید.

بعضی بلافاصله بعد از درمان تورم و قرمزی را در آن ناحیه تجربه می‌کنند. ممکن است پوست آن ناحیه تا یک‌ هفته سوزش داشته باشد و گزگز کند. تمامی این‌ها موقتی است و خیلی زود از بین می‌روند. پیش‌تر نیز اشاره شد هایفوتراپی بر موارد شدید آسیب‌های پوستی یا در افراد مسن‌تر تأثیر خوبی نخواهد داشت.

از طرف دیگر تأثیر هایفوتراپی موقتی است. بیشترین تأثیر آن حدود یک سال است. پس از آن می‌توان با جلسات یادآوری تأثیر آن را تمدید کرد. در نهایت بازهم تأثیر این روش درمانی برخلاف جراحی ثابت نیست.

تعداد جلسات هایفوتراپی

هایفوتراپی فرایند بدون دردی نیست. اگر درد کمی حس می‌کنید الزاماً معنای خوبی ندارد. هرچه حرارت کمتر باشد، درد آن نیز کمتر است. از طرف دیگر، حرارت کمتر یعنی تعداد جلسات بیشتری برای تکمیل فرایند درمان نیاز خواهید داشت.

معمولاً مراجعین در همان جلسه اول نتایج مطلوب را مشاهده می‌کنند. قبل‌تر هم اشاره شد در فرایند هایفوتراپی بر توانایی طبیعی ترمیم پوست تکیه می‌شود. به‌این‌ترتیب بعضی از افراد تا سه جلسه نیازمند درمان هستند. پوست این افراد (به‌خاطر سن، زمینه‌ی ژنتیکی و غیره) دیرتر ترمیم می‌شود و کلاژن‌سازی می‌کند.

متخصصان پوست توصیه می‌کنند ۶ تا ۱۲ ماه پس از درمان اولیه، جلسات یادآوری انجام شوند. در بعضی موارد فرایندهای مینی‌هایفو نیز وجود دارند که دو تا سه ماه بعد از درمان ابتدایی انجام می‌شوند. مینی‌هایفو موجب سفت‌تر شدن هرچه بیشتر پوست می‌شود.

جوانسازی با هایفوتراپی بهتر است یا لیفت صورت؟

زمانی که از لیفت صورت حرف می‌زنیم، منظورمان جراحی‌های لیفت صورت است. این جراحی‌ها به تشخیص متخصص تجویز می‌شوند. لیفت صورت باید به دست جراح حاذق انجام شود تا بهترین نتیجه به دست بیاید. از طرفی مهارت جراح در کاهش عوارض جانبی آن نیز تأثیر به سزایی می‌گذارد.

فرایندهای لیفت دیگری نیز وجود دارد. لیفت صورت با نخ یکی از این روش‌هاست. تزریق چربی و بوتاکس نیز روش‌های دیگری هستند که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توان فرایند جوان‌سازی را انجام داد. نکته‌ی مهم این است که تمامی این روش‌ها تهاجمی هستند. درد زیاد و احتمال مشکلات بعد از جراحی در آن‌ها وجود دارد. در مقابل اثرات آن‌ها ثابت‌تر است.

با توجه‌ به موارد ذکر شده، توصیه ما این است تا زمانی که راهی به جز لیفت با جراحی ندارید آن را انتخاب کنید. ترجیحاً لیفت گزینه‌ی آخر شما باشد. پروسه‌های طبیعی‌تری مثل هایفوتراپی انتخاب بهتری محسوب می‌شوند.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

در پروسه هایفوتراپی پوست شما آسیب می‌بیند. سپس به‌صورت طبیعی شروع به ترمیم خود می‌کند. پس از هایفوتراپی باید در دو زمینه مراقب پوست خود باشیم تا نتایج عالی بگیریم. یک این‌که در باتوجه‌به آسیب بافتی پوست ما حساسیت‌پذیری بیشتری دارد.  باید با روتین مناسب از آسیب‌دیدن بیشترش جلوگیری کنیم. دو این که پوست ما در حال ترمیم است. باید با تغذیه و سبک زندگی مناسب به این ترمیم کمک کنیم. با رعایت این دو نکته، می‌توان شاهد حداکثر نتیجه مطلوب از هایفوتراپی بود.

۴ تا ۶ هفته قبل از هایفوتراپی و بعد از آن، باید از در معرض نور خورشید قرارگرفتن دوری کرد. نور خورشید یکی از عوامل اثرگذار بر پیری زودرس پوست است. آفتاب مستقیم و عدم مصرف ضدآفتاب مناسب بسیار بر سلامت پوست تأثیر منفی می‌گذارد. علاوه بر این آفتاب باعث تیره‌شدن پوست نیز می‌شود.

در طول دوره‌ی درمان پلاژ و سولاریوم رفتن را نیز به کل فراموش کنید. برنزه کردن چه به‌صورت طبیعی چه مصنوعی باعث پیری پوست و افزایش چین‌وچروک می‌شود.

در این مدت پوست شما حساس‌تر است. خاراندن و تحریک مستقیم پوست بسیار مضر است. کندن پوست، شست‌وشوی خشن و استفاده‌ از شوینده‌های نامناسب نیز برای پوست مضر هستند. از حمام و دوش گرفتن با آب گرم نیز باید پرهیز کرد. آب با دمای بالا باعث شسته شدن لایه‌ی چربی محافظ و طبیعی پوست می‌شود. جکوزی و سونا نیز تأثیر مشابهی دارند. در مقابل استفاده از آب خنک باعث کاهش التهاب و ترمیم بهتر پوست می‌شود.

مصرف دخانیات، قهوه، نیکوتین و کافئین و نوشیدنی‌های الکلی را فراموش کنید. مصرف این مواد ظرفت پاک‌سازی کبد شما را اشغال می‌کند. با کاهش مصرف آن‌ها کبد شما بیشتر به پاک‌سازی پوستتان خواهد پرداخت.

آب زیاد بنوشید و فیبر زیاد مصرف کنید. بگذارید بدن و پوست شما آب و مواد کافی برای بازسازی خودش را در اختیار داشته باشد. از قراردادن کمپرس آب سرد بر پوستتان بپرهیزید. التهاب اولیه پوست یک پیامد طبیعی است. کمپرس آب سرد این ترمیم را به تأخیر می‌اندازد. از مصرف مسکن و ضدالتهاب بدون تجویز پزشک خودداری کنید. در صورت استفاده از مواد آرایشی، از محصولات مرغوب استفاده کنید. روتین مراقبت پوستی سالمی داشته باشید.

یکی دیگر از فواید  هایفوتراپی این است که دیگر فرایندهای جوان‌سازی با آن مغایرتی ندارند. درهرصورت با پزشک معالج خود مشورت کنید.

دوران نقاهت بعد از هایفوتراپی

در عمل جراحی لیفت صورت، حدود دو تا چهار هفته برای نقاهت و ریکاوری زمان لازم است. در این مدت بیمار نمی‌تواند به زندگی روزمره خود بپردازد. پروسه‌ی  مراقبت‌های بعد از عمل هم به نسبت سنگین و زمان‌بر هستند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد هایفوتراپی زمان نقاهت یا ریکاوری ندارد. البته امکان بروز یک‌سری عوارض مانند حساسیت پوست و خارش وجود دارد. این عوارض موقتی بوده و تداخلی در زندگی روزمره بیمار ایجاد نخواهند کرد. در نهایت حداکثر تا یک یا دوهفته این بی‌حسی، التهاب و خارش نیز از بین خواهند رفت.

مدت ماندگاری نتایج هایفوتراپی

معمولاً دوتا سه ماه بعد از درمان اولیه نتایج این درمان به‌خوبی پدیدار می‌شوند. نتایج هایفوتراپی صورت از یک سال تا بیشتر ماندگاری دارند. البته بازهم تأکید می‌شود این نتایج در هر فرد متفاوت خواهد بود. جلسات یادآوری نیز در ماندگاری این تأثیر نقش بسزایی خواهند داشت.

هایفوتراپی باعث توقف فرایند پیری نمی‌شود. در حقیقت ما هر روز در حال پیرشدن هستیم. هایفوتراپی سرعت این فرآیند را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهند. سبک زندگی سالم، تغذیه خوب و روتین پوستی مناسب نیز نقش به‌سزایی در کاهش سرعت این فرآیند ایفا خواهند کرد.

نکته‌ی حائز اهمیت در مورد هایفوتراپی بدن، برگشت‌ناپذیر بودن آن است. بله، هایفوتراپی و کانتورینگ نواحی بدنی دوام بسیار بیشتری نسبت به هایفوی صورت دارند. البته به مراجعین توصیه می‌شود رژیم غذایی مناسب و ورزش را ترک نکند. در هایفوتراپی بدن بافت‌های چربی شکسته می‌شوند و بعد بدن خود به پردازش و تصفیه آن می‌پردازد. بدی ترتیب ازبین‌بردن بافت‌های سرسخت چربی و سلولیت بسیار راحت می‌شود.

بهترین مرکز هایفوتراپی در تهران

بنا بر آنچه پیش‌تر ذکر شد، پزشک یا تراپیست می‌توانند اپراتور هایفوتراپی باشند. نوع دستگاه و طول دوره و تشخیص پروسه لازم همه را باید پزشک متخصص انجام دهد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که هایفوتراپی را در کلینیک‌های معتبری انجام دهید.

مرکز مورد توصیه ما، کلینیک ایرانیان در تهران است. در این مرکز پزشکان متخصص و اپراتورهای حرفه‌ای حضور دارند. انواع دستگاه‌های به‌روز و پیشرفته‌ موجود در مرکز و درمان‌های اختصاصی ویژه هر مراجعه‌کننده در این کلینیک یافت می‌شود. به‌این‌ترتیب هر فرد درمانی متناسب با هزینه‌ای مناسب و به‌صرفه دریافت خواهد کرد.

بستن محتوا بیشتر بخوانید

درخواست رزرو نوبت در کلینیک ایرانیان

لطفا شماره تماس و مشخصات خود را در فرم زیر وارد نمایید، تا برای رزرو وقت قطعی و ثبت تاریخ و ساعت، همکاران ما با شما تماس بگیرند.

رزرو آنلاین نوبت

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.

نتایج استفاده از لیزر سایناشور

لیزر موهای زائد در پوست تیره قبل
بعد

لیزر موهای زائد در پوست تیره

لیزر موهای زائد برای مردان قبل
لیزر موهای زائد برای مردان بعد

لیزر موهای زائد برای مردان

از بین بردن موهای زائد زیر بغل قبل
بعد

از بین بردن موهای زائد زیر بغل

فیلم هایفوتراپی

امواج  هایفو در درمان تومورهای سرطانی کاربرد بسیاری دارد. در حقیقت امواج هایفو با تحریک مکانیسم‌های  شیمیایی و حرارتی باعث افزایش گردش خون و مایع لنفی و از بین بردن سلول‌های بافتی می‌شود. به سبب بی‌ضرر بودن این امواج، در درمان سرطان‌هایی مثل سرطان پروستات کاربرد گسترده‌ای دارند. اولین استفاده از هایفوتراپی برای مقاصد زیبایی در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت.

امواج فراصوت کاملاً بی‌خطر هستند. در هایفوتراپی این امواج با شدت بالایی به‌صورت متمرکز به لایه‌ی خاصی از پوست تابانده می‌شوند. در جراحی پلاستیک این لایه خاص از پوست با برش‌ها و بخیه‌ها اصلاح می‌شد. اما در هایفوتراپی، پوست تحریک شده فرایند کلاژن‌سازی در آن بهبود می‌یابد. برای همین این روش غیرتهاجمی است. از این روست که نیازی به دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری هم ندارد.

سوالات متداول درباره هایفوتراپی

جایگزینی غیرتهاجمی برای جوان‌سازی و ترمیم پوست؛ جایگزینی مناسب برای عمل‌های جراحی مثل لیفت صورت

این درمان با حداقل درد، بدون زخم و بدون دوره‌ی نقاهت و با هزینه‌ی کمتر است. در مقابل، اثر آن معمولاً موقتی و یک‌ساله است.

افرادی در رده‌ی سنی ۳۰ تا ۷۰ سال با چین‌وچروک‌های متوسط. برای موارد شدیدتر باید روش دیگری یافت.

دستگاه‌های مختلفی با برنامه‌های درمانی گوناگون متناسب با وضعیت مراجعه‌کننده وجود دارد. در حال حاضر دو دستگاه هایفو اولتراپی و هایفو  کیوسل پلاس از بهترین دستگاه‌های موجود هستند.

تغذیه سالم، عدم مصرف نیکوتین، کافئین و الکل، مصرف آب کافی و دوری از نور خورشید.

توصیه ما به شما، کلینیک معتبر ایرانیان است.

نظر مشتریان کلینیک ایرانیان

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

سوال یا نظرات را با ما در میان بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *