صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > مصرف سبزیجات و دیابت نوع 2 


مصرف سبزيجات و ديابت نوع دو

 


 

 


مصرف زیاد سبزیجات معطر، میوه‌های ریز، انگور، کرفس و کلا میوه‌ها و سبزیجات قرمز یا آبی رنگ باعث کنترل ترشح انسولین و التهاب‌های بدن می‌شود و به این ترتیب از ابتلا به دیابت نوع ۲ پیشگیری می‌کند.
داشتن رژیم غذایی سرشار از فلاوونوئیدها برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 مفید است. این ترکیبات مغذی در میوه‌های ریز بی‌دانه، انگور و سبزیجات معطری مانند جعفری و غیره وجود دارند.

مصرف زیاد فلاوونوئیدها حالت مقاومت سلول‌ها به انسولین را کاهش داده و به کنترل قند خون کمک می‌کند.

نتایج پژوهش جدیدی که در Journal of Nutrition به چاپ رسیده است نشان می‌دهد مواد غذایی مانند سبزیجات معطر (جعفری، آویشن)، میوه‌های ریز بی‌دانه و انگور همچنین باعث کاهش التهاب‌های بدن می‌شوند.

باید بدانید که رنگ میوه‌ها و سبزیجات مدیون وجود همین فلاوونوئیدها می‌باشد. این مولکول‌های مغذی خواص آنتی‌اکسیدانی دارد که برای سلامت بدن لازم است.

محققان معتقدند که مقاومت بدن در برابر انسولین باعث ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 می‌شود. خوشبختانه مصرف زیاد سبزیجات معطر، میوه‌های ریز، انگور، کرفس و کلا میوه‌ها و سبزیجات قرمز یا آبی رنگ باعث کنترل ترشح انسولین و التهاب‌های بدن می‌شود و به این ترتیب از ابتلا به دیابت نوع 2 پیشگیری می‌کند. متأسفانه التهاب‌های مزمن می‌توانند باعث بروز مشکلات متعددی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، زوال عقل و غیره شوند.

حرف آخر اینکه محققان معتقدند مصرف هر چه بیشتر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی مانند فلاوونوئیدها از طریق مصرف مواد غذایی مناسب باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 به خصوص در خانم‌ها می‌شود