دختری که میگرن دارد - تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

امروزه برای درمان چین و چروک ها و خطوط صورت از بوتاکس کمک گرفته می شود اما ممکن است که از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن هم استفاده شود. این درمان که به عنوان دار تعدیل کننده عصبی شناخته می شود، در سال 2010 میلادی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان میگرن تایید شد. جراح های پلاستیک و ترمیمی و همچنین پزشکان پوست و موی زیادی به این نتیجه رسیدند که تزریق بوتاکس می تواند یک گزینه درمانی قدرتمند برای بیماران مبتلا به میگرن مزمن باشد.

هزینه
هدف

خالی

پزشک معالج
تعداد جلسات

خالی

ماندگاری
ماندگاری

خالی

نوع بی‌هوشی
زمان نتیجه گیری

خالی

دوره نقاهت
دوره نقاهت

خالی

عوارض
عوارض

خالی

تلفن تماس
مشاوره آنلاین

برای مشاوره و اطلاع از قیمت ها با ما در ارتباط باشید

پکیج ها و لیست قیمت

جهت مشاهده پکیج های کلینیک ایرانیان کلیک کنید

فرم مشاوره و رزرو

جهت تکمیل فرم درخواست رزرو و مشاوره کلیک کنید

مزایا و معایب

چرا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در کلینیک های ایرانیان؟

آنچه در این مطلب می خوانید

روش تزریق بوتاکس برای درمان میگرن چیست؟

پس از اینکه فهمیدیم که تزریق بوتاکس برای درمان میگرن چیست باید با روش انجام آن بیشتر آشنا شویم. در این روش با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف و کوچک، پزشک پوست و مو سم بوتولینوم را به ماهیچه های کوچک زیر پوست در نواحی مختلف اطراف صورت، سر و گردن تزریق می کند. البته ممکن است که بوتاکس در پیشانی، شقیقه ها و پشت سر و گردن هم تزریق شود. گاهی اوقات متخصص مناطقی به نام “نقاط ماشه ای” را هدف قرار می دهد که منشاء سردرد هستند. توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس برای درمان میگرن باید با رعایت آناتومی منحصر به‌ فرد و نقاط منشأ درد انجام شود که این مسئله در هر بیمار، متفاوت می باشد.

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن ممکن است چندین هفته طول بکشد تا اینکه شروع به تسکین میگرن کند؛ حتی لازم است که چند بار این عمل انجام شود. این روش آنقدر اثر بخش است که برخی از بیماران متوجه می شوند می توانند بدون بازگشت میگرن های مکرر، تزریق بوتاکس را قطع کنند. البته این موضوع برای همه بیماران صدق نمی کند و برخی دیگر برای تحت کنترل نگه داشتن میگرن به درمان های منظم نیاز دارند. تزریق بوتاکس برای درمان میگرن می‌ تواند در کاهش دفعات سردرد در بیماران مبتلا به میگرن مزمن مؤثر باشد و همچنین علائم ناتوان‌ کننده مرتبط با این بیماری را کاهش دهد.

چه چیزی که باید بدانید این است که دارو های تزریقی که برای درمان میگرن استفاده می شوند، همان نوعی هستند که توسط جراحان زیبایی و متخصصین پوست و مو برای به حداقل رساندن چین و چروک صورت مورد استفاده قرار می گیرد. متخصصان پزشکی دارای مجوز، میگرن را با تزریق سم بوتولینوم در نواحی مختلف اطراف سر و گردن درمان می کنند. این نوع درمان برای افراد منتخب 18 سال و بالاتر تایید شده است. همچنین افرادی که 15 روز یا بیشتر میگرن را در ماه تجربه می‌ کنند، می توانند از این‌ روش برای درمان بیماری خود استفاده نمایند. با توجه به اهمیت روز افزون این روش، ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله به بررسی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن بپردازیم.

تزریق بوتاکس به بالای ابروی مرد مسن

تاثیر بوتاکس بر میگرن

در مطالعه‌ ای که بر روی بزرگسالانی که سردرد های مزمن میگرنی داشتند، انجام شد، پزشکان به این نتیجه رسیدند که تاثیر بوتاکس بر میگرن در مبتلایان به این بیماری مثبت است. تزریق بوتاکس تعداد روز های ابتلای بیمار به میگرن مزمن یا حتی انواع دیگر سردرد ها را کاهش می دهد. حتی تزریق بوتاکس همچنین روز های ابتلای بیمار به میگرن را کاهش می دهد. در مطالعه ای دیگر، مشخص شد که تقریباً نیمی از افرادی که دو نوبت واکسن بوتاکس انجام دادند، تعداد روزهایی که در هر ماه سردرد داشتند به نصف کاهش یافت. پس از پنج دوره درمان، این میزان به حدود 70 درصد از افراد افزایش یافت. پزشکان فکر می کنند تاثیرات بوتاکس برای سردرد های میگرنی موثر است؛ چون که مسیر یک سری مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی را که سیگنال های درد را از مغز حمل می کنند، مسدود خواهد کرد. بوتاکس مانند یک سد، در سر راه در این موارد قرار می گیرد و این مواد شیمیایی را قبل از رسیدن به انتهای عصبی اطراف سر و گردن متوقف می کند.

آیا بوتاکس میگرن را درمان می کند؟

در جواب این سوال که آیا بوتاکس میگرن را درمان می کند باید بگوییم که بله! تزریق بوتاکس برای درمان میگرن ثابت شده است. شواهد نشان می دهد که بوتاکس مسیر انتقال درد بین مغز (سیستم عصبی مرکزی) و اعصابی را که از نخاع منتهی می شوند را قطع می کند. زمانی که میگرن دارید، بدن شما موادی به اسم انتقال دهنده های عصبی و مولکول هایی را رها می کند که با درد در رابطه هستند. سم بوتولینوم با انتقال این مواد، به طور معمول در جایی که اعصاب و ماهیچه ها به یکدیگر می رسند، تداخل ایجاد می کند. محققان معتقدند وقتی بوتاکس به عضلات اطراف صورت، سر و گردن تزریق می شود، توسط اعصاب جذب خواهد شد و در انتقال عصبی مرتبط با درد اختلال ایجاد می کند و بدین گونه میگرن را از بین می برد.

عوارض تزریق بوتاکس برای میگرن

به طور کلی، تزریق بوتاکس برای درمان میگرن به هر کسی پیشنهاد نمی شود و همه افراد کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش نیستند. به عنوان مثال زنان باردار و مادران شیرده باید از تزریق سم بوتولینوم خودداری کنند. توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس فقط زمانی که توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی با تجربه و واجد شرایط انجام بگیرد، نسبتاً ایمن است. با این حال، برخی از افراد در محل تزریق دارو، درد، کبودی یا تورم را تجربه می کنند. سایر عوارض تزریق بوتاکس برای میگرن عبارتند از:

 • سردرد
 • خشکی
 • آبریزش چشم
 • افتادگی در یک پلک، ابرو یا اطراف دهان
 • به ندرت، اگر سم به طور تصادفی به بدن شما سرایت کند، علائم جدی تر دیگری ممکن است در طی چند ساعت یا چند روز برایتان رخ دهد. اگر متوجه این موضوع شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:
 • مشکلات بینایی
 • ضعف عضلانی
 • مشکل در صحبت کردن یا بلع غذا
 • دشواری در تنفس

نقاط تزریق بوتاکس برای میگرن

درمان معمولی بوتاکس برای تسکین درد میگرن شامل چندین تزریق در هفت محل است. رایج ترین نقاط تزریق بوتاکس برای میگرن شامل 31 نقطه است. البته برخی از گزینه های درمانی نیاز به تزریق های اضافی برای هدف قرار دادن بهتر مناطقی که درد در آن ها رخ می دهد، دارند. این مسئله باعث می شود که در برخی از موارد، 39 نقطه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن وجود داشته باشد. مهم ترین نقاط تزریق بوتاکس برای میگرن به شرح زیر می باشند.

قسمت پایین پیشانی، درست بالای بینی

پروسروس یک عضله کوچک بین ابرو ها و بالای بینی می باشد. پروسروس ماهیچه ای است که هنگام عصبانیت از آن استفاده می شود و ابرو ها را به سمت پایین می کشد. این اولین نقطه ای است که پزشک در طول درمان به آن بوتاکس تزریق می کند.

قسمت پایین پیشانی، نزدیک لبه داخلی هر ابرو

دومین ناحیه تزریق بوتاکس برای درمان بوتاکس، قسمت پایین پیشانی، نزدیک لبه داخلی هر ابرو است. عضلات موج‌ دار ماهیچه های بالای هر یک از ابرو های شما هستند. مانند بسیاری دیگر از ماهیچه های صورت، این عضلات بسیار کم عمق هستند، بنابراین تزریق بوتاکس به این نواحی خیلی عمیق نخواهد بود. پزشک از یک تزریق در هر طرف صورت، نزدیک به داخل ابرو استفاده می کند. البته برای ایمنی بیشتر، پزشک بوتاکس را به سمت بالا و دور از پلک تزریق می کند.

بین شانه و گردن در سمت راست و چپ

عضله ذوزنقه، ماهیچه بزرگی می باشد که بین شانه ها و گردن قرار دارد. دکتر سه دوز بوتاکس را به این عضله ذوزنقه تزریق می کند. پزشکان به صورت بصری این عضله را به سه قسمت تقسیم می کنند و به هر یک دوز مناسب بوتاکس را تزریق می نمایند. پزشک این روند را در سمت دیگر بدن نیز تکرار می کند و در مجموع شش دوز از بوتاکس را به این محل تزریق خواهد کرد.

بین پشت سر، پشت هر گوش

عضله اکسیپیتالیس در پشت هر طرف سر قرار دارد؛ یعنی درست بین برجستگی استخوانی (برآمدگی پس سری) و پشت هر گوش. پزشک سه دوز بوتاکس را به منظور درمان میگرن به در هر طرف این عضله تزریق می کند: اولین تزریق در وسط عضله است و دو تزریق بعدی در بالا و در دو طرف تزریق اول می باشند و در هر طرف یک شکل V فرضی را تشکیل می دهند.

عضلات پارا نخاعی گردن

عضلات پارا نخاعی گردن در ناحیه گردن قرار دارند. پزشک چهار تزریق دیگر در این ناحیه برای بیمار انجام می دهد؛ یعنی دو دوز در هر طرف. اولین تزریق درست خارج از خط وسط ستون فقرات گردنی، زیر برجستگی استخوانی استخوان پس سری انجام می گیرد. دومین دوز هم به صورت مورب بالاتر از آن، به سمت گوش می باشد. اگر چه عضله این ناحیه ضخیم‌ تر از ماهیچه‌ های صورت می باشد، اما پزشک احتمالاً برای جلوگیری از ضعف یا درد در گردن از یک تزریق کم عمق استفاده خواهد کرد.

وسط پیشانی، بالای هر چشم

بیشتر قسمت پیشانی حاوی عضله فرونتالیس است. این محل، یکی دیگر از نقاط تزریق بوتاکس برای میگرن می باشد. در هر طرف دو دوز تزریق می شود که در مجموع چهار شات است. هر تزریق نزدیک بالای پیشانی است. پزشک اولین تزریق را در یک سوم بالای پیشانی، بالای محل های تزریق موجدار انجام می دهد. تزریق دوم هم در کنار آن و در راستای لبه خارجی قرنیه (قسمت شفاف جلویی چشم) انجام می شود.

بالای گوش

در شقیقه ها عضله هایی وجود دارند که به گیجگاهی معروف اند. در این محل، بالای گوش، پزشک چهار دوز بوتاکس را در هر طرف سر به بیمار تزریق می کند و در مجموع هشت دوز botox به این نقاط تزریق می شود. اولین تزریق بالای گوش و تزریق دوم کمی بالاتر از آن خواهد بود. تزریق سوم بین آن دو حالت به صورت عمودی اما نزدیک به شقیقه در جلو می باشد. تزریق نهایی پشت تزریق دوم خواهد بود. دکتر این روند را در طرف دیگر نیز تکرار می کند.

هزینه تزریق بوتاکس برای میگرن

قیمت و هزینه تزریق بوتاکس برای میگرن در مقایسه با روش‌ های جراحی دیگر یا خرید دائمی دارو مقرون به صرفه است. به همین دلیل مبتلایان این بیماری ترجیح می دهند که از این روش استفاده کنند. قیمت تزریق بوتاکس برای درمان میگرن به عوامل متفاوتی بستگی دارد که به شرح زیر می باشند.

 • میزان دوز بوتاکس تزریق شده
 • دستمزد اپراتور و پزشک
 • نوع کلینیک و مرکز
 • تعداد جلسه های لازم برای درمان میگرن
 • ناحیه تزریق
 • محل زندگی
 • نوسانات دلار
 • وضعیت اقتصادی

بهترین نوع بوتاکس برای میگرن

به طور قطع نمی توان گفت که بهترین نوع بوتاکس برای میگرن چیست چون بوتاکس مارک های مختلفی دارد؛ در نتیجه تفاوت زیادی باهم ندارند اما از نظر کارایی شبیه به یک دیگر هستند. با توجه به آن که نوع پوست هر شخصی با دیگری متفاوت است، نمی توان هر بوتاکسی را به همه تزریق کرد. به همین دلیل هم بعضی از افراد از برند های خاص بوتاکس برای درمان سردرد های میگرنی خود استفاده می کنند. بعضی از مشهورترین مارک های بوتاکس موجود در کشور عبارتند از:

 1. دیسپورت
 2. زئومین
 3. نورنوکس

عکس ویال بوتاکس های مصپورت، دیسپورت و زئومین

مراقبت های بعد از بوتاکس میگرن

برای آن که بتوانید به نتیجه خوبی از بوتاکس میگرن خود برسید، حتما دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از بوتاکس میگرن توصیه شده از جانب پزشک تان را رعایت کنید. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن عبارتند از:

 • پس از تزریق حدودا چند ساعت با خیال راحت استراحت کنید.
 • حداقل یک روز ورزش سنگین نکنید.
 • به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از تزریق، محل تزریق را لمس نکنید و به آن دست نزنید.
 • بعد از تزریق حداقل برای چند ساعت نخوابید و دراز نکشید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق، مشروبات الکلی یا دارو رقیق‌ کننده مصرف نکنید.

کلینیک تزریق بوتاکس برای درمان سردرد میگرنی در تهران

انتخاب یک کلینیک معتبر تزریق بوتاکس برای درمان سردرد میگرنی در تهران برای رسیدن به نتیجه خوب از تزریق بوتاکس بسیار مهم است. کلینیک های معتبری در تهران برای تزریق بوتاکس وجود دارند که شما می توانید به آنجا مراجعه کنید. اما به هر حال برای انتخاب یک کلینیک معتبر به نکاتی همچون تخصص و مهارت پزشکان، استریل بودن محیط، با کیفیت بودن مواد بوتاکس و غیره توجه نمایید.

درخواست رزرو نوبت در کلینیک ایرانیان​

لطفا شماره تماس و مشخصات خود را در فرم زیر وارد نمایید، تا برای رزرو وقت قطعی و ثبت تاریخ و ساعت، همکاران ما با شما تماس بگیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
اگر جواب سوال خود را پیدا نکردین با مشاوران کلینیک ایرانیان تماس بگیرید

سوالات متداول در مورد تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس لازم است که هر 12 هفته یکبار برای درمان میگرن انجام شود. اما میزان دوز لازم برای هر فرد به منظور درمان میگرن بین 30 الی 40 دوز است که باید به شکل کاملا مساوی به هر دو طرف سر و گردن زده شود. اگر درد بیمار در ۱ نقطه از سر یا گردن بیشتر از سایر نقاط بوده باشد؛ تعداد تزریق بیشتری به آن محل اتفاق خواهد افتاد.

به طور کلی، تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در فواصل زمانی حدودا ۱۲ هفته‌ ای انجام خواهد گرفت. یعنی متخصص مغز و اعصاب برای درمان میگرن هر ۱۲ هفته ای یکبار، تزریق را در نواحی سر و گردن انجام می دهد.

رضایت مشتریان کلینیک ایرانیان

یک لیوان کافه لاته با آرت روی قهوه به شکل قلب - قهوه برای لاغری
iranianclinic
لاغری
مصرف قهوه برای لاغری و فواید شگفت انگیز آن
در دنیای پرشتاب امروزی، بسیاری از ما به دنبال راه‌ های ساده و مؤثر برای کاهش وزن و حفظ تناسب اندام هستیم. تصور کنید روزتان را با یک فنجان قهوه تلخ و گرم...
چند نفر خانم و آقا که لباس ورزشی پوشیده اند و در سالن ورزشی در حال ورزش هستند-ایروبیک برای لاغری
iranianclinic
لاغری
انواع ورزش ایروبیک برای لاغری شکم و پهلو
ورزش ایروبیک برای لاغری شکم و پهلو بسیار مفید است چون این ورزش دارای ریتم و تکرار است و باعث افزایش ضربان قلب و میزان مصرف اکسیژن بدن می ‌شود و به سوزاندن...
جعبه پروفایلو که روی میز قرار دارد
iranianclinic
تزریق
آیا پروفایلو می‌تواند جایگزین فیلر باشد؟
شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که آیا پروفایلو می تواند جایگزین فیلر باشد. در پاسخ باید بگوییم که نه؛ زیرا هر کدام از این روشها تفاوت هایی را با...
پزشکی که به صورت دختر جوان پروفایلو تزریق می کند و سرنگ را کنار گونه دختر نگه داشته است - ماندگاری ژل پروفایلو
iranianclinic
تزریق
مدت ماندگاری ژل پروفایلو تا چند وقت است؟
ماندگاری ژل پروفایلو به عوامل بسیاری بستگی دارد و به همین دلیل ممکن است در افراد مختلف مدت زمان ماندگاری متفاوت باشد. نکته مهم این است که نتایج تزریق پروفایلو...
دستگاه کول تک لاغری
iranianclinic
لاغری
جدیدترین دستگاه لاغری چیست؟
در دنیای امروزه، جستجو برای یافتن جدیدترین دستگاه لاغری که به شما کمک کنند تا وزن بیشتری را از بدن خود کم کنید و اندامی فیت و سالم داشته باشید، همیشه یک...
یک سبد حصیری پر از گیلاس و یک لیوان شربت گیلاس خوشمزه که چند تا عدد گیلاس در آن ریخته شده است- گیلاس برای لاغری
iranianclinic
لاغری
مزایای بیشمار گیلاس برای لاغری
به دنبال راهی طبیعی و لذیذ برای لاغری هستید؟ به دنیای شگفت ‌انگیز گیلاس خوش آمدید! این میوه‌ی تابستانی نه تنها طعمی بی‌ نظیر دارد، بلکه مملو از خواصی است...

تا کنون 185 نفر این مطلب را پسندیده‌اند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .