پی آر پی

رشد و تقویت موها با پی آر پی

در کلینیک ایرانیان

پی آر پی به معنای پلاسمای غنی شده از پلاکت بوده و از موثرترین درمان های ریزش مو و کم مویی سر است. این روش کاملا طبیعی ست زیرا با جداسازی اجزای خون خود فرد و تزریق پلاسما باعث تحریک و کلاژن سازی بخش های آسیب دیده می شود.

در انجام PRP ابتدا نمونه خون به مقدار مورد نیاز از فرد گرفته می شود. سپس با استفاده از کیت های حاوی ژل جداکننده و دستگاه سانتریفیوژ، پلاکتها جدا شده و آماده تزریق می شوند.

ویژگی‌ها:

 •  به دلیل اینکه از خون شخص است بنابر این عوارض، عفونت و حساسیت ندارد.
 •  نسبت به روش های تقویتی مشابه هزینه کمتری دارد.
 •  در همه نواحی بدن قابل استفاده است و محدودیتی ندارد.
 •  تزریق پی آر پی مو باعث جلوگیری از ریزش و درمان ریزش مو خواهد شد.
 •  انجام پی آر پی مو جهت تحریک و سرعت بخشیدن به رشد مو در ریزش مو سکه ای کاربرد دارد .

تماس با کلینیک ایرانیان

_

برای مشاوره رایگان و ۲۴ ساعته با شماره ۰۲۱-۷۵۹۰۰ تماس بگیرید.

جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان کلینیک ایرانیان، فرم زیر را تکمیل کنید، تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

افزونه "فرم تماس ۷" نصب یا فعال نشده است
_

سوالات متداول

_
روش پی‌آر‌پی چیست؟

روشی است که از خون خود فرد گرفته می‌شود. در این روش پلاسما را از خون جدا کرده ،تغلیظ می‌کنند و به ناحیه مورد نظر تزریق می‌کنند. پلاکت‌ها نقش حیاتی در بهبود و ترمیم بافت‌ها دارند.

کاربردهای پی‌آر‌پی چیست؟
 • تقویت و تحریک موی سر
 • کاشت‌مو
 • درمان ریزش مو

ریزش مو یکی از مهم ترین مشکلاتی است که می تواند تأثیر خیلی بدی بر چهره بگذارد. روش های مختلفی برای برطرف کردن ریزش مو وجود دارد که پی آر پی مو یکی از بهترین روش ها در نظر گرفته می شود. پس اگر شما هم با ریزش مو مواجه شده اید، این مقاله را مطالعه کنید تا بدانید که با استفاده از این روش، چگونه می توانید به رویش مجدد موهای خود کمک کنید.

پی آر پی مو

فرقی ندارد که دلیل ریزش موی شما چیست؛ دلیل این موضوع هر چه که باشد، می‌تواند باعث شود چهره شما تغییر کند. ریزش مو هیچ ارتباطی به جنسیت ندارد و ممکن است هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها به وجود بیاید. به همین دلیل هر کسی به دنبال روشی است که بتواند مجدداً موهای خود را مانند سابق پرپشت و زیبا کند. پی آر پی مو به شما این امکان را می‌دهد که علاوه بر ریزش مجدد مو، به افزایش تراکم آن نیز کمک زیادی کنید.

پی آر پی مو چیست؟

پی آر پی مو روشی است که در آن، پزشک متخصص پلاسمای غنی از پلاکت (prp) را به پوست سر تزریق می‌کند که باعث می‌شود موهای ریخته شده مجدداً بیرون بیایند و همچنین موهای نازک، تراکم بیشتری پیدا کنند. پی آر پی مو یک روش غیر تهاجمی‌و بسیار عالی برای رشد مجدد مو و افزایش تراکم آن است که می‌تواند تأثیر زیادی در افزایش جذابیت و چهره شما بگذارد. پلاسمای حاوی پلاکت که همان پی آر پی است، باعث می‌شود که موی شما حالت طبیعی و مشکی به خود بگیرد. زمانی که این پلاکت‌ها در ناحیه تحت درمان، یعنی سر تزریق می‌شود، عوامل رشد آزاد شده و در نتیجه، موهای سر مجدداً رشد می‌کنند. با انجام این کار، بدن هم تحریک شده و در مدت زمان سریع تری به نتیجه دست پیدا می‌کنید.
این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که خیلی از افرادی که دچار ریزش مو شده اند، از روش‌های مانند پی آر پی مو استفاده کنند و البته به نتیجه دلخواه خود هم برسند. اگرچه هیچ درمان ۱۰۰ درصدی برای رفع ریزش مو وجود ندارد. با این حال، این روش می‌تواند تأثیر زیادی بر روند درمان مو داشته باشد و با تحریک پوست سر، به رشد طبیعی موها کمک زیادی کند.

کاربرد پی آر پی مو

مهم ترین دلیلی که از پی آر پی استفاده می‌شود، برای ریزش مجدد موهای سر است. ریزش مو ممکن است به خاطر دلایل مختلفی مانند ژنتیک، آب و هوا و یا وراثت به وجود بیاید و همه آن‌ها می‌توانند باعث شوند که کل چهره شما ظاهری ناخوشایند به خود بگیرد. در این شرایط، پی آر پی مو به کمک شما می‌آید و به شما کمک می‌کند که چهره جذاب با موهای متراکم و پرپشتی داشته باشید. برخی از مهم ترین کاربردهای این روش را در ادامه به اختصار توضیح می‌دهیم.

 • کاشت مو
 • رشد مجدد مو
 • ترمیم بافت مو
 • کاهش التهاب و کمک به رشد مو
 • بهبود وضعیت پوست سر و تحریک آن برای رشد مجدد مو

همان طور که متوجه شدید، پی آر پی مو می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در افزایش خون رسانی به سر و در نتیجه، افزایش رشد مو داشته باشد. این موضوع باعث شده که تقریباً اغلب افراد این روش را به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای رشد مو در نظر بگیرند که نسبت به بقیه روش‌ها مانند کاشت، بسیار منطقی تر به نظر می‌رسد.

درمان ریزش مو با پی آر پی

تقریباً همه افرادی که به هر دلیلی دچار ریزش مو شده اند، می‌توانند از پی آر پی برای درمان آن استفاده کنند. به همین دلیل هم حتی اگر ریزش موی شما به خاطر بیماری‌هایی مانند آلوپسی آندروژنیک هم باشد، باز هم می‌توانید از روش پی آر پی مو برای رویش مجدد آن‌ها استفاده نمایید.

البته همان طور که پیش از این گفتیم، نمی‌توان به صورت ۱۰۰ درصدی گفت که پی آر پی مو باعث رویش مجدد همه موها می‌شود. با این حال، بر اساس شواهد، می‌توان نتیجه گرفت که prp می‌تواند تا حد زیادی روی بخش زیادی از موها تأثیر بگذارد و باعث رشد طبیعی آن‌ها شود.
برای اثبات این موضوع، در سال ۲۰۱۹ تحقیقاتی درباره پی آر پی مو انجام شد تا متوجه شوند که آیا واقعاً این روش می‌تواند باعث رویش مجدد مو شود یا خیر. این آزمایش روی ۲۶۲ نفر انجام شد که همه آن‌ها بیماری آلوپسی آندروژنیک داشتند. نتیجه این تحقیق نشان داد که بعد از استفاده از این روش برای همه کسانی که به این بیماری مبتلا بودند، ریزش موی آن‌ها کاهش پیدا کرد و همچنین تراکم و قطر موها نیز افزایش یافت.
طبق این بررسی، می‌توان نتیجه گرفت که پی آر پی مو یکی از بهترین روش‌ها برای درمان ریزش مو و رویش مجدد آن‌هاست. حتی اگر موهای کم پشتی هم دارید می‌توانید از این روش برای افزایش قطر و تراکم موها استفاده کنید.

پی آر پی مو چگونه انجام می‌شود؟

پی آر پی مو و فرایند نسبتاً ساده ای دارد که در سه مرحله انجام می‌شود. در اولین مرحله، پزشک متخصص نمونه خون از بازوی شما می‌گیرد و سپس آزمایشات لازم را روی آن انجام می‌دهد. برای این که مایعات موجود در خون جدا شده و خون خالص شود، نمونه شما را درون سانتریفیوژ قرار می‌دهند.
بعد از این که تقریباً ۱۰ دقیقه از این فرایند گذشت، نمونه خون شما را به سه لایه سلول‌های قرمز خون، پلاسمای غنی از پلاکت که همان پی آر پی هستند و پلاسمای بدون پلاکت تقسیم می‌کنند. در آخرین مرحله هم پزشک متخصص، پی آر پی را با استفاده از یک سرنگ بسیار باریک، در نواحی مورد نیاز سر شما که کم پشتی بیشتری دارند، تزریق می‌کند.
این روش درد چندانی ندارد و فقط شاید وقتی پزشک سوزن را به سر شما تزریق می‌کند، احساس خیلی کمی‌از درد داشته باشید که آن هم کاملاً قابل تحمل است. زیرا قبل از اعمال سرنگ، از بی حسی استفاده می‌شود. فرایند پی آر پی مو یک روش کاملاً مناسب و غیر تهاجمی‌برای افزایش تراکم و قطر موها در نظر گرفته می‌شود

کاندید مناسب برای پی آر پی مو

بر اساس تحقیقات انجام شده، می‌توان گفت که پی آر پی مو برای افرادی که به تازگی موهای خود را از دست داده اند، کاملاً مناسب است. هیچ فرقی ندارد که دلیل ریزش موی شما چه چیزی باشد؛ پی آر پی می‌تواند به بهترین شکل ممکن آن را درمان کند.
همان طور که گفتیم، این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که به تازگی دچار ریزش مو شدند. این در حالی است که اگر مدت خیلی زیادی از ریزش موی شما گذشته باشد، خیلی سخت است که بتوان فولیکول‌های مو را مجدداً احیا کرد. بهترین حالت، برای کسانی است که فولیکول‌های موی ضعیف و آسیب دیده ای دارند که پی آر پی مو روی این افراد بیشتر از بقیه جواب می‌دهد.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید سن مخصوصی برای استفاده از پی آر پی مو وجود ندارد و تقریباً هر کسی که به تازگی دچار ریزش مو شده باشد، می‌تواند از این روش استفاده کند. در حالی که افراد زیر ۲۵ سال نمی‌توانند از روش کاشت مو استفاده کنند، آن‌ها ان امکان را دارند که به راحتی روش پی آر پی مو را به کار بگیرند و در سنین جوانی هم موهای پرپشتی داشته باشند.

چه کسانی نباید از پی آر پی مو استفاده کنند؟

در حالی که خیلی از افرادی که ریزش مو داشتند، می‌توانستند از این روش استفاده کنند، این روش برخی منع مصرف دارد که باید حتماً قبل از استفاده از پی آر پی زیر با پزشک مشورت کنند. پی آر پی مو برای افرادی با شرایط زیر، توصیه نمی‌شود و در صورتی که بخواهند از این روش آن استفاده کنند، باید شرایط خود را با پزشک در میان بگذارند.

 • افراد مبتلا به عفونت‌های شدید یا مزمن
 • اشخاص مبتلا به سرطان خون یا سرطان‌های دیگر
 • اشخاص مبتلا به بیماری‌های مزمن کبدی
 • اشخاص مبتلا به بیماری‌های التهابی و پوستی
 • افراد مبتلا به بیماری‌های انعقاد خون
 • افراد مبتلا به هیپوفیبرینوژنمی
 • طلب سندروم‌های اختلال در عملکرد پلاکت‌های خون
 • اشخاص مبتلا به اختلالات متابولیکی
 • افرادی که دارای پلاکت خون پایینی هستند
 • افراد مبتلا به بیماری‌های تیروئیدی
 • افراد مبتلا به دیابت

به طور کلی، افرادی که هرگونه بیماری زمینه ای جدی داشته باشند، نمی‌توانند از پی آر پی استفاده کنند و قبل از استفاده از آن هم حتماً باید با پزشک مشورت نمایند. علاوه بر این، قبل از این هم گفتیم که افرادی که مدت زمان خیلی طولانی است که موهای خود را از دست داده اند نیز نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

مزایای پی آر پی مو

شاید برخی از افراد فکر کنم که پی آر پی مو یک روش جدید است. این در حالی است که از سال‌های پیش تاکنون، این روش مورد استفاده قرار می‌گرفت و بسیاری از پزشکان آن را به عنوان یک روش طبیعی و مطمئن در نظر می‌گرفتند. برخی از مهم ترین مزیت‌های استفاده از روش پی آر پی، شامل موارد زیر می‌شوند که باعث شده خیلی از افراد این روش را نسبت به کاشت، ترجیح بدهند.

 • رشد مجدد موهای جدید
 • کاهش سرعت ریزش مو
 • بهبود سریع تر پوست سر بعد از عمل کاشت
 • تقویت و بهبود فولیکول‌های مو
 • قابل استفاده به همراه سایر روش‌های درمانی
 • کاملاً ایمن و بدون خطر
 • نداشتن درد و عوارض جدی
 • احتمال موفقیت بالا

این مزایا باعث می‌شوند که شما بتوانید از پی آر پی مو به عنوان یک روش کاملاً مطمئن و ایمن یاد کنید. برخلاف کاشت مو، هیچ درد یا عوارض جدی ندارد و همچنین در مدت زمان کوتاهی، می‌توانید به کارهای روزمره خود بپردازید.
علاوه بر همه این موارد، می‌توانید پی آر پی مو را همراه با روش‌های درمانی دیگر استفاده کنید. برای مثال، ترکیب این روش با میکرونیدلینگ می‌تواند باعث تقویت بیشتر مو و جوان سازی پوست شود. البته این تنها زمانی است که توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام شود.

معایب پی آر پی مو

زمانی که پی آر پی توسط یک فرد متخصص و در یک کلینیک معتبر و مدرن انجام شود، تقریباً هیچ گونه عوارض جدی ندارد و می‌توانید از این نظر کاملاً آسوده باشید. با این حال، درد و تورم خفیف تقریباً در همه افرادی که از این روش استفاده می‌کنند، کاملاً شایع است و بعد از چند روز، به راحتی از بین می‌رود. این در حالی است که در صورت تخصص نداشتن پزشک و نبود تجهیزات کافی در کلینیک، احتمال دارد عوارض جدی تری برای شما به وجود بیاید که در اینجا برخی از مهم ترین آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

 • تورم و التهاب
 • درد خفیف
 • خارش
 • خونریزی خفیف و موقت
 • احتمال آسیب به اعصاب یا عروق خونی
 • احتمال بروز عفونت
 • تجمع کلسیم در نواحی تحت درمان
 • به وجود آوردن اسکار

چند عوارض ابتدایی، کاملاً معمولی هستند و احتمالاً در همه افرادی که پی آر پی مو را تجربه می‌کنند، به وجود می‌آیند. این عوارض بعد از گذشت چند روز از بین می‌روند و نیازی به نگرانی نیست. این در حالی است که اگر پزشک مورد نظر شما تخصص و تجربه کافی نداشته باشد، می‌تواند احتمال بروز عفونت یا آسیب به عروق خونی را افزایش دهد. به همین دلیل هم سعی کنید برای انتخاب یک کلینیک معتبر، تحقیقات کافی انجام دهید.

ماندگاری پی آر پی مو

اگر چه مدت زمان ماندگاری پی آر پی مو به عوامل زیادی مانند متابولیسم بدن خود فرد بستگی دارد، اما به طور کلی، این روش تقریباً تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد. این در حالی است که اگر پی آر پی تزریق شده کیفیت بالایی داشته باشد، ماندگاری آن افزایش پیدا می‌کند. برای رسیدن به بهترین نتیجه دلخواه، حداقل باید سه جلسه درمانی به پزشک مراجعه کنید که این جلسات به فاصله ۴ تا ۶ هفته یک بار انجام می‌شوند.

مدت زمان تأثیر پی آر پی مو

اولین نتایج پی آر پی مو بعد از گذشت تقریباً ۴ تا ۶ هفته بعد از تزریق، قابل مشاهده خواهند بود. البته ممکن است برخی از افراد برای رسیدن به نتیجه دلخواه، مجبور شود حداقل ۳ ماه هم صبر کند. فراموش نکنید که برای مشاهده اولین نتایج استفاده از این روش، باید بیشتر از یک جلسه تزریق کرده باشید.

مراقبت بعد از پی آر پی مو

برای این که بتوانید به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید، باید برخی مراقبت‌ها را بعد از تزریق رعایت نمایید. این مراقبت‌ها در عین ساده بودن، می‌توانند تأثیر زیادی در میزان ماندگاری پی آر پی مو داشته باشند. اینجا برخی از اصلی ترین مراقبت‌هایی که باید رعایت کنید را توضیح می‌دهیم.

 • قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید و محیط‌های گرم به مدت ۴۸ ساعت
 • استفاده از کرم ضد آفتاب برای پوست سر به مدت دو روز
 • شستشوی صحیح و مناسب سر برای جلوگیری از بروز عفونت
 • عدم مصرف داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن
 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند ویتامین E یا اسپرین
 • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات

بهترین مرکز پی آر پی مو در تهران

فراموش نکنید که پی آر پی مو تنها در صورتی موفقیت آمیز است، که توسط یک فرد متخصص و در یک کلینیک معتبر انجام شود. یکی از بهترین مراکزی که می‌توانید این روش را با نتیجه کاملاً مطلوب و تضمین شده انجام دهید، کلینیک زیبایی ایرانیان است. در این کلینیک، پزشکان متخصص با استفاده از به روزترین تجهیزات، موهای متراکم و زیبایی برای شما به ارمغان می‌آورند.

سؤالات متداول درباره پی آر پی مو

قیمت پی آر پی مو چقدر است؟

قیمت پی آر پی مو به عوامل زیادی مانند تجهیزات مورد استفاده شده، تخصص پزشکی و نوع پی آر پی بستگی دارد. هرگز فریب مراکزی که قیمت خیلی پایین برای پی آر پی مو ارائه می‌دهند را نخورید. کلینیک ایرانیان، پی آر پی مو را با قیمت کاملاً مناسب و منطقی ارائه می‌دهد.

سن مناسب برای پی آر پی مو چه زمانی است؟

برخلاف کاشت مو که باید از ۲۵ سال به بالا انجام شود، پی آر پی مو محدودیت سنی ندارد و افراد ۲۰ ساله هم می‌توانند از این روش استفاده کنند.

کاندیدای مناسب برای تزریق PRP جهت درمان ریزش مو چه کسانی هستند؟

در برخی از بیماران، فولیکول‌های مو در قسمت‌هایی که رشد مو ضعیف شده همچنان در حال فعالیت هستند. این افراد با تزریق PRP بیشترین شانس بهبودی را دارند. ولی افرادی که کف سر طاس دارند کاندیدای مناسبی برای تزریق PRP نیستند.

چند جلسه پی‌آر‌پی مورد نیاز است تا بهترین نتیجه حاصل شود؟

تعداد جلسات با توجه به شرایط مراجعه‌کننده متفاوت است. پزشک متخصص با توجه به شرایط هر فرد تعداد جلسه‌ی موردنیاز آن شخص را مشخص می‌کند.

برای نتیجه‌ی بهتر پی‌آر‌پی چه خدمات مکملی می‌شود انجام داد؟

برای اثربخشی بهتر می‌توان از مزوتراپی به عنوان درمان مکمل استفاده کرد.

آیا انجام پی‌آرپی روشی ایمن است؟

از آنجایی که در تزریق PRPاز خون خود فرد مراجعه‌کننده استفاده می‌شود، این روش بی‌خطر محسوب می‌شود. در نتیجه خطر انتقال بیماری وجود ندارد .

آیا انجام پی‌آرپی دردناک است؟

این روش درمانی پس از استفاده از لیدوکائین و انسداد عصبی نسبتاً بدون درد است. برای آرامش بیشتر می‌توان از قرص آرام‌بخش‌ پیش از تزریق استفاده کرد.