صفحه اصلی > مقالات > سلامت پوست ومو > مراقبت از پوست در طول سال 


مراقبت از پوست در کل طول سال


 

 

در تابستان، کار آسانی است که مقدار زیادی کرم ضد آفتاب بزنید و تمام؛ و شاید در زمستان هم سعی کنید که کمی بیشتر از مرطوب کننده استفاده کنید. اما مراقبت از پوست در تمام طول سال مهم است، صرفنظر از اینکه آب و هوا چگونه باشد. در اینجا چند نکته مراقبت از پوست بیان می‌کنیم که در تمام طول سال موثر می‌باشند.

هرگز از کرم ضد آفتاب صرفنظر نکنید

 

ممکن است در زمستان اینگونه بنظر برسد که چون فقط نوک بینی‌تان از بین کلاه و یقه‌ی لباستان پیداست، پس بسختی در معرض نور خورشید قرار دارید. اما اشعه‌های UV حتی در روزهای ابری نیز وجود دارند، بنابراین مهم است که به یاد داشته باشید همواره از ضد آفتاب استفاده کنید.

 

اگر طرفدار کرم ضد آفتاب نیستید، شاید بتوانید فقط با یک مرطوب کننده که حاوی ضد آفتاب است، یا استفاده از یک SPF پایین‌تر، سر و ته قضیه را هم بیاورید. اما ضد آفتاب همیشه یک ضرورت است، بدون توجه به اینکه در چه زمانی از سال قرار دارید، زیرا از مشکلات زیادی جلوگیری خواهد کرد، از سرطان پوست گرفته تا نشانه‌های پیری.

 

از مرطوب کننده استفاده کنید

 

پوست خشک، یک مشکل شایع در طول زمستان است. شما در فضای بسته در معرض وسایل حرارتی قرار می‌گیرید و پوستتان در فضای باز در معرض عناصر محیطی مختلف قرار دارد. با استفاده از مرطوب کننده بطور مستمر، از خشکی و زبری پوستتان پیشگیری کنید. قبل از رفتن به رختخواب از یک مرطوب کننده قوی که می‌تواند در هنگام خواب جذب شود استفاده کنید. اگر دست‌ها و پاهای شما خشک و ترک خورده هستند، از یک مرطوب کننده‌ی عمیق یا کره بدن برای جان دوباره بخشیدن به پوستتان استفاده کنید.

لب‌هایتان را التیام دهید

 

لب‌های خشک و ترک خورده، یکی دیگر از مشکلات شایع زیبایی هستند. قبل از استفاده از بالم لب یا وازلین برای نرم و منعطف نگه داشتن آنها، لب‌هایتان را لایه برداری کنید.

لایه برداری کنید

 

لایه برداری، شما را از شر سلول‌های مرده‌ی پوست که روی سطح پوست جمع شده‌اند و باعث می‌شوند که خشک و زبر بنظر بیاید، خلاص می‌کنند. مطمئن شوید که برای جلوگیری از تجمع سلول‌ها که باعث زبری و خشکی پوستتان می‌شوند، در تمام طول سال لایه برداری کنید. تجمع سلول‌ها باعث ایجاد چین و چروک‌ها نیز می‌شود، بنابراین مهم است که بطور منظم لایه برداری کنید.

 

هیدراته بمانید

 

هیدراته ماندن، صرفنظر از اینکه در چه زمانی از سال قرار دارید، کلید داشتن پوستی نرم و انعطاف پذیر است. برای آنکه مطمئن شوید پوستتان نرم و صاف باقی می‌ماند، مقدار زیادی آب بنوشید و از مکمل‌ها و ویتامین‌ها استفاده کنید. این نکات برای پوست‌های مستعد آکنه نیز مفید هستند، زیرا هنگامی که پوست بیش از حد خشک شود، در واقع ممکن است برای جبران این خشکی، بیش از حد تلاش کند و چربی بیشتری تولید کند، که منجر به جوش و آکنه می‌شود.