صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > درباره خیارشور 


در مورد خیارشور بیشتر بدانید :

 


 

 

وقتی هوا سرد می شود میل به مصرف غذاهای گرم به همراه انواع شورها و ترشیجات افزایش می یابد. خیار شور یکی از این نوع محصولات است که با عطر و طعم ویژه خود ذائقه هر فرد کم اشتها و پر اشتهایی را تحریک و با افزایش میل به خوردن موجب اضافه وزن و چاقی نیز می شود.


این محصول به صورت صنعتی و خانگی تهیه و از نظر بهداشتی منع مصرف ندارد، اما نکته قابل توجه انواع باز و فله ای این محصول است که در اکثر مغازه ها به صورت غیر بهداشتی نگهداری و عرضه می شود.

خیار شور های فله ای اغلب در کارگاه های زیر پله ای توسط کارگران غیر مجاز به همراه گل و لای خیار تهیه و در ظروفی که قبلا حاوی مواد شیمیایی و خطرناک بوده یا از مواد بازیافتی تهیه شده، نگهداری می شوند.

● خیار شور هم فاسد می شود :
خیار شور مانند همه مواد غذایی دیگر طول عمری دارد و بعد از اتمام تاریخ مصرف، تغییرات نامطلوبی در آن آغاز و در نهایت، بافت، طعم، رنگ و بوی آن تغییر یافته و غیرقابل مصرف می شود. خیار شورهایی که لزج، نرم، چروکیده و شناور می شوند حاوی کپک و باکتری های مضری بوده و مصرف آن توصیه نمی شود.

● خیار گلخانه ای را شور نیندازید !
خیارهای گلخانه ای اغلب در فصول پاییز و زمستان در محیط بسته ای چون گلخانه کشت می شوند.
بوته این خیارها در مقایسه با خیار مزرعه ای پربارتر بوده، ولی حساسیت بیشتری به آفات دارند. بنابراین تولیدکننده مجبور به استفاده از قوی ترین سموم، جهت جلوگیری از آفت زدگی است.

این سموم ابتدا وارد شیره وسپس گوشت گیاه شده و حدود ۳ هفته تا یک ماه طول می کشد تا اثر سوء مسمومیت زایی آن خنثی شود. متاسفانه در کشور ما این مدت زمان کمتر مورد توجه بوده و محصول ۱۰ تا ۱۲ روز پس از سمپاشی وارد بازار عرضه می شود. این سموم به مرور در بدن مصرف کننده ذخیره و پس از مدت زمانی موجب مسمومیت زایی و بروز انواع واکنش های آلرژیک می شود.


● توصیه ها
- خیارشور سرشار از نمک بوده و مصرف زیاد و مداوم آن برای همه افراد خصوصا مبتلایان به فشار خون بالا و بیماران کلیوی محدودیت مصرف دارد.

ـ سطح آب نمک خیارشورهای باز و فله ای به دلیل قرار گرفتن در مجاورت هوای آلوده اغلب کدر و شیری رنگ و حاوی کپک و باکتری های نامطلوبی است که می تواند موجب فساد زود هنگام محصول و انتقال میکروب های بیماریزا شود.

ـ برای دوری از ابتلا به بیماری های همه گیری چون وبا از مصرف خیارشور داخل ساندویچ های آماده یا شورهایی که برای تزیین غذاهای رستورانی استفاده می شود، بپرهیزید.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه